Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde paul » 17 Aug 2015, 23:44

Mircea_63 scrie:Depinde de varsta si dotari. Daca la 40 de ani te-ai gandi sa-ti indeplinesti ..."avion cu motor, ia-ma si pe mine-n zbor, sa-ma fac aviator", slabe sanse.


Ai perfecta dreptate ( ca de obicei) ! ;)
Cu 2 zile inainte de-a implini 41 de ani, mi-am facut cadou ( cadourile mi le fac singur :( ) 3 stupi cu albine (3 roi). Si gandeam asa ... avion cu motor ia-ma si pe mine-n zbor, sa ma fac ... apicultor ! ;)
Intr-adevar ... slabe sanse, de fapt ZERO SANSE ! :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Adi Hodis » 18 Aug 2015, 01:38

asd scrie:Si inainte de culcare o intrebare putin off-topic dar totusi legata de subiect, eventual dezvoltata idea in alt topic nelegat de albine: cum va explicati faptul ca pe masura ce devenim tot mai industrializati, in aceasi masura devenim sclavii muncii si mai ales a muncii neplatite. Oare chiar am de ales in ce priveste alegerea unei alte meserii care sa imi placa? Sa fim seriosi!

Ce ti-e si cu sclavia asta do'mle ... tot mai des e pomenita.

Pai ca sa nu ajungi sclav, ca mine si ca altii ... poti sa fii angajat, platit.
Sclavul NU primeste plata si nici nu vinde s-au cumpara.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 07:51

Pai ba suntem sclavi si spre asta se tinde. Sclavia moderna: un scarbici, un credit pe viata si o cutie de chibrite. Si colac peste pupaza creditul devine tot mai greu si trebuie parasita familia si mers pe alte galere ca sa poti pluti in continuare. Nu mai exista munca cinstita cum a lasat Dumnezeu. Economia modiala actuala e o bisnita fara precedent in istorie.
Sunt dezgustat de tot. Dumnezeu, familia si albinele sunt ultimul meu refugiu mental.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde akmm » 18 Aug 2015, 08:28

asd scrie:Pai ba suntem sclavi si spre asta se tinde.
.....

Poate ca are trebui inventata mai repede Masina Timpului.Unii, mai nefericiti de ceea ce traiesc azi, ar fi fost trimisi in Antichitate, poate Babilon sau Egipt, in excursie pentru recreere sau ...reeducare.
Poate prindem drag de povesti.
http://vicctoriaionepsihologulmeu.blogs ... at-om.html
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde alt stupar » 18 Aug 2015, 08:57

Asd-ule...
De ceva vreme 'ncoa, ma doare-n basca de toate asertiunile despre sclavismul modern si "sclavi" carora societatea nu le ofera dom'le un "scarbici" pe masura pretentilor domniilor lor...
Pretuiesc infinit mai mult o parere avizata legata de apicultura industriala decat toate filozofiile de f*tui pomana din lumea asta :!:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde alt stupar » 18 Aug 2015, 09:16

paul scrie:Ai perfecta dreptate ( ca de obicei) ! ;)
Cu 2 zile inainte de-a implini 41 de ani, mi-am facut cadou ( cadourile mi le fac singur :( ) 3 stupi cu albine (3 roi). Si gandeam asa ... avion cu motor ia-ma si pe mine-n zbor, sa ma fac ... apicultor ! ;)
Intr-adevar ... slabe sanse, de fapt ZERO SANSE ! :(

Bai Paule... ce dracu-i cu tine ???
Esti unu dintre aia... un ratat care care da chicx in orice intreprinde, unu care se baga.n ceva doar apoi sa se vaicareasca ca nu merge, sa.i planga lumea de mila???
Asta esti ?
Salca ! Dara ar fi simplu si fara sincope ar reusi toti nechematii, pricepi tu asta ???
Foarte binne... daca-i asa inseamna ca toti care te-au ajutat cu un sfat, o parere de.a lungul timpului si.au irosit timpul cu tine...
Da' poate totusi... ar fi cazul sa.ti amintesti ca totusi... la 41 de ani aveai 3 roi iar acum ai 30 plus ceva inventar plus de doi bani experienta, asa buna sau proasta, dar totusi e!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 09:56

Nu ma plang pe mine. Imi pare in general rau de poporul asta dus de nas. Dar e mai bine sa lasam balta asemenea discutii.
Eu personal sunt un catar foarte incapatanat. In albinarit e nevoie de timp si multa rabdare. Mergem inainte. Eu zic ca cine insista reuseste.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 10:02

Na o idee de industrial pe care am citit-o adineaori pe BEE-L:

http://community.lsoft.com/scripts/wa-L ... =0&P=24329

Iernarea albinelor in ME pe un singur corp in Canada. Prin septembrie iei corpul 2 jos si pui galeti de sirop pe stupi pana ii aduci la greutatea dorita. Ai obtinut miere in plus si nu iti bati capul cu ce e in cuib. Cititi, sunt niste pareri foarte avizate pe aceasta lista de discutii. Parerile sunt pro si contra. Cei care sunt contra argumenteaza ca nu au destule rezerve pentru iarna. Canadienii aduc un corp la peste 40 de kile. Judecati daca e suficient pentru tara noastra.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde alt stupar » 18 Aug 2015, 10:05

onn...
Pana ieri, Banatul a stat mai bine de o luna in 40 de grade si-n parjol de nu mai vezi fir de iarba verde.
Acolo unde stuparul a stat si el la umbra stupii arata ca dracu... puiet deschis unde si unde :oops: Albina iesea din lazi de ziceai ca.s goale...
Si ajungem la nutritorri... capacitate de doi litri, usor de completat, asigura o oaresce stimulare aproape o saptamana si stupii arata totusi... a stupi !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 10:11

Alta idee: eliminarea podisoarelor. Eu le gasesc inutile. Vopsesc tot in culori deschise si iarna pun o placa de extrudat pe capace.
Folosirea hranitoarelor de tip inversat cum ati vazut la Dan Margarit. Dupa mine sunt cele mai eficiente, ieftine si usor de folosit. La nuclee am folosit cu succes vara asta chiar sticle de plastic de 2l. Gaura de 30 din capac se acopera cu o caramida sau cu un dop.
Intotdeauna toate elementele stupului sa fie mobile(stiu ca e mai greu la transport insa avantajele sunt mari per total)
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 10:14

Stupul langstroth in designul clasic e cel mai eficient stup. De preferabil folosit cu acelasi tip de rama.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde alt stupar » 18 Aug 2015, 10:14

asd scrie:. Cei care sunt contra argumenteaza ca nu au destule rezerve pentru iarna. Canadienii aduc un corp la peste 40 de kile. Judecati daca e suficient pentru tara noastra.

Aduc pe ma-sa!
Sa.i spuna lu' mutu ca inghesuie 40 de kile de rezerve intrun corp de ME :twisted:

Zi frate de la tine daca ai ce, de de povestit despre ce spune altul, pareri care incep cu " cum visez io sa fac cand voi avea stupi multi" si linkuri spre sf.uri e plin netul!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 10:25

Cu lemn cu tot :) . Am si eu un corp care ma deseala cand il ridic la un stup. Il apreciez catre 40 de kile. Din pacate nu am cantar.
Ce sa zic de la mine? Din 3 ani de albinarit. Imi place sa adun idei si iau ce imi place. E important sa stii ce se poate si ce nu. In principiu sunt inclinat spre simplificare maxima, eliminarea a tot ceea ce nu e esential.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde tuturicius » 18 Aug 2015, 11:40

Da, poti sa bagi 40 de kile intr-un cotp de ME. Daca e ME pe 16 rame.
Eu am si ME si cantar. O rama are 2,5 kile. Daca un corp de asta iti pare de 40, cel mai bine e sa mai mergi pe la sala.
asd tu te stii bine cu engleza? In linkul tau Farrar vorbeste de stup iernat pe trei etaje, un etaj si unul de jumate pline cu miere. 90 de livre adica 40 de kile. Amandoua impreuna - corpul intreg si jumatatea.
Am vazut o postare de a ta pe un forum american. Nu pare facuta cu google translate.
Daca te stii cu engleza e si mai grav, pt ca dai retete din texte pe care nici nu te-ai obosit sa le citesti mai atent.
Succesuri nebanuite!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 12:56

Am preluat ce am citit fara sa verific, intradevar. Detalii. Sunteti prea orientati pe tipicareli si pierdeti idea de ansamblu.


Subject:


Re: one-box overwintering: reference for technique?

From:


randy oliver <[log in to unmask]>

Reply-To:


Informed Discussion of Beekeeping Issues and Bee Biology <[log in to unmask]>

Date:


Fri, 14 Aug 2015 07:10:12 -0700

Content-Type:


text/plain

Parts/Attachments:

Parts/Attachments

text/plain (22 lines)


>
> >In fall, they take off all the honey and feed the one story units until
> they are full of syrup.


What surprised me was the amount of syrup feeding. I spoke to those who
fed singles until they weighed 45 kilos. That amount of "honey" does not
leave room for brood or open cells, which I had previously (and apparently
erroneously) assumed were necessary for the formation of the winter cluster.

What apparently occurs is that once the bees consume a bit of honey in the
core, they can then commence with the necessary winter broodrearing.

--
Randy Oliver
Grass Valley, CA
http://www.ScientificBeekeeping.com
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde tuturicius » 18 Aug 2015, 13:54

Ok... Scuze! Poti sa bagi 40 de kilograme intr-un corp de ME. Eu ma predau, ai dreptate ...
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori