Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde geangu » 24 Noi 2015, 10:22

Chestia cu acceptarea este relativa, stiu pe ceneva care a cumparat 200 de matci iar intro luna albinele le-au schimbat linistit.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde cristian bh » 24 Noi 2015, 10:37

alin75 scrie:Off topic..... De ce nu se doreste aflarea unor constatari ale lui X referitor la matcile produse de Y. Adica daca X a luat teapa si isi i-a si Q si ....si.... !
Daca eu un neica-nimeni spuneam de matcile lui Y ca nu sunt ok , puteam sa fiu acuzat ca nu ma pricep, ca nu ...... ca nu ......, dar daca X este un nume........
L.E tzeapa la 100 bucati ....... este MARE indiferent ce se urmarea cu acele roiuri.... vanzare, deci X isi stirbeste din imagine...., le pastreza ....... nu are timp de bibileala ca mine, ca altu ........


Tocmai ca x,posibil se intinde mai mult decat ie plapuma,...facand roiuri cu matci primite (cumparate)....despre care n-are multe date concrete,....ceea ce dupa parerea mea umila de altfel,,este aproape un diletantism,
Pt ca ,un apicultor cu greutate ori ia matci certificate ori are in stupina ceva selectie,....
Mai,....da chiar nici una din o suta,.....io am reinceput cu 14 roi din pom,....si cateva s-au dovedit excelente,..si mi-as dori sa am aproape toate ca alea!
Cu toata antireclama facuta uite io la anul am sa incerc sa obtin(indiferent cat costa) 5 bucati de matci de la AI!
Sa ma conving pe pielea mea,..... pt ca nu pot crede ca cineva ar tine in stupina material prost,si sa-l mai si multiplice avand totusi oleaca habar despre ceea ce inseamna o matca!
In timp ce multi vand roiuri,matci, numa selectie de selectie!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2015, 10:39

Target:apicultura industriala.Interventii minimale

extrasul "acasa"-este sau nu o practica ce ne ajuta?
fara doar si poate,sunt ,sau mai bine zis au fost multi aceia care s-au uitat oarecum "ciudat" la mine,cand am inceput sa nu mai extrag in camp.
Ce-i drept ca primii ani,"acasa" a insemnat o statie de pompare parasita (ceva mai departe de lan) sau o gara abandonata :)
Apoi,convingandu-ma de avantaje,am construit acasa,camera de extras,unde vin cu ramele la extras,indiferent de unde sunt in tara.
Am avut costuri(ajutat de fonduri),este adevarat...am muncit(constructia camerei-etaje de rezerva-carucioare cu roti...),este adevarat,dar in final pe mine ma ajuta!
Ce pot sa va afirm cu tarie,este ca cine prinde gustul extragerii acasa,renunta la camp!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Ioan Guist » 24 Noi 2015, 11:47

cristian bh scrie:
alin75 scrie:Off topic..... De ce nu se doreste aflarea unor constatari ale lui X referitor la matcile produse de Y. Adica daca X a luat teapa si isi i-a si Q si ....si.... !
Daca eu un neica-nimeni spuneam de matcile lui Y ca nu sunt ok , puteam sa fiu acuzat ca nu ma pricep, ca nu ...... ca nu ......, dar daca X este un nume........
L.E tzeapa la 100 bucati ....... este MARE indiferent ce se urmarea cu acele roiuri.... vanzare, deci X isi stirbeste din imagine...., le pastreza ....... nu are timp de bibileala ca mine, ca altu ........


Tocmai ca x,posibil se intinde mai mult decat ie plapuma,...facand roiuri cu matci primite (cumparate)....despre care n-are multe date concrete,....ceea ce dupa parerea mea umila de altfel,,este aproape un diletantism,
Pt ca ,un apicultor cu greutate ori ia matci certificate ori are in stupina ceva selectie,....
Mai,....da chiar nici una din o suta,.....io am reinceput cu 14 roi din pom,....si cateva s-au dovedit excelente,..si mi-as dori sa am aproape toate ca alea!
Cu toata antireclama facuta uite io la anul am sa incerc sa obtin(indiferent cat costa) 5 bucati de matci de la AI!
Sa ma conving pe pielea mea,..... pt ca nu pot crede ca cineva ar tine in stupina material p***t,si sa-l mai si multiplice avand totusi oleaca habar despre ceea ce inseamna o matca!
In timp ce multi vand roiuri,matci, numa selectie de selectie!


In continuare voi merge pe acelasi rum.Chiar daca pot fi acuzat de dilentantizm.Ori la bal ori la spital,Cat despre numar, ce sa zic? 100 poate insemna mult.Dar si putin.Depinde la ce ne raportam.Matcile le-am impartit cu colegul meu.S-a mers pe ideea ca putem trage o concluzie (ceea ce am si facut) realista.Din 3 matci nu stii prea multe.Indiferent de calitate, pentru niste familii ce vor dona material in campanie sunt bune oricare.Api schimbi si reglezi din mers.Nu a fost cazul fiinca nu au ajuns la aceasta stare.
Cristian, nu sunt producator de material biologic pt vanzare.Inca.Incerc sa produc miere.Caut un producator potrivit de matci care sa-mi rezolve prin vanzarea a 5-8 sute matci anual problema asta.Eu sa ma ocup doar de hei rup.

In rest, pentru mine , situatia in discutie este o problema peste care am ....trecut .Nu inseamna ca nu o sa mai dau capete in grinda.Dar...asta-i viata.Ce ar fi sa mergem din reusite in reusite?? Ma-as agata de grinda sau si mai rau as deveni nabab cu toate cele rele la pachet.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Ioan Guist » 24 Noi 2015, 11:49

Dila Daniel scrie:Target:apicultura industriala.Interventii minimale

extrasul "acasa"-este sau nu o practica ce ne ajuta?
fara doar si poate,sunt ,sau mai bine zis au fost multi aceia care s-au uitat oarecum "ciudat" la mine,cand am inceput sa nu mai extrag in camp.
Ce-i drept ca primii ani,"acasa" a insemnat o statie de pompare parasita (ceva mai departe de lan) sau o gara abandonata :)
Apoi,convingandu-ma de avantaje,am construit acasa,camera de extras,unde vin cu ramele la extras,indiferent de unde sunt in tara.
Am avut costuri(ajutat de fonduri),este adevarat...am muncit(constructia camerei-etaje de rezerva-carucioare cu roti...),este adevarat,dar in final pe mine ma ajuta!
Ce pot sa va afirm cu tarie,este ca cine prinde gustul extragerii acasa,renunta la camp!


De aceiasi parere.
Consider ca extrasul acasa survine cand volumul de extras se lungeste peste 24 h.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Adi Hodis » 24 Noi 2015, 11:55

Ioan Guist scrie:...
Ce ar fi sa mergem din reusite in reusite?? Ma-as agata de grinda sau si mai rau as deveni nabab cu toate cele rele la pachet.

Mie mi-e dor de culesurile anilor '80 - 90 ... nu s-ar simti cate o nereusita. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde geangu » 24 Noi 2015, 12:16

Si doi stupi daca as avea tot acasa as extrage, pt. ce sa duc toate utilajele in camp, sa stau in bazait de albina si uneori intro caldura insuportabila ? De multe ori extrag si dupa doua saptamani dupa ce aduc caturile acasa, in felul acesta evit rapid blocarea stupilor, daca s-a terminat culesul evit furtisagul si de asemenea forta de munca platita scade si nu mai vorbesc de conditiile pe care le ofera extrasul acasa fata de cel din camp.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde nicu has » 24 Noi 2015, 12:34

La fel si eu extra acasa nu am un Nr mare de stupi primi 2 ani am Extras in camp si nu a fast placut dupa CE am du lat Nr de caturi cu faguri costruiti a fost alta poveste acasa e mult Mai OK desi ma deplasez doar 40-50km de casa
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde mellis » 24 Noi 2015, 12:57

geangu scrie: De multe ori extrag si dupa doua saptamani dupa ce aduc caturile acasa, in felul acesta evit rapid blocarea stupilor

Ziua buna,
Nu aveti probleme cu gaselnita la storsul dupa doua saptamani?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Bambucha » 24 Noi 2015, 13:04

Si cum toate se leaga ;) extrasul de acasa depinde definitv de logistica din camp:
- Caturi la schimb (exclus rama mare)
- un singur tip de rama, un singur fel de stup
- gratii hanemann
- izgonitoare
- suflanta
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2015, 13:39

eu trebuie sa recunosc lipsa ultimelor trei ... :)
Nu pot sa zic ce va fi in viitor,cand voi avea etaje de schimb sa-mi permit sa iau etajul si cu 5-6 rame cu miere,dar
la nivel de teorie,suflanta nu prea imi suna bine...mai ales la incetarea culesului...
Izgonitorul probabil,cand o sa-mi permit mai multi angajati sezonieri(sa am si de unde ii lua...)
Haneman fara suflanta,nu-l vad obligatoriu...

Dar niciodata nu spun niciodata! :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2015, 14:01

Ioan Guist scrie:
Dila Daniel scrie:Target:apicultura industriala.Interventii minimale

extrasul "acasa"-este sau nu o practica ce ne ajuta?
fara doar si poate,sunt ,sau mai bine zis au fost multi aceia care s-au uitat oarecum "ciudat" la mine,cand am inceput sa nu mai extrag in camp.
Ce-i drept ca primii ani,"acasa" a insemnat o statie de pompare parasita (ceva mai departe de lan) sau o gara abandonata :)
Apoi,convingandu-ma de avantaje,am construit acasa,camera de extras,unde vin cu ramele la extras,indiferent de unde sunt in tara.
Am avut costuri(ajutat de fonduri),este adevarat...am muncit(constructia camerei-etaje de rezerva-carucioare cu roti...),este adevarat,dar in final pe mine ma ajuta!
Ce pot sa va afirm cu tarie,este ca cine prinde gustul extragerii acasa,renunta la camp!


De aceiasi parere.
Consider ca extrasul acasa survine cand volumul de extras se lungeste peste 24 h.

Nelule,vorba lui Florin(geangu),acum,si sa am 10 stupi...tot acasa asi extrage
Ca nu se merita investitia,daca ai 10 stupi,este perfect adevarat,dar daca cumva ai cele necesare(rame la schimb,camera acasa,transport...)fara investitii majore,parca este pacat sa nu incerci... :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde CATALIN » 24 Noi 2015, 14:59

usor usor toti tre sa aspiram la o munca mai usoara chiar daca financiar ar fi mai greu
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Ioan Guist » 24 Noi 2015, 15:07

nu e chiar asa.
Trebuie sa privim pragmatic , prin prizma costurilor in permanenta.
Daca nu facem hoby bineinteles.

Pentru 10 corpuri de extras din camp, ma duc cu centrifuga si un butoi si vin cu mierea si centrifuga inapoi.
Sa nu mai zic de stuparitul pastoral unde o centrifuga pe 3 rame si 3-5 butoaie ,pune stupina in pozitia de ...urmatorul cules.Eu asigur paza, eu sofez, eu lucru in stupi, eu extrag eu stau la umbra.
Cand extrasul trece de 1-2 zile, se cheama ca sunt blocat si pierd din urmatorul cules.Intr-o zi de lucru in camp , cu un ajutor se extrag1-2 tone maxim.in 2 zile se fac 3 t.Asta inseamna ca luam un magazin de pe fiecare si deci sunt 300.La numarul asta, o diferenta de cules de 1 kg inseamna un butoi pierdut.De asta e muisai sa "scapi de caturile pline si sa muti la urmatorul cules.
Cat timp pe langa stupii au loc si "boarfele" se merita sa lucrezi in camp.

Orice cost economisit colo sau colo, poate insemna 10 corpuri cu faguri de plastic cu tot.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde jiji » 24 Noi 2015, 18:40

va salut , nu am multi stupi dar am incercat sa mecanizez cat am putut, camioneta cu macara, centrifuga capacitate mare, caturi de schimb , haneman ,suflanta, si extras acasa unde m i se pare cel mai comod, unde le am pe toate . anul asta am mai marit numarul familiilor si m am gandit la o camioneta tot cu macara mai fortoasa care sa traga lejer o remorca de 3,5t. cam asta ar fi up grade ul meu pt anul viitor .
ar fi bine dc v ati spune si dv concluziile anului ce tocmai s a terminat si ce a r fi de schimbat si de ce .
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde jiji » 24 Noi 2015, 18:56

cam asta fiind camioneta si stupii transportati.
Fişiere ataşate
DSC_2371.JPG
DSC_2372.JPG
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori