Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 18 Iun 2013, 23:52

Si am spus eu altceva? Cand am spus ca a cladit echivalentul a 2 rame Dadant, am stiut ce spun, pt ca a cladit 50% dintr-un corp Warre...deci 2 rame Dadant in echivalent.

Ce parere aveti de subiectul asta: http://www.youtube.com/watch?v=I5Ija9u-meg
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 20 Iun 2013, 09:27

Salutare din zona Sibiului,

Anul asta vreau sa ma apuc si io de albine ca locuiesc la tara intr-o zona
propice pt. aceasta ocupatie si e pacat sa nu fructific si acest domeniu.
Am tot studiat in ultimul timp si cred ca acest tip de stup s-ar adapta cel
mai bine nevoilor mele. In prealabil ma axasem pe ME.
Ma simt cam agasat ca toti ma indeamna sa merg pe "clasic" mai intai si
dupa aia pot tot experimenta, dar pana la urma ce am de pierdut? (Lazile mi le fac singur, scandura am destula...2-3 milioane albinele)
Am citit cartea abatelui Warre si mi s-a parut foarte pertinenta. Imi place
mult modularitatea, naturaletea si simplitatea sistemului.

As avea o intrebare la Dvs.:

Am sanse, daca cumpar acum in iunie, un roi de la cineva care merge pe Dadant,
sa perii albinele intr-un corp warre, iar ele sa cladeasca, sa se
inmulteasca si sa treaca iarna?

Sau sa cumpar un dadant si sa il separ in primavara viitoare inaintea
culesului?

Eventual daca mai aveti si alte sfaturi...

Multumesc
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Stoican » 20 Iun 2013, 10:14

cristianNiculae scrie:Salutare din zona Sibiului,

Anul asta vreau sa ma apuc si io de albine ca locuiesc la tara intr-o zona
propice pt. aceasta ocupatie si e pacat sa nu fructific si acest domeniu.
Am tot studiat in ultimul timp si cred ca acest tip de stup s-ar adapta cel
mai bine nevoilor mele. In prealabil ma axasem pe ME.
Ma simt cam agasat ca toti ma indeamna sa merg pe "clasic" mai intai si
dupa aia pot tot experimenta, dar pana la urma ce am de pierdut? (Lazile mi le fac singur, scandura am destula...2-3 milioane albinele)
Am citit cartea abatelui Warre si mi s-a parut foarte pertinenta. Imi place
mult modularitatea, naturaletea si simplitatea sistemului.

As avea o intrebare la Dvs.:

Am sanse, daca cumpar acum in iunie, un roi de la cineva care merge pe Dadant,
sa perii albinele intr-un corp warre, iar ele sa cladeasca, sa se
inmulteasca si sa treaca iarna?

Sau sa cumpar un dadant si sa il separ in primavara viitoare inaintea
culesului?

Eventual daca mai aveti si alte sfaturi...

Multumesc



Cum te sfatuiesc eu:

Mai intai sa te asiguri ca o sa cumperi albinele de la cel putin 4-5 km distanta de tine, ca sa nu se intoarca albina.Apoi sa iti confectionezi o ladita de transport roi la pachet si sa cumperi 1,2- 1,5 kg albina, doar albina, poate sa iti dea din mai multe familii ca sa nu le slabeasca pe ale lui. Mai cumperi o regina si o dai roiului format de tine in cusca.

Ajuns acasa, uzi bine cu apa albinele si de scuturi in stupul tau. Foarte important este sa il hranesti cu 4-6 l de sirop de zahar.
Stoican
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Iun 2013, 10:17
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 20 Iun 2013, 10:38

Multumesc pentru sfat,

Incerc de 2 saptamani sa cumpar o familie de albine de la un cunoscut dintr-un sat vecin pe dadant. Am dus lada la el insa nu am reusit inca sa fac transferul la mine.
Din cauza asta faza cu roiul la pachet pica desi pare cea mai ieftina si sigura varianta. Eventual sa mai vb. cu el sa vedem ce putem face. Numai ca ...na... o sa fie reticent.

Eu mi-am facut un plan insa nu stiu daca are sanse de izbanda:

1. iau stupul de la omu ala dupa care perii juma din albine intr-o lada warre impreuna cu matca (metoda din carte)
2. in corpul vechi mai bag o matca noua sau le las sa isi faca singure (???)
3. eventual sa mut si albinele din corpul dadant intr-unul warre impreuna cu fagurii care se taie si se cos pe leaturi http://warre.biobees.com/comb_transfer.htm

Ce ziceti? Sunt prea ambitios? O sa ametesc albinele prea tare cu atatea mutari?

Hristos S-a inaltat!
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 20 Iun 2013, 13:21

Şi eu am fost cam ocupat în ultima perioadă, şi cu serviciul şi cu roiurile, care, aşa cum ştim, nu ne lasă prea mult să stăm degeaba în luna iunie. La un moment dat nu mai aveam corpuri de unde să le pun. Iata cateva roiuri de anul acesta, unele artificiale, altele naturale.
Fişiere ataşate
DSC00105.jpg
Stupi Ware şi Roger Delon, varianta Khomich. (Roiuri naturale şi artificiale 2013)
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 21 Iun 2013, 07:52

O imagine cu o familie ce repeta isprava de anul trecut.Are doua corpuri complet cladite cu care a si iernat, inceput anemic al treilea si care acum cand e cules in toi la tei, sta.
Eu nu am stat pe ganduri si am raschetat corpul de sus si l-am dus la extractie.
Tocmai am luat o centrifuga reversibila pe 4 rame, in regim automat de lucru, si pot sa spun ca ramele au ramas intacte dupa extractie. Am scos cam 6kg de miere. Ramele le-am retezat si dus la topit.Trei din ele aveau puiet, partial/sporadic capacit si botci in lucru.
Dupa operatiune am dus corpul la loc, sub cel cladit ramas. Maine mai fac o poza si o postez. Daca ostilitatile continua, urmeaza la raschetat urmatorul corp.
Fişiere ataşate
IMG529.jpg
Barba la tei
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde visanc » 21 Iun 2013, 13:30

Acuma intreb si eu ca incepatorul: asta ce inseamna, ca familia avea destule rezerve de hrana si a intrat in frigurile roitului? Daca ziceti ca in primul corp de sus era si puiet inseamna ca acel corp nu era inca plin cu miere capacita. Deci albinele astea nu aveau nici echivalentul a 4 rame Dadant si au intrerupt activitatea punandu-se pe roit? Inseamna ca roitul este o problema serioasa la Warre! :cry:
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 21 Iun 2013, 14:39

Realisti fiind, trebuie sa recunoastem ca da, roitul este o problema serioasa la warre.
Nu numai ca e o problema roitul ci si faptul ca extinderea corpului trei nu se realizeasa indiferent cate corpuri ai pune jos.
Ai trege concluzia ca doua corpuri sunt necesare si extrasuficiente unei familii pentru a se dezvolta intr-o asemenea masura incat sa le permita satisfacerea instinctului de inmultire avand in spate si siguranta spatiului optim pentru supravietuirea celor ramasi.
Ca urmare, cuiburile razlete din natura ce au faguri insumati ca suprafete ce depasesc orice stup sistematic aflat pe piata sunt doar exceptii pur accidentale si nici decum reguli generale, si ca toti ceilalti roi ce nu constituie exceptii pier la prima iarna.
Varianta Roger Delon a acceptat superioritatea microclimatului asigurat de stupul warre dar nu a lasat acest stup in varianta neiterventionista si datorita unor asemenea patanii.
Sunt extrem de interesat si de faptul cum va reactiona aceasta familie, la ora aceasta cand vca scriu albinele oricum nemai facand barba din poza, fiind se pare toate bagate la cladit.Uite ca am luat 6kg de miere, m-am ales cu ceva ceara si probabil voi avea iarasi doua corpuri cladite.Dar sa nu anticipez.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 22 Iun 2013, 00:40

cristianNiculae scrie:Multumesc pentru sfat,

Incerc de 2 saptamani sa cumpar o familie de albine de la un cunoscut dintr-un sat vecin pe dadant. Am dus lada la el insa nu am reusit inca sa fac transferul la mine.
Din cauza asta faza cu roiul la pachet pica desi pare cea mai ieftina si sigura varianta. Eventual sa mai vb. cu el sa vedem ce putem face. Numai ca ...na... o sa fie reticent.

Eu mi-am facut un plan insa nu stiu daca are sanse de izbanda:

1. iau stupul de la omu ala dupa care perii juma din albine intr-o lada warre impreuna cu matca (metoda din carte)
2. in corpul vechi mai bag o matca noua sau le las sa isi faca singure (???)
3. eventual sa mut si albinele din corpul dadant intr-unul warre impreuna cu fagurii care se taie si se cos pe leaturi http://warre.biobees.com/comb_transfer.htm

Ce ziceti? Sunt prea ambitios? O sa ametesc albinele prea tare cu atatea mutari?

Hristos S-a inaltat!


Ia Stupul, hraneste-l bine, sparge-l in doua...si continua sa i ajuti, si abia la anul in primavara muta albinele in WARRE. Acum nu mai faci nimic deosebit. Vei ierna ca mine un Warre pe 4 rame incomplete!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 22 Iun 2013, 00:46

akmm scrie:O imagine cu o familie ce repeta isprava de anul trecut.Are doua corpuri complet cladite cu care a si iernat, inceput anemic al treilea si care acum cand e cules in toi la tei, sta.
Eu nu am stat pe ganduri si am raschetat corpul de sus si l-am dus la extractie.
Tocmai am luat o centrifuga reversibila pe 4 rame, in regim automat de lucru, si pot sa spun ca ramele au ramas intacte dupa extractie. Am scos cam 6kg de miere. Ramele le-am retezat si dus la topit.Trei din ele aveau puiet, partial/sporadic capacit si botci in lucru.
Dupa operatiune am dus corpul la loc, sub cel cladit ramas. Maine mai fac o poza si o postez. Daca ostilitatile continua, urmeaza la raschetat urmatorul corp.

Am citit la cineva de pe acest forum ca pastreaza Warre pentru nuclei de iernare si inlocuire. Cred, dupa experienta mea de un an de warre, ca isi poate pastra matcile FOARTE bine in acest tip de stup. Pentru productie consider ca trebuie experienta de om in varsta :)
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 23 Iun 2013, 23:00

Un roi artificial de data asta, pe care l-am facut acum o saptamana cu botca de roire pe un corp Warre cu rame partiale. Acum are matca neimperecheata si iata ce a cladit in acest timp: (toate ramele sunt cladite cam 50% mai putin una, si au si miere berechet).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 23 Iun 2013, 23:07

Si o observatie interesanta: Nu demult ma preocupa problema celulelor fagurelui artificial de Dadant pe care-l folosesc intors la 90 de grade intr-un numar de stupi. Am observat ca in acei stupi albinele nu au avut nici o problema in a cladi acei faguri. Acum la acest roi am folosit rame partiale care in locul simplei linii de ceara topita am folosit fasii de FA de 2-3 cm (am vrut sa vad daca asta le da ceva spor suplimentar). Fasiile erau resturi si s-a nimerit sa fie tot cu celula intoarsa, adica cu o latura dreapta in partea de jos, si iata ca albinele au inceput sa cladeasca asa, si tot asa au si continuat, asa incat tot fagurele natural cladit aici are celula pozitionata asa cum am spus.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde visanc » 24 Iun 2013, 17:47

Si totusi, care este influenta asezarii celulei cu linia dreapta in sus sau in jos? :?: ... ca io n-am inteles nimic din filmuletul respectiv, nestiind spaniola.
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 24 Iun 2013, 22:19

Cred ca te referi la un film despre acel Y care se vede in fundul celulei si pozitia lui la fagurii claditi natural. Chiar am vrut sa verific teoria si la fagurii mei dar am uitat. Eu m-am referit mai sus la pozitia celulei, pozitia hexagonului, care in mod normal e cladit de albine cu unul din unghiuri in partea de jos nu cu o latura dreapta asa cum apare la mine atunci cand folosesc foita de FA pusa invers. Asta tine doar de rezistenta materialelor forma optima pentru o rezistenta maxima a celulei sub greutatea mierii, dar inca n-am vazut celule deformate nici printre cele pline cu miere. Important e ca albina accepta si aceasta pozitie a fagurelui si cladeste chiar si asa. Posibil ca in timp sa apara si efecte negative, as evita folosirea acestei pozitionari a celulei daca ar fi mai usor de gasit FA pt Layens. Revenind putin la Y-ul din fundul celulei, cred ca e inca o dovada clara ca albina nu face nimic la intamplare si ca exista chiar si un fel de comunicare intre claditoare din moment ce fagurasi inceputi in acelasi timp si in locuri diferite tin cont de aceasta pozitionare (de la mijloc spre exteriorul stupului fagurii au Y-ul spre exterior si asta mai ales cand albinele nu incep cladirea ramelor chiar din mijloc).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 25 Iun 2013, 09:32

Salutare,

No... am reusit sa imi iau pana la urma 2 familii de albine in lazi dadant. Intre timp mi-a trecut si "febra" warre ca mi-e mila de albine. Le las in pace sa-si vada de treaba.
Anul viitor, daca ajuta Dumnezeu, voi face roi artificiali exclusiv in stupi warre. Ma gandesc ca e varianta cea mai linistita de transfer intre cele 2 sisteme.

Multumesc de raspunsuri.
Fişiere ataşate
IMG_2361.JPG
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 27 Iun 2013, 00:05

Si inca ceva referitor la roirea pe Warre: La acest tip de stup unde nu putem adauga faguri claditi, aglomerarea de albina va fi mereu mai mare decat la cei pe rame, de aici si declansarea mai facila a roitului chiar si la familii aparent slabe, pe un corp de pilda:
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 55 vizitatori