Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 11 Sep 2013, 14:55

Sunt de acord cu tine Bunka, si eu cred ca cel mai bine ar fi sa facem cum spui tu, dar eu deocamdata eu n-am putut pt ca am doar 2-3 Warre, restul sunt japonezi. Pana acum am crezut ca leaturile de la Warre ar putea favoriza roitul si am facut mai multi japonezi, dar pana la urma leaturile cred ca sunt singura metoda viabila de combatere a roitului daca procedam asa dupa cum ai spus si tu. La anul le introduc corpuri cu leaturi si la japonezii mei. Asta daca-i mai am, ca de 2 luni n-am mai trecut pe la ei.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 11 Sep 2013, 15:24

Inca astept pareri din partea voastra referitor la un stup pe 8 rame Layens si caturi de jumatate pe care sa le adaug goale, doar cu startere de ceara si in care sa obtin miere in faguri curati. Am lazi de felul asta, nu inventez nimic, vreau doar sa le pot folosi intr-o varianta care sa ma satisfaca si pe mine si pe albina.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 12 Sep 2013, 06:32

Cum o sa construiasca albinele acel cat daca nu au foite si ele trebuie sa-l construiasca de jos in sus, in conditiile in care au doar niste fasii de ceara pe acele rame? Pui catul sub cuib? Cum faci? Nu cred ca merge sa obtii faguri noi cu miere in felul asta...din pacate albinele construiesc liber cu usurinta de sus in jos, si numai folosind foite o pot face si de jos in sus la fel de usor.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 12 Sep 2013, 07:06

G
akmm scrie:Ca o concluzie a acestui an poate fi si aprecierea ca desi suna frumos extinderea in jos a cuibului, un magazin ingust de 10 cm amplasat deasupra e luat mai usor in lucru.Ma gandesc ca extinderea e impiedicat de botci care de regula se afla la baza cuibului, iar ca acestea sa dispara avem nevoie de concursul serios al matcilor.
Corpurile goale intercalate amplasat in acest an au ramas in final goale pe cand magazinele au fost luate in lucru.
Si inca un aspect, corpul gol amplasat a constituit o bariera, familiile mutandu-si cuibul si rezervele mai jos.Una peste alta Stupul Popular al Abatelui Warre tine incontestabil cu albina.

Incep si eu sa-mi dau seama cam cum va arata iernarea in cutiile mele...ieri am luat un corp in mana care e aproape complet cu miere...se simte destul de greu, si cand te uiti cat e de compact aranjat nu poti decat sa-ti pui o mie de alte intrebari.
Akmm, asa e...concluziile tale sunt bune, daca vrei sa lucri cu corpul atunci un cat mic ca al rusului e minunat dar ..trebuie foite, dezechilibrul termic creat prin adaugarea deeasupra nu e atat de grav incat albinele sa nu-l poata rezolva.
Stim cu totii ca albinele in sistem conventional pe 2 dadant vertical cladesc mai corect celula de lucratoare sus decat jos...sunt instincte naturale de care trebuie sa ne folosim.
Ele in general deformeaza fagurele in zona de jos a cuibului unde cresc botci, si trantori...nu e cel mai bun loc in care sa dai la construit celule de lucratoare.
Orice intercalare in mijloc de corp gol sau foite duce la o ruptura care ades se lasa cu botci trase(demaree), acest sentiment de ruptura pe care albina il percepe este direct proportional cu inaltimea corpului gol intercalat.
Daca se rupe zona de puiet cu o rama atunci acea rama va fi construita imediat, daca insa aceasta rupere a zonei de puiet se face pe verticala cu un corp plin de rame necladite atunci practic am facut demaree...inducem familiei sentimentul ca trebuie sa traga botci in zona ramasa fara matca, albinele nemai fiind in contact direct una cu alta si transmiterea de feromon si substanta de matca fiind partial blocata....apare acest efect demaree.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 12 Sep 2013, 07:48

Merge si extindere in jos domnule Nicolae, dar trebuie lucrat putin cu rama..lucru care noua stuparilor "emancipati" nu ne mai place. :) In cazul meu orice extindere de cuib o voi putea face numai in jos, o sa implice ceva manopera dar deja m-am obisnuit cu ideea...va trebui sa dau corpul superior jos, sa-l dau si pe urmatorul sa scot marginasele cu miere 2-3-4 rame din ambele corpuri, sa le mut central in corpul gol de jos, in lateral sa am rame cu sarme iar sus sa completez spatiile ramase goale cu rame cu sarme...stiu ca suna ingrozitor ca volum de munca dar asta trebuie facut pt ca sa extind pe inca un corp...daca as folosi foite i l-as pune efectiv in cap si as scapa de multa munca...foarte posibil sa ajung sa fac asa cand voi avea sute de ladite de genul asta...termic o cam bulversezi cand ai dai dintr-o data un spatiu sus de 28 litri, am totusi avantajul formei spatiului, si mai e un aspect...in prima faza a primaverii cand inca e rece eu nu trebuie sa largesc deloc pt ca au spatiu pe 2 corpuri suficient de mare cat sa se duca la o dezvoltare echivalenta cu 12 rame dadant 1/1.
Fac o singura data manevra de largire pe corpul 3 dupa metoda descrisa cu rama(extindere in jos), sau cu corpul in situatia in care voi recurge la folosirea lor...il pun deasupra, largesc spatiul spre echivalentul a 18 rame 1/1dadant si pana spre salcam nu mai intervin.
Rusul Vladimir a facut o treaba excelenta cu corpul acela redus si rama delon cu foita...ce as modifica eu acolo ar fi dimensiunea hexagonului la foite, as pune 9 rame si nu 8 in acelasi spatiu ca sa ajung la o distantare de 32mm intre centrele fagurilor si in rest sistemul e ok. Probleme insa apar si in sistemul asta...la extras e mult mai migalos pt ca ramele contin f putina miere si calculat pe timpi de manopera iesi de 3 ori mai lent. Cu siguranta e un stup bun pt cei cu hernie avand in vedere greutatea unei rame..600g.. Cu conditia sa nu hamalesti la ladite.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde teinegru64 » 12 Sep 2013, 08:46

danman scrie:Inca astept pareri din partea voastra referitor la un stup pe 8 rame Layens si caturi de jumatate pe care sa le adaug goale, doar cu startere de ceara si in care sa obtin miere in faguri curati. Am lazi de felul asta, nu inventez nimic, vreau doar sa le pot folosi intr-o varianta care sa ma satisfaca si pe mine si pe albina.

O varianta ar fi sa cladesti ramele in cuib(macar 5-6 pentru fiecare cat)In functie de puterea familiei , varsta matcii si perioada in care sunt crescuti vei avea faguri cu celule de trantor sau de albina.Pui gratia, apoi completezi catul cu rame goale.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 13 Sep 2013, 23:44

Buna seara,
Sunt in al doilea an de Warre si nu am apucat inca sa am probleme cu roitul, intrucat am "spart" familia pe care o aveam, dupa salcam, astfel ca acum am doua familii (una puternica si una medie). Am observat in aceasta toamna ca familia din Warre este campioana la a gasi oportunitati. Unde gaseste slabiciune sau gaura fura tot.
In ceea ce priveste prevenirea roitului, cred ca poate fi aplicata metoda de pionierat (nu este asa ca va e mila :D....si mie), fie cauti si inlocuiesti matca folosind fum mult si gratia hanemann (munca mai multa).
De asemenea, se pot utiliza pentru nuclei de rezerva si inmultire (dupa cum scria bunka...parca): ierneaza foarte bine. Am experimentat anul trecut iernarea pe 4 faguri construiti incomplet (un sfert de cat). Au rezistat pana la inceputul lui martie!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde newbee » 16 Sep 2013, 06:56

In primul rand, intrucat sunt nou pe forum (ca de apicultura ... ce sa mai vorbesc), dati-mi voie sa transmit :

Salutari la toti forum-istii!!!

Sunt la inceput de drum in ce priveste apicultura: internet, carti, etc. Intentionez sa cumpar doua familii/roiuri de albine in 2014 pe care sa le "cazez" in stupi Warre sau derivati. De ce Warre? Nu pot da un raspuns pertinent. Pur si simplu, am citi cartea abatelui si m-am indragostit de ideea lui. Unul din argumentele forte: las albina sa se descurce... Nu intentionez sa traiesc pe seama ei si nu-i voi putea dedica acelasi timp pe care i-l dedica profesionistii.

Acum vine si indoiala mea: am inteles ca stupul Warre are o deosebita predispozitie pentru roire. Deci:
Roire = stup slabit !?
Stup slabit = cules redus !?
Cules redus = mai putina miere disponibila pentru recoltare !?
Daca am inteles bine ideea si tot ce s-a discuta in acest topic, pentru a obtine si ceva miere (in afara de "distractie") trebuie controlat cumva roitul. Banuiesc ca (scuzati cacofonia) Roger Delon, Gilles Denis, Vladimir K.. au reusit. Cum? N-am inteles. Poate-mi puteti da ceva sfaturi de inceput de drum... V-as fi rcunoscator!!!

NOTA: Are cineva cartea lui Gilles Denis? Am vazut pe site-ul lui oferta: 35 EUR + taxe postale. Cam mult pentru mine in momentul asta! Poate ne-am putea asocia sa cumparam un exemplar ca mai incolo ne decsurcam noi (... in buna traditie romaneasca).

Multumesc anticipat pentru orice sfat!!!
newbee
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2013, 06:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 16 Sep 2013, 07:51

newbee scrie: Salutari la toti forum-istii!!!

Acum vine si indoiala mea: am inteles ca stupul Warre are o deosebita predispozitie pentru roire.....

Bine ati venit printre noi!
Nu roitul este problema 1.De roit roiesc familiile din toate tipurile de stupi.Problema se diferentiaza in momentul in care intentionezi sa tii sub control fenomenul.
La o familie cu rame recent roita intervii cum stie tot omul curatand botcile.Ai o roire, una si buna.
La Stupul Popular al Abatelui Warre ai ocazia ca in stup sa ramana a treia sau a patra mana de matci.Ai parte de o succesiune de roiri pana la epuizare.
Eu de regula las familiile de capul lor si culeg roiurile atatea cate sunt in ideea ca intervine selectia naturala.Nu toti sunt de acord cu aceasta tehnica.
Experienta dovedeste ca in natura doar 10% dintre roiuri supravietuiesc primei ierni.Ca atare daca pierzi roiurile primare si secundare, ai ocazia sa nu adune nimic pana in iarna.
Atunci cand intampin acest fenomen nu salvez pe cel ce nu a adunat ci il unific dupa ce cade bruma cu altul mai de soi.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 21 Sep 2013, 14:51

newbee scrie:In primul rand, intrucat sunt nou pe forum (ca de apicultura ... ce sa mai vorbesc), dati-mi voie sa transmit :

Salutari la toti forum-istii!!!

Sunt la inceput de drum in ce priveste apicultura: internet, carti, etc. Intentionez sa cumpar doua familii/roiuri de albine in 2014 pe care sa le "cazez" in stupi Warre sau derivati. De ce Warre? Nu pot da un raspuns pertinent. Pur si simplu, am citi cartea abatelui si m-am indragostit de ideea lui. Unul din argumentele forte: las albina sa se descurce... Nu intentionez sa traiesc pe seama ei si nu-i voi putea dedica acelasi timp pe care i-l dedica profesionistii.

Acum vine si indoiala mea: am inteles ca stupul Warre are o deosebita predispozitie pentru roire. Deci:
Roire = stup slabit !?
Stup slabit = cules redus !?
Cules redus = mai putina miere disponibila pentru recoltare !?
Daca am inteles bine ideea si tot ce s-a discuta in acest topic, pentru a obtine si ceva miere (in afara de "distractie") trebuie controlat cumva roitul. Banuiesc ca (scuzati cacofonia) Roger Delon, Gilles Denis, Vladimir K.. au reusit. Cum? N-am inteles. Poate-mi puteti da ceva sfaturi de inceput de drum... V-as fi rcunoscator!!!

NOTA: Are cineva cartea lui Gilles Denis? Am vazut pe site-ul lui oferta: 35 EUR + taxe postale. Cam mult pentru mine in momentul asta! Poate ne-am putea asocia sa cumparam un exemplar ca mai incolo ne decsurcam noi (... in buna traditie romaneasca).

Multumesc anticipat pentru orice sfat!!!

Salut si bine ai venit...cum adica nu ai inteles cum au reusit aia ...pur si simplu au folosit rama si s-au comportat cu el ca si cu un alt tip de stup.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 23 Sep 2013, 20:24

BUNKA scrie:Cum o sa construiasca albinele acel cat daca nu au foite si ele trebuie sa-l construiasca de jos in sus, in conditiile in care au doar niste fasii de ceara pe acele rame? Pui catul sub cuib? Cum faci? Nu cred ca merge sa obtii faguri noi cu miere in felul asta...din pacate albinele construiesc liber cu usurinta de sus in jos, si numai folosind foite o pot face si de jos in sus la fel de usor.

Am uitat sa precizez (am facut-o doar prima data cred): Starterele de ceara le pun pe verticala ca niste scarite pe care ele vor urca si vor cladi de sus in jos. Am experimentat si cladesc, problema e sa vrea... sa fie nevoie... mai ales acum ca m-am mutat la munte nu stiu daca voi avea destul cules ca ele sa simta nevoia sa faca asta. Altfel va trebui probabil sa le pun macar una doua rame cladite acolo sus, dar as fi preferat sa nu folosesc rame. Multumesc pt pareri!
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde newbee » 29 Sep 2013, 08:39

akmm scrie:Salut si bine ai venit...cum adica nu ai inteles cum au reusit aia ...pur si simplu au folosit rama si s-au comportat cu el ca si cu un alt tip de stup.

Bunka, apreciez sfaturile tale in mod deosebit. Totusi, ceva imi scapa: Gilles Denis afirma ca are numai 20% din corpurile Warre echipate cu rame adica acele corpuri pe care le utilizeaza in cresterea matcilor. Restul (80%) sunt numai cu barete fiind destinate productiei de miere. Deci, cum controleaza Gille Denis roirea ?!?
newbee
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2013, 06:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde newbee » 01 Oct 2013, 20:53

Domnule Nicolae Cernagor (alias AKMM),

Dupa ce am citit toate postarile de pe acest forum relativ la stupul Warre, am trecut la "cel vechi". Caut raspunsuri la intrebarile mele de diletant (muuulte si ... adeseori inutile) si dau peste tot felul de "Gica Contra" care apara stupul sistematic cu o energie demna de o cauza mai buna. Inteleg, unii traiesc de pe seama albinei si nu au timp sa piarda cu apicultura "imbatranita" caci, intradevar, traim vremuri grele cand nu-i usor "sa pui ceva pe masa". Dar de-aici pana la alimentele industrializate e-o cale lunga pe care, din pacate, nu putin apicultori au reusit s-o parcurga.

Relativ la "produsele alimentare procesate" vorbesc (cred) in cunostinta de cauza: dupa doi ani petrecuti intr-o firma producatoare de aditivi alimentari am inceput sa fac paine in casa cu faina procurata direct de la moara, sa cumpar lapte "de la tara" de la persoane controlabile, sa "tai" un porc de Craciun pe care sa-l congelez pentru o perioada mai lunga, sa fac gemuri din fructe de padure, sa elimin de pe lista de cumparaturi mezelurile si branzeturile industrializate de orice forma, etc. Si toate aceste preocupari au fost dezvoltate de o persoana pentru care , pana nu demult, "rosiile cresteau in galantar". Nu e nici locul si nici momentul sa va relatez ce mancam cand ne aprovizionam cu alimente din comert... Multi vor spune ca alternativa este sa caut un teren nepoluat cu nitriti si alte chimicale si sa ma intorc la agricultura medievala. Nu pot! In consecinta, nu pot elimina alimentele "chimizate"! Dar pot sa le reduc proportia. In acest sens, mi-e teama sa cumpar miere din piata. Sansele sunt mari sa fie miere "din sirop" sau, si mai rau, CU sirop. In ce priveste continutul de "varachet", "marachet", "berechet", etc, nici nu trebuie sa-mi mai pun problema. Dar nu pot sa nu-mi pun problema influentei medicamentelor de uz veterinar asupra organismului uman; influenta mascata nu o data de lobby-ul marilor firme producatoare de medicamente.

Intorcandu-ma la apicultura bio, va felicit ca nu ati predat armele in fata detractorilor stupului Warre care intr-adevar, asa cum a spus si abatele in cartea sa, nu-i perfect; daca nu pentru altceva macar pentru faptul ca stupul perfect ... nu exista (potrivit abatelui). Dar, odata depasita bariera mentala a "managementului" diferit de cel al stupului sistematic, cred ca va putea fi utilizat si de apicultorii profesionisti (vezi Roger Delon, Marc Gatineau, Gilles Denis). Conditia succesului insa este abandonarea atitudinii nihiliste! In numele tuturor amatorilor de miere BIO, va multumesc pe aceasta cale pentru resemnarea cu care ati trecut peste ironii (si nu numai) continuand sa ne impartasiti din experienta dumneavoastra. Si, totodata, multumesc si celorlati apicultori care au avut curiozitatea (sa nu spun indrazneala) de a explora si o poteca nebatatorita si de a ne impartasi experientele lor.

In ce priveste informatiile pe tema stupului Warre (sau a derivatilor lui: Climatstable, Frere-Guillaume, s.a.) si a managementului lui, am cautat si caut informatii si pe forumurile francofone si anglofone. Stapanesc bine cele doua limbi (cartea abatelui am citit-o in lb.engleza) si, daca sunteti de parere ca poate fi util, voi posta pe acest forum traduceri ale unor experiente "de-afara" pe care le consider utile. De exemplu: controlarea roitului este dezbatuta intens si unii se lauda cu rezultate promitatoare chiar daca nu urmeaza intotdeauna calea abatelui. Riscul este insa faptul ca datorita lipsei mele de experienta in albinarit nu voi fi in stare sa selectez...

Revenind la cele spuse la inceputul postarii mele, apreciez in mod cu totul deosebit modul foarte politicos cu care se poarta discutiile de pe forumurile "de-afara". Incercarile de impunere ale unor veleitaristi de tipul "k kre-i mai tare" sunt repede reduse la tacere. Nu asta-i scopul forumurilor de discutii; competitiile trebuie organizate in afara lor. Oare vom apuca sa traim astfel de experiente si citind forumurile romanesti ?!? ...

Pana una - alta, dati-mi voie sa va urez sa aveti o iarna apicola usoara si sa iesiti cu muuult puiet in primavara.

Un oltean din Sibiu
newbee
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2013, 06:30
Localitate: Sibiu

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 04 Oct 2013, 23:25

newbee scrie:
akmm scrie:Salut si bine ai venit...cum adica nu ai inteles cum au reusit aia ...pur si simplu au folosit rama si s-au comportat cu el ca si cu un alt tip de stup.

Bunka, apreciez sfaturile tale in mod deosebit. Totusi, ceva imi scapa: Gilles Denis afirma ca are numai 20% din corpurile Warre echipate cu rame adica acele corpuri pe care le utilizeaza in cresterea matcilor. Restul (80%) sunt numai cu barete fiind destinate productiei de miere. Deci, cum controleaza Gille Denis roirea ?!?


Parerea mea e ca o controleaza facand foarte multe divizari...am vazut ca el vinde asa ceva, adica colonii pe sistemul asta si cred ca a prins o nisa de piata acolo care merge foarte bine, in rest nu stiu alte amanunte despre modul cum lucreaza el...doar ce am citit pe site si ce am vazut in filmele sale. Mie personal nu-mi place treaba cu fagurii aia fara cadru, mi se pare mult prea fragil pt ce vreau eu sa fac cu stupii...pastorale si alte asemenea. Mai degraba ma simt atras si rezonez cu ce a facut rusul Vladimir Komich...cu delonii aia cu corp inalt de 10,8cm...ala, da...mi-a placut din toate punctele de vedere chiar daca eu intre timp as mai face cateva schimbari si la ce-a facut el...dimensiunea celulei, distanta intre centrele fagurilor, fundul l-as face cu plasa si cam atat...in rest mi-a placut tot la rus.
Convingerea mea e ca voi ajunge sa lucrez pe un sistem similar cu al lui cu aceste mici (mari) diferente pe care le-am pomenit.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 05 Oct 2013, 21:48

Controlul roirii se poate face prin mai multe metode. In primul rand trebuie facuta o selectie a familiilor care nu prezinta o tendinta prea mare de roire naturala. Albinele nu prea pot fi dresate, iar daca dorim la generatiile urmatoare un anumit caracter, trebuie sa inmultim prin metode artificiale exact acele familii care au caracterul respectiv. Evident ca nu vom putea sa oprim complet sau imediat roirea naturala. Insa, daca avem prin stupina si familii provenite din roiuri de prin copaci, trebuie sa avem grija cu ele in anii urmatori. La familiile rezultate din roiri naturale acest instinct este mai puternic decat la celelalte. Trebuie sa li se dea front de lucru permanent, sa se faca divizari, etc., astfel incat sa nu apuce sa intre in frigurile roitului. Daca reusiti sa-i tineti asa "in sah" un an sau doi, instinctul de roire naturala slabeste si in anii urmatori nu se vor mai grabi sa roiasca natural. Asta inseamna ca trebuie rabdare pana cand veti putea obtine productie buna de miere din roiuri naturale. Am auzit de astfel de cazuri cand familia nici nu ajunge la 10 rame Dadant si deja vrea sa roiasca. Odata intrate in friguri, orice incercare de a le opri nu mai are efect. Deja cand ajungeau la 7 rame intrau in friguri. Greu de lucrat cu astfel de familii. De productie de miere de salcam nu mai putea fi vorba. Asta inseamna ca trebuiau divizati cand au ajuns la 6 rame. Se evita roirea naturala, dar nici productie nu se mai facea in acel an. Poate in urmatorul. Respectivele familii foarte roitoare proveneau dintr-o stupina a unui batran care nu facuse niciodata roiri artificiale. Toti roii proveneau din copaci.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 06 Oct 2013, 12:39

Iti dai seama daca cumperi vreo 50 de roiuri de astea ce belea ti-ai luat? :lol: tre sa schimbi toate matcile ca altfel...
Am auzit de cazuri de astea cand familii abia iesite din iarna duse la rapita dadeau sa roiasca in situatia in care nici nu ajunsesera sa populeze bine 10 rame 1/1 dadant...e crima, cu astea nu faci nimic.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori