Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: crestere albine

Mesajde B.K » 28 Ian 2014, 13:50

Febra mare cu albinele si fondurile europene !...........cine are de castigat ??...........apicultorii cu experienta si cu multe familii din care sa rupa sa vanda incepatorilor an de an si an de an ........pentru ca vor fi tot mai multi care vor sa devina apicultori........culmea....odata cu fondurile europene care se aloca pentru apicultura , coincidenta sau nu , trageti voi concluziile ! Concluzia mea este ca mi-e mila de ei , de fapt mi-e mila de albine.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: crestere albine

Mesajde Gicuta » 28 Ian 2014, 17:32

Buna seara,
Cine v-a trimis la lectura bine a facut. O buna parte din cartile pe care le-am citit incep prin a dezvalui ca autorii au pierdut in primii cativa ani toate familiile cu care au inceput. Deci castigul in primii ani e cu semnul minus. Deci daca ai rabdare cativa ani, in functie de cum te descurci cu "gagicile", poti vedea niste rezultate. Iar daca vrei sa intri in Top 300 :D, joaca la bursa (dar si acolo pierzi in primii ani :evil: ). Parerea mea si a celor care au spus-o mai sus este sa muncesti, si, daca tot faci efortul asta, apuca-te de ceva care-ti face placere. Rezultatele vor fi cu siguranta cel putin multumitoare!
Succes
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: crestere albine

Mesajde paul » 28 Ian 2014, 18:40

Gicuta scrie:Buna seara,
Cine v-a trimis la lectura bine a facut.

Hai mai nea Gicuta, acuma te-ai dat cu "dusmanul din clasa"??? :evil:
Am eu vaga parere ca, colegul Beek , o citit mai mult decat dumneata !
Si apropos, era o vorba p'-aci, pe la chinurile facerii forumului ..."a' cui din ... Brazaville"??? :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: crestere albine

Mesajde alt stupar » 28 Ian 2014, 21:54

CristiF scrie:
alt stupar scrie:ptiu, da de unde rentabil ?
E SUPERRENTABIL !
matale nu vezi ce masine are astia cu albine ? Ce... de unde crezi ca are banu ? Miere nu mai stiu sa faca da` lunar statu` "le da" subventia si o duc bine !
Si... bine te-am gasit, cetatene interesat de afaceri !

Buna ! Vreau sa precizez ca mi-am facut cont doar ca sa postez acest comentariu.In primul rand, vreau sa felicit admin-ul acestui site pentru treaba buna pe care o face ...Pe de alta parte , despre acest topic peste care am dat aleatoriu,vreau sa imi arat consternarea :nu am gasit nimic concret ci doar niste raspunsuri nesimtite .Probabil va credeti mai inteligent decat cel care a pus intrebarea prin prisma faptului ca stiti mai multa gramatica decat dansul,insa va sfatuiesc un singur lucru :aveti de invatat mai mult sau mai putin de la orice om de pe acest Pamant .Pana la urma daca dansul urmareste sa faca o afacere din apicultura ,care e problema dumneavoastra?

Cetatene CristiF...
ma bucur cand cineva este mai bineintentionat decat mine si vine cu duzina de sfaturi utile la toate intrebarile domnului caruia eu i-am raspuns nesimtit :shock:
Doar o mica rugaminte... o trimitere spre topicul unde ai raspuns intrebarii dansului se poate va rog, ca poate mi-a scapat... ceva "concret"tot trebuie sa fi scris si dvs daca tot profitati de "treaba buna" din forum, nu ? ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: crestere albine

Mesajde kiloz » 29 Ian 2014, 08:56

Va dau pontul unei afaceri mult mai sigure si nici nu inteapa, numai la buzunar: http://ro.stiri.yahoo.com/un-business-l ... 46310.html

Decat albinarit mai bine gainarit!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: crestere albine

Mesajde Gicuta » 29 Ian 2014, 09:48

Nenea Paulica,
E grea cartea .....asa este. Si vorba parca era cu Congo!! :twisted:
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: crestere albine

Mesajde B.K » 29 Ian 2014, 11:11

Gicuta scrie:Buna seara,
Cine v-a trimis la lectura bine a facut. O buna parte din cartile pe care le-am citit incep prin a dezvalui ca autorii au pierdut in primii cativa ani toate familiile cu care au inceput. Deci castigul in primii ani e cu semnul minus. Deci daca ai rabdare cativa ani, in functie de cum te descurci cu "gagicile", poti vedea niste rezultate. Iar daca vrei sa intri in Top 300 :D, joaca la bursa (dar si acolo pierzi in primii ani :evil: ). Parerea mea si a celor care au spus-o mai sus este sa muncesti, si, daca tot faci efortul asta, apuca-te de ceva care-ti face placere. Rezultatele vor fi cu siguranta cel putin multumitoare!
Succes

Nu cred ca exista apicultor sa nu fi pierdut familii de albine colegu' , asta face parte din fisa postului.
@Paul - Important nu e doar sa citesti ,mai trebuie sa iti intre si in cap cate ceva. Pana la urma te cam deruteaza si cartile din zilele noatre.......unu zice asa , altu zice invers si uite asa citesti 10 carti si nu intelegi nimic . :)

@kiloz - Poate fi o afacere buna , carnea de pui si ouale se cer din ce in ce mai mult , sa le mai cresi cat de cat bio poate fi o afacere buna .:)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: crestere albine

Mesajde Gicuta » 29 Ian 2014, 11:26

Topicul se referea la a face o afacere din "cresterea albinelor" ;) . Eu am sustinut (si sustin in continuare) ca dureaza cativa ani sa faci o afacere. Oricare ar fi ea! Restul sunt variatiuni pe tema!
Si cu ouale e la fel!

PS. Desigur, depinde pe ale cui le numeri :D !
Iarna usoara!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: crestere albine

Mesajde paul » 29 Ian 2014, 11:31

Gicuta scrie:Nenea Paulica,
E grea cartea .....asa este. Si vorba parca era cu Congo!! :twisted:

Ma bucur ca-mi dai dreptate ! In ceea ce priveste ... greutatea cartii ! Se vede c-ai citit ...mult ! ;) ;) ;)
LE ... intreaba-l pe unchiu' Gogu (banuiesc ca ti-e mai la indemana decat ... cartea) de Brazzaville si Kinsasha ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron