Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Target: apicultura industriala. Interventii minimale

Mesajde geangu » 24 Noi 2015, 22:03

Bambucha scrie:Si cum toate se leaga ;) extrasul de acasa depinde definitv de logistica din camp:
- Caturi la schimb (exclus rama mare)
- un singur tip de rama, un singur fel de stup
- gratii hanemann
- izgonitoare
- suflanta

Eu am dadant plus caturi 1/2, rame mari extrag doar pt. deblocari si le extrag tot acasa (atentie la transportul pe bara de torsiune, se mai pot rupe), in locul lor bag artificiali iar pe cele extrase le tin pt. roiuri, gratii hanemann nu folosesc, folosesc izgonitoare (avantajul cel mai mare find acela ca pot lua caturile noaptea rezultatul fiind acela ca evit furtisagul iar transportul ramelor nu l fac pe caldura cand ramele sunt moi), chiar daca am puiet sau matca ramane in cat aceasta se intampla pe doua trei rame pe car le scutur individual( albina ramane doar pe puiet) , suflanta chiar nu mai este necesara in cazul meu.Chiar daca raman 10, 20 de albine zboara pe timpul transportului( iau podisorul de pe caturi la vre o 2 km de stupina).
geangu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Bambucha » 04 Mar 2017, 10:21

Camera/container frigo (pentru cei cu magazine de schimb) da sau ba? Ate variante? Camera vidata, alte sugestii :?:
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln
Bambucha

Mesajde tinumaftei » 04 Mar 2017, 12:47

Bambucha scrie:Camera/container frigo (pentru cei cu magazine de schimb) da sau ba? Ate variante? Camera vidata, alte sugestii :?:

Cel mai ieftin este o semiremorca frigorifica cu agregat. Poate merge și pe energie electrică. Undeva pe la 3000~€
tinumaftei

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR