Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Bambucha » 04 Aug 2011, 16:54

Odata trecut prin 200-300 de familii pentru a barbieri botci de salvare nu mai industrial nu se mai numeste. Nu e mai usor sa se recolteze toata albina stupului, sa se formeze pachetul cu matca noua la frigider? Ulterior scos afara si admnistrat sirop pe FA, facut tratament si mai venim dupa o luna. Asta daca tot se scot din circuit anul respectiv!?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Adi Hodis » 04 Aug 2011, 18:58

alt stupar scrie:...
eu zic ca acei "altii" nu gresesc, ba din contra...

Adi,
colegul zicea ca sintem la salcam, 100 de fam-ii ... si se incepe orfanizarea ...
Una e sa faci roi si alta sa orfanizezi o stupina de productie, da ?.
Tu vrei sa faci aceasta lucrare la intreaga stupina ?.
Ori, daca vrei sa imparti stupina de 200 de fam-ii in doua, una ramanand de productie iar cealalta pt. roi, e alta treaba.


Uite o varianta care merge la MER, dar sa fie matci crescute in nuclee inaintea inceperii lucrarii, ca sa stii cate matci ai si catzi roi sa faci.
Deci, imediat dupa extras la salcam, se sparge cuibul cu 1 cat cu ramele extrase, intre catul 1 si 2 pui catul.
La 5 zile se verifica in care cat sint oua si ... catul 1. de regula al gasesti fara oua ( stiind ca matca prefera sa urce sus in caz ca era jos, in catul 1 ) si acest cat se poate lua cu totul pt. a forma roi cu el, necesita fund si sita + capac.
La colonia donatoare, se inverseaza caturile, fostul 2 se pune deasupra celui cu puiet.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Adrian Galofteanu » 05 Aug 2011, 09:11

Interesanta treaba cu ME, Adi!
Nu am sustinut ca ceea ce am prezentat este cea mai buna solutie dar la stuparitul industrial se cauta solutii de minimizare a interventiilor in contextul cand vorbim de lucratul cu stupina nu cu stupul.
Pentru ca aceasta este diferenta majora intre noi romanii(vorbesc de mine si apropiatii mei). Noi intelegem stuparitul "leganand" orice familie.
Am vazut interviul dat de Giles Ratia cand a fost in Romania: el spunea ca la noi "norma acceptata/stupar profesionist" este cam de 150 familii pe cand in Franta este de 400. Deci...............
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Adi Hodis » 05 Aug 2011, 10:35

Adrian Galofteanu scrie:... dar la stuparitul industrial se cauta solutii de minimizare a interventiilor in contextul cand vorbim de lucratul cu stupina nu cu stupul.
...
Am vazut interviul dat de Giles Ratia cand a fost in Romania: el spunea ca la noi "norma acceptata/stupar profesionist" este cam de 150 familii pe cand in Franta este de 400. Deci...............

Sa intzeleg ca " altii ... " sint francezii ? ... si atunci face fatza 1 om la orfanizat 400 de fam + curatzat de botci + alte lucrari ?.
Sa iei " la rama " 400 de fam. nu stiu daca am putea numi apicultura industriala dar nah, inca mai invatzam ...
Cred ca ei au o susha buna de matci, cu instinct de roire redus ... iar odata ce acest aspect este tzinut in frau, altfel stau lucrurile.
In orice caz, formarea de roi/fam-ii noi in fiecare an, contribuie multa la tzinerea in frau a roitului ... chiar si pt. simplul fapt ca, se stie ca matcile tinere sint cu mult mai putin predispuse la roit decat cele batrane.
In postarea anterioara m-am referit la MER ( multietajat redus ) insa si cu ME normal se poate sparge cuibul dar, la alte lucrari MER este mai potrivit lucrului " cu catul " chiar si la roi, nuclee etc.
La 400 de fam-ii in stupi MER, cred ca se poate face fatza volumului de munca adoptand metode de lucru care simplifica f. mult " leganatul " cum zisa-si dumneata, avand aceeasi rama ... aceleasi caturi, ca dimensiuni ma refer ... gratie Hanemann, caturi de schimb, izgonitoare.

La 400 de fam-ii in stupi ME, nu ma vad sa fac fatza efortului necesar la extras ... desi inca mai am destul pina la 60 de ani, varsta la care nu stiu daca voi putea spune ca, gata, predau shtafeta feciorilor ... insa cu MER-ul cred ca o taraganez oarecum. :D
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde liviu1965 » 05 Aug 2011, 10:54

Adi,
" La 400 de fam-ii in stupi ME, nu ma vad sa fac fatza efortului necesar la extras ... desi inca mai am destul pina la 60 de ani, varsta la care nu stiu daca voi putea spune ca, gata, predau shtafeta feciorilor ... insa cu MER-ul cred ca o taraganez oarecum. :D "

Stai linistit , cand ajungi la 60 de ani te gandesti la 70 de ani s.a.m.d.

Un om care are in ADN munca...... moare din picioare.

Asha ca....
Spor,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Adrian Galofteanu » 06 Aug 2011, 13:41

Adi Hodis scrie:

Sa intzeleg ca " altii ... " sint francezii ? ... si atunci face fatza 1 om la orfanizat 400 de fam + curatzat de botci + alte lucrari ?.
Sa iei " la rama " 400 de fam. nu stiu daca am putea numi apicultura industriala dar nah, inca mai invatzam ...
Cred ca ei au o susha buna de matci, cu instinct de roire redus ... iar odata ce acest aspect este tzinut in frau, altfel stau lucrurile.
In orice caz, formarea de roi/fam-ii noi in fiecare an, contribuie multa la tzinerea in frau a roitului ... chiar si pt. simplul fapt ca, se stie ca matcile tinere sint cu mult mai putin predispuse la roit decat cele batrane.
[/quote]

Cum am mai spus pe aici - treaba cu a lucra stupi multi eu nu o vad decat facand echipa. Tot la franzezii astia(nu vreau sa va inebunesc cu ei dar ce mi-a placut, mi-a placut si gata!) am facut parte dintr-o echipa care intr-o zi a harnit de stimulare cu 2,5 litri sirop. Iata rezumatul:
La ora 10 am plecat 4 oameni la o stupina de 120 familii. La ora 12 am ajuns la stupina unde bineinteles ca prima mutare a fost......pranzul. Am mancat 1/2 ora si apoi a inceput treaba. In camioneta aveam bidoane de 5 litri puse in rastele cate 4, totul pe un palet. Am impartit o serie de bidoane pe stupi si ne-am impartit, fiecare pe cate un rand. Operatiunea de control avea tema, verificarea ramelor cu puiet(cate rame?) si hranirea. Controlul s-a facut vizual(avantajul stupului ca rame fara Hofman), puietul observandu-se pe deasupra fara sa scoatem rama. Numai unde erau ceva semne de intrebare scoteam rame si controlam pentru edificare. Toata operatiunea a durat 1 ora si jumatate. La ora 15,30 eram la baza si pana seara s-a mai facut o stupina. Nu am participat la divizare ca nu am stat decat vreo 3 zile la ei si nu era timpul pentru asa ceva dar am discutat si la fel fac. Merg in echipa, 4-5 apicultori si treaba merge destul de repede.
Cu matcile treaba sta asa. Da, au o suşă(caucaziana) care nu este roitoare dar modul cum conduc familiile este alta poveste. Pe ei nu-i intereseaza ca pe noi dezvoltarea timpurie pentru salcam. Ei tin familiile in stand-by pana in mai si vor sa atinga apogeul in iulie la lavanda. Tinta lor asta este, lavanda pentru ca mierea are pretul cel mai bun si se vinde mai usor.
Salcamul la ei nu prea este si cat este il folosesc mai mult pentru stimularea dezvoltarii si cum am spus mai sus l salcam se fac divizarile stupinelor care au ajuns in anul 3.

Toate cele bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Adi Hodis » 06 Aug 2011, 15:37

Deci,
1. lucreaza in echipa, 4-5 oameni, in ziua aceea au rezolvat un aprox. de 240 de stupi, adica 60 de fam/ 1 om ( ca erati 4 oameni ) ... nici nu e mult 60 de fam-ii/ 1 om.
2. Roitul nu le da batai de cap ca noua.
3. Folosesc doar 2 ani familii de productie iar al 3-lea an, un lot de fam-ii este reinoit prin divizari ... de ex. 3 loturi a cate X fam. si care a intrat in anul 3, se divizeaza.

Comparand cu ce facem noi, adica eu, diferentzele sint de echipa si tzinerea in frau a roitului.
Aici cu greu gasesti om la munca in stupina, ce sa mai zic de experientza ... dar pretentzii la plata, ohoo ... :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde lexa » 10 Aug 2011, 21:38

La 200 de familii ideal ar fi - ca vremea sa fie mereu insorita sa putem interveni in stupi dupa o planificare riguroasa( azi 100 familii, maine 100) dar ce te faci daca ploile tin cate 2 saptamani si se duc planurile de divizare :mrgreen: si uneori chiar si culesul ?/
- ca ziua de lucru in sezon sa fie de cel putin 50 de ore pentru ca albina sa nu piarda nici o clipa de cules si extractia sa se poate face la toate cele 200 fam intr-o zi
- ca albinele sa-si aleaga un purtator de cuvant care sa redacteze un raport scris cu situatia din stup, raport pe care stuparul sa-l citeasca stand la umbra la o cafea, eventual si o bere rece ;)
Tot ce am scris e o gluma evident, dar n-ar fi rau daca ar fi posibil.
Real e ca stuparul isi rupe viata si spatele muncind la incarcat, descarcat,extras, carat, etc, etc, isi petrece aproape o jumatate de an in salbaticie prin cele dealuri , campuri si paduri , dar nu renunta nicicum si isi doreste mai mult, mai bine , mai repede iar in ceasurile de ragaz viseaza la cresterea randamentului si la eficienta .
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde topy » 13 Aug 2011, 21:04

eu personal am un principiu care ma scuteste de foarte multe interventii in toti stupii.la conditii egale oferite albinelor (hrana , numar de rame de puiet, varsta matcii, cules etc) am pretentia ca familiile sau roii sa arate aproximativ la fel.care ramane in urma e desfiintat.e suficient sa ma uit la 3-4 stupi si stiu ce e in toata stupina.tot ce nu se incadreaza intr-un tipar se desfiinteaza.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Cristian IONITA » 13 Aug 2011, 22:03

@Topy - ce faci cu varfurile? ... aia cand majoritatea sunt pe 7-8 rame, ei mai cu mot cer catul ... si daca nu esti pe faza ii aduni de prin pruni?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde topy » 14 Aug 2011, 16:06

inainte de rapita fac o unificare serioasa.un minim de 8 rame de albina cu 4-5 puiet.in functie de cum ies stupii din iarna.plec in pastoral cu cati ies la numar la aceasta putere.toti primesc caturile odata indiferent de cat merg inainte sau raman in urma .dupa salcam din absolut toti cei care pleaca in pastoral fac cate un roi cu 2-3 rame capacit si una cu miere (in functie de dezvoltarea familiilor din anul respectiv, dar toti roii sunt identici ca putere).roii ii fac cu botci facute prin transvazare in timpul salcamului.lucrez cu vertical 10 r plus doua caturi de 1\2.(sper sa il fac si pe al treilea) repet:indiferent de puterea la care ajunge, fiecare "cotizeaza"la un roi.acele varfuri de care intrebi nu roiesc daca faci un roi serios din ele.cele care raman in urma le folosesc primavara viitoare la cei care merita sa plece in tara.matcile care raman in urma unificarii dinainte de rapita raman acasa pe cate o rama de musca (mai mult sau mai putin populata). cand ma intorc de la salcam le gasesc in diverse stadii de dezvoltare (nu umbla nimeni la ei timp de aproximativ o luna jumate .le las cateva rame cladite goale in plus , raman impachetate ca iarna si se gospodaresc singure.la mine e perioada pomilor fructiferi si a papadiei.)toate matcile sunt eliminate si la doua zile le dau cate o botca din cele facute la salcam.mentionez ca am stupina la 100 de km. de casa si nu am timp de cocolosit orice stup o vara intreaga doar ca sa il am la numar.la data cand matcile trebuie sa fie imperecheate desfiintez tot ce nu are matca imperecheata.procedand asa umblu in cuiburi o data inainte de rapita la toti stupii (revizia cea mai importanta pentru ca trebuie aleasa matca cu care familia va defila tot sezonul) a doua oara cand fac roii dupa salcam si a treia oara cand fac impachetarea de iarna.(acum abia notez foarte riguros pe cate rame intra in iarna ca sa stiu in primavara cum se prezinta o familie cu un anumit nr de rame si pentru a sti concentratia de varachet pe care trebuie sa o dau).in rest nu notez nimic in tot timpul anului.(dupa mine e pierdere de timp pe care eu nu il am.)in rest la familiile pe productie jonglez doar din caturi si folie in functie de an, cules,extras iar roii au alt statut iarasi in functie de conditiile anuale.dar ce fac la unul fac la toti si nu am ce cauta in cuiburi.daca 2-3 luati prin sondaj mai cer o rama atunci la toti mai bag o rama indiferent de cum arata.cine nu tine pasul, dispare in toamna la impachetare.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Cristian IONITA » 14 Aug 2011, 16:50

:D

cam asa gandesc si eu ca trebuie lucrat in conditiile din Romania, o imbunatatire la aceasta metoda ar fi sa ai deja matci imperecheate ... cand faci roii (dupa salcam)

Ma bucur ca sunt si care practica efectiv

Topy - pe unde ai stupina daca nu-s prea indiscret? .... primesti in vizita de documentare?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde topy » 14 Aug 2011, 17:01

undeva pe langa cacica judetul suceava.de acord cu matcile imperecheate dar acceptarile sunt mai mici si e mai multa munca.in plus eu nu imperechez matci in tara...am o problema cu hibrizii pe care i-au adus unii.dupa calculele mele pierd cam 2 rame de puiet la fiecare roi daca ii fac cu botci dar asta e.ma gandesc pe viitor sa fac undeva la 150 de mininuclei sa ii populez, sa le dau botci inainte de salcam si sa ii duc acasa ca sa se imperecheze.deocamdata studiez... de vizite nu cred ca se supara nimeni.oricand ai ce invata ceva de la altii indiferent de experienta pe care o au.putem tine legatura.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Dragos2006 » 15 Aug 2011, 11:03

In ultimii ani am vizitat multe stupine mari din tara si de aiurea si am stat de vorba cu multi stupari experimentati precum si cu procesatorii de miere , concluzia e clara : in Romania nu se poate vorbi de apicultura industriala deoarece sezonul de productie dureaza doar 3 luni .Pe cale de consecinta apicultura in Ro nu poate fi o afacere ci doar o indeletnicire care sa-ti asigure un trai onorabil.
La nivel de Ro putem vorbi cat de cat de ferme apicole cu un numar de 600 de familii . In momentul in care ai o ferma apicola nu-ti mai poti permite sa faci un pastoral primitiv si sa pierzi aiurea zilele si noptile prin diferite zone . la 600 de familii ai nevoie de doua vetre de iernare si de sase vetre stabile pentru sezonul activ unde sa ai la dispozitie intre doua si trei culesuri de productie . In pastoral se pleaca numai pe perioada limitata si numai la culesuri sigure , in rest se sta pe vatra. La o asemena ferma obligatoriu vom avea o hala de prelucrare produse apicole si depozitare inventar apicol , un camion si un furgon. Iar cheia succesului o reprezinta CRESCATORIA DE MATCI , daca nu avem la dispozitie regine de calitate si disponibile oricand , nu dam inainte.
Si nu in ultimul rand sa nu uitam de latura financiara ! daca ne limitam numai la miere nu prea vom avea bani in buzunare ... DIVERSIFICAREA PRODUCTIEI ! iar care este baiat de baiat loveste subventii si fonduri europene din toate pozitiile. ;)
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde lucky5strike » 15 Aug 2011, 14:11

Minimalizarea interventiilor: 1-2 vizite de fond, 5 tratamente, lucrul cu familii medii.

Pana la urma, nu conteaza numarul de familii. Accentul cade tot pe tratamente si pregatirea de iernare. Asta daca vrei sa le mai ai.

Apoi dezvoltarea de primavara si atacarea culesurilor. Aici ai nevoie de mobilitate, adica paletizare. De vetre. Daca ai stationar, faci egalizarea familiilor. Daca ai pastoral, mergi cu familii bune, cu rezerva ca stupi foarte puternici si multi sunt greu de strunit. Ca in septembrie scazi cu un sfert efectivul prin unificari, pierderi din timpul verii, ca in iunie sezonul viitor trebuie recuperat acest sfert sau mai mult, functie daca vrei sa ramai la nivel sau sa cresti.

Hala, laborator... astea nu se fac in fiece sezon. Se face o singura data inmultire de efectiv, prin divizare. Cel mai bine, la 10 iulie, data dupa care nu prea mai vezi mare cules.

Toate astea cu creier, plan si brate de munca specializate.

:!:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Target: apicultura industriala. Minimalizarea interventi

Mesajde Adrian Galofteanu » 20 Aug 2011, 15:45

Iata doua puncte de vedere profesioniste @lucky5strike si @Dragos2006! M-ar fi bucurat sa fie prezenti si altii dintre numele grele de pe forum in afara de neobositul Adi Hodis, Cristian Ionita si altii..... Spun asta pentru ca subiectul deschis de Dl. Blagulescu, chiar daca a mai fost dezbatut, eu zic ca merita toata atentia. In special din partea celor care doresc sa faca din stuparit o indeletnicire de baza care sa le aduca venituri suficiente pentru a-si duce traiul decent.
Interesant si modul de lucru al lui @topy dar nu a spus nimic despre selectia matcilor, are crescatorie sau transvazeaza de la familii recordiste?

De acord cu @Dragos2006 cand zice ca diversificarea productiei trebuie facuta si.....si mai de acord cu "lovirea" de fonduri europene numai ca, dupa cum stiti, ca sa iei fonduri trebuie sa ai bani....(nu ma refer la 141!)

Dar indiferent din ce unghi privim stuparitul un lucru este cert: Interventia in familia de albine trebuie sa se manifeste la strictul necesar! Indiferent cate familii ai este foarte bine sa nu deranjezi familia de cate ori ai chef sau curiozitatea sa vezi ce mai face si sa te organizezi astfel incat la un control sa rezolvi cat mai multe probleme ale familiei......... Si asta ar putea fi un punct de plecare catre stuparitul industrial..... ;)
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori