Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 05 Sep 2014, 16:55

danman scrie:Si eu subscriu oarecum. Sunt singurii stupi pe care nu i-am hranit vara asta, dar pe care nici nu i-am extras anul trecut.... In schimb sunt multumit deocamdata ca foarte putini au roit fata de anul trecut cand roiau si cei pe un corp.


Stupii de care vorbeam mai sus si care constituiau singura mea speranta de a extrage ceva, m-au deceptionat. Desi la iesirea din iarna nu-i puteam ridica de jos, la sfarsit de august i-am gasit uscati. A trebuit sa incep sa-i hranesc si acum abia daca au 6kg (fara lada) doar albina, fagurii si "mierea". A fost un an catastrofal pentru mine si inca nu s-a terminat. N-am extras un gram, am hranit sute de kg de zahar, etc. Catastrofa poate abia de-acum sa inceapa in functie de cati voi perde iarna asta...
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 08 Sep 2014, 09:19

Multora li s-a intamplat asta, incluzandu-ma si pe mine. Norocul meu (daca pot spune noroc) a fost ca inca am putini stupi. Putini vor sa recunoasca faptul ca anul a fost dezastruos. Si cum spunea Dan, in aprilie se numara bobocii in apicultura :). Toate cel bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Sep 2014, 09:31

Mi-a cazut un stup prea inalt si prea moale jos dupa o ploaie.Nu am avut furtisag la el desi nu l-am gasit asa abia a doua zi.
Fişiere ataşate
stup rasturnat dupa ploaie.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Sep 2014, 09:32

Sa pun si cum arata de jos
Fişiere ataşate
vedere de jos.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Sep 2014, 09:33

Sa vedem si de ce s-a dezechilibrat
Fişiere ataşate
magazin warre.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Sep 2014, 09:34

si ce a ramas dupa ridicare
Fişiere ataşate
miere scursa din magazin.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Sep 2014, 09:38

Si eu sunt de parere ca a fost un an catastrofal si nu dezastruos.Ma bucur in final ca m-am ales cu cateva roiuri viabile iar familiiile au strans hrana pentru iarna.Daca era sa apreciez anul cu o zi doua inainte de tei puteam pune si poze cu morcovi infipti la care abia li se mai zareau frunzele....Una peste alta cantam melodia: sh-alta data.
Sa adaug si un comenrtariu la pozele de sus.Se vede si aici ca familia nu a luat in lucru corpul 3 in schimb a fost generoasa cu magazinul.Ma gandesc la faptul ca inca se cred in Dadant.....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde proapis13 » 09 Sep 2014, 12:42

Bine ca nu i-ai avut cu termopane ca ai colegului din imagine,aveai paguba mai mare
Imi plac acesti stupi si cred ca o sa-mi iau cindva unul doi sa fie acolo in curte
Fişiere ataşate
warre 1.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde kaput2006 » 21 Sep 2014, 14:04

Buna ziua.
Am citit pe acest forum de ceva vreme deoarece intentionez sa-mi fac in primavara vreo 2 stupi, si sa-i in gradina sperand sa scot ceva miere pentru consumul propriu.
In sfarsit mi-am facut cont si indraznesc sa postez intr-un topic despre care se vorbeste de stupi mai "ciudati".
Am inteles urmatorul fapt: ca incepator poti sa incepi cu ce model de stup vrei ca sa nu intervina obisnuita cu alte modele consacrate (stas) si implicit trecerea ulterioara pe alt model fiind mai grea.
As dori sa-mi construiesc 2 stupi model Warre dar nu stiu daca sa merg pe varianta cu rame(fara foita) sau pe cea cu leaturi.
Privind acest model de stup am o nelamurire: daca eu cumpar un roi sau o familie cum pot sa o pun in acest stup dat fiind faptul ca ramele nu se potrivesc?
Se poate pune o bucata de fagure cu albina pe ea rezemata de cutie pe interior, si apoi albinele sa construiasca de pe leaturi in jos? Albinele pot sta in cutia goala si apoi se apuca de construit?
Nu am gasit nicaieri pe forum detalii de genul acesta.
Pentru acest model de stup nu pricep cum se fac hranirile cu sirop pentru stimulare avand in vedere constructia acestuia.
Va multumesc tuturor care veti binevoi sa-mi raspundeti.
kaput2006
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2014, 21:05

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde nae » 21 Sep 2014, 22:10

kaput2006 scrie:Buna ziua.
Albinele pot sta in cutia goala si apoi se apuca de construit?
Pentru acest model de stup nu pricep cum se fac hranirile cu sirop pentru stimulare avand in vedere constructia acestuia.

Salut.
1-roi la pachet, nu se prea practica dar e metoda ideala (nu mai cumperi si ramele vechi cu .. surprize ) indiferent de modelul cutiei .
2-convingi vanzatorul sa-ti transvazeze in cutiile tale ; cum o face !?, se adapteaza _ nu-i operatie pe creier .
Hranirea !? :? cand ajungi acolo vezi matale ;) (pana gasesti modelul dorit foloseste punga =curat/eficient)(farfurie de unica folosinta + ceva bete in ea )(un lighean + bete in catul de jos )(hranitor de urdinis )(+ alte T variante )= pana gasesti :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 22 Sep 2014, 16:23

La mine situatia e catastrofala, ca si cum nu era de ajuns anul asta nenorocit. A dat iama in ei, s-au depopulat masiv, unesc daca pot sa zic asa in fiecare zi cate 2-3 in functie de cat pot sa verific. Dupa ce ca n-am scos o lingura de miere, i-am hranit inca din iulie, acum ii gasesc si fara miere si fara albina. E virusul paraliziei acute sau al aripilor deformate.... cum vreti sa-i spuneti. Si de tratat de Varoua i-am tratat mult si bine. Gasesc albina misunand prin iarba din fata stupului, ceva albina moarta pe oglinda dar in general e moarta mai departe... pt ca nui. Si asta se intampla la toti stupii, indiferent de tipul de stup. Nu stiu daca din saptezeci si ceva voi baga jumate la iernat si de-acolo cati vor mai si trece iarna.... Pentru prima data... constient, cred ca trebuie sa ma pregatesc de inmormantari. Si-mi sunt urate...
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde proapis13 » 22 Sep 2014, 17:07

danman,nu stiu de unde esti dar in situatia data nu mi-asi dori sa te am vecin,boala asta nu apare din senin....
Poate ca daca-ti vede cineva adresa la avatar te poate ajuta cu ceva sfaturi la fata locului,poate o fi o intoxicatie acuta sau o otravire.... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde TDI » 22 Sep 2014, 18:06

danman scrie:La mine situatia e catastrofala, ca si cum nu era de ajuns anul asta nenorocit. A dat iama in ei, s-au depopulat masiv, unesc daca pot sa zic asa in fiecare zi cate 2-3 in functie de cat pot sa verific. Dupa ce ca n-am scos o lingura de miere, i-am hranit inca din iulie, acum ii gasesc si fara miere si fara albina. E virusul paraliziei acute sau al aripilor deformate.... cum vreti sa-i spuneti. Si de tratat de Varoua i-am tratat mult si bine. Gasesc albina misunand prin iarba din fata stupului, ceva albina moarta pe oglinda dar in general e moarta mai departe... pt ca nui. Si asta se intampla la toti stupii, indiferent de tipul de stup. Nu stiu daca din saptezeci si ceva voi baga jumate la iernat si de-acolo cati vor mai si trece iarna.... Pentru prima data... constient, cred ca trebuie sa ma pregatesc de inmormantari. Si-mi sunt urate...

Mult si bine dar tardiv. De aceea tratamentele eu personal le fac in functie de: Cati paraziti vad cu ochiul liber pe albine, cati paraziti găsesc pe puietul descapacit daca prezenta parazitilor devine problematica.
Detaliază te rog cum si cate tratamente anti-varroa ai facut din septembrie 2013 si cu ce substante. Pastoral ai facut? Vecini de stupina ai? Cate familii? Material biologic ai achizitionat când?
Cules lipsa si... doar din sac, iese altceva. Cat ai hrănit, începând de când, cate rame aveau familiile de albine, cat puiet si ce rezerve.
Tracheal mite, acarapis woodi se comporta puțin altfel, cam cum povestesti tu.
Da-i tare cu hranirile ai unificarile.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 22 Sep 2014, 19:46

Nu mai detaliez ca n-am starea de spirit necesara. In concluzie cred ca stiu cu ce se mananca varoua, am tratat asa cum trebuie si in nici un caz tardiv, folosesc amitraz sub forma de 2-3 produse diferite unul din el fiind Varachet Forte, anul asta am facut chiar si un tratament cu acid formic in vara (pt prima data). Concluzia pe care eu am tras-o vazand cum se comporta Varoua e ca ori a dezvoltat o oarecare rezistenta la tratament (dar dupa numarul de paraziti cazuti la tratamente inclin sa cred ca nu e cazul), ori a fost un an in care s-au dezvoltat si inmultit peste masura, pt ca.anul asta am avut inflatie de paduchi pe toate animalele. Nici pe caine nu-l puteam scapa de paduchi....dupa nu stiu cate tratamente. Acarapis.... m-am gandit si eu, dar nu stiu, nu fac analize. Deocamdata depopulare masiva. Pastoral nu fac, de cumparat albine nu cumpar, vecini cu 2-3 stupi am dar sunt sanatosi (tot eu ma ocup de ei).... in plus mai am ceva stupari in familie la distanta de 150km cu aceleasi probleme. Pana anul asta n-am avut niciodata depopulari in toamna si nici virusul paraliziei acute sau al aripilor deformate. A fost un an total fara cules, albine care-mi mureau de foame de prin luna mai. Am hranit inca din iulie iar de tratat i-am tratat mai mult ca in orice alt an si cu sunstante diferite asa cum am mai spus.... Asta e, sper sa treaca iarna macar jumatate din ei, care acum par ok...
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 22 Sep 2014, 20:41

Si cred totusi cu tarie ca totul se trage de la Varoua pt ca anul asta am facut niste roi Warre pe care i-am si tratat la momentul respectiv (nu aveau nici faguri deci nici puiet) si care acum sunt bine toti. Nici macar unul nu are probleme.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde TDI » 22 Sep 2014, 21:14

TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori


cron