Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:45

Cu ocazia acestor probe, copiez de pe forumul vechi topicul creat.


Sunt situatii in care din diferite motive pregatirea pentru iernare nu a decurs cum ar trebui sau au aparut probleme pe parcurs.

A cazut o matca si din cauza consumului sporit rezervele de hrana sunt pe terminate.
Constatam o mortalitate crescuta.
Apare condensul.
Totusi nu ajunge hrana...
Soriceii au reusit sa isi faca de cap.
Diaree...
etc

Fiind stranse in ghem, riscul interventiei este mare. Cum putem proceda pentru a creste sansele salvarii?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:46

[Ignatov]
In linii mari, se procedeaza astfel:
- se remediaza pe loc ce poate fi remediat (ce tine de lada sau impachetaj);
- se introduce familia intr-un spatiu (incapere) unde sa se desfaca ghemul, se intervine, se lasa sa se refaca ghemul, se aduce pe locul din stupina.
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:48

[UN OM]


Pentru ca nu mi-am propus sa intervin iarna, decat cel mult la nivel de turta, subiectul nu m-a interesat. Cum insa este un subiect fierbinte (iarna?)pentru unii, cer niste lamuriri.
1.camera sa fie incalzita la "X"grade Celsius.
2.lumina sa existe sub forma de bec, naturala, geamul obturat total, partial.
Stiu ca pe acest forum, parca, daca nu pe cel nou, se spunea de "lumina rece" ce urma sa fie directionata spre urdinis.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:50

[Ignatov]

Pentru ca nu mi-am propus sa intervin iarna, decat cel mult la nivel de turta, subiectul nu m-a interesat. Cum insa este un subiect fierbinte (iarna?)pentru unii, cer niste lamuriri.
1.camera sa fie incalzita la "X"grade Celsius.
2.lumina sa existe sub forma de bec, naturala, geamul obturat total, partial.
Stiu ca pe acest forum, parca, daca nu pe cel nou, se spunea de "lumina rece" ce urma sa fie directionata spre urdinis.



Daca la o familie de albine "i-a zburat capacul" si gasesti acea familie "renascuta" din troiene, normal ca trebuie sa intervii!
Daca o familie de albine a ramas fara mancare (o descoperi, chiar daca stii ca i-ai lasat rezerve suficiente) si iti dai seama ca "a fost dijmuita". e normal sa intervii!

Sunt situatii "de urgenta" care, descoperite la timp, pot fi remediate! Nu are asa de mare importanta lumina, sau alte chestii de detalii...! Trebuie doar sa asiguram climatul "desfacerii cuibului", sa remediem si... atat! A salva o familie in conditii extreme, nu inseamna ca trebuie sa ne cramponam de "fleacuri"!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:50

Multumesc de precizare Andrei. Nu puteam formula mai bine.

Personal mi-am propus sa-i pregatesc bine din toamna si...ne vedem la primavara. Pana acum a fost in regula asa, dar ma intrebam: dar daca?

De la a-ti face un obicei sa bagi pacientul la reanimare, doar asa...ca se poate, pana la a sti ce sa faci daca totusi...e o diferenta. De aceea topicul poate fi cu doua taisuri. Un posesor de stupi poate lasa usor garda jos pe motiv ca in caz de...fac aia si aia si sa-si faca din asta un obicei.

Ceea ce intreb (caut) nu sunt solutii pentru situatii obisnuite, ci sanse cu potential de salvare in caz de Doamne Fereste, situatii care e preferabil sa nu apara.

Un Om a inteles aceasta abordare si cerea detalii "de finete".
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:51

[Ignatov]
O camera fara lumina naturala (se acopera ferestrele cu paturi, in camera fiind o lumina obscura), care sa aiba cam 12-14 grade! Cand se desface ghemul, se executa lucrarea, la o lumina artificiala. Apoi se intrerupe acea lumina artificiala, iar albinele, in "semiobscuritatea" ramasa, vor intra in ghem. Nu va inchipuiti ca in acea incapere vom avea un roi, iar stupul se va depopula! Mai raman albine prin camera, dar am salvat familia!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:52

[Lucky5strike]
Eu as reface ghemul in incinta de cca 8 grade, pe intuneric si frontala cu lumina rosie.

Dar daca e musai, o faci si la fata locului, pe 5-6 grade.

In caz de lipsa de matca, cel mai simplu e sa pui deasupra familiei fara matca una cu matca; aici avantaj la cine are fund mobil.

Dupa reactia albinei, un pic de fum poate fi necesar in ambele cazuri iar manevrarea ramelor facuta cu multa grija.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:53

[Paul]

Sunt situatii in care din diferite motive pregatirea pentru iernare nu a decurs cum ar trebui sau au aparut probleme pe parcurs.

A cazut o matca si din cauza consumului sporit rezervele de hrana sunt pe terminate.
Constatam o mortalitate crescuta.
Apare condensul.
Totusi nu ajunge hrana...
Soriceii au reusit sa isi faca de cap.
Diaree...
etc

Fiind stranse in ghem, riscul interventiei este mare. Cum putem proceda pentru a creste sansele salvarii?


1-unific intr-o camera usor incalzita
2-restrang pe nr. de rame ocupate bine cu albine sau unific daca situatia-i albastra (proceduri executate la camera)
3-schimb impachetajul si largesc urdinisul (afara ... in mediul ambiant)
4-turta sau punga la putere (functie de inspiratia de moment). Bineinteles ... afara !
5- evacuez fortat chiriasii, restrang sau unific, functie de dezastrul produs. Procedura executata la camera ...
6- punga cu apipix care sa aiba in compozitie protofil si monitorizare maxima. Tot afara ...
7- restrang, unific, remediez !!!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 17:54

[Nae]
Umila mea parere .
Cand albina e in ghem poti sa ridici podisorul sa fuga chitcanul ,sa pui gratia si atat .
''fara matca''/interventii in cuib /interventii in camera= sunt posibile ...
Lumina rosie /rece perpendiculara sau in bucla ,..., la >5* catalaza nu mai tine supapa si-ti umple ramele si peretii de stima .
Daca muti /schimbi pozitia stupilor acum si din gresala il ''scapi''/ zdruncini poti sa-l bagi in casa sa-si refaca cuibul si-l scoti afara ...
In cuib NU .
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 18:03

[Valter]

O camera fara lumina naturala (se acopera ferestrele cu paturi, in camera fiind o lumina obscura), care sa aiba cam 12-14 grade! Cand se desface ghemul, se executa lucrarea, la o lumina artificiala. Apoi se intrerupe acea lumina artificiala, iar albinele, in "semiobscuritatea" ramasa, vor intra in ghem. Nu va inchipuiti ca in acea incapere vom avea un roi, iar stupul se va depopula! Mai raman albine prin camera, dar am salvat familia!



As fi curios daca ai incercat macar o singura data in viata aceasta metoda si care au fost costurile ulterioare.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 18:04

[Ignatov]
Nu doar odata, chiar de mai multe ori si le-am salvat la colegi familiile!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 18:05

[ghitacusman]
cu respect salut !Adevarul este ca matematica apiculturii a fost ,este si va fi aceeasi.Difera explicatiile in functie de context .Oricum ,e frumos cum marcheaza valter reginele la ,grade cu minus .Satisfactia de a salva o familie in mijlocul iernii este unica .
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 18:06

[Cristi Vidican]
Într-o iarnă, prin februarie, când afară erau -15 grade, am constat că o familie era cu rezervele pe terminate.
La sfatul unui apicultor, am pus peste stup un etaj cu rame de 1/2 pline cu miere. Am descăpăcit cam jumătate din aceste rame, am închis urdinișul și am dus stupul în casă, la o temperatură de 15 grade. Aveam plasă 1/3 pe fund.
L-am ținut în casă vreo 3 zile.
Apoi l-am scos afară și l-am lăsat așa până a venit primăvara.
Stupul a tras toată mierea descăpăcită în zona puietului și a avut suficient până a venit primăvara.
Unde n-am descăpăcit, nici ele n-au descăpăcit.
Probabil că mergea și cu apifonda, dar rezervele de miere erau pe terminate și n-am vrut să risc.
De ce l-am dus în casă și nu l-am lăsat doar cu etajul prin deasupra?
Ponta începuse și ghemul nu era foarte mare. MI-era că nu va urca în corpul pus de mine, mai ales că noaptea erau -15 grade.
Altfel, ar fi fost suficient să-i pun doar etajul cu rame pline deasupra.
Dar, asta pt cine are rame la rezervă
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 18:06

Cristi, am formata impresia, neverificata in practica, cum ca albinele dupa ce rabda atata frig si dau de caldura vor sa mearga la buda.

I-ai dus in casa si am dedus ca n-ai deschis urdinisul. N-ai avut nicio problema cu ei in acest sens?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 18:07

[letsoc]
Astazi le-am facut o vizitz sa vad cum se prezinta si am avut neplacuta surpiza sa gasesc unul din cei pe carei stiam bine ca si-au mutat cuibul pe 2 rame goale ramase lateral, restul de albine au ramas pe pe ramele vecine cu cele 2 goale ,ca nu mai aveau loc .Am facut un plan de criza ,am pus stupul in masina ,20si km.In masina s-au incalzit.Afara erau vreo 3-4grade, cand am ajuns , am deschis ,au navalit toate afara am scos ramele goale am scuturat usor albina si am urmarit daca matca este printre ele,am refacut cuibul, am inchis si totul ok .Toata actiunea sa petrecut in aer liber, am urmarit pierderile, nu au fost mai mult de 20 -30 albine . Am mai avut o situatie cu multi ani in urma cu lipsa de hrana dar atunci le-am bagat in casa.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Interventiile in timpul iernarii

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2013, 18:07

Letsoc, pe cate rame ai avut strans cuibul?

Chiar era "strans"?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori