Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde catalinn » 05 Feb 2012, 19:36

Domnule Liviu, ma bucur ca v-a placut, cred ca il am de pe vechiul forum pe care l-am citit acum cateva luni. Si eu am fost lasat masca de solutia cu taiatul fagurelui, de fapt dificultatea era sa creez fasiile respective, lipirea e ok daca ai canalul destul de adanc(cum ati spus si dvs dealtfel). Super idee, nu stiu cum nu mi-a dat prin cap, multam mult!
Inteleg ca aveti warre, de cat timp si daca poti sa ne zici cateva din experientele/problemele mai deosebite pe care le-ati intampinat ne-ar ajuta mult. Marea mea problema ca si a altora din cate stiu este ca nu am foarte mult timp sa petrec langa stupi in schimb pot invata sa intervin rar si cand trebuie (calitativ) a.i. sa am ceva rezultate.

va salut!
catalinn
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2012, 15:19
Localitate: Ploiesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Liviu Sarbu » 05 Feb 2012, 20:08

Stupii warre mi-s cei mai dragi. In 2011 am facut patru, in 2012 sper ca vor fi mult mai multi. Deocamdata invat. Am cateva idei "forte bune", dar trebuie intai sa le testez in practica. Promit ca atunci cand voi considera ca stiu destule am sa postez. Va salut !
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 05 Feb 2012, 20:20

Eu o sa va dezamagesc.Nu folosesc nici o metoda atat de sofisticata.
Eu tai un fagura gata cladit in fasiile de care ziceti;cat mai alb, cat mai curat.Cam de 10cm lungime.Latura lunga (una din ele) o ating de ceara fierbinte si fuguta pe leat.Se lipeste instantaneu.Pun doua sau cate trebuie de la un cap la altul.
Pentru cei care au vazut apicultura din Saxonia in stiubee, acolo un nene lipea startere pe fundul cosului.
Pentru cine are rabdare sa urmareasca e undeva cu 1 cm inainte de ,,cc''
http://www.youtube.com/watch?v=VrehDfka ... re=related
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Condurache Bogdan Constantin » 05 Feb 2012, 21:46

Ideea nu cred ca-i rea dar, albina nu are mai mult de munca, odata ce noi ii distrugem fagurii claditi? In plus si noi vom munci mai mult, in momentul extractiei. Un coleg zicea ca, a folosit un storcator pentru rosii. Avantajul ar fi ca se obtine o cantitate mai mare de ciara.
Toate in aceasta lume, sunt relative!
Avatar utilizator
Condurache Bogdan Constantin
 
Mesaje: 52
Membru din: 16 Oct 2011, 13:21
Localitate: Todiresti, Vaslui

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde catalinn » 06 Feb 2012, 00:26

Condurache Bogdan Constantin scrie:Ideea nu cred ca-i rea dar, albina nu are mai mult de munca, odata ce noi ii distrugem fagurii claditi? In plus si noi vom munci mai mult, in momentul extractiei. Un coleg zicea ca, a folosit un storcator pentru rosii. Avantajul ar fi ca se obtine o cantitate mai mare de ciara.


ok, poate muncim mai mult la extractie dar muuult mai putin in rest! Vezi un business case care sa te dea pe spate mai jos, merita citit ATENT!
Si albina munceste ceva mai mut dar daca nu vrei exploatare intensiva nu e asa mare dezavantaj. Adica pentru cateva kg de miere in minus daca albinele sunt mai sanatoase, mierea mai buna si tu muncesti mai putin...parca nu e chiar asa de rau ;)


http://warre.biobees.com/guillaume_cost ... s_2012.pdf
catalinn
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2012, 15:19
Localitate: Ploiesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 07 Feb 2012, 22:56

Condurache Bogdan Constantin scrie:Ideea nu cred ca-i rea dar, albina nu are mai mult de munca, odata ce noi ii distrugem fagurii claditi? In plus si noi vom munci mai mult, in momentul extractiei. Un coleg zicea ca, a folosit un storcator pentru rosii. Avantajul ar fi ca se obtine o cantitate mai mare de ciara.

Sa mai dau o raita si la acest topic.Ca la cafenea m-am oparit cu ceasca.
Nu este o problema productia de ceara.Atata timp cat nu depaseste disponibilitatea familiei. Adica, secretia este naturala,de la sine.Un cat sau doua cladite pe an nu este un efort ci o activitate necesara pentru igienizara si aproape obligatorie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 10 Feb 2012, 10:05

Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 15 Feb 2012, 13:01

Poate intereseaza si aceasta metoda de insarmare.
http://vimeo.com/20606774
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 28 Feb 2012, 02:17

Salut, tot caut un stup care sa intruneasca mai multe calitati sa fie bun si la iernare, sa se poata exploata bine si in sezon sa fie potrivit pt necesitatile biologice ale albinelor..am analizat Layens si am aflat ca exista Layens fractionat care seamana mult cu ce aveti dvs pe aici, pare interesanta ideea..ma rog ceva putin adaptat, adica un fel de ME patrat cu rama de 30/30cm lumina interioara, 4 corpuri..bag si eu un experiment anul asta!
Ceva gen stupul ALPINE..cred ca intru si eu in clubul asta incet incet :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 28 Feb 2012, 11:58

Un stup cu rama 33x33cm e Stupul Voirnot.Sau stupul cu corpul cub.Cuprinde 9 rame.Se adauga in cules un magazin de numai 10cm inaltime.Rama asigura in permanenta spatiu pentru cuib fiind suficient de inalta incat sa aibe si rezervele deasupra.Lucreaza cu doua corpuri de cuib in sezon.
Eu consider ca Stupul Warre este mai flexibil intrucat foloseste doar un singur tip de fagure, si fiind mai mic este mai usor de construit doat cu startere.
Stupul Voirnot foloseste rame si faguri artificiali, ca orice stup sistematic.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 28 Feb 2012, 17:01

M-ar interesa mai mult Delon dar cu fagurii crescuti integral de albine, fara foite, fara sarme cu distanta intre laterala ramei si corp in asa fel incat sa nu permita circulatia albinei si nici propolizarea. Conform cu stupul Warre la care fagurii sunt prinsi de peretii corpului asta dovedeste ca albina nu are nevoie de acel spatiu pt circulatie. Ma gandesc la o rama cu lumina de 30/27cm..27 fiind pe inaltimea ramei, extrasul l-as face ori toamna lasand un corp plin pt iernare ori in sezon dac reuseste sa stranga mai multa miere pt a-i face loc. Un spatiu de aproximativ 4-5 corpuri ar corespunde necesitatilor de volum al unei colonii normale.
O colonie intretinuta intr-un astfel de stup stabil climatic cred ca ierneaza mai eficient, ca se dezvolta mai bine primavara, produce mai mult si cred ca si problemele legate de roire se pot rezolva dupa tehnica lui Delon. Roii artificiali se pot face usor pe un corp gata construit si populat.
Ar fi un stup care ar intruni si necesitatile de iernare, si exploatarea in sezon, si ar raspunde si necesitatii albinelor de a avea celule naturale, s-ar putea extrage ramele la centrifuga. Mai multe..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 01 Mar 2012, 23:07

Este deschis un topic despre furtisag de Ioan Guist.
Nu am vrut sa intru acolo si sa spun cate ceva despre Warre.O fac aici.
Spre toamna am constatat un lucru interesant la stupii mei Warre.Am si citit cateva observatii ale colegilor apicultori din toata lumea de pe warrebeekeeping.Mare parte din ei erau ingrijorati de furtisag si intrebau unii pe altii cum sta treaba peste tot.Stiti ca acolo cand unii vorbesc de pregatirea pentru iernare in emisfera nordica, ceilalti in sud asteapta florile de primavara.
O concluzie ar fi ca acest gen de stup este predispus la furtisag.Si te intrebi de ce. Probabil si pentru ca posesorii nu prea s-au inghesuit sa reproduca intocmai stupul, inclusiv reducatoarele de urdinis din tabla cutiilor de conserve...
Fiind un stup vertical dispus pe doua eventual trei caturi, albina paznic se retrage in noptile reci in ghem.Dimineata nu prea se inghesuie sa iasa la paza.Distanta dintre pozitia ghemului si urdinis este mai mare ca la dadant, spre exemplu.Cred ca de aici si agitatia.Peste zi nu trece nici musca pe scandura de zbor, dimineata insa este momentul critic.Atat toamna cat si primavara.
De aceea, inainte de a desfiinta un stup/o idee ar fi bine sa preluam toata munca depusa de cei de dinaintea noastra.Adica si reducatoarele toamna/iarna.Eu am scapat de emotii reducand la timp spatiul de intrare.Va recomand acelasi lucru si Dvs.
Pana una alta va incurajez sa indrazniti la cateva familii in Warre.E ca un cec in alb al stupinei.Lasati albina sa va invete ce aveti de facut in viitor, ca nu a imbatranit degeaba....
PS
Cand aveti timp liber la indemana, sa nu va scape povestile din Babilon de la dresa de mai jos.
Pentru a citi cu litere mai mari/pentru a umple monitorul, tineti apasat ctrl si apasati tasta + de doua sau cate ori vreti.Daca exagerati, tineti ctrl si apasati tasta -,pentru a reveni.Succes.
http://www.scribd.com/doc/70996075/Cel- ... n-Lecturat
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde catalinn » 02 Mar 2012, 18:39

BUNKA scrie:...... si cred ca si problemele legate de roire se pot rezolva dupa tehnica lui Delon. Roii artificiali se pot face usor pe un corp gata construit si populat..

Cum s-ar putea rezolva partial aceste probleme de roire ale stupului climato-stabil? Am citit la http://ruche-warre.levillage.org/Art%20 ... aimage.htm dar nu pot spune ca imi e prea clar, stiu putina franceza dar oricum limbajul e putin mai tehnic si google translate nu e de prea mare ajutor.
multumesc
catalinn
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2012, 15:19
Localitate: Ploiesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 02 Mar 2012, 20:08

catalinn scrie: Cum s-ar putea rezolva partial aceste probleme de roire ale stupului climato-stabil?

Sa nu vorbim din auzite.Pot cita ce scrie in metoda Warre si Delon, dar asta nu ne va ajuta prea mult.Sa gasim impreuna calea, numai daca suntem si dispusi pentru asta.
Stoparea roirii prin divizare nu e mare halvita daca ea trebuie aplicata intregii stupine.Scopul este nu doar intretinerea albinelor ci si rasplata in produse.Pentru acest lucru eu unul am decis sa am rabdare cativa ani pana cand albinele fac regresia de care amintim in treacat ici colo.Si nu e vorba numai de regresie si si o readaptare la semisalbaticie.
Apoi vorbim daca roiesc fara nici o noima sau dupa vre-o oarecare logica.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde catalinn » 04 Mar 2012, 13:29

In afara de hranitorul din partea de jos (de sub corpuri) descris la pagina 11, 18 etc (in topic warre pe vechiul forum) nu avem o recomandare si pentru unul care sa le ajute in toate anotimpurile (adica sus) si care sa fie ceva mai usor de facut decat cel de jos?
Am vazut multe tipuri de hranitoare la tirg, net etc insa stupul warre e unul cu masuri speciale (30x30 in interior) si prin urmare trebuie sa ii construiesti ceva special pe aceste dimensiuni.
Ma gandesc ca este esential hranitorul in conditiile in care transvazezi o familie fara nici un pic de rezerve, puiet, etc si poate e un cules mai slab in perioada aia.
Daca tot vorbim de transvazare: cand poti face asta cel mai tarziu, cu ce cantitate de albina? Roiuri se gasesc pe piata insa se vand cu tot cu puiet lucru care pe cei cu warre nu ii ajuta. Cum procedam aici, cumparam doar 2 kg de albina si fara puiet per roi?
catalinn
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2012, 15:19
Localitate: Ploiesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde DaniRadu » 04 Mar 2012, 14:44

Cel mai simplu este cu roi naturali în perioada roitului.
Avatar utilizator
DaniRadu
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Noi 2011, 22:43
Localitate: Bod, Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori