Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde gheorghe din putu gandirii » 21 Noi 2015, 19:58

da chiar ashe unde is moderatoriiiiiii ???
haidi bre cum care moderatori ?
aia bre di pi stuparitul verticali / morali / echidistanti /.... si alte alea nasoale ...

fra nu-l pot opri pe gheorghita asta nush ce-i cu iel in seara asta ce le da ashe nu naduf , cum se vazu iar sus cum prinse iar nitica tupeu da va fi pus rapid la punct ...

mai sunt unii la care ia auzi acilea "Ni se rupi uai !!" ahahahahahhaha ohohohhohh
P.S. gheo ii vesel
gheorghe din putu gandirii

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde asd » 21 Noi 2015, 20:07

nae scrie:
asd scrie:Generatia actuala e in aer, rupta de trecut si de experienta generatiilor precedente.

ESTI un b...u .(paule , scuze ) :(
:oops: :oops: :oops:

Oi fi dar ce sa faci daca s-a dat libertate de exprimare si animalelor :lol:
asd

Mesajde Adi Hodis » 21 Noi 2015, 20:57

ignatov andrei scrie:
Adi Hodis scrie:Ba Jignatoave, la felul tau de-a fi, de cand porti p**a in gaci si umbli pe jos ... cati te-au batut pana acuma ?.

Imi pare rau... nu s-au nascut inca...
Asta, daca te referi la bataie fizica - ca la mintea ta... mai pui 2 bani si cumperi o creta...

Pai la ce bataie crezi ca m-am referit ? ... la aia fizica, cu pumni si ce o avea omul ... sigur ti-ai gasit nasul/ii in trecut, ca tu cauti cu lumanarea dupa scarmaneala. :lol:

La mintea mea ... cel putin eu nu ma cred a fi unul care se autolauda ( ca sa zic asa ) pin' la nesimtire ... de ,,nascut, nu facut " samd. ... laude d'alea nu fac nici cat creta de 2 bani.

Invitatia ... chiar te rog sa-o faci si sa nu uiti ca din momentul care m-ai facut cal, vina iti apartine si totodata ti-ai risipit si bruma de respect ... si pentru ce ?. Pt. ca n-am vazut eu minuni din micul tau univers ?. Pai asa si este ! ... numai tu te lauzi cu vorbe de care nu a vazut nimeni ... si te irita la culme daca nu-ti gasesti aplaudaci.
Deci, da-ma in judecata, chiar te rog !.

Mustang ori ba, sa stii ca eu o sa-ti raspund dupa cum meriti, pot sa fiu si rau.
Cum te lauda-i tu mai deunazi, ca unii au devenit pisoiasi de gradinita in fatza ta ? ... aia da barbati !.
Nu fi atit de increzut ca esti zmeul zmeilor ... poate n-ai aflat ca un dram de minte face mai mult decat un car de ... laude. :idea:

In alta ordine de idei, nu-mi esti tata, nu-ti sint fiu, nu ma hranesti nu te hranesc ... ma jignesti, te jignesc !.
Daca nu-ti aduc laude pentru "minuni" apicole, tu nu-mi adu jigniri. Dovedeste ca asa e cum te-ai laudat.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde Trantorul@ » 21 Noi 2015, 21:18

Ioan Guist scrie:....

De asemenea, ca sunt colegi ce "executa" din pozitia de la sold,pe forumisti cu mult prea multi stupi ca sa faca produs de calitate si deci ...la zid, si pentru dumnealor la fel.Ni se rupi uai !!
....
.

Ce pot sa zic Ioane mi-o servisi din nou nu stiu ce amanasi atat trebuia sa o dai aco unde deranjez ploile nu aici , vorbesc doar in nume personal de restu nu comentez, da zecile alea de botci din pozele puse acu ceva timp a lu crescatoru recunoscut international cum zici ca erau ?
rateu ? pai poti vorbi de rateu cand tine de crescator ? sa fim seriosi ! erau pe siteul lui de promovare Ioane pe care l;ink l-ai pus chiar dumneata!
asa am aflat de el

Hai sa fii sanatos!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@

Mesajde Ioan Guist » 21 Noi 2015, 22:00

sunteti chiar culmea sa fiu eu! Sau sunteti toti cu musca pe basca.Trantore, ce ai bre'?

Cat despre botcile crescute nashpa, sunt atat de satul de reclame la tot ce ne inconjoara ce sclipesc si te fericesc imediat ce marci banu, incat prefer o treaba facuta cu sarguinta si ...reala, o treaba de la un individ ce are in guse si-n capuse.Prefer un lucru lucrat decat un lucru laudat.
Si daca tot s-a deschis subiectul, sa dai cateva sute de matci si sa ai primire de 100 %, eu unul inca nu am mai avut.

In rest sa fim sanatosi
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Ioan Guist

Mesajde Jean Valjean » 21 Noi 2015, 22:01

nicu scrie:aloooooo.....ati deviat subiectul,unde sunt moderatorii? -faceti putina ordine in acest forum, ca nu se mai intelege mai nimic. :(

Ce nu se intelege Frantz?
E razboiul stelelor. Ai rabdare ca mai tarziu or sa scoata sabiile alea laser.
Si ca sa intelegi mai bine, ala mic care respira greu....ei bine, era tac'su.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Jean Valjean

Mesajde tuturicius » 21 Noi 2015, 22:45

Buuun!
Sa va zic ce am priceput eu pana acum. Anul asta in primavara, din 6 familii cu care am trecut iarna, pe ME, chiar inainte de rapita, cand sa le pun magazia in cap, una deja se pusese sa roiasca. Am incercat sa o opresc, nu a vrut, asa ca i-am luat vreo doua treimi din ramele cu puiet, pt. ca tot voiam sa ma inmultesc. Am mai verificat-o dupa o saptamana, se oprise din roit, asa ca nu mi-am mai bagat nasul in stupul acela pt. ca aveam oricum o gramada pe cap si eram aglomerat rau. Dupa vreo luna cand deschid lada, deja plecase barem un roi, botci gramada :mrgreen:
Acuma, nenea Guist zice ca trebuie matci bune, nenea Ignatov zice ca trebuie mai multa stiinta la mine.
Eu unul merg pe mana lui nenea Guist, care spune ca materialul genetic trebuie dus la ACEEIASI PARAMETRI.
Eu nu stiu cata stiinta am eu, sau cata imi lipseste, dar stiu una si buna - cum am facut cum nu am facut, bine, prost, dar 5 familii mi-au stat cuminti in lada tot anul iar a sasea a roit DE DOUA ORI LA RAND. Greu ma poate lamuri cineva ca matca aia nu avea bine intiparite in capul ei anumite idei mai sugubetze :P
Daca aveam 300 de familii si 50 aveau matci din astea? Poate ca cu mai multa stiinta le opream. Dar eu vreau matci ca si cele care au stat in lada - m-am ocupat de ele stas - ridicat o rama de puiet la inceput de rapita, bagat in loc o rama claditoare, dupa inca o saptamana bagat a doua rama claditoare si schimbate saptamanal. Totul stas si rapid.
Avand nenea Guist un camion si o remorca pline de stupi, cum am vazut in ceva poze pe aici acum cateva zile, e chiar asa de imposibil sa o fi nimerit bine???
tuturicius

Mesajde ignatov andrei » 21 Noi 2015, 22:47

Adi Hodis scrie:Pai la ce bataie crezi ca m-am referit ? ... la aia fizica, cu pumni si ce o avea omul ... sigur ti-ai gasit nasul/ii in trecut, ca tu cauti cu lumanarea dupa scarmaneala. :lol:

Baietica, masoara-ti cuvintele...!!!
Nici sa nu incerci sa te gandesti ca poti vorbi de chestii din astea in fata mea!

Un badaran ca tine, se gandeste doar la imparatia pumnului...
Tu nici nu stii ce e acela "pumn", basca sa mai si vorbesti de el...
Cumpara-ti o oglinda si nu ma mai plictisi cu chestii de grota...!
ignatov andrei

Mesajde Trantorul@ » 21 Noi 2015, 23:06

Defectu meu analizez tot ce scrie unu altu si cine ii vizat , subantelesuri .... cateodata inteleg ... alat data nu ... ma mai insel ...
Nu is deloc cu musca ... de pe la legalizare mi se trage si am "presupus" ... te-am vazut compunand destul timp un mesaj pe care nu l-ai mai postat si na am zis ca mi le servesti pe aici .
Ioane io nu am facut nici 200 ( vo 150 cred din care vo 40-50 pentru mine) tot anu asa ca nu pot sa-ti raspund la intrebarea cu cateva sute doar ca si ale mele( aici ma refer la mine personal) au fost accepate toate si la unificari fara ziar/tuica si alte cele si ce am dat am dat asa am luat matca si am pus noua matca in cusca cu siguranta rupata 100% acceptare ... deci zbatere la mine nu-i asa mare cum cred unii pentru clenti ... zbaterea e ca am vazut ca se poate si cu asta proasta doar ca nu-i lucrata si trebuie scoasa din rahat !
Nu cred ca "vorbesc" tampenii cu metisi si unde se va ajunge , asta ma doare ca inceram sa ascundem unele chestii doctori fiind ...
Eu am cam spus negru pe alb ce am si am vazut referitor la albine ( ale mele) am si specificat de unde am plecat tot de la niste ciurucuri ...
Posibil la ce scriu si cum scriu unii sa vada doar reclama , reclama , reclama ... e fix treaba lor ... oi mai trambita si io cine stie cat ... daca lucrurile erau altfel nu vindeam asa ceva da o trebuit sa o virez maxim ...

Numa bine si rau la nime!
Ultima oară modificat de Trantorul@ pe 21 Noi 2015, 23:25, modificat 1 dată în total.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@

Mesajde Ioan Guist » 21 Noi 2015, 23:21

tuturicius scrie:Buuun!
Greu ma poate lamuri cineva ca matca aia nu avea bine intiparite in capul ei anumite idei mai sugubetze :P
Daca aveam 300 de familii si 50 aveau matci din astea? Poate ca cu mai multa stiinta le opream. Dar eu vreau matci ca si cele care au stat in lada - m-am ocupat de ele stas - ridicat o rama de puiet la inceput de rapita, bagat in loc o rama claditoare, dupa inca o saptamana bagat a doua rama claditoare si schimbate saptamanal. Totul stas si rapid.

In stuparitul cu multi stupi si in transhumanta (ca intensiv sau industrial suna pompos in capul meu) e musai sa cam uiti partea idilica a apiculturii.
Personal bucuros as sta zi de zi cu mana in stupi, cu ochii dupa botci, pe scaunel si la tclale cu un coleg de lucru.Si apoi recolta la sfarsit de sezon.
Dar nu e asa.
Se munceste in cuiburile famililor de productie pana la primul cules.Adica jumatea lui aprilie la rapita.Apoi se mai vad matcile lor in august.
Nu mai ai timp de aceste cuiburi.Dai caturi, recoltezi,recunoastere muti, muti, recoltezi, recunoastere,muti , recunoastere, muti recoltezi , faci roii, matcile noi, duci miere, muti recoltezi muti ,muti recoltezi si gata. Nici macar nu te uiti dupa un roi ce pleaca in copac.Te bucuri doar de bucuria lui

Cred ca parte din contradictii de aici vin.
Am un cumnat ce face pastoral cu 37 de familii.Are in total 50.Stie cum o cheama pe fiecare albina in parte.Si cati peri are pe ea. :lol:
Ne contrazicem pe sisteme de lucru in permanenta.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Ioan Guist

Mesajde tuturicius » 21 Noi 2015, 23:36

Chiar imi statea pe limba sa intreb mai departe ce faci cu cei care roiesc. Multzam pentru raspunsul anticipat!
tuturicius

Mesajde ignatov andrei » 21 Noi 2015, 23:51

Acum 30 de ani, eram impreuna cu fratele mamei. Stupina se afla amplasata pe 8 randuri. Numar... bine peste 200.
Dupa revizia de primavara si declansarea naturii pentru "dezvoltarea oficiala" lucram astfel:

Stupina amplasata pe 8 randuri.

Eu intram si verificam 2-3 familii, apoi stabileam:
- Simioane, departezi ramele si introduci rama pe locul 3.
El lucra un rand, eu altul.
La urmatoarea interventie schimbam randurile. Astfel aveam amandoi imaginea familiilor. Doar familiile care nu raspundeau la lucrare erau analizate, si de cele mai multe ori erau si desfiintate.
Cand se umplea cuibul, sortam familiile pentru crestere, iar la celelalte incepeam cu caturile. Jos la lada mai ajungeam in septembrie, cand trebuiau reduse cuiburile.
ignatov andrei

Mesajde Adi Hodis » 22 Noi 2015, 00:29

ignatov andrei scrie:
Adi Hodis scrie:Pai la ce bataie crezi ca m-am referit ? ... la aia fizica, cu pumni si ce o avea omul ... sigur ti-ai gasit nasul/ii in trecut, ca tu cauti cu lumanarea dupa scarmaneala. :lol:

Baietica, masoara-ti cuvintele...!!!
Nici sa nu incerci sa te gandesti ca poti vorbi de chestii din astea in fata mea!

Un badaran ca tine, se gandeste doar la imparatia pumnului...
Tu nici nu stii ce e acela "pumn", basca sa mai si vorbesti de el...
Cumpara-ti o oglinda si nu ma mai plictisi cu chestii de grota...!

No' iaca ce-am zis eu ... si ce-ai inteles tu !. :lol:
Mai citeste odata. Calm.
Vorbeam de ... cineva. Am vazut caz in care a primit bataie pentru mai putin decat etalezi tu p-aici.
Repet, vorbeam de altcineva ... nu de mine.
Pe mine nu ma duce mintea sa sar la bataie din doua vorbe dar nici tu nu faci fatza unei dispute virtuale.

Trec cu vederea celelalte ofense de mai sus dar sa stii ca daca mai emiti una ... te dau in judecata, in Oradea !.
Ce chestii de ... copil. Te dau in judecata ! ... ceva de genul ,, te zic lu' mama!" :lol:

Hai, pe bune, poti sa dormi linistit. Joaca de copii s-a terminat.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde reformistul » 22 Noi 2015, 03:46

Multe si incurcate sunt caile Domnului pe pamant, printre stupi, printre albine. ;)
reformistul

Mesajde Dila Daniel » 22 Noi 2015, 09:33

target-apicultura industriala.Interventii minimale

printre altele ,una din solutiile de viitor ar fi...plasticul.Eu am inceput de catva ani(3)! ;)
o fi bine,o fi rau...om vedea :)
Va tzuc mai armasarilor! :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde tuturicius » 22 Noi 2015, 09:36

Te tzuc si io da zi mai multe :P
tuturicius

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR