Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde un OM » 03 Iul 2013, 14:42

Problema este dorinta de a avea mierea naturala, altfel culesul de "orice" fel duce la construirea chiar si a fagurilor naturali.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde visanc » 03 Iul 2013, 14:46

Citez dintr-un alt topic ceea ce a scris cineva legat de o botca, aparent de schimbare linistita:

"Fenomenul se petrece destul de des cand in urma roirii rezulta un roi primar consistent insotit de o matca batraioara. Desi se manifesta identic cu anecbalia, dupa parerea mea acestea sunt de fapt doar schimbari linistite ale matcii batrane in urma roirii.
Daca peste 1-2-3 ani o vor schimba din nou fara sa roiasca, atunci o putem numi anecbalie."

Deci sa inteleg de aici ca putem chiar imprima matcilor acest comportament prin luarea unui roi primar si apoi crescandu-l si eliminandu-i absolut toate cauzele de roit, in asa fel incat sa ajunga sa roiasca doar ca sa schimbe matca linistit?
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 04 Iul 2013, 00:00

Inca un roi dintr-un japonez de-al meu: nu stiu al catelea e (e un secundar), dar e primul si singurul pe care l-am prins anul asta. Vroiam sa urinez langa un nuc si sa ma urc in masina sa plec, cand colo.... roiul in fata mea. Lucrasem deja vre-o doua ore acolo fara sa-l observ. Descoperisem si stupul de unde a roit. Masca aceea s-a dovedit o foarte buna roinita, l-am lasat in masca agatata in copac pana seara cand mi-am facut iarasi timp sa-l cazez intr-un corp gol cu ceva sirop. Ne vedem peste 48 ore.

In foto 2 un japonez cu doua corpuri cladite pe care l-am si divizat anul asta. (are un corp cladit de anul trecut si unul cladit in ultimele 3 saptamani).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 04 Iul 2013, 09:39

Salutare,

Din cate vad problemele semnalate mai sus au fost si la altii:
http://www.bjornapiaries.com/warrehivebeekeeping.html

Deci din cate am tot citit acest stup se preteaza mai mult ca experiment mai putin productie. Mi-ar fi convenit mult sa merg in varianta asta pe viitor in principal avand in vedere costurile scazute de intretinere. Spre ex. am facut 2 corpuri cu capac simplu si fund din drujba si cu o rindea electrica in 2 ore. Scandura la latimea aia(210) gasesti gramada si nu se indoaie la uscare.
Prea frumos sa fie adevarat. :)

Eventual mers pe varianta cu rame mobile caz in care va trebui sa imi iau un circular cu masa.

Doamne ajuta.
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 04 Iul 2013, 11:50

@Dan

Vad ca Dvs. folositi stupi Roger Delon. Sa inteleg ca varianta asta rezolva problemele?
In orice caz pare a fi o solutie buna.

http://warre.biobees.com/delon.htm
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 05 Iul 2013, 00:02

Eu nu folosesc Delon si nici macar n-as putea spune ca "folosesc". Am cativa Warre (cu semirame) si cativa japonezi pentru experimentare. Astia nu se "folosesc" ci se lasa mai mult in voia sortii. Sunt abia al doi-le an, dar pot spune cu certitudine ca nu sunt pentru productie si nici nu am crezut vre-odata ca vor fi. Lucrul asta mi-a fost clar de la inceput: sunt niste cosnite din care recoltezi mai usor. Dar pt mine compenseaza, pt ca nu ma pot ocupa de apicultura decat in timpul liber. Chiar mi-as dori niste cosnite. Era si de asteptat din moment ce au de recladit tot ce recoltezi ca productia va avea de suferit. Acum dupa doi ani pot sa spun ca mai sunt si alti factori care "afecteaza" productia cum ar fi roitul, faptul ca nu-l poti ajuta sa creasca dandu-i faguri gata claditi sau macar artificiali, etc. Dar pt mine nu doar productia e importanta. Am mai spus, acum 15 ani a trebuit sa vand stupii cand am plecat din tara pt un an sau doi. Daca as fi avut niste warre pe atunci probabil ca i-as fi putut lasa fara grija in voia sortii si i-as fi gasit si in viata si cu miere. Pt astfel de apicultori Warre poate fi o varianta, dar pt cei care vor profit din apicultura nu as recomanda cel putin deocamdata. Eu am descoperit Warre dupa ce mi-am facut japonezii si am facut apoi si cativa Warre pe barete sau semirame dar le gasesc aproape inutile. Umblu mai usor intr-un japonez rasturnandu-l ca pe o cosnita decat luand rama cu rama, leat cu leat, la Warre. (ca sa nu mai zic ca fagurii oricum ii lipeste uneori) Despre Delon ... Bunka stie mult mai multe.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 09 Iul 2013, 10:51

Se pune problema ca roiesc din cauza golurilor de cules, acelasi lucru se intampla in toti stupii ..clar ca pt un bun management stupii astia trebuie plimbati in pastoral la fel ca toti ceilalti stupi, sau stimulati pe vatra stationara, adica trebuie aplicate tehnici de lucru similare cu stupii pe care ii avem in prezent. Folosirea unor corpuri cu foite asa cum facea roger delon poate fi de ajutor, altfel trebuie lucrat mult cu ramele daca se merge pe fagure fara foita. Daca ar fi sa folosesc o foita as folosi una din ceara mea fara parafina provenita din faguri fara foite, si as face o presa cu hexagonul de 4,9mm..asta ar face lucrurile mai controlabile din punctul de vedere al roirii, bine inteles in prezenta unui cules. Nu vad nimic atat de grav pe cat se spune legat de stupii astia si de fenomenul roirii.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Stoican » 09 Iul 2013, 11:17

BUNKA scrie:Se pune problema ca roiesc din cauza golurilor de cules, acelasi lucru se intampla in toti stupii ..clar ca pt un bun management stupii astia trebuie plimbati in pastoral la fel ca toti ceilalti stupi, sau stimulati pe vatra stationara, adica trebuie aplicate tehnici de lucru similare cu stupii pe care ii avem in prezent. Folosirea unor corpuri cu foite asa cum facea roger delon poate fi de ajutor, altfel trebuie lucrat mult cu ramele daca se merge pe fagure fara foita. Daca ar fi sa folosesc o foita as folosi una din ceara mea fara parafina provenita din faguri fara foite, si as face o presa cu hexagonul de 4,9mm..asta ar face lucrurile mai controlabile din punctul de vedere al roirii, bine inteles in prezenta unui cules. Nu vad nimic atat de grav pe cat se spune legat de stupii astia si de fenomenul roirii.


Domnule Bunka imi place foarte mult modul in care vedeti dumneavoastra apicultura. Si aveti dreptate, totul tine de managementul folosit pentru acest stup. Dar exista o mica diferenta intre classic si roger delon sau Warre si anume temperature. In spatiul ingust 30*30 cm, temperatura este mai ridicata fata de un dadant. Daca in primavera este un mare avantaj, in timpul roitului, si aici trebuie sa tinem cont si de temperatura din tara fata de cea din elvetia, temperatura aceasta cred ca este un mare dezavantaj. Astept parerea dumneavoastra despre acest lucru.
Stoican
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Iun 2013, 10:17
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Iul 2013, 11:50

Treaba cu temperatura ar putea fi luata in discutie daca totul s-ar desfasura in aer liber.Atata timp cat exista un spatiu amenajat inchis deja vorbim de microclimat, indiferent de ce stup e vorba.
Eu la stupii mei am grosimea peretilor din 20mm, brad.Aici pot spune ca peretii se incing mai repede.
Prin alte parti insa se zice ca aseasta forma verticala a stupului deteremina un fenomen de horn (semineu), adica aerul are tendinta de a-si mari viteza cu cat e mai inalt.
Abatele Warre spune ca a avut si familii pe 7 corpuri.
Daca initial gandeam ca recoltatul mierii va fi cel mai entuziasmant moment, vad acum ca de la vorba la fapta e cale lunga.Am aplicat pana la urma metoda de pionierat cu rezultate imediate.Familia s-a retras in stup si a inceput sa cladeasca (cred); rezultatele in august.
N-as avea motive de suparare excesiva.Un Warre e ca un cont in banca de la care iei dobanda, cu conditia sa o prinzi la tzanc.
De regula se opreste si te asteapta.
Pot afirma ca un Warre este excelent pentru albine.In momentul in care intervine interesul stuparului, datele se schimba. Acolo trebuie o activitate la cutite, care pe care.Pentru aceasta, eventual chiar pentru tocit nervi, un stup sistematic cu rame e mai potrivit.Toate insa explodeaza, costurile, timpul chiar si nervii-in anii slabi.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 09 Iul 2013, 18:29

Stoican scrie:Domnule Bunka imi place foarte mult modul in care vedeti dumneavoastra apicultura. Si aveti dreptate, totul tine de managementul folosit pentru acest stup. Dar exista o mica diferenta intre classic si roger delon sau Warre si anume temperature. In spatiul ingust 30*30 cm, temperatura este mai ridicata fata de un dadant. Daca in primavera este un mare avantaj, in timpul roitului, si aici trebuie sa tinem cont si de temperatura din tara fata de cea din elvetia, temperatura aceasta cred ca este un mare dezavantaj. Astept parerea dumneavoastra despre acest lucru.


Personal nu cred ca este o problema cu temperatura pentruca am stupi pe sistemul asta cu urdinis si jos si sus, pereti grosi de 4,5cm si izolatie sub tabla de la capac, care si el e de 4,5cm gros iar sus pe toata suprafata corpului am plasa, deci un horn cu tiraj serios si totusi .... roiesc.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 11 Iul 2013, 09:47

Intr-un dulap din Texas a fost gasita aceasta familie.
Nu pare sa fie epuizata de roiri succesive, ba din contra.E posibil sa mai fi avut acest film in doscutie, acum insa e momentul sa ma intreb inca o data care sunt de fapt elementele esentiale care determina disparitia prin evadare a unei familii si care ar fi acelea care o retin cu adevarat.
https://www.youtube.com/watch?v=FbbYnfnPiX0
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Mircea_63 » 11 Iul 2013, 10:10

Vad ca au un "stup" destul de mare! In stup sunt cu mult mai inghesuite. Ale noastre stau la bloc, astea la castel.

Roirea pana la epuizare pare a fi cumva contra naturii, de unde deduc ca mai sunt si cauze care poate ne scapa si care justifica ceea ce la prima vedere pare o anomalie.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 11 Iul 2013, 17:55

Eu am stup Warre care a roit si care acum i-a ajuns din urma pe altii care n-au roit. Poate ca singura pierdere pe care am avut-o a fost tocmai roiul neprins... in rest numai avantaje: au cladit ca nebunele dupa roire, au schimbat matca, lucreaza bine, etc. Singura problema e prinderea roiului. Probabil la anul ii voi lasa sa roiasca liber sa vad si partea asta a monedei (pt ca voi avea stupina langa casa - ma mut la casa). Nu lasa nimeni de inteles ca stupul din film a ajuns unde a ajuns fara roire. Am o alta problema legat a de un roi cu care nu m-am mai confruntat si poate cineva ma ajuta cu o parere desi e offtopic: un roi de anul asta (artificial cu matca buna, din transvazare) care pare sa functioneze impecabil, are doua botci de schimbare linistita. N-am mai intalnit...
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde visanc » 12 Iul 2013, 09:02

danman scrie:....... Nu lasa nimeni de inteles ca stupul din film a ajuns unde a ajuns fara roire.
Am o alta problema legat a de un roi cu care nu m-am mai confruntat si poate cineva ma ajuta cu o parere desi e offtopic: un roi de anul asta (artificial cu matca buna, din transvazare) care pare sa functioneze impecabil, are doua botci de schimbare linistita. N-am mai intalnit...


Da, e evident ca stupul din film a si roit de-a lungul anilor, dar familia care a ramas a avut in continuare rezervele la bot si a continuat mai departe, nu a inceput de la zero. Este clar ca roirea tine de latura salbatica a albinei, de perpetuarea speciei si selectie naturala, dar in momentul cand intervine omul si ia mierea se produce un dezechilibru. Acuma treaba asta ce am zis-o eu nu este off topic, pentru ca este aceeasi chestie si la warre. Albinele din instinctul lor natural roiesc, dar e adevarat ca omul luandu-le mierea ele ar trebui sa tinda mai mult spre cladit la loc si cules alte rezerve, doar ca se produce o aglomerare de albina foarte mare pe suprafata de fagure.
Problema poate ar trebui studiata putin si din aspectul melifer al zonei (pentru ca stim ca atunci cand este cules albinele cladesc si nu au tendinta de roire) si din aspectul vremii si reactia familiei la acest factor. Precum potentialul melifer difera extrem de mult de la o zona la alta si respectiv nu putem prezice sau controla vremea, gasirea unui model de stup neinterventionist si care totusi sa produca si miere mi se pare ca si gasirea unui perpetum mobile.

Cat despre roiul tau Dan, pare sa fie comportament de anecbalie. Selectioneaza in continuare si urmareste rezultatele.
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 12 Iul 2013, 20:48

Ce pot spune eu e ca am avut stupii intr-o zona foarte buna, fara pauze de cules, cel putin nu semnificative. Sunt pomi fructiferi, salcam (padure de salcam si tei), tei, floarea soarelui si faneata cat cuprinde. Anul asta a lipsit rapita dar anul trecut am avut si rapita cateva hectare in zona. In timp ce cativa Warre s-au gandit sa roiasca desi unii din ei aveau doar un corp cladit si poate nici acela 100% altii erau pe doua corpuri si lucrau de zor. Cred ca e un cumul de factori destul de greu de controlat. Nu mai cred nici in ideea ce pragul dintr-e corpuri le face sa roiasca pt ca am avut de exemplu o familie ce avea cladit cam 50% si din corpul 1 si din corpul doi (avea cam 3-4 faguri de sus pana jos pe cele doua corpuri) deci n-a avut de trecut nici un prag (mai ales ca nu avea nici leaturi intre corpuri pt ca era un japonez nu un Warre) si totusi a preferat sa roiasca. Deci nici ideea ca ii faci sa coboare in corpul 2 momindu-i cu ceva rame de puiet nu cred ca-i va opri, cel putin nu pe toti. Asta pt ca cel despre care zic era deja in corpul doi, nu avea decat sa se extinda cu faguri pe orizontala el neocupand decat jumatate din lada de sus in jos, si totusi n-a facut-o. La altul (un Warre) i-am coborat doi faguri in C2 si intr-un final s-a apucat de ei, dar probabil si culesul de la tei l-a convins. Trebuie totusi facut tot posibilul, nu spun ca nimic nu functioneaza, ci ca uneori, cu unii stupi nu ne merge, dar trebuie totusi ajutati pe cat posibil. Si bineinteles si eterna selectie. In acest scop eu ma gandesc ca de la anul sa le pun si la japonezi leaturi, tocmai ca sa le pot muta la nevoie fagurii de sus jos, dar si pt a-i putea verifica mai usor corp cu corp, etc. Poate si o capcana de roi la urdinis ca sa fiu sigur ca-l prind... si-apoi daca vor cu tot dinadinsul, n-au decat sa roiasca, trebuie sa ne asumam si asta. Bine ca nu roiesc si cei pe rame.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 14 Iul 2013, 09:55

Legat de temperatura am pus niste poze la roger delon si acolo se poate vedea un capac simplu de lemn stilul celor folosite de dan margarit apoi un urdinis superior folosit pe timpul verii, plus cate o gaura pe fiecare corp, plus fund cu plasa...ce pot sa spun e ca nu sunt probleme...scriu de pe telefon, scuze pt greseli.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori