Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde dogvet » 29 Sep 2013, 20:05

Grad de populare la doi roi facuti la sfirsitul salcimului 2013.Activitate la urdinis relativ buna (adica exista altii si mai buni).Acesti stupi ,pentru cine nu stie,sint formati din 3-4 corpuri cu 8 rame /corp.Ramele sint standard ,3/4.Langstroth.exact cum le-a facut nenea americanul pe la inceputul sec 21.Are fund Av,fara falturi ,aerisire in capac ,functie de situatie,mutare mecanizata.http://www.youtube.com/watch?v=kwfPS9Y5 ... e=youtu.be
dogvet

Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde jenica67 » 29 Sep 2013, 22:50

dogvet, cel mai tare stai cu matematica. Daca 25 octombrie 1852 este la inceputul secolului 21, inseamna ca eu care m-am nascut cu putin peste 100 de ani mai tarziu, m-am nascut la inceputul secolului 22 si cumea ca nici nu stiam. Mai mult este ca nu interleg ca desi am schimbat secolul de cand m-am nascut, cum abia acum ne aflam la inceput de secolul 21 ???
jenica67

Mesajde dogvet » 30 Sep 2013, 00:51

jenica67 scrie:dogvet, cel mai tare stai cu matematica. Daca 25 octombrie 1852 este la inceputul secolului 21, inseamna ca eu care m-am nascut cu putin peste 100 de ani mai tarziu, m-am nascut la inceputul secolului 22 si cumea ca nici nu stiam. Mai mult este ca nu interleg ca desi am schimbat secolul de cand m-am nascut, cum abia acum ne aflam la inceput de secolul 21 ???

Jenica ,tata,mai uita-te o data peste ce ai scris si corecteaza :D Eu te inteleg pe d-ta ca esti prin formatie inginer de masini grele,OK,ai descoperit o eroare de datare a lu' tovarasu'Langstroth.a orientarii lui in timp si spatiu,esti mai precis ca ceasul atomic,dar ai uitat esentialul si anume ca daca ai ceva de spus la obiect la acest topic ,spune,daca esti habarnist ca de obicei si spui ,,lucruri traznite''referitor la multietajati,atunci ai cuvintul meu ca te voi proteja si te las sa scrii ce vrei tu,pentru ca vei fi specie protejata,ai grija sa nu fii in prag de extinctie :shock: .Daca d-ta crezi ca eu pun botu'la provocari de doi bani venite de la unul ce-si face stupii din resturi de ambalaje palmate din incinta unitatii unde a lucrat te inseli profund.Eu te intreb serios ,ceva de comentat obiectiv ai la ce am expus eu sau iti consumi inutil abonamentul la net in seara asta?Hai, ai la dispozitie ceva timp sa studiezi tipul asta,esti inginer ce naiba :roll:
dogvet

Mesajde proapi » 30 Sep 2013, 08:10

Este considerat stupul cel mai productiv, daca se poate spune asa, albina putina, minimum de material, productie pe masura. Iernare ultra, demaraj in cresterea timpurie la fel...Mai usor de manuit si deci mai usor tranportabili. Sunt numai pentru strictul necesar ai albinei...Necesita atentie mare la hraniri, pana la culesuri...
"Niciodată nu-ţi cere scuze atunci când ştii că ai dreptate sau pentru că eşti cu câţiva ani înaintea concepţiilor celorlalţi. Chiar dacă eşti în minoritate, adevărul rămâne adevăr."

(Mahatma Gandhi)
proapi

Mesajde florinapi » 30 Sep 2013, 08:45

Are unele avantaje fata de cel clasic.Cred ca toti cei care au ME si le pot imagina.Daca-l folositi de mai mult timp,spune-ti va rog cum se comporta la roire.Chiar ma intereseaza subiectul.Eu am doar stupi ME.

Va multumesc!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi

Mesajde dogvet » 30 Sep 2013, 09:43

Va salut d-lor!Ce spune Proapi e adevarat cu exceptia ,,albina putina'',exista albina in ei ca si intr-un ME cu 10 rame,numai ca e ,sa zic asa,dispusa altfel.Daca o sa va uitati la filmele lui Johny-it o sa vedeti ca majoritatea cuiburilor restrinse au cam 6-8 rame(cind spun 6-8 ma refer la ce vad sus la rezerve),identic e si la ME-8.Comportament la roire?Asa cum am procedat eu la inceputuri cred ca am avut toate tipurile imaginabile de roit care ii pot trece prin cap unui om :lol: !Acum ,gata ,s-au calmat,pt ca intre timp s-a mai desteptat proprietarul.Pe bune?Nu roieste cu nimic mai mult decit orice alt stup.Ginditi-va cite rame echivalente DB are in cuib.
dogvet

Mesajde dogvet » 30 Sep 2013, 09:56

Foto roi august 2013.
Fişiere ataşate
rsz_fotografie0137.jpg
dogvet

Mesajde alexx » 30 Sep 2013, 10:07

dogvet scrie:Foto roi august 2013.

Foarte bine arata roiul bafta
alexx

Mesajde florinapi » 30 Sep 2013, 10:31

Am intrebat in special despre roit,pentru ca zicea Nea Gica ca roiesc mai mult decat cei de 10 rame.Pentru la anu o sa-mi pragatesc si eu cateva lazi de 8 rame,poate chiar si in toamna asta ,in masura timpului pe care il am.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi

Mesajde dogvet » 30 Sep 2013, 11:04

florinapi scrie:Am intrebat in special despre roit,pentru ca zicea Nea Gica ca roiesc mai mult decat cei de 10 rame.Pentru la anu o sa-mi pragatesc si eu cateva lazi de 8 rame,poate chiar si in toamna asta ,in masura timpului pe care il am.

Discutia aceea ,spusa de Nea Gica,daca dati timpul inapoi :) si va uitati pe topicul respectiv,este chiar intre mine si dinsul(adica sa facem precizarea, eram si eu pe-acolo).Dinsul spunea foarte clar ca toata discutia despre roitul albinelor din Me-8 se baza pe relatarea unui alt stupar,care avusese asa ceva ,primiti de undeva si caruia in fiecare primavara ii,, bubuiau ''stupii si roiau.Ca sa rezum,Nea Gica nu a spus niciodata ca acestia roiesc mai mult ci a relatat ce a auzit de la altul ,ceea ce e cu totul altceva.
dogvet

Mesajde dogvet » 30 Sep 2013, 11:21

Trecere de la rame DB la rame de multietajat,efectuata tot in corpurile de ME-8.http://www.youtube.com/watch?v=0m4-DroO ... e=youtu.be
dogvet

Mesajde mirceahvn » 30 Sep 2013, 11:34

daca tot ai trecut la multietajat de 8 rame lasa-le sa-si construiasca singure fagurii,trateaza-le natural si atunci o sa fie stupul perfect.numai bine!
mirceahvn

Mesajde paul » 30 Sep 2013, 11:50

dogvet scrie:Trecere de la rame DB la rame de multietajat,efectuata tot in corpurile de ME-8.http://www.youtube.com/watch?v=0m4-DroO ... e=youtu.be

Daca te rog eu frumos, nu vrei sa detaliezi mai in amanunt cum ai facut trecerea de pe rama DB pe ME ???
Multumesc frumos !!!
LE ... din videoclip n-am inteles ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde dogvet » 30 Sep 2013, 11:50

mirceahvn scrie:daca tot ai trecut la multietajat de 8 rame lasa-le sa-si construiasca singure fagurii,trateaza-le natural si atunci o sa fie stupul perfect.numai bine!

Cunosc conceptul,este aici pe forum Bunka un adept fervent al acestei idei si cu masuratori destul de precise in domeniu.Nu am nimic impotriva acestui concept,dar nu se ,,lipeste'' pe stilul meu.Toata lumea ar vrea sa treaca pe faguri naturali ,dar cind vad costurile si faptul ca rezultatele nu sint ca iepurasul scos din joben intervine deceptia.Cit despre ideea dvs cum ca stupul Me-8 e stupul perfect,ma tem ca nu e asa,are si el o multime de ,,bube",in mod cert le stiti ,ca doar ne-am mai intilnit nu-i asa ;) ?
dogvet

Mesajde un OM » 30 Sep 2013, 11:58

D-le Paul, a fost adaugat un corp suplimentar de 7 cm. intre soclu si primul corp pentru a putea intra rama Dadant. Odata cu renuntarea laramele intregi se elimina corpul intermediar.
un OM

Mesajde dogvet » 30 Sep 2013, 12:01

Daca te rog eu frumos, nu vrei sa detaliezi mai in amanunt cum ai facut trecerea de pe rama DB pe ME ???
Multumesc frumos !!!
LE ... din videoclip n-am inteles ! :P[/quote]
Da ,Paul ,detaliez! Primavara iei familia de pe DB ,casti ochii sa nu treaca de 8 rame(cam asa e de dorit) si o bagi in corpul de ME-8 caruia ii pui jos un intermediar corespunzator plusului de lungime al ramei DB.A doua varianta consta in taierea ramelor,tot primavara,le pui in corpul de jos,sus corp cu foite si ala e cuibul familiei,ca sa faci asta iti trebuie scule de taiat fine si suport pe care sa pui rama Db cind o tai siiiiii multa rabdare.Pt scule fine il poti contacta pe prietenul meu devotat,Jenica 67(fraza asta e la gluma,ia o ca atare) :) Clarissimo?
dogvet

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR