Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familie bezmetica

Mesajde TDI » 15 Iul 2014, 12:06

cornelioandanciu scrie:
TDI scrie:Nu e chiar asa, altfel... Dar daca schimbi pozitia besmeticului si culegatoarea se împarte, atunci ai surprize.

Nu te supara , dar inca nu ai patit-o! Dar mai ai timp!

Sigur nu e cazul la mine. Ceva probleme am avut si eu cu mătcile anul trecut. Dar stii care a fost solutia? Urdinisuri mai mici, distante mai mari intre rânduri si intre stupi. Chestia cu besmeticirea stupinei are cauze multiple: ipoteza desi controversata a mărcilor tinere neimperecheate care omoară matca neimperechindu-se ulterior, furtisag, stropiri, prigorii, furtisag iarasi :arrow: consangvinizarea mărcilor, polen respectiv pastura toxica (cauze naturale sau artificiale), varroa - lipsa de tratamente sau tratamente in exces. Am patit cam tot ce se putea pati... înafara de boli grave.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Familie bezmetica

Mesajde Adrian Galofteanu » 16 Iul 2014, 00:02

cornelioandanciu scrie:Acuma o sa vad oameni care o sa zica "Vai ce simplu se indreapta familiile bezmetice! Eu am incercat cu ziarul, dar am pierdut niste regine foarte bune.Si nu numai odata! Deci vorbesc in cunostinta de cauza!


Nu se pune problema de scuze domnule, suntem oameni si contradictiile sunt omenesti.... Culmea este ca la mine totdeauna "ziarul" a fost o metoda de succes. Nu te-am suspectat ca vorbesti pe de rost dar daca la mine merge ce sa fac?

Sa va mai spun una si mai tare.

Am trei roi care din diverse motive au pierdut matcile la imperechere. I-am scapat la bezmeticeala. Cu treaba multa cum este acum in sezon am hotarat sa nu incerc sa-i mai salvez si sa-i unesc cu alti roi. Dar intr-o seara cand m-am intors de la stupina aveam o colectie frumoasa de matci culese de la o familie buna dar care intrase in roit. Am plasat la roii pe care i-am facut si mi-au mai ramas trei matci. Se insera de acum si am zis sa incerc marea cu degetul .... si am dat drumul pur si simplu la cele trei matci in cei trei roi. Acum toti trei au matci si oua frumos.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Familie bezmetica

Mesajde doru70 » 10 Aug 2014, 23:14

Buna seara,

Vreau sa cer o parere celor mai experimentati. An un nucleu format in urma cu aproximativ o luna, pe patru rame cu albina, puiet de toate varstele si 3-4 botci copacite. La cateva zile a iesit o matca, care avea un defect la o aripa in sensul ca o tinea in jos si nu cum este normal pe spate si spre in spate, din momentul in care am vazut-o am zis ca nu va putea sa iasa la zbor sa se imperecheze. Au taiat celelalte botci, urmand ca matca sa se imperecheze in zilele urmatoare. Dupa 6-7 zile la control nu am mai gasit matca nici imperecheata nici neamperecheata. Am luat doua botci din alt nucleu (botci de salvare), le-am bagat dar a doua zi ereau taiate, repet in nucleu nu se afla nici o matca. In urma cu 3 zile am cumparat de la cineva o matca+5-6albine in colivie pe care am bagat-o intre doua rame cu albina. Astazi cand an verificat daca au terminat serbetul si au eliberat matca, am constatat ca in colivie nu mai sunt albinele si nici matca, pe rame nu am gasit matca, dar pe fundul stupului se gasea un ghem de albine iar in centru se afla matca, culmea inca vie. Am luat-o am bagat-o in colivie din nou, iar de aici nu mai stiu cum sa procedez. Ma tem ca daca bag din nou cateva albine cu matca si serbet, o sa-i dea drumul din nou si o s-o incaere. Astept pareri cum ar fi mai bine sa procedez. Va multumesc, o seara buna.
doru70
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Sep 2013, 15:15

Re: Familie bezmetica

Mesajde kuntakinte » 10 Aug 2014, 23:27

pentru doru70 99.99% ai o matca in stup una mica urata cat o albina de mare pana oua si iese puietul vine toamna unifica si fii linistit
kuntakinte
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Dec 2011, 00:22

Re: Familie bezmetica

Mesajde doru70 » 11 Aug 2014, 00:34

100% nu este matca in stup, fara a lua in considerare pe cea din colivie. De unit in nici un caz pentru ca nucleul il am intr-o locatie iar stupii sunt in pastoral la munte, nucleul fiind in Pitesti. Deci nu poate fi unit cu altul. A fost facut pentru a avea o matca in toamna de rezerva. Astept si alte sugestii.
Multumesc.
doru70
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Sep 2013, 15:15

Re: Familie bezmetica

Mesajde Florin Dobre » 11 Aug 2014, 00:42

De ce n-ar accepta-o?
- au botci trase;
- au matca;
- au albine ouatoare/false matci.

Sau sunt rasiste. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familie bezmetica

Mesajde Adrian Galofteanu » 11 Aug 2014, 04:52

doru70 scrie:100% nu este matca in stup, fara a lua in considerare pe cea din colivie. De unit in nici un caz pentru ca nucleul il am intr-o locatie iar stupii sunt in pastoral la munte, nucleul fiind in Pitesti. Deci nu poate fi unit cu altul. A fost facut pentru a avea o matca in toamna de rezerva. Astept si alte sugestii.
Multumesc.


Din acest roi, avand in vedere data la care suntem, nu o sa poti face o familie care sa treaca iarna dar o matca de rezerva ar fi posibil. Pentru ca a trecut mult timp de cand ai format roiul albina este imbatranita si sunt deja printre ele albine care s-au pregatit de ouat. Foarte putin probail sa-ti primeasca matca pe care incerci sa le-o dai.

Iata o varianta care ar trebui sa-ti dea rezultate:



4.4.2. Roi în aer liber după SKLENAR
Seara se aşează lângă pavilionul apicol un fagure gol, de care se fixează cuşca
cu matca. De pe un anumit număr de faguri se scutură albinele pe această
ramă. Albinele de zbor se întorc în colonie şi numai albinele tinere rămân. Roiul
rămâne peste noapte în aer liber şi este pus dimineaţa pe rame, eliberându-se
matca.
Avantaj : Metodă foarte sigură.
(copy-paste din Ruttner)

Deci iei o rama cu fagure mai inchis la culoare(poate fi chiar din interiorul roiului tau. Seara o pui undeva afara sub un acoperis. Scuturi toata albina roiului tau pe aceasta rama pe care ai pus deja cusca cu matca.

Ar trebui sa mai ai ceva albina tanara in acest roi si daca sunt atunci numai ele vor ramane pe acesta rama impreuna cu matca. Dimineata pui rama asta in alta lada impreuna cu o rama cu mancare, apa si astepti ponta matcii.

Dupa asta poti sa unesti cele doua cu metoda ziarului.

Daca albina tanara este foarte putina, nu merge!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Familie bezmetica

Mesajde doru70 » 11 Aug 2014, 08:49

Da, intradevar albina tanara este foarte putina, dar diseara o sa incerc. O sa revin sa va comunic rezultatul. Multumesc.
doru70
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Sep 2013, 15:15

Re: Familie bezmetica

Mesajde doru70 » 11 Aug 2014, 08:55

Florin Dobre scrie:De ce n-ar accepta-o?
- au botci trase;
- au matca;
- au albine ouatoare/false matci.

Sau sunt rasiste. :D

Da au inceput sa traga botci dupa pastura, nu au matca, albina nu oua(inca), iar daca sunt "rasiste" o sa cercetez!
doru70
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Sep 2013, 15:15

Re: Familie bezmetica

Mesajde Florin Dobre » 11 Aug 2014, 11:21

Nu te mai chinui. Unificare.
Eu tocmai am executat 3 carora le dadusem o ultima sansa. Nu mai e timp!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familie bezmetica

Mesajde doru70 » 11 Aug 2014, 12:37

Florin Dobre scrie:Nu te mai chinui. Unificare.
Eu tocmai am executat 3 carora le dadusem o ultima sansa. Nu mai e timp!

Daca as avea cu ce sa-l unesc ar fi bine!
doru70
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Sep 2013, 15:15

Re: Familie bezmetica

Mesajde thomas » 11 Aug 2014, 21:02

Revin cu date despre familia mea besmetica. Dupa ce vreo 2 saptamani, albina a ouat nefecundat, si mi-a stricat ramele cu celule de trantore, spre uimirea mea, a acceptat 2 botci ce i le-am dat si ieri am gasit regina plimbandu-se pe rame.. Inca n-a ouat. Astept sa vad finalitatea. Deci, e posibil si ca un besmetic sa se indrepte.
Sau e numai inca o ciudatenie a naturii, careia nu-i gasim explicatie..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familie bezmetica

Mesajde mitica68 » 21 Aug 2014, 21:23

doru70 scrie:
Florin Dobre scrie:Nu te mai chinui. Unificare.
Eu tocmai am executat 3 carora le dadusem o ultima sansa. Nu mai e timp!

Daca as avea cu ce sa-l unesc ar fi bine!
Cum nu adica nu ai cu ce sa le unifici ? :o
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Familie bezmetica

Mesajde un OM » 22 Aug 2014, 06:16

Are alti stupi, dar in alta locatie. Pentru a nu pierde putina albina ramasa in regula ar trebui facut, totusi, un drum.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Familie bezmetica

Mesajde Dicu Ion » 17 Sep 2014, 06:09

Cornliu ma bucur ca ai incercat metoda mea si ai si reusit.Eu le las fara rame si fara mincare mai mult ,ca eu indrept stupi bezmetici in timpul veri si atunci ,se indreapta ceva mai greu ,dar ratez in putine ocazii.In aceasta vara am mai testat inca doua dispozitive mult mai simple dar foarte eficiente ,pentru introducerea reg in fam orfana ,unificarea a doua fam de albine dar si pentru indreptarea stupilor bezmetici.Cind o sa am timp mai mult o sa pun ceva filmulete demonstrative dar si foto cu aceste dispozitive.Colegi cu ,care colaborez au fost multumiti de rezultatre ,ca din cinci incercari au reusit patru deci dupa parerea mea merita folosita,
Succes .
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 51 vizitatori