Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 18 Iul 2013, 09:14

Renunta la transvazare..nu e in regula cu ea, cel mult poti sa mergi pe decuparea de celule cu larve sau ou pt crestere de matci, e mult mai bine asa..problema la transvazari e ca larvele pot avea o pauza in hranire care le poate afecta..plus ca si compozitia laptisorului se schimba foarte des...e vb de niste hormoni si substante care trebuie sa fie la momentul potrivit la concentratia potrivita, asta numai albina o poate face in mod natural faravinterventia omului..prin transvazare producem niste sincope in hranire pe care nu avem nici un control asa ca mai bine mergem pe alte metode mai putin invazive in colonie.
Citeste tot ce se spune despre albina mica naturala...o sa vezi ca o sa-ti doresti si tu asa ceva, Ed si Dee Lusby nu au fost si nu sunt niste sarlatani..tot ce au scris a venit din multa munca, pasiune si dragoste fata de albine si Michael Bush la fel..e un tip foarte destept...are niste filme pe you tube in care zice de ce nu e bine cu medicamente..
Spor la studiu...sa stii ca in lume cercetarea pe chestiile astea e la furat, sunt cativa nebuni care fac asta de capul lor, pe timpul si pe banii lor...si culmea au rezultate atat de incredibile incat sunt prea putin luati in seama...nu pe cat ar trebui!...acelasi gen de reticenta care am intalnit-o pe acest forum este peste tot...cu toate astea din ce in ce mai multi oameni incep sa ia contact cu informatia asta si sunt dispusi sa incerce...e un lucru bun.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 18 Iul 2013, 09:25

Multam de info. O sa ma uit.
Nu am zis ca e nebunie. Mi-am tras si io o lada warre numai ca nu o pot folosi deocamdata ca nu mai e momentul pt. asa ceva.
Deocamdata am facut un adapter de la 1/1 la 3/4 pt. ca vreau sa merg in varianta ME. Am scurtat la 3/4 ramele care nu aveau puiet pana jos urmand ca restul sa le scurtez in toamna.
De ce zic asta?
Unul din stupi are 2 corpuri 3/4 (ME) plus adapter intre corpuri pt. ramele care mai sunt de 1/1. Stupul asta s-a dezvoltat f. bine de cand l-am cumparat. Acum are 3-4 rame de puiet capacit de sus pana jos - alea de 1/1 iar in corpul de jos au cladit o rama artificiala de 3/4.
E clar deci ca prefera dezvoltarea pe verticala si in jos pentru ca nu au cladit in corpul de sus o rama marginasa pe care am lasat-o in loc de diafragma. S-ar putea sa mearga si mai bine varianta de ME pe mai putin de 10 rame si bineinteles warre cu rame mobile.

Sa speram ca domnul Nicolae Cernigov va ajunge sa gaseasca varianta optima la warre-ul cu rame fixe ca de fapt ala e warre adevarat si sa ne impartaseasca si noua din rezultate.

Numai bine.
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 18 Iul 2013, 09:46

Pe http://www.resistantbees.com zice ca nimeni in Europa care merge pe celula naturala nu a obtinut rezistenta la varoa, in general se merge pe ideea folosirii de foite cu 4,9mm din ceara curata din stupina personala..se decupeaza 10% dintr-un colt de jos..ideea e ca pe fiecare rama trebuie sa fie 10% celule de trantore...eu am fost foarte bucuros sa vad ca albinele lui Ciobi au facut asta in warre in mod natural..eu totusi am laterale de 32mm..nu stiu daca vor reusi sa faca asta insa treaba care am descoperit-o eu cu albina care pisca chiar nu am citit-o nicaieri..nu am auzit-o nicaieri...a fost pur si simplu o intamplare ca am asociat acest comportament cu ceea ce vazusem in primavara pe varoa...se poate spune ca am descoperit un lucru esential in lupta cu varoa.
Probabil ca treaba cu celulele de trantore in procent de 10% pe fiecare rama e foarte importanta...am citit argumentatia pe site, nu stiu cum o voi rezolva eu...ideea e ca Michael Bush a reusit sa aiba albina rezistenta la varoa pe faguri fara foita lucru care pe mine ma impulsioneaza.
Deci sunt cumva doua cai de a ajunge la rezistenta la varoa...calea Michael Bush cu fagure fara foita 100% natural unde se merge pe selectie adica a doua parghie in afara de celula este gasirea acelor colonii care se adapteaza la parazit si cred eu ca observatia facuta de mine e de mare interes cu albina "piscatoare"...si varianta propusa de Dee Lusby in care nu am auzit nimic de lateralele de 32mm insa se merge pe foita cu celula de 4,9mm se decupeaza acel 10% din.fiecare foita din colt unde albinele construiesc celule de trantori si unde migreaza varoa...ideea e ca la final trebuie ca sa putem observa comportamente de igiena pronuntate Grooming Behavior, si de despaduchere adica lupta albinei parazitate efectiv cu parazitul si daca avem asa ceva si nu observam efectiv lupta putem vedea efectul adica parazitul este pur si simplu mutilat...si aici vine observatia mea in ajutor cu albina piscatoare.
Celalalt comportament este VSH adica varoa sensitive hygiene..albinele intrerup ciclul de reproductie al varoa descapacind celulele parazitate si scotzand pupele afara...Doamne ajuta sa le vedem pe amandoua!
Scuze pt deviatie de la subiect dar vb ta Cristian...se poate face treaba cu ladita warre problema e ca trebuie schimbat ceva in modul de lucru ca sa nu roiasca asa usor si tocmai pt ca se merge pe fagure natural e pacat sa nu urmarim si rezistenta la varoa.
Salut!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 18 Iul 2013, 11:38

cristianNiculae scrie:FGMO e discutabil si am renuntat la idee insa nu si AO.....
Probabil ca am toate sansele sa dau in bara dar imi asum acest risc. Daca mor cei 2 stupi voi lua altii in vara.

Eu am dat doua ierni la rand cu AO la stupii Warre si doar o data doi ani in urma la stupii Dadant.Nu am dat si in 2012-2013 deoarece vremea nu mi-a permis iar cand mi-a permis mi-a fost frica sa nu fii inceput ouatul.Nu am avut nici un stup pierdut la Warre.
Am avut stupii foarte slabi intrati in iarna, cel mai slabi pot spune de cand am stupi.
Nu vad acum albine tarandu-se pe jos fara aripi etc.In acest an nu am dat inca cu nimic.Acum in Iulie-August, dupa ultima extractie, dau un varachet forte.
PS
Amintesc iar.Metodele alternative de tratament ale familiilor de albine impotriva acarianului varroa se recomanda a se face numai la stupii cu fund antivarooa 10%.
Tinand cont ca acarienii doar sunt ametiti sau simplu indepartati, daca nu cad departe de albine, cu prima ocazie le incaleca iar.
Iarna da, putem da cu AO fara probleme la orice stup.Nici un acarian nu-si mai revine la zero grade, odata cazut pe jos.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde teinegru64 » 18 Iul 2013, 11:49

BUNKA scrie: treaba care am descoperit-o eu cu albina care pisca chiar nu am citit-o nicaieri..nu am auzit-o nicaieri...a fost pur si simplu o intamplare ca am asociat acest comportament cu ceea ce vazusem in primavara pe varoa...se poate spune ca am descoperit un lucru esential in lupta cu varoa.
!

Cunosc senzatia....simti piscatura ...astepti durerea , dar ea nu vine :)
Multe ciudatenii nu le gasesti in carti.Acum cativa ani la o discutie cu un mare apicultor...am ajuns si la familia de albine ....care in timpul culesului abundent renunta la puiet.Amandoi am zis ..tu ai curajul sa afirmi public aceast lucru....NU.. deoarece nu e in carti.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 18 Iul 2013, 12:41

Ce parere aveti de urmatoarea chestiune: Am experimentat anul trecut punerea unui corp deasupra la Warre in loc de dedesubt. De cladit cladeste de sus in jos numai daca au ceva "scarite" - eu le-am pus niste fasii de FA de 2cm latime pe care sa se poata urca, altfel cladesc de jos in sus adica incepand de pe speteaza ramei din corpul de jos (am experimentat si asta).

Acum stau si ma gandesc: Punand un corp deasupra si ele incepand sa cladeasca de sus in jos, nu rezolva asta problema urcarii matcii in cat? cel putin pana termina de cladit... iar cand termina e deja plin de miere. Pt ca altfel tare ma tem ca la momentul cand vrei sa ridici corpul de sus (plin cu miere) mai este ceva puiet in mijloc, elipsa intinzandu-se pe verticala. Asta mi-a venit in minte ieri cand le puneam al trei-lea corp la cei care erau inca pe doua corpuri. Le-am pus corpul dedesubt si desi sunt plini de miere, sunt sigur ca nu pot extrage corpul superior pt ca are puiet. Daca as fi pus corpul de ieri deasupra, poate ca in 2-3 saptamani cat mai tine floarea sorelui pe aici il puteam extrage si ar fi fost faguri noi curati, etc. Ma gandesc ca metoda asta ar merge la Salcam pt obtinerea unei mieri in faguri noi.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 18 Iul 2013, 13:27

teinegru64 scrie:Cunosc senzatia....simti piscatura ...astepti durerea , dar ea nu vine :)
Multe ciudatenii nu le gasesti in carti.Acum cativa ani la o discutie cu un mare apicultor...am ajuns si la familia de albine ....care in timpul culesului abundent renunta la puiet.Amandoi am zis ..tu ai curajul sa afirmi public aceast lucru....NU.. deoarece nu e in carti.

Ma gandesc ca vorbim de puietul de lucratoare pentru ca la cel de trantor renunta fara ezitare.
Scoate puietul afara intr-o anumita faza de dezvoltare, dupa care, am remarcat ca de cele mai multe ori asteapta sa eclozeze.Pe cel de trantor il roade si cand are ochii violeti.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde teinegru64 » 18 Iul 2013, 13:48

Cred ca ar fi util sa grupam aceste situatii undeva ....cu siguranta se va naste un prof istet sa le descopere.Chiar de se va intampla asa ....tot albina va avea de castigat.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde balu » 20 Iul 2013, 09:15

ca albina mai si musca o stiu`din primii ani de stuparit,ca nu scrie in carti,nu stiam ,poate Hristea are ceva in legatura cu asta. Cind aveam stupi putin parca m,uscau mai des, ziceam ca ma cunosc, si de aceea nu ma inteapa.
referitor la albinele cu aripi nedezvoltate, care se tirasc anul acesta nu am prea observat, anul trecut erau f multe in primavara. Anul trecut am tratat cu VF in toamna si anul acesta voi face la fel
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 22 Iul 2013, 15:25

BUNKA scrie:...si varianta propusa de Dee Lusby in care nu am auzit nimic de lateralele de 32mm insa se merge pe foita cu celula de 4,9mm se decupeaza acel.....
Salut!

Poate ca ar fi util de spus ca distanta dintre centrele fagurilor este acceptata la 37 mm din cateva considerente.
Oricum ar fi in final intre faguri se va crea un spatiu necesar de 12mm.Este zona de circulatie absolut necesara.
Cu cat fagurii sunt mai subtiri cu atat si cantitatea de miere depusa spre pastrare pentru iarna pe interval va fi mai mica.Autorii studiului spun si ca mai spre varf distanta dintre faguri se reduce pana la cat trece o albina, si asta tocmai pentru a avea captiva o rezerva de miere mai mare pe interval.Stim cat de pretioasa este orice picatura pe timp de iarna.
Aspectul acesta este important si pentru situatia cand albinele nu pot comunica o perioada mai mare intre ele pentru schimbul de hrana.Iar acest lucru se intampla exact cand ti-e gerul mai mare.
Intervalul de 37mm nu este daunator, ba din contra e tocmai satisfacator.Avem ocazia mai jos sa vedem cum decid albinele sa-si construiasca liber fagurii, chiar deasupra cuibului.Tot cu gandul la iarna.
Serpuirea fagurilor permite ca albinele mai multor intervale sa se intalneasca la aceeasi masa.
Fişiere ataşate
IMG544.jpg
Faguri construiti liber 2013
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde ronin » 22 Iul 2013, 22:19

Unul din roii de anul asta l-am pus direct pe doua corpuri Warre ,cu rame dar fara FA.Ieri l-am deschis,,,corpul de sus construit complet,iar in cel de jos avea inceputi vreo 6 fagurasi in pat cald,au legat ramele intre ele perpendicular pe directia normala . Ramele erau prevazute cu sipci de3 mm, inmuiate in ceara si fixate tot cu ceara topita intr-un canal taiat in leatul superior.De construit construiesc si fara FAd dar daca nu le "ghidonam"'un un pic cu ceva faguri gata construiti o cam iau pe de laturi.Pentru cei la inceput cu Warre,de fapt Delon ,cred ca cel mai greu este creearea unei rezerve de faguri claditi pentru a putea adauga corpuri la inceput de cules .
Avatar utilizator
ronin
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2012, 10:19
Localitate: brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 28 Iul 2013, 18:03

Am extras azi cateva corpuri pline cu la refuz cu miere de pe japonezii mei. Abia le puteam ridica de jos... si cand ma gandesc ca mi se parea mic un corp din asta de 30x30. Tot azi am avut surpriza sa gasesc roiti doi roi de anul asta (facuti la inceputul lui Mai). Ca sa vezi ce fac matcile tinere... uneori.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 03 Aug 2013, 21:55

Sa pun si cateva poze:

Din 3 corpuri mi-au iesit 35litri de miere.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde unincepator » 04 Aug 2013, 17:12

danman scrie:Am extras azi cateva corpuri pline cu la refuz cu miere de pe japonezii mei. Abia le puteam ridica de jos... si cand ma gandesc ca mi se parea mic un corp din asta de 30x30. Tot azi am avut surpriza sa gasesc roiti doi roi de anul asta (facuti la inceputul lui Mai). Ca sa vezi ce fac matcile tinere... uneori.

buna ziua dnu danman,sant din ardeal sivad ca aveti ceva salcim japonez;antreb e japonez sau amorfa .Daca da antradevar e japonez cum sa ajung si eu la ceva saminta din aia,ceva antrun plic oare merge?,si platesc cheltuiala cu posta.Multumesc si multa sanatate la familie.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 04 Aug 2013, 20:28

Imi pare rau, dar ati inteles gresit, eu faceam referire la tipul de stup nu la salcam. Nu am nici un fel de salcam, dealtfel stau la bloc, (deocamdata).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 05 Aug 2013, 07:54

La mai mare!!!
E o priveliste ce ar trebui sa incurajeza pe multi.
Evident ma refer la pozele postate de danman.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron