Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ce ganganie este asta

Mesajde bclaudiu » 13 Sep 2013, 09:32

Auzeam la un stup galagie cam mare, asa ca hai sa ne uitam..ma uit pe rame, intr-o prima faza nu am vazut regina. Dupa ce nu am vazut-o nici a 2 a oara, am inghitit in sec si hai sa unificam stupul. Totusi la a 3 cautare a reginei, am vazut-o in sfarsit pe doamna si inca ceva foarte ciudat in stup, animalul din imagine . L-am gasit doar pe jumatate.
Este posibil ca el sa fie cauza zgomotului anormal produs de stup ?
Fişiere ataşate
ganganie.JPG
bclaudiu
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2012, 09:22
Localitate: Bucuresti

Re: ce ganganie este asta

Mesajde proapis13 » 13 Sep 2013, 09:45

Deranjul sau galagia din stup poate fi de la altceva;fluturele ala e mort de mult timp asa ca nu le mai deranja
Este fluturele cap de mort si e un consumator de produse apicole
search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=fluturele+cap+de+mort
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ce ganganie este asta

Mesajde bclaudiu » 13 Sep 2013, 09:51

el este, atunci care ar putea fi motivele zgomotului ? regina prezenta, a incetat ponta, miere au, le-am facut 2 tratamente antivaroa ...
bclaudiu
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2012, 09:22
Localitate: Bucuresti

Re: ce ganganie este asta

Mesajde namzeb » 13 Sep 2013, 09:58

Daca a putut intra fluturele cap de mort,poate ti-a intrat si vre-un soarece(poate intra si iese) micsoreaza urdinisul in inaltime.Normal sa fie agitate,observa daca este rosatura.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: ce ganganie este asta

Mesajde bclaudiu » 13 Sep 2013, 10:10

namzeb scrie:Daca a putut intra fluturele cap de mort,poate ti-a intrat si vre-un soarece(poate intra si iese) micsoreaza urdinisul in inaltime.Normal sa fie agitate,observa daca este rosatura.Cu respect

ce e drept e singurul stup cu urdinisul mai inalt, o sa vad cum il micsorez
mersi
bclaudiu
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2012, 09:22
Localitate: Bucuresti

Re: ce ganganie este asta

Mesajde FLORINELU » 14 Sep 2013, 11:19

de acuma se pot pune gratarele antisoareci.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: ce ganganie este asta

Mesajde Tankard » 29 Oct 2013, 11:14

namzeb scrie:Daca a putut intra fluturele cap de mort,poate ti-a intrat si vre-un soarece(poate intra si iese) micsoreaza urdinisul in inaltime.Normal sa fie agitate,observa daca este rosatura.Cu respect

Salutare,daca intra un soarece in stup si albinele sunt active,(adica nu sunt stranse in ghem),nu ataca soarecele? si daca il ataca vreo 30 de albine,eu cred ca il si omoara sua cel putin il lecuiesc sa mai vina in stup...sau gresesc?:)
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: ce ganganie este asta

Mesajde Mircea_63 » 30 Oct 2013, 18:25

Eheeei, cand spunea Florinelu mai sus ca pot fi puse gratiile, era iarna in septembrie. Acum e vara in octombrie-noiembrie.

Poti da rame la crescut si sa largesti cuibul. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ce ganganie este asta

Mesajde peterneamt » 17 Dec 2013, 11:38

Se pot spune multe dar esenţialul este că fluturele emană feromoni asemănătorii cu ai mătcii şi astfel nu este atacat de albine.Adulţii zboara în timpul nopţii şi intră în stupi pentru a se înfrupta cu miere şi frecându-se de albine modifică mirosul stupului. Dacă matca este mai bătrână de 2 ani familia va trage botci de schimbare sau uneorii va omorâ matca considerând-o străină. Dacă matca e tânără albinele sesizeaza că este un intrus şi fluturele este inconjurat de albine, care formeaza un fel de ghem, iar prin încordări repetate a muşchilor toracici ( muşchii pentru zbor) cresc temperatura din interiorul ghemului, sufocandu-l .
Întrucat are trompa scurtă, nu se poate hrăni cu nectarul florilor, ci cu sucuri de plante sau fructe, iar uneori intră în stupi de unde se hrănesc cu miere.
Migrează în fiecare an din Europa de Sud sau chiar din Nord-ul Africii spre Nord.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ce ganganie este asta

Mesajde teinegru64 » 17 Dec 2013, 12:26

Asta isi plimba puii...ori e plina de paduchi ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/diverse2/94234925
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ce ganganie este asta

Mesajde proapis13 » 17 Dec 2013, 12:38

Gingania aia paduchioasa e inrudita cu gandacul responsabil de boala numita Triunguloza si din ouale ei ies larve si apoi se transforma in pupe
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ce ganganie este asta

Mesajde teinegru64 » 17 Dec 2013, 14:01

Paduchioasa a fost capturata atunci cand verificam un cuib de viespi.La ce invazie de viespi am avut in acest an ...oare vom avea familiile de albine slabite la tei 2014 ??? Eu sper ca trecea intamplator pe acolo.Nu dorea decat sa isi ingroape ouale. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ce ganganie este asta

Mesajde sammy » 17 Dec 2013, 15:14

teinegru64 scrie:La ce invazie de viespi am avut in acest an ...oare vom avea familiile de albine slabite la tei 2014 ???

Legatura dintre cele doua fenomene fiind... care?
Avatar utilizator
sammy
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Dec 2012, 16:02
Localitate: Fratesti, Giurgiu

Re: ce ganganie este asta

Mesajde teinegru64 » 10 Mai 2014, 11:16

teinegru64 scrie:Paduchioasa a fost capturata atunci cand verificam un cuib de viespi.La ce invazie de viespi am avut in acest an ...oare vom avea familiile de albine slabite la tei 2014 ??? Eu sper ca trecea intamplator pe acolo.Nu dorea decat sa isi ingroape ouale. :lol:

Se pare ca... beneficiind de o iarna blanda...,,paduchiosii" isi fac simtita prezentza inainte de salcam.Deja familiile de albine sunt in regres.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 74 vizitatori


cron