Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 05 Aug 2013, 20:09

Va multumesc dle Nicolae! Pe mine m-ati incurajat dv si pozele dv asa ca mierea asta vi se datoreaza...
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 05 Aug 2013, 21:53

akmm scrie:La mai mare!!!
E o priveliste ce ar trebui sa incurajeza pe multi.
Evident ma refer la pozele postate de danman.


Aha..arata foarte bine !!
La mai mare!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 10 Aug 2013, 20:53

Aia a fost ultima miere de Iasi. De ieri m-am mutat la Gura Humorului - SV. Pe toamna voi aduce si stupii din Iasi si Suceava aici langa casa. Sper sa fie un loc bun, totul pare ok in afara de o linie de inalta tensiune ce trece tangential pe langa terenul nostru.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde proapis13 » 10 Aug 2013, 21:02

danman scrie:...totul pare ok in afara de o linie de inalta tensiune ce trece tangential pe langa terenul nostru.

Mihai Bals are stupii si nu putini sub o linie de inalta tensiune si nu a avut probleme :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde bubulici22 » 17 Aug 2013, 14:12

Buna ziua
Sunt incepator in apicultura, sunt foarte interesante ideile cu stupul Warre dar am si eu o intrebare, Un fagure natural facut de albine nu este mai benefic pentru ou de varoa?
multumesc
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 19 Aug 2013, 08:36

bubulici22 scrie:Buna ziua
............. Un fagure natural facut de albine nu este mai benefic pentru ou de varoa?
multumesc

Cred ca raspunsul se afla aici: viewtopic.php?f=8&t=1878
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vsv » 23 Aug 2013, 16:55

Salut,

Am vazut ca multi s-au referit la leaturile dintre corpuri ca fiind un gratar si albina l-ar vedea ca un obstacol in cladirea de faguri.
Am gasit o poza pe net.... poate ajuta.

O zi buna
Fişiere ataşate
oct_warre_top_raimund.jpg
vsv
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Ian 2012, 15:35

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 24 Aug 2013, 22:16

Personal am ajuns la concluzia ca nu e nici un obstacol. La japonezii mei nu au nimic.... de sus pana jos si tot se opresc din cladit sau roiesc daca au de roit.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 26 Aug 2013, 16:33

Eu am ajuns la cealalta concluzie, ca daca nu-i cobori niste rame(faguri) construiti si-l lasi asa si astepti sa se mute el pe leaturile de jos sa inceapa constructia de la 0 atunci risti sa traga botci inainte sa faca asta si l-ai bagat practic in roire...daca in schimb scoti marginasele si le dai jos pe centru iar sus bagi 2 leaturi goale se schimba treaba radical...daca faci operatia la timp atunci vor construi faguri pe leatuile de sus repede apoi albinele urmaresc ramele date jos construite ca pe un sablon si se atarna si de celelalte leaturi in lateralul fagurilor construiti si fac faguri noi pe masura ce familia se dezvolta ca populatie.
Asta cu "care a avut de roit, a roit" pt mine cel putin e cam nesatisfacator, in general e bine sa ai controlul asupra roirii ca sa nu patesti ca un prieten de al meu care fiind la inceput scapa cate 4-5 roiuri mari in fiecare zi... :(
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde pin » 28 Aug 2013, 15:13

Ai incercat sa intercalezi un corp gol? Nu prelungeste fagurii in jos? Sau tu esti pe delon si lucrezi tot cu rame?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 28 Aug 2013, 22:00

pin scrie:Ai incercat sa intercalezi un corp gol? Nu prelungeste fagurii in jos? Sau tu esti pe delon si lucrezi tot cu rame?

Eu sunt cu rame...nu merge cu corp gol!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Stoican » 03 Sep 2013, 16:04

BUNKA scrie:
pin scrie:Ai incercat sa intercalezi un corp gol? Nu prelungeste fagurii in jos? Sau tu esti pe delon si lucrezi tot cu rame?

Eu sunt cu rame...nu merge cu corp gol!



Nu vad de ce u ar merge cu corp gol cu rame intercalate, mai ales daca sunt corpuri de 108 mm inaltime.
Stoican
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Iun 2013, 10:17
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 04 Sep 2013, 07:42

Stoican scrie:
BUNKA scrie:
pin scrie:Ai incercat sa intercalezi un corp gol? Nu prelungeste fagurii in jos? Sau tu esti pe delon si lucrezi tot cu rame?

Eu sunt cu rame...nu merge cu corp gol!



Nu vad de ce nu ar merge cu corp gol cu rame intercalate, mai ales daca sunt corpuri de 108 mm inaltime.


Ce constructiv ar fi fost daca raspunsul ar fi sunat:,,Eu am corpuri de 108 mm inaltime si merge cu corp gol cu rame intercalate...''.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Stoican » 04 Sep 2013, 19:35

akmm scrie:
Stoican scrie:
BUNKA scrie:
pin scrie:Ai incercat sa intercalezi un corp gol? Nu prelungeste fagurii in jos? Sau tu esti pe delon si lucrezi tot cu rame?

Eu sunt cu rame...nu merge cu corp gol!



Nu vad de ce nu ar merge cu corp gol cu rame intercalate, mai ales daca sunt corpuri de 108 mm inaltime.


Ce constructiv ar fi fost daca raspunsul ar fi sunat:,,Eu am corpuri de 108 mm inaltime si merge cu corp gol cu rame intercalate...''.



Aveti dreptate, a fost doar o ipoteza, si sincer nici nu vreau sa o testez, pentru ca nu sunt de acord cu spargerea cuibului. Am 2 roiuri pe stup roger delon cu rama de 21,5 sau de 10,8 cm, formati dupa culesul de tei si sunt f multumit de ei, mai ales cel care a plecat de la un pumn de albina. Ce am putut sa observ pana acum este ca le prieste pe corpul de 30/30 . Daca o sa imi urmariti postarile singura nelamurire pe care o am este cum se poate evita roitul pentru ca in rest sunt convins ca este un stup foarte bun. Iar pentru la anul am ales sa formez cat mai multe roiuri pe roger delon, dar pe rama de 21,5 cm, am sa renunt la corpurile mici. Imi accept papara si o sa fiu mult mai atent in postari.
Stoican
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Iun 2013, 10:17
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 09 Sep 2013, 21:00

La mine extinderea se va face numai in jos in prima parte a primaverii coborand rame cladite in corpul de jos si in locul lor intercaland rame cu sarme fara foite.
Eu am optat pt o rama mai mare pt ca m-am gandit la momentul cand voi extrage, o centrifuga de 40 r radial la 2 kg/rama ar insemna 80kg de marfa extrasa pe o tura.
Faptul ca nu folosesc foite (deocamdata) inseamna ca nu voi putea intercala cate un cat gol avand in vedere dimensiunea lui, se aplica alta tehnica deocamdata, daca voi recurge la folosirea foitelor cu celula redusa candva din motive de eficienta (la nr mare de stupi) atunci se va putea da un corp cu foi deasupra sau dedesubt...la mijloc insa nu pt ca stupul s-ar comporta ca in metoda demaree...ar aparea imediat botci in jumatatea care ramane fara matca.
Nu exclud faptul ca varianta folosirii unor caturi mai putin inalte cu rame mai inguste nu este buna...fiecare metoda are plusuri si minusuri...eu deocamdata merg pe sistemul asta sa vedem de ce e in stare si stiu cum sa lucrez cu el !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 10 Sep 2013, 08:44

Ca o concluzie a acestui an poate fi si aprecierea ca desi suna frumos extinderea in jos a cuibului, un magazin ingust de 10 cm amplasat deasupra e luat mai usor in lucru.Ma gandesc ca extinderea e impiedicat de botci care de regula se afla la baza cuibului, iar ca acestea sa dispara avem nevoie de concursul serios al matcilor.
Corpurile goale intercalate amplasat in acest an au ramas in final goale pe cand magazinele au fost luate in lucru.
Si inca un aspect, corpul gol amplasat a constituit o bariera, familiile mutandu-si cuibul si rezervele mai jos.Una peste alta Stupul Popular al Abatelui Warre tine incontestabil cu albina.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori