Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2015, 14:01

Ioan Guist scrie:
Dila Daniel scrie:Target:apicultura industriala.Interventii minimale

extrasul "acasa"-este sau nu o practica ce ne ajuta?
fara doar si poate,sunt ,sau mai bine zis au fost multi aceia care s-au uitat oarecum "ciudat" la mine,cand am inceput sa nu mai extrag in camp.
Ce-i drept ca primii ani,"acasa" a insemnat o statie de pompare parasita (ceva mai departe de lan) sau o gara abandonata :)
Apoi,convingandu-ma de avantaje,am construit acasa,camera de extras,unde vin cu ramele la extras,indiferent de unde sunt in tara.
Am avut costuri(ajutat de fonduri),este adevarat...am muncit(constructia camerei-etaje de rezerva-carucioare cu roti...),este adevarat,dar in final pe mine ma ajuta!
Ce pot sa va afirm cu tarie,este ca cine prinde gustul extragerii acasa,renunta la camp!

De aceiasi parere.
Consider ca extrasul acasa survine cand volumul de extras se lungeste peste 24 h.

Nelule,vorba lui Florin(geangu),acum,si sa am 10 stupi...tot acasa asi extrage
Ca nu se merita investitia,daca ai 10 stupi,este perfect adevarat,dar daca cumva ai cele necesare(rame la schimb,camera acasa,transport...)fara investitii majore,parca este pacat sa nu incerci... :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde CATALIN » 24 Noi 2015, 14:59

usor usor toti tre sa aspiram la o munca mai usoara chiar daca financiar ar fi mai greu
CATALIN

Mesajde Ioan Guist » 24 Noi 2015, 15:07

nu e chiar asa.
Trebuie sa privim pragmatic , prin prizma costurilor in permanenta.
Daca nu facem hoby bineinteles.

Pentru 10 corpuri de extras din camp, ma duc cu centrifuga si un butoi si vin cu mierea si centrifuga inapoi.
Sa nu mai zic de stuparitul pastoral unde o centrifuga pe 3 rame si 3-5 butoaie ,pune stupina in pozitia de ...urmatorul cules.Eu asigur paza, eu sofez, eu lucru in stupi, eu extrag eu stau la umbra.
Cand extrasul trece de 1-2 zile, se cheama ca sunt blocat si pierd din urmatorul cules.Intr-o zi de lucru in camp , cu un ajutor se extrag1-2 tone maxim.in 2 zile se fac 3 t.Asta inseamna ca luam un magazin de pe fiecare si deci sunt 300.La numarul asta, o diferenta de cules de 1 kg inseamna un butoi pierdut.De asta e muisai sa "scapi de caturile pline si sa muti la urmatorul cules.
Cat timp pe langa stupii au loc si "boarfele" se merita sa lucrezi in camp.

Orice cost economisit colo sau colo, poate insemna 10 corpuri cu faguri de plastic cu tot.
Nu mai vand miere de salcam din productia 2015.
Ioan Guist

Mesajde jiji » 24 Noi 2015, 18:40

va salut , nu am multi stupi dar am incercat sa mecanizez cat am putut, camioneta cu macara, centrifuga capacitate mare, caturi de schimb , haneman ,suflanta, si extras acasa unde m i se pare cel mai comod, unde le am pe toate . anul asta am mai marit numarul familiilor si m am gandit la o camioneta tot cu macara mai fortoasa care sa traga lejer o remorca de 3,5t. cam asta ar fi up grade ul meu pt anul viitor .
ar fi bine dc v ati spune si dv concluziile anului ce tocmai s a terminat si ce a r fi de schimbat si de ce .
jiji

Mesajde jiji » 24 Noi 2015, 18:56

cam asta fiind camioneta si stupii transportati.
Fişiere ataşate
DSC_2371.JPG
DSC_2372.JPG
jiji

Mesajde cucubau » 24 Noi 2015, 18:59

ghitacusman scrie:fiecare familie sa-si aiba grija de inventarul necesar

Familie de apicultori sau de albine ?
cucubau

Mesajde mircea_tm » 24 Noi 2015, 19:32

jiji scrie:cam asta fiind camioneta si stupii transportati.

va salut! de cat ii motorul la iveco?
CARPE DIEM !
mircea_tm

Mesajde jiji » 24 Noi 2015, 19:36

2500 model 49 12 , 116 cai . detarat,masina face fata cu brio in orice imprejurare
jiji

Mesajde ignatov andrei » 24 Noi 2015, 19:42

alin75 scrie:Off topic..... De ce nu se doreste aflarea unor constatari ale lui X referitor la matcile produse de Y. Adica daca X a luat teapa si isi i-a si Q si ....si.... !
Daca eu un neica-nimeni spuneam de matcile lui Y ca nu sunt ok , puteam sa fiu acuzat ca nu ma pricep, ca nu ...... ca nu ......, dar daca X este un nume........
L.E tzeapa la 100 bucati ....... este MARE indiferent ce se urmarea cu acele roiuri.... vanzare, deci X isi stirbeste din imagine...., le pastreza ....... nu are timp de bibileala ca mine, ca altu ........

Ai grija de maimutoiu' din avatar, sa nu-i urce boasele in gat... si atunci sa vezi dracia dracu'...!!!
"De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului." Nicolae Iorga.
ignatov andrei

Mesajde alin75 » 24 Noi 2015, 19:42

jiji scrie:cam asta fiind camioneta si stupii transportati.

jiji scrie:2500 model 49 12 , 116 cai . detarat,masina face fata cu brio in orice imprejurare

A fost cu macara de la inceput sau a fost pusa pe urma... un pret pentru auto?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
alin75

Mesajde alin75 » 24 Noi 2015, 19:43

ignatov andrei scrie:
alin75 scrie:Off topic..... De ce nu se doreste aflarea unor constatari ale lui X referitor la matcile produse de Y. Adica daca X a luat teapa si isi i-a si Q si ....si.... !
Daca eu un neica-nimeni spuneam de matcile lui Y ca nu sunt ok , puteam sa fiu acuzat ca nu ma pricep, ca nu ...... ca nu ......, dar daca X este un nume........
L.E tzeapa la 100 bucati ....... este MARE indiferent ce se urmarea cu acele roiuri.... vanzare, deci X isi stirbeste din imagine...., le pastreza ....... nu are timp de bibileala ca mine, ca altu ........

Ai grija de maimutoiu' din avatar, sa nu-i urce boasele in gat... si atunci sa vezi dracia dracu'...!!!

maestre .... ai ceva cu boasele maimutoiului?
alin75

Mesajde mircea_tm » 24 Noi 2015, 19:53

jiji scrie:2500 model 49 12 , 116 cai . detarat,masina face fata cu brio in orice imprejurare

ai agatat remorca de 3,5 t dupa ea? remorca cu mma de 3,5 t, goala, are 750-800 kg... incarcata cu stupi+magazie, 40 de unitati.

pe langa remorca, ai incarcatura de pe iveco. Masa proprie 2450 kg+ masa telescopului de incarcare 300 kg+incarcatura cu stupi+panta...face fata?
CARPE DIEM !
mircea_tm

Mesajde jiji » 24 Noi 2015, 20:01

a fost de la inceput cu macara , aproape 5000 cu inscris .si acum stau in dubii daca sa o inscriu si pe cea noua la bulgari sau in tara , asigurarea in bg 120 e pe an. in tara 1000 leicel putin cred
jiji

Mesajde mircea_tm » 24 Noi 2015, 20:06

jiji scrie:a fost de la inceput cu macara , aproape 5000 cu inscris .si acum stau in dubii daca sa o inscriu si pe cea noua la bulgari sau in tara , asigurarea in bg 120 e pe an. in tara 1000 leicel putin cred

si eu detin un iveco. motor 2,8... asigurarea te costa 500 roni pe 6 luni daca ai peste 35 de ani.
CARPE DIEM !
mircea_tm

Mesajde alin75 » 24 Noi 2015, 20:06

jiji scrie:a fost de la inceput cu macara , aproape 5000 cu inscris .si acum stau in dubii daca sa o inscriu si pe cea noua la bulgari sau in tara , asigurarea in bg 120 e pe an. in tara 1000 leicel putin cred

Merci! La 5k de euroi mi se pare ok, mai ales ca poti face si un ban in extrasezon.....
alin75

Mesajde jiji » 24 Noi 2015, 20:09

asa stiam si eu 1000 lei pe an , nu am peste 35,
jiji

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR