Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde un OM » 31 Iul 2015, 12:55

Cu matca trebuie sa-ti bati capul sa fii sigur ca a intrat in noua lada. Cel mai sigur este sa o culegi cu manuta si sa o asezi pe o stinghie. Poate o si marchezi cu ocazia aceasta. Daca o periezi este suficient ca o pala de vant sa o arunce in iarba. Daca vei reveni pe langa lada este posibil sa remarci un ghem mititel in care sa gasesti matca.
Despre cat de devreme, sau tarziu este sa faci mutarea in acest tip de stup nu ma pronunt.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 31 Iul 2015, 13:02

Matca e marcata. O s-o bag in cusca inainte de transfer si ii dau drumul dupa.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 01 Aug 2015, 12:13

Gata.
DSCN5177.JPG


Le-am stropit si cu solutie de oxalic cu ocazia asta. Toate cele 15 rame cu miere si cu puiet le-am bagat prin nucleele facute in iulie sa se infecteze bine toate :).
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 01 Aug 2015, 13:20

Azi dimineata inca eram in dubii daca sa fac treaba asta. Dar daca e atat de laudat ma gandeam sa incerc si eu sa vedem ce si cum. A fost doar o ispita la care am cedat. Din punctul meu de vedere e un moft, dar na... din cand in cand e bine sa mai si cedezi. Cum am zis cel mai mult imi place ca e ieftin insa sa vedem care e pretul pe partea aialalta. :) ... la anul.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 02 Aug 2015, 07:44

Poza din C1:
DSCN5184.JPG


AO si-a facut deja efectul:
DSCN5185.JPG


La tipul asta de tratament cad paduchii pana la 2 saptamani. Efectul maxim e cam la o saptamana.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 02 Aug 2015, 20:49

C2 intesat de albina:
DSCN5188.JPG

Am pipait o tar cu dalta de sus si au inceput sa cladeasca pe partea de rasarit insa nu am ridicat rame ca nu e cazul. No, ca s-a discutat daca polenul e un indicator al prezentei matcii sau bla bla. Din ziua in care am facut acest stup albinele nu au mai adus polen, pentru ca nu au mai avut puiet de hranit. Sa vedem cand o sa inceapa. Pana acum au tras 1.5 kg de sirop insa au si cules la greu. Dimineata le schimb borcanul.

Sunt foarte curios daca se pot face roi la pachet din warre. A incercat careva?
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde CristianBee » 02 Aug 2015, 22:09

Frumos . Daca faceai treaba asta in iunie ..ehee . Am tot citit , gandit si parca ma bate gandul sa trec cu stupii de productie pe warre ..doar ca o sa fie cu rame . Cealalta jumatate de stupina o tin ca si roi pe 3/4 ptr vanzare ca nu-i nimic sigur in apicultura de astazi . Intrebari si nedumeriri sunt multe . Totusi daca inca subiectul nu este epuizat as vrea daca se poate sa conturam un mod de lucru cu acesti stupi ( cu rame mobile ) care sa cuprinda toate aspectele legate de evolutia unui astfel de stup pe parcursul unui sezon .
Incepem cu trecerea de pe rame STAS pe rame warre ( cand vrem sa trecem cu totul pe acest sistem ) ??
Dupa ...dezvoltarea roilor/pregatirea pentru iarna/iernarea/evolutia in primavara/cladirea de rame/controlul asupra roirii .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde CristianBee » 02 Aug 2015, 22:09

asd scrie:C2 intesat de albina:
DSCN5188.JPG

Am pipait o tar cu dalta de sus si au inceput sa cladeasca pe partea de rasarit insa nu am ridicat rame ca nu e cazul. No, ca s-a discutat daca polenul e un indicator al prezentei matcii sau bla bla. Din ziua in care am facut acest stup albinele nu au mai adus polen, pentru ca nu au mai avut puiet de hranit. Sa vedem cand o sa inceapa. Pana acum au tras 1.5 kg de sirop insa au si cules la greu. Dimineata le schimb borcanul.

Sunt foarte curios daca se pot face roi la pachet din warre. A incercat careva?


Nu am incercat ca nu am cum inca dar descriu ceva ce stiu ca face cineva din germania . Cand vrea sa faca roii incepe si colecteaza toate ramele cu puiet din stupi cu albina de pe ele ( 7R puiet cu 1R de hrana ) dupa vare le duce la o distanta de 7-8 km .Face turnuri de cate 35 R cu puiet dar fara matci . Recolteaza albina la fiecare 8 zile ptr roi ( le face un tratament cu oxalic sublimat ) .
Turnurile le face inainte de un culea ( salcam , castan sau tei ) ptr a mai recolta miere de la acele albine . Este bine ptr ca astfel poti trece de pe o rama oarecare pe warre . Rupe notcile la 8 zile ( se pot folosi si feromonii - varianta mai scumpa ) . O fi bine , o fi rau mie i-mi pare ca iese ceva bun ( albina de toate varstele recoltata odata cu cele 3 vizite ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 03 Aug 2015, 07:56

Pe mine ma intereseaza sa lucru fara rame, doar cu spetezele. Simplitatea. Daca tot e sa fie rama atunci poate sa fie orice lada. Sunt insa destul de sceptic in privinta versatilitatii acestui stup si m-as mira sa imi schimb opinia in privinta asta. De fapt m-as mira ca si acele speteze sa aiba vreo utilitate. Sa vedem cat de drept o sa construiasca albinutele mele :D

Roitul ma ingrijoreaza la tipul asta de stup, de fapt lipsa de control in aceasta privinta(daca nu poti manipula rame). Din cate stiu cei care au warre au si timp sa se urce prin copaci. Eu am ME de 3 ani si am avut doar un roi pana acum. Am lucrat doar cu matci tinere. Poate ca asta ar fi si cea mai buna varianta de control al roitului la warre: sa ai intotdeauna matci de maxim 2 ani. Faci o matca intr-un corp mai sus si la sfarsitul verii ii dai drumul la vale iar matca tinara o va inlocui pe cea batrana.

O alta varianta ar fi sa poti muta(daca le poti scoate) 1,2 faguri in corpurile nou adaugate, corpuri pe care le-as adauga deasupra si nu dedesupt cum se face in mod normal la warre. Faptul ca albina are multa miere deasupra o face sa roiasca.

In orice caz imi place enorm cand vad rame "salbatice" prin stupi, ce labirinturi fac albinele. E superb de aia am si vrut acest warre. Ce imi place si la un ME cand simt corpul greu de miere, albine multe... e chiar o salbaticie sa te apuci sa desfaci la rame in cazuri de astea.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 03 Aug 2015, 10:16

Copy/paste din excel:
1 2 3 4 5 6 7
lang 0.04104 0.08208 0.12312
warre 0.0189 0.0378 0.0567 0.0756 0.0945 0.1134 0.1323



M-am oprit la 3 corpuri la ME - echivalentul de spatiu in warre sunt 6 corpuri si ceva :).

Alte chestii care ar putea ajuta: vopsitul in alb, urdins superior pt. ventilare mai buna
...si unele avantaje: obtinerea timpurie a botcilor de roire pt. divizari
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 03 Aug 2015, 14:36

Abatele Warre spuna ca popularea unui stup se face cat mai devreme si inaintea unui mare cules.
In traducere libera asta inseamna atunci cand familia se extinde nu se contracta.Iar extinderea maxima la noi in tara se atinge in luna iunie, mai exact la solstitiul de vara.Dupa aceasta data familia nu mai creste faguri preferand sa-i blocheze pe cei existenti, ceara fiind necesara, si nu putina, la capacit miere.In fond topicul este un experiment pe total si nu e exclus sa fim contrazisi de realitate.Mai degraba nu.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 03 Aug 2015, 14:53

Cules este la faneata foarte bun ca a tot plouat. Din ce am observat o familie cladeste mai abitir cand e privata de mai multi faguri deodata cu conditia sa fie destula albina. Aceasta familie nu mai are de ales acum. Sunt si eu curios cum se va descurca. Eu o voi ajuta pana la capat cu sirop.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 04 Aug 2015, 11:19

Probabil ca s-a discutat de efectul de podea falsa; de ce albinele nu cladesc corpurile nou adaugate. Aceasta e o problema la orice tip de stup mai ales daca nu se folosesc foite sau rame cladite. Am vazut ca unii o rezolva prin eliminarea leaturilor centrale insa e riscant. Eu folosesc(la ME) rame in exclusivitate fara foita, doar insarmate pe care le bag in cuib, iar ramele pe care le scot din cuib le urc in corpul de sus. Efectul e si mai puternic cand se folosesc rame cu puiet. Deci nu va fi ceva nou pentru mine.
M-am mai uitat ieri in corpul de sus si surprinzator cladesc drept, deocamdata. Papa peste 1L de sirop la 24 de ore. In fiecare dimineata alt borcan.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde un OM » 05 Aug 2015, 13:25

Noteaza cati litri de sirop au nevoie pentru constructia si popularea unui corp.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 05 Aug 2015, 14:46

Nu cred ca a facut cineva un experiment ca asta.Si nici nu-i vad rostul.Ce sens are sa tii albine si sa le indopi cu sirop?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd » 06 Aug 2015, 08:23

Nici mie nu imi place dar trebuie ca e August. Daca m-a mancat ce mai pot sa fac acum?
Imi place tot mai tare cand vad ca temerea mea vizavi de felul in care vor construi se infirma:
DSCN5211.JPG

Ieri am intarziat putin cu noua portie de sirop; dupa ce le-am pus borcanul plin au tras vreo 1/2 l in mai putin de o ora. Folosesc borcane de 1700.
DSCN5212.JPG
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2 şi 18 vizitatori


cron