Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristi_vidican » 09 Dec 2016, 12:35

Avram scrie:Domnule Akmm ... sa inteleg ca postarea dumneavoastra este o concluzie data pentru stupul warre.
Warre-ul este ( in zilele noastre ) desertaciune si vanare de vant !

Sanatate

Asta e ca atunci când Ioan Guist a zis că nu mai trece pe MER.
Dar, chiar dacă el n-a mai trecut, MER-ul merge înainte și are tot mai mulți adepți.

Probabil, la fel și Warre.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 09 Dec 2016, 15:01

din punctul asta de vedere puteti sa stati linistiti:ORICE TIP DE STUP ARE TOTDEAUNA ADEPTII LUI,INDIFERENT IN CE SECOL VA FI SAU CE PARERI SE EMIT INTRE TIMP.daca admir ceva la stuparit(nu la albine,care prin definitie sunt ...dumnezeesti) e faptul ca PENTRU FIECARE se gaseste cate un stup potrivit !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd5 » 12 Dec 2016, 14:01

Warre-ul in apicultura e similar miscarii Hippie - o exaltare fara legaturi cu realitatea :lol:
Apusul e un izvor nesecat cand e vorba de asemenea curente suprarealiste.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Hunbee » 12 Dec 2016, 14:11

Nu chiar. Daca vrei 2-3 stupi in care sa nu bagi, rame, sarma, capse, foite, centrifuga, descapacire, clicheti, manere, magazii, gratii hanem, diafragme, hranitoare, si alte cele, warre e perfect. Si mai arata si bine. :)
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde mirceahvn » 20 Dec 2016, 00:35

Eu zic sa nu ne pripim cu privire la stupul Warre si sa privim problema mai real si in contextul de azi .Totusi domnul Akm are o experienta cu acest stup de 8 ani si acesti ani coincid exact cu inceperea recoltelor proaste care au inceput cam in urma cu 10 -12 ani(daca nu si mai mult) ,iar albina e dependenta ca si noi de clima si flora .DEGENERAREA ALBINELOR este si ea un proces in plina dezvoltare sprijinit de aproape un secol de hranirile cu zahar si medicamentele folosite, si etc.etc ,deci nu putem sa ne asteptam la minuni .Pe timpul Abatelui probabil lucrurile stateau altfel dar ca sa aducem albinele si florile in acel punct ar trebui cel putin 10-20 de ani (poate si mai mult ) asta daca am opta toti ptr o agricultura naturala si totusi asta nu se poate daca nu incercam cu stupul warre ,japonez,etc care readuc albinele la ordinea fireasca.
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 25 Ian 2017, 10:12

Cu cateva postari inainte vorveam de un Warre pe patru corpuri si ala de sus plin cu miere.M-am uitat pe 22 sa-i dau cu oxalic.Am constatat corect, corpul de sus plin cu miere si mai mult de jumatate si cel de sub el.In stup nu mai era nici o albina, nici moarta nici vie.Am mai deschis un Warre-aceeasi poveste.Am in schimb doua roiuri de anul trecut care ierneaza exact asa cum m-am obisnuit sa vad iernarile, curate/compacte.Din opt mai am 4.Am fost candva la 22.Pierderea in sine la un Warre nu e o problema, dar sa ne gandim la Dadant unde investitia din spate te face sa te apuci cu mainile de par.Exact aceeasi poveste am avut si acum trei ierni, am topit rame/schimbat faguri, am reluat igienizarea.Atat ca nu dau cu medicamente/antibiotice.E si din vina noastra, in loc sa lasam natura sa-si urmeze cursul, hranim familiile nepromitatoare si investim energii in gene ce deja si-au ales drumul spre disparitie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 25 Ian 2017, 10:41

'nene'akmm,din punctul matale de vedere,nu trebuie sa-ti faci nici un fel de problema:doar ti-ai facut datoria fata de albinele tale.in rest,natura e suverana si chiar implacabila si-si urmeaza cursul,chiar daca e spre paguba si disperarea omului,care e de fapt insignifiant in imensitatea naturii.stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 25 Ian 2017, 10:45

PS.totdeauna am fost de parere ca toate vietuitoarele din jurul omului fac un nepretuit favor acestuia numai si pentru faptul ca stau pe langa el la un/o moment/perioada data !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 25 Ian 2017, 12:17

Undeva in spate ziceam de corpuri Warre cu triunghiuri din fagure artificial mai generoase.Spun acum ca ajuta.Roiurile mai mici si mai tarzii isi fac imediat cuib cladit pe 3-4 faguri, asta pana sa-si arate harnicia.La roiurile mari si timpurii as inclina sa cred ca nu se merita efortul nu ca nu ar ajuta.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde tricky_radu » 07 Mai 2018, 16:06

Buna ziua,
Am un warre care are cuibul pe 2 corpuri + sus un corp de magazie.
Sambata am luat un corp care avea pe margini miere, in rest 6 rame cu puiet capacit albina+trantor. l-am mutat pe alta locatie cu hranitor si apa. Am verificat seara si duminica dimi daca are botci, nu avea. Duminica seara i-am pus o botca capacita.
Este ceva cules, mai un pic de salcam....
Acum , mai stand si cugetand, ma gandeam ca era mai bine daca plecam cu corpurile cu matca si lasam roiul pe loc.
Acum tarziu sa fac rocada? Sa duc roiul, sa-i pun magazia cu miere pe el, si sa-l pun in locul stupului de baza. Iar stupul cu matca sa o mut in alt loc. Or sa-mi faca culegatoarele probleme? Vor avea ceva cu botca capacita?
Multumesc.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 08 Mai 2018, 08:24

Orice metoda merge.In mod normal albina batrana paraseste cuibul nou iar matca e bine primita de tinerele albine.Numai sa se si imperecheze.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde tricky_radu » 08 Mai 2018, 11:07

Am inteles. Multumesc.
O zi buna.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori