Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde TDI » 22 Sep 2014, 21:17

Oricum Varroa Destructor e mutagenic, se adaptează si pe fondul consagvinizarii si a unui an dezastruos, dar, trebuia poate sa fi intervenit altfel mai devreme, ma refer aici la suplimente proteice.
Dupa cum ai scris pare ca nu ai mai umblat in stupi de 21-45 de zile, ceea ce... costa. Apicultura bunicilor nostru nu mai exista.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 22 Sep 2014, 23:00

Multumesc! Chiar eram la capitolul cercetarea subiectului pe internet. Problema e ca nu exista un tratament certificat si e si tarziu sa-si mai poata reveni cei afectati. Nici unificari nu pot face de teama de a nu-i infecta si pe cei buni. (Daca-or mai fi buni). E ceva vreme de cand n-am umblat in ei, desi ii am langa casa, am fost ocupat cu hranirile; o parte din ei sunt warre deci nu umblu in ei, dar oricum nu vad ce-as fi putut sa le fac.... pe cei cu rame i-am descoperit primii dar nu am reusit sa-i ajut. Iar virusul asta e greu de descoperit in stadiu incipient. Il vezi abia cand misuna albina prin iarba precum furnica sau si mai tarziu... cand gasesti stupul depopulat. Sper sa nu-i pierd pe toti iarna asta. Imi pare rau ca-i am pe toti pe aceeasi vatra desi m-am tot gandit anul asta sa-i impart.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde TDI » 22 Sep 2014, 23:21

Unifica pana-i ia primăvara 2015. Pe grade de infestare. Daca-i bagi cu 24-30 kg hrana si 10 rame albina, nu se poate sa nu-ti treacă iarna. Matci tinere.
Warre? fonetic
Toate bolile albinelor pot fi prevenite in mare parte, boli si paraziti deopotrivă, când se instalează semnele clinice pierderea e deja garantată, in diferite grade.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde meculai meculai » 09 Dec 2014, 22:37

:?:
In sudoarea fruntii tale o sa-ti castigi painea".
E atat de adevarat ca respectarea legilor naturii este recompensata.
Avatar utilizator
meculai meculai
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2014, 23:37
Localitate: maramures

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 10 Dec 2014, 08:18

meculai meculai scrie::?:

Toate bune.
Un Warre mi-a cazut din Noiembrie.Exclus hrana lipsa sau varroa.A fost tratat ca toti ceilalti.
Corpul cu hrana l-am pus la un roi.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde TDI » 10 Dec 2014, 10:20

virusii provocati de varroa...
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde peterneamt » 10 Dec 2014, 10:28

TDI scrie:virusii provocati de varroa...

TRANSMIŞI... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde TDI » 10 Dec 2014, 10:48

Corect. Dar daca nu era Varroa nici virusii nu erau asa virulenti.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 11 Dec 2014, 12:01

akmm scrie:
meculai meculai scrie::?:

Toate bune.
Un Warre mi-a cazut din Noiembrie.Exclus hrana lipsa sau varroa.A fost tratat ca toti ceilalti.
Corpul cu hrana l-am pus la un roi.

Cred ca problemele stupului au aparut mai demult. Am patit cu un stup ME puternic. N-am crezut ca sunt probleme cand am vazut ca s-a diminuat activitatea la urdinis, si in nooiembrie era gol.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde meculai meculai » 12 Dec 2014, 20:13

TDI scrie:virusii provocati de varroa...

salutare am o intrabare ? daca se pote da sirop la stup popular
In sudoarea fruntii tale o sa-ti castigi painea".
E atat de adevarat ca respectarea legilor naturii este recompensata.
Avatar utilizator
meculai meculai
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2014, 23:37
Localitate: maramures

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde un OM » 12 Dec 2014, 21:28

Din cate imi amintesc exista un hranitor folosit in loc de pivnita stupului. Stuparul inventiv poate veni cu sirop la punga, uluc sau chiar un hranitor in podisor. Ramane la latitudinea d-voastra cum vreti sa veniti in ajutorul familiei de albine.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde meculai meculai » 14 Dec 2014, 03:00

un OM scrie:Din cate imi amintesc exista un hranitor folosit in loc de pivnita stupului. Stuparul inventiv poate veni cu sirop la punga, uluc sau chiar un hranitor in podisor. Ramane la latitudinea d-voastra cum vreti sa veniti in ajutorul familiei de albine.

salutare ieu ma refer la stop warre k ieu am O FAMILIE de albine pe care iam gasit in tro scoubura de copac anul trecut 2013 in februatie lucrand la padure am doborat un copac si iei ierau adapostiti in copac si anul asta miau daruit 2 roi naturali pe care iam pus in stupi layens dar mau facut curios acesti stupi WARRE CU LEAT FARA RAMA .O zi buna
In sudoarea fruntii tale o sa-ti castigi painea".
E atat de adevarat ca respectarea legilor naturii este recompensata.
Avatar utilizator
meculai meculai
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2014, 23:37
Localitate: maramures

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde valigorj » 14 Dec 2014, 04:45

la orice tip de stup interventiile produc afectarea regimului termic,la WARRE cu atit mai mult.deci ar trebui o modalitate de furajare care sa tina cont si de acest aspect.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde un OM » 14 Dec 2014, 15:43

Neica MECULAI, pentru ca mie imi face placere sa citesc, te indrum sa citesti de la prima pagina ce s-a scris despre stupul Warre. La pagina 2 ai o fotografie cu un hranitor de fund pentru acest tip de stup. Sanatate.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde meculai meculai » 14 Dec 2014, 17:49

un OM scrie:Neica MECULAI, pentru ca mie imi face placere sa citesc, te indrum sa citesti de la prima pagina ce s-a scris despre stupul Warre. La pagina 2 ai o fotografie cu un hranitor de fund pentru acest tip de stup. Sanatate.

Multumesc mult de tot azi am unpic de timp si citesc cai cam rece afare cu tota stima si Respect Salitare
In sudoarea fruntii tale o sa-ti castigi painea".
E atat de adevarat ca respectarea legilor naturii este recompensata.
Avatar utilizator
meculai meculai
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2014, 23:37
Localitate: maramures

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde valyyo » 16 Dec 2014, 01:04

Buna tuturor celor de pe acest forum. Pe 13 dec am fost la stupi si surpriza 3 stupi depopulati fara albina moarta pe fundul stupului si hrana berechet in stupi. La stupul 4 care in toamna era ful cu hrana , nu mai era mancare deloc si ghemul mort in mijloc. ceilalti 3 sunt zic eu ok zumzaia albina in ei si nu urcasera inca deasupra. Mentionez ca am stupi H108 model Alpine rusesc.Tratament varoua facut mai tarziu dar facut si nu am gasit varoa morti prea multi.Mare parte din rame au fost doar cu foita de 1cm de start sub leat. Stupii depopulati erau din lemn in totalitate cu fund Av cu plasa. Ceilalati 3 sunt din polistiren de 3cm . Care sa fie cauz?. Stupina e linga Pascani IS. Vecini cu stupi nu amla mai putin de 1km
"Nu-mi daţi sfaturi! Ştiu să greşesc şi singur!" -- Immanuel Kant --
http://valyyo.sunphoto.ro
Avatar utilizator
valyyo
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 12:39
Localitate: Pascani, IS

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 97 vizitatori