Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 09 Apr 2014, 23:19

La warre cu leatz (caci exista si cu rame) mierea se extrage toamna, lasandu-se cuibul pe 2 caturi. Dincolo de principiu dvs, numarul de albine scade toamna si iarna, astfel incat mierea ramasa este suficienta. Si in fine, iernarea in Warre fara rama este net mai economicoasa decat cea din stupii sistematici clasici (situatie testata). Depinde de zona in care va aflati, de experienta dvs si de scopul pentru care utilizati sistemul Warre (de exemplu unii forumisti il utilizeaza pentru iernarea matcilor de rezerva si a unora ditre roiuri).
PS. Principiul conservarii mierii se pastreaza :)
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 30 Apr 2014, 17:02

Iata si un model de urdinis superior care, de obicei, se recomanda a se pune intre ultimul corp si acoperis. Aici l-am pus intercalat, pentru o perioada de timp. Sa vedem cum le place la albine.
Fişiere ataşate
DSC00182.jpg
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 07 Mai 2014, 15:19

Dle AKMM, cati stupi Warre aveti astazi, dupa 6 ani de "distractie"?
Multumesc
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 08 Mai 2014, 08:09

Gicuta scrie:Dle AKMM, cati stupi Warre aveti astazi, dupa 6 ani de "distractie"?
Multumesc

Poate surprinzator insa inca mai am 18.Asta dupa ce in iarna/primavara am ramas fara doi.
Si poate mai surprinzator este faptul ca dupa 26 ani de apicultura m-am trezit cu doua roiuri in copac in luna mai pe 7, adica ieri.
Unul l-am cule pe la 11 dimineata, maruntel, fara sa pot identifica sursa roirii si unul la 16, destul de mare, dar de data asta identificand si familia roitoare, un Warre.
Am procedat preventiv la scuturarea si restului de albine ramase, stiind ca urmeaza roiri succesive.
Nu am reusit sa observ daca are o matca, doua sau Dumnezeu stie cate.Ma apucase seara cu el si era un frig de se adunau suratele ghem.
Oricum, toate roiurile tarzii la care este greu de crezut ca-si mai pot face un cuib pe 7-8 rame standard, vor fi in continuare desertate in Warre.Daca fac un cat, suprapun doua familii si obtin una cu doua caturi.Matcile se aleg ele intre ele si fara interventia mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde aiudeanu » 16 Mai 2014, 21:33

akmm scrie:
Gicuta scrie:Dle AKMM, cati stupi Warre aveti astazi, dupa 6 ani de "distractie"?
Multumesc

Poate surprinzator insa inca mai am 18.Asta dupa ce in iarna/primavara am ramas fara doi.
Si poate mai surprinzator este faptul ca dupa 26 ani de apicultura m-am trezit cu doua roiuri in copac in luna mai pe 7, adica ieri.
Unul l-am cule pe la 11 dimineata, maruntel, fara sa pot identifica sursa roirii si unul la 16, destul de mare, dar de data asta identificand si familia roitoare, un Warre.
Am procedat preventiv la scuturarea si restului de albine ramase, stiind ca urmeaza roiri succesive.
Nu am reusit sa observ daca are o matca, doua sau Dumnezeu stie cate.Ma apucase seara cu el si era un frig de se adunau suratele ghem.
Oricum, toate roiurile tarzii la care este greu de crezut ca-si mai pot face un cuib pe 7-8 rame standard, vor fi in continuare desertate in Warre.Daca fac un cat, suprapun doua familii si obtin una cu doua caturi.Matcile se aleg ele intre ele si fara interventia mea.


Si fratelui meu i-a roit pe 11 mai un stup (dadant) si altii erau plini de botci, stupina este in centrul Ardealului, intre Turda si Cluj! Lipsa culesului si dezvoltarea timpurie a familiilor din aceasta primava isi spun cuvantul. Eu am avut o operatie de colecist saptamina trecuta, aveam pietre, si ma gandesc cu inima stransa cum imi voi gasi stupii peste 2-3 zile, sper sa nu fie in aceeiasi situatie! Le-am pus magazinele pe 7 mai, ianinte de a ma interna, sper sa le fi dat spatiu destul si sa fi avut totusi ceva cules in zilele cu soare, dar acestea au fost putine.
In afara de curatirea botcilor, ce se mai poate face pentru prevenirea roitului acum? Ma mira faptul ca nu am vazut alte semnalari pe forum despre roiri timpurii, cred ca sunt si alte zone cu probleme similare.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 19 Mai 2014, 13:22

Pentru o persoana ce practica apicultura de hoby, cea mai buna metoda de prevenire a roitului este roitul insusi.
Adica nu e nimic daunator sa se obtina un roi primar sanatos ce poate fi unificat cu cel de baza cu matca tanara, inainte de iarna.
Observatia pe timp lung ne spune ca intarzierile roirii prin lupta inclestata cu albina nu aduce nici un fel de beneficii.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 20 Mai 2014, 09:03

Intr-adevar, in loc sa te lupti, mai bine folosesti roitul ca avantaj pentru intarire.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde valigorj » 21 Mai 2014, 10:34

in artele martiale asta s-ar traduce prin FOLOSIREA FORTEI ADVERSARULUI INPOTRIVA ACESTUIA.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde ignatov andrei » 22 Mai 2014, 12:36

akmm scrie:Acesta este noul spatiu in care ne spunem oful.


Negasind alt spatiu, m-am gandit ca aici ar fi nimerit sa spun:
- la multi ani, multa, multa fericire!
Sa implinesti tot ce ti-ai propus!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde IGNITE » 22 Mai 2014, 13:08

La multi ani!
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 01 Iun 2014, 00:13

Pentru ca spuneam cateva pagini in urma ca am cativa Layens la care as vrea sa le adaug un corp Warre pe post de cat sa vad daca functioneaza.... vin si spun ca nu. Am incercat, am pus corpul la cativa stupi, cu acele "scarite" din fasii de fagure artificial, dar urca foarte greu sus, prefera chiar sa inceapa sa cladeasca scarita da jos in sus. Familiile celelalte au cladit relativ repede un corp pus jos, in timp ce astea n-au cladit nici 25% sus.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 20 Iun 2014, 07:46

Acum ca am ajuns in mijlocul foamei din '47 ce ziceti de rezervele strategice din Warre?
Asa ca e bine sa ai 10 stupi din astia ca stoc biologic?
Mai toata lumea se plange de lipsa de cules si mai ales lipsa hrana din stupi.
Oare in salbaticie este valabil acest lucru sau doar acolo unde stuparul stie ce are de facut albina si-i dirijeaza destinul?
Un Warre e o sansa si pentru albine nu numai pentru stupari.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 20 Iun 2014, 10:53

Sunt foarte de acord. In ani ca acestia nu strica sa ai cativa Warre in gradina.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 20 Iun 2014, 20:02

Si eu subscriu oarecum. Sunt singurii stupi pe care nu i-am hranit vara asta, dar pe care nici nu i-am extras anul trecut.... In schimb sunt multumit deocamdata ca foarte putini au roit fata de anul trecut cand roiau si cei pe un corp.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 10 Iul 2014, 09:54

La aceasta adresa am incarcat o varianta corect numerotata si adaugita:
http://fisierulmeu.ro/45UFLYMMZZK5/Apic ... i-pdf.html
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde bionut » 02 Sep 2014, 10:42

stupul scrie:Aveti aici reteta de beevital a lui d-nu Gica :
-1 kg. acid oxalic
-0,3 kg. acid citric
-0, 05 l uleiuri esentiale
- ceva tinctura de propolis (nu este obligatoriu)
-6 kg zahar
-30 litri apa


Va salut,
poate da cineva mai multe detalii despre aceasta reteta? Se poate compara cu produsul original? Dozarea se face la fel ca la Beevital?
Multumesc!
bionut
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Mar 2014, 12:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68, yuonyuon şi 22 vizitatori