Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde amadeusmbi » 09 Dec 2013, 22:09

Nu prea imi dau seama din poza daca se apropie sau nu in partea de jos. Dar daca se apropie mai degraba este vorba de zona de crestere puiet (cu distanta mai mica intre faguri) iar in partea de sus este zona unde depoziteaza provizii (cu distanta mai mare intre faguri si tot ce decurge de aici: celula mai adanca, probabil si sensibil mai mare fata de cea din zona cuibului).
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 17 Dec 2013, 13:14

Acest filmulet ne arata cam cum se poate extrage mierea de la un corp Warre, fara scule sofisticate si fara pretentii de industrializare.
O afacere de casa, fara batai de cap, daca zona unde sunt amplasati stupii permite acest lucru. Ma gandesc la culesul disponibil, capabil sa asigure hrana familiei de zi cu zi, plus excedentul din care sa ne infruptam
https://www.youtube.com/watch?v=KeLSfDzuaL8
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 28 Dec 2013, 15:23

BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde aiudeanu » 21 Ian 2014, 01:37

Sunt apicultor de vreo 15 ani in judetul Alba, dar din vara anului trecut am inceput sa am probleme serioase de inima si apoi am fost operat la Cluj si mi s-a pus un stimulator cardiac. Mi s-a spus ca nu mai am voie sa fac eforturi fizice, dar iubesc prea mult albinele si nu ma impac cu ideea de a renunta la ele. De aceea m-am gandit sa incerc sa trec pe stupul Warre sau pe cel orizontal, tip kenyan, oricum genul cu leat, fara rama. De aceea am intrat pe acest topic si m-ar bucura sa primesc sfaturi de la cei care au experienta in cresterea albinelor in astfel de stupi. Impresia mea este ca stupul orizontal, fara magazine, ar fi mai usor de ingrijit, dar nu se preteaza la pastoral si nu stiu daca schimbarile climei din ultimii ani il mai fac viabil in zona noastra. Mai vorbesc de pastoral pentru ca am un teren in Apuseni si vara asta le-a mers tare bine albinelor acolo, dupa ca a inceput seceta in iulie.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde dicu.ion57 » 21 Ian 2014, 08:08

Domnule Aiudeanu referitor la stupi Warre nu am experienta ca nu am avut niciodata,dar la stupi orizontali ,va pot spune ca in situatia dv se preteaza foarte bine.Din cauza problemelor cardiace am renuntat si eu la multe mai ales nr de stupi care ma solocita foarte mult si am trecut la pavilion care se lucreaza ceva mai usor.Un sfat colegial va rog s-al primiti.Cautati si menajativa inima reduceti efortul cit puteti de mult ca am simtit pe pielea mea consecintele efortului necontrolat.V-ati gindit bine la orizontali ,se lucreaza relativ usor ,nu mai ridicati caturi ,iar de productivitate nu cutia face miere ci ce este in cutie.Daca aveti fam puternice se face treaba in arice cutie,ca albina nu stie ca stupul este orizontal baga mai putin s-au daca este vertical baga mai mult,totul depinde ce cules are.Fiecare stup are avantaje si dezavantaje dv decidti dar nu ocoliti nici orizontalul in situatia dv.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde visanc » 21 Ian 2014, 17:01

Ca sa nu deviem de la topic, din toate discutiile ce le-am urmarit pe acest subiect, eu unul am inteles ca singura problema care totusi ramane in cazul Warre este roitul. Toate aspectele au fost discutate si relativ rezolvate, doar aceasta problema a ramas inca nerezolvata, nu s-a gasit un sistem de lucru incat sa introduci caturi si familia sa nu roiasca.
Asteptam sa vedem ce ne mai zice anul acesta domnul Nicolae, ce observatii mai face la stupii lui warre.
Si acum luand logic si gandindu-ne la treaba asta cu roitul. Se spunea undeva intr-o postare ca ele roiesc din cauza ca se formeaza spatiul acela gol cand adaugi corp nou. In acelasi timp albinele secreta mai multa ceara acum, pe inceputul sezonului. Avand aceste doua lucruri in vedere, nu am putea sa ne facem niste "rezerve" de faguri sau chiar corpuri cu faguri (chiar nici construiti total, doar pe mijloc) care sa ii adaugam in momentul cand punem corp nou si acesti faguri sa fie ca niste scarite, ca sa nu mai detecteze ele spatiu gol si sa construiasca in continuare in jos?
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde aiudeanu » 21 Ian 2014, 23:57

dicu.ion57 scrie:Domnule Aiudeanu referitor la stupi Warre nu am experienta ca nu am avut niciodata,dar la stupi orizontali ,va pot spune ca in situatia dv se preteaza foarte bine.Din cauza problemelor cardiace am renuntat si eu la multe mai ales nr de stupi care ma solocita foarte mult si am trecut la pavilion care se lucreaza ceva mai usor.Un sfat colegial va rog s-al primiti.Cautati si menajativa inima reduceti efortul cit puteti de mult ca am simtit pe pielea mea consecintele efortului necontrolat.V-ati gindit bine la orizontali ,se lucreaza relativ usor ,nu mai ridicati caturi ,iar de productivitate nu cutia face miere ci ce este in cutie.Daca aveti fam puternice se face treaba in arice cutie,ca albina nu stie ca stupul este orizontal baga mai putin s-au daca este vertical baga mai mult,totul depinde ce cules are.Fiecare stup are avantaje si dezavantaje dv decidti dar nu ocoliti nici orizontalul in situatia dv.

Va multumesc pentru raspuns si mai ales pentru ca este clar ca sugestia pentru stupii orizontali vine de la un "coleg de suferinta", care stie ce inseamna sa ai probleme cu "motorul". Sincer sa fiu, m-am gandit initial sa renunt complet si sa vand cei 17 stupi in primavara, dar albinele m-au ajutat sa-mi mentin moralul in multe clipe, pentru ca vad in ele o mica parte din minunea lumii create de Dumnezeu. Deci as merge pe varianta orizontala, asa cum ma sfatuiti, am intrat in iarna cu familii bune, dar zona Aiudului, din valea Muresului, a devenit dificila in privinta culesurilor mai tarzii, aici seceta venind regulat in ultimii ani. Ori stupul orizontal nu se preteaza la transportul pe o alta locatie, asa cum am facut in ultimii ani. Pe de alta parte, am studiat ceva literatura si postarile de pe acest topic si vad ca la Warre e riscul mare de roit, ori eu chiar nu ma mai vad in stare sa recuperez acum roii. Deci mai reflectez la subiect si poate mai vin sugestii si de la cei care au stupi Warre.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde valigorj » 22 Ian 2014, 02:12

d-le aiudeanu pina in 89,chear si dupa s-a facut pastoral cu stupi orizontali la greu.de ex de la IAS TG JIU s-a mers chear si in DELTA cu tractoru+2 remorci din acelea pt carat baloti.stupi se asezau spate in spate pe lungul remorci,pe 4 rinduri suprapuse.se mergea toata noaptea,iar dimineata se alegea o locatie,se deschideau urdinisurile fara sa mai fie nevoie sa se descarce stupi urmind ca seara sa se plece din nou la drum.sanatate si succes.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 22 Ian 2014, 17:12

Domnule Aiudeanu,pentru cei 15 stupi (viitori orizontali) ai dvs exista sisteme semi-fixe care pot fi transportate. Depinde de resursele de care dispuneti dvs sa faceti aceasta schimbare (masina echipata cu carlig, remorca/platforma etc.). In ceea ce priveste stupii warre, va pot spune dupa 2 ani ca, desi simpli ca si contructie, conducerea acestora este destul de dificila. Iernarea este de departe cea mai buna in acest tip de stup. Pentru inceput va recomand sa incepeti cu Warre cu rama. Sanatate multa!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde proapis13 » 22 Ian 2014, 17:29

App de carat stupii orizontali,am vazut la vinzare platforme joase pentru orizontali,chiar pentru 15 bucati,totul e sa cauti ce-ti trebuie :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde pin » 23 Ian 2014, 16:40

aiudeanu scrie: Sincer sa fiu, m-am gandit initial sa renunt complet si sa vand cei 17 stupi in primavara, dar albinele m-au ajutat sa-mi mentin moralul in multe clipe, pentru ca vad in ele o mica parte din minunea lumii create de Dumnezeu. Deci as merge pe varianta orizontala, asa cum ma sfatuiti, am intrat in iarna cu familii bune, dar zona Aiudului, din valea Muresului, a devenit dificila in privinta culesurilor mai tarzii, aici seceta venind regulat in ultimii ani. Ori stupul orizontal nu se preteaza la transportul pe o alta locatie, asa cum am facut in ultimii ani. Pe de alta parte, am studiat ceva literatura si postarile de pe acest topic si vad ca la Warre e riscul mare de roit, ori eu chiar nu ma mai vad in stare sa recuperez acum roii. Deci mai reflectez la subiect si poate mai vin sugestii si de la cei care au stupi Warre.


Inteleg ca vreti sa continuati apicultura in pofida problemelor cardiace pentru linistea sufleteasca. De ce vreti sa va puneti viata in pericol cu pastoralul cand este mai simplu sa stati in stationar si sa beneficiate de linistea sufleteasca pe care v-o ofera albinele. Seceta nu poate decat sa micsoreze cantitatea de miere pe care o extrageti (deci si efortul fizic la care veti fi supus). Placerea de a avea albine ramane. Si albinele.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde newbee » 26 Ian 2014, 10:15

aiudeanu scrie:De aceea m-am gandit sa incerc sa trec pe stupul Warre sau pe cel orizontal, tip kenyan, oricum genul cu leat, fara rama. De aceea am intrat pe acest topic si m-ar bucura sa primesc sfaturi de la cei care au experienta in cresterea albinelor in astfel de stupi. Impresia mea este ca stupul orizontal, fara magazine, ar fi mai usor de ingrijit, dar nu se preteaza la pastoral si nu stiu daca schimbarile climei din ultimii ani il mai fac viabil in zona noastra. Mai vorbesc de pastoral pentru ca am un teren in Apuseni si vara asta le-a mers tare bine albinelor acolo, dupa ca a inceput seceta in iulie.


Domnule aiudeanu,

Cu siguranta, nu sunt cel mai indreptatit sa dau sfaturi intrucat experienta mea in apicultura se reduce (pentru moment) numai la documentare. Cu toate acestea voi risca...

- Stupul "kenyan' isi are originea in ... Kenya, adica o tara cu un climat diferit de cel al Romaniei. S-ar putea sa nu se "muleze" prea bine pe iernile romanesti. Oricum, este un stup orizontal si impune compromisuri (formarea ghemului de iernare si deplasarea lui pe orizontala NU sunt optime).

- Stupul Warre este mai putin studiat in Romania (multumesc Domnule Cerneagor pentru pionierat!!!). In Franta, Belgia, Elvetia (ca sa amintesc numai tarile cu experienta de cateva zeci de ani), stupul a dat rezultate atat in productia de miere cat si in cresterea matcilor. Apicultorii PROFESIONISTI (care l-au utilizat sau il utilizeaza inca) recunosc ca in reconversia apicultorului de la stupul "modern" (de exemplu: Dadant) la Warre bariera cea mai dificil de trecut este una MENTALA adica abandonarea obisnuintei de-a "scotoci" (de multe ori inutil) printre rame si afectand astfel microclimatul din interiorul stupului. Racirea afecteaza puietul ducand si la "uzarea" prematura a albinei care trebuie sa reconstituie climatul din interior printr-un efort fizic suplimentar, tranformand-o astfel intr-o victima mai accesibila pentru acarieni, bacterii, fungi. In ce priveste roitul, parerile sunt impartite: exista partizani ai revenirii la albina "salbatica" dandu-i posibilitatea sa se manifeste conform instinctului care-a impus-o pe pamant (deci, sa roiasca) dar si profesionisti care au deviat de la stupul si metoda descrise de abatele Warre in cartea lui tocmai pentru a controla fenomenul roitului. In prezent exista variante de stupi Warre cu si fara (diferite tipuri de) rame, cu ferestre de sticla (Frere-Guillaume) ce-ti permit sa-ti faci o idee despre starea familiei fara a deschide stupul dar si metode de conducere ce permit extinderea atat a cuibului cat sidepozitului de miere. Cand se aplica metodele? Asta-i ARTA (si-aici nu va pot da sfaturi)! In ce priveste efortul fizic, folosind un dispozitiv de ridicare a corpurilor, efortul este redus substantial (ramanand totusi mutarea stupilor si ... recoltarea). Cat depre recoltare, detractorii stupului Warre mizeaza in special pe productivitatea lui mai redusa. Daca ne rezumam la a compara un Dadant cu un Warre, au dreptate. Warre-ul este mai mic. Dar nimic nu impiedica apicultorul sa inlocuiasca un Dadant cu doi Warre (n-am studiat costurile dar se pare ca investitia este tot pe-acolo daca nu mai mica) mai ales ca timpul de lucru se reduce per total. In plus: nu foita de origine incerta, nu rame insarmate, nu echipamemte sofisticate, NU pentru "o gramada" de costuri... Logic, proliferarea unui astfel de model de stup nu va fi incurajata de comerciantii de echipamente apicole !!!.

Nota: Exista o informatie pe net despre stupul Alpin (tot un derivat Warre) utilizat in spatiul ex-yugoslav. Autorul articolului scrie ca stupul face minuni mai ales in conditiile unui cules redus. Singurul defect pe care i-l gaseste este ca, in cazul unui cules abundent, stupul trebuie supravegheat indeaproape caci blocarea/congestionarea stupului este declicul sigur pentru declansarea roitului.

Acum, daca nu decideti sa abandonati apicultura, numai dumneavoastra puteti decide ce veti face pe viitor in functie de scopul urmarit:
- doriti cantitati mari de miere pentru comercializare? - mergeti pe drumul cunoscut (daca va asumati riscurile efortului fizic). Nu veti mai pierde timp cu reconversia deprinderilor apicole.
- doriti practicarea apiculturii din dragoste pentru albina? - incercati Warre si nu cred ca veti fi dezamagit!
newbee
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2013, 06:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 27 Ian 2014, 10:43

O sa-mi cer scuze mai intai pentru golul in postari.De ceva vreme fac naveta Bucuresti-Babadag pentru a inlatura un soi de cancer de piele.Trag nadejde ca toti cei afectati de aceste boli ca totul va fi bine.
La Warre nici macar roitul nu este problema ci refuzul familiei de a cladi corpul 3.
Eu am obtinut rezultate acceptabile daca luam in calcul ca vorbim de un stup neinterventionist, adaugand un magazin cu inaltimea de 10,5 cm si 6 leaturi in loc de 8.Practica pare sa ne arate ca un magazin e luat mai repede in lucru decat catul de jos.
Daca adaugam si faptul ca vorbim de familii ce pierd albina si matca batrana prin roire, sunt multumit ca extrag acest magazin si au rezervele de iernare complete.
Anul acesta a fost o exceptie si pot spune ca din 22 familii am scos cate un corp plin cu miere capacita de la 7.
Aceste au cladit si catul trei.Daca se va dovedi ca e o tendinta in timp sa se apuce de treaba cum vrem noi, e OK.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Ian 2014, 11:27

Iti doresc sanatate , domnule akmm !!!
MAXIMA , evident !!!
sa auzim numai de bine !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde perma » 27 Ian 2014, 22:55

Multa sanatate va doresc, si putere de lupta! Astfel de vesti ma bulverseaza total.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde mirceahvn » 27 Ian 2014, 23:46

Multa sanatate domnule akmm si as dori ca toti ce posteaza sau citesc in acest topic sa ne facem timp un minut sa ne rugam sau sa-i transmitem un gand de bine d-lui akmm ,sa-l ajutam sa treaca peste acest impas din viata dansului .Numai bine si sanatate !
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori