Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde tuturicius » 18 Noi 2015, 11:22

cornelioandanciu scrie:Uitati-va, oameni buni, cum se previn bolile in Canada ! In timpul vegetatiei , cand normal ar trebui sa se gaseasca cules in natura, deci sa se produca miere marfa, cica astia previn bolile cu tone de sirop !........

Ok. Si cui vand mierea aia facuta din zahar?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde tuturicius » 18 Noi 2015, 11:30

Cornele ai nimerit-o prost cu astia. M-am uitat de curios, Wendell Honey au printre cele mai scumpe preturi la miere. 25 de dolari borcanul de 250 de g. Mierea este miere de rapita facuta crema, alba, ne ultrafiltrata. Aia toti or fi prosti pe acolo sa plateasca pretul asta pe miere de zahar?
https://secure.wendellestate.ca/
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde tuturicius » 18 Noi 2015, 13:59

Rectific - nu am fost atent. De la 12 borcane in sus e 10 dolari sfertul de kil. Iar daca o iei la kil, de la 16 kile in sus e 19,29 dolari kilogramul. Deci e ieftina ;) La pretul asta si io as baga zahar cu cisterna ;)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Florin Dobre » 18 Noi 2015, 16:29

tuturicius scrie:Rectific - nu am fost atent. De la 12 borcane in sus e 10 dolari sfertul de kil. Iar daca o iei la kil, de la 16 kile in sus e 19,29 dolari kilogramul. Deci e ieftina ;) La pretul asta si io as baga zahar cu cisterna ;)

Ieftina?! Cat ar face un kg de miere de rapita in leii nostrii?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde tuturicius » 18 Noi 2015, 18:53

Eu glumeam. La ce pret am vazut ca vand mierea respectiva, intr-o tara practic subpopulata cum e Canada, unde se indinde rapita cat vezi cu ochii, cu clima numai buna, e chiar asa de obligatoriu sa faca mierea din zahar? Au pus o poza cu cisterna de sirop toamna ... si??? Gata s-a dat verdictul! Au 3500 de stupi in ferma aia ... cu ce sa care siropul - cu galeata?
Nici nu cred ca e obligatoriu sa fii stupar ca sa iti pui intrebarile astea... Ma irit cand vad postari de astea pt ca asa a fost terfelit si DM si chiar mi-ar fi placut sa mai vad cate un film de al lui. Si daca imi placeau filmele lui nu inseamna neaparat ca ma visam cu turnuri ca ale lui.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde lucky5strike » 18 Noi 2015, 21:00

Ca se lucreaza ultraorganizat in fermele astora... cu adevarat industrial, adica... e un fapt. Ca noi nu cuprindem toate datele problemei pe meleagurile alea... e si asta un fapt.

Strangem datele, filtram, separam balastul... ramane informatia. Un film, o poza, e lucru mare. Dar astea sunt tot date.

Eu as baga mana in foc... daca as lucra acolo.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde ignatov andrei » 18 Noi 2015, 21:19

tuturicius scrie:Cornele ai nimerit-o p***t cu astia. M-am uitat de curios, Wendell Honey au printre cele mai scumpe preturi la miere. 25 de dolari borcanul de 250 de g. Mierea este miere de rapita facuta crema, alba, ne ultrafiltrata. Aia toti or fi prosti pe acolo sa plateasca pretul asta pe miere de zahar?
https://secure.wendellestate.ca/


Sunt mai prosti decat iti inchipui!
La preturile alea, normal ca se merita sa cari galetile!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde lucky5strike » 18 Noi 2015, 21:31

Da.

Cand pleci in America, lasi acasa nasul fin si pretentiile de est-european. Au aia grija sa explice pe ambalaj, la sutime, proteina/vitamina/minerala de-i dai drumul pe gat.

In hipermarchetele lor gasesti de toate... dar gustoase cum obtinem noi la sate... la ei nu se poate.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Adi Hodis » 18 Noi 2015, 23:50

lucky5strike scrie:Da.

Cand pleci in America, lasi acasa nasul fin si pretentiile de est-european. Au aia grija sa explice pe ambalaj, la sutime, proteina/vitamina/minerala de-i dai drumul pe gat.

In hipermarchetele lor gasesti de toate... dar gustoase cum obtinem noi la sate... la ei nu se poate.

Dap' sa stii ca 10 prajituri de acolo nu face pe una din Romania. La fel si alte produse.

@ref. la preturi miere de la ei ... multzam Domnului ca nu e asa cum zice voi. Aia fac hraniri pentru complectare rezerve de iernat. Voi cum vedeti galeata s-au cisterna, imediat sariti cu ... huoooo ! ...
Bai baieti, daca ar face miere asa cum ziceti voi, noua ni s-ar lungi mainile de-am ajunge sa ne scarpinam la glezne fara sa ne aplecam !. 600 + to. la un cules.

Nu mai dati cu piatra-n altii ca oricum e departe gardul. Mai bine filtrati informatia si poate gasim cumva pe careva, sa faca 2 caturi de miere de la un roi ... giugic !. :)

LE
eu mor de ciuda ca n-am lazi destule sa inmultesc. Dupa socoteli ... mi-ar iesi din 100 fam. mai bine de 800 roi.
Sa mai zica cineva ca informatia nu costa. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde pvc » 19 Noi 2015, 00:15

Legat de lipsa lazilor iti dau solutia.inainnte de salcam faci un imprumut (dobanda in cazul aceasta nu conteaza datorita profitului f mare). Cu banii iprumutati faci 800 de lazi, cumperi 800 de diafragme de papura si faci 800 roi pe 1 rama. La floare scoti 2 caturi de miere de la fiecare roi. Mare grija sa nu le stimulezi cu zahar
Dear apa de ploaie le dai.jumatate din miere o vinzi si-ti platesti datoria. Cealalta jumatate o vinzi pentru nevoi personale.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde cristian bh » 19 Noi 2015, 00:25

Lazile sa fie orizontale,.....fac roi pe banda rulanta,....pui,oua,
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde alin75 » 19 Noi 2015, 00:27

Adi Hodis scrie:.....
eu mor de ciuda ca n-am lazi destule sa inmultesc. Dupa socoteli ... mi-ar iesi din 100 fam. mai bine de 800 roi.
Sa mai zica cineva ca informatia nu costa. :)

pvc scrie:Legat de lipsa lazilor iti dau solutia.inainnte de salcam faci un imprumut (dobanda in cazul aceasta nu conteaza datorita profitului f mare). Cu banii iprumutati faci 800 de lazi, cumperi 800 de diafragme de papura si faci 800 roi pe 1 rama. La floare scoti 2 caturi de miere de la fiecare roi. Mare grija sa nu le stimulezi cu zahar
Dear apa de ploaie le dai.jumatate din miere o vinzi si-ti platesti datoria. Cealalta jumatate o vinzi pentru nevoi personale.

Scapati un amanunt...... vatra suporta...... :lol: :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde cucubau » 19 Noi 2015, 00:57

pvc scrie:Legat de lipsa lazilor iti dau solutia.inainnte de salcam faci un imprumut (dobanda in cazul aceasta nu conteaza datorita profitului f mare). Cu banii iprumutati faci 800 de lazi, cumperi 800 de diafragme de papura si faci 800 roi pe 1 rama. La floare scoti 2 caturi de miere de la fiecare roi. Mare grija sa nu le stimulezi cu zahar
Dear apa de ploaie le dai.jumatate din miere o vinzi si-ti platesti datoria. Cealalta jumatate o vinzi pentru nevoi personale.

Si daca floarea nu merge, ce face da faliment ? Cu banca nu te poti juca.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde mellis » 19 Noi 2015, 01:06

Ati dat cu industrialul si interventiile minimale de pamant...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde pvc » 19 Noi 2015, 08:08

cucubau scrie:
pvc scrie:Legat de lipsa lazilor iti dau solutia.inainnte de salcam faci un imprumut (dobanda in cazul aceasta nu conteaza datorita profitului f mare). Cu banii iprumutati faci 800 de lazi, cumperi 800 de diafragme de papura si faci 800 roi pe 1 rama. La floare scoti 2 caturi de miere de la fiecare roi. Mare grija sa nu le stimulezi cu zahar
Dear apa de ploaie le dai.jumatate din miere o vinzi si-ti platesti datoria. Cealalta jumatate o vinzi pentru nevoi personale.

Si daca floarea nu merge, ce face da faliment ? Cu banca nu te poti juca.


Din 2 caturi o iesi macar 1. Totusi este vb de roi pe o rama stimulati cu apa de ploaie si impachetati cu papura.Astia produc mult si in orice conditii. Pune mana pe o carte si studiaza biologia albinei.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Adi Hodis » 19 Noi 2015, 09:39

Mi-a trecut ciuda peste noapte ... ce vise dom'le !. :lol:
Bun, hai sa lasam glumele ...

Revin la cisterna si hranirile de peste ocean ... si celor care-i critica, le zic asa,
1. Daca ati avea peste 5 000 de stupi ... cum le-ati duce sirop ca sa nu faceti drumuri multe si sa hraniti cat mai multi stupi ?. Cu galetile s-au cu cisterna.
Un camion poate transporta aprox. 500 de galeti care totalizeaza 2 500 l. Cisterna poate avea capacitate de 4 000 l.

2. Ce va faceti cu 600 to. miere refuzata pe motiv ca are prea mult sirop de zahar in ea ?. Unde o vindeti ? ... ca din spate vin cheltuielile, plata muncitorilor care trebuie efectuata saptamanal, costul zilnic al utilajelor, facturile, ratele etc.

Nu merge nici acolo, asa cum nu merge nici in Romania, sa se faca miere din zahar. Si la ei se fac analize la miere si nu se risca nimeni sa strice relatia cu clientii ( procesatorii ). Va dati seama ca pentru un fermier care vinde sute de tone de miere, ar fi un dezastru sa piarda relatia cu procesatorii. Ar insemna sa intre in incurcaturi financiare de l-ar durea capu'. Mai ales daca are datorii ... ca pina si la casele mari, umbla "paharul" imprumutului. Cu dobanda, evident.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori