Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mutarea familiilor

Mesajde Dr.Faith » 25 Mar 2014, 16:29

sambta am mutat, 72 de familii in lazi noi. Fara probleme.
Normal ca, la inceput se zbura dezorientat, insa incet incet isi dau seama ca au nimerit totusi bine....si intra in cel nou.Evident, cateva sute de albine vor intra probabil si in stupii vecini, insa nici asta nu este o tragedie


Important este sa acceptam ca este o schimbare uriasa pentru ele si ca atare, sunt pentru o perioada derutate. Insa, isi revin ele in cateva minute. Dureaza un pic pana " mirosul " stupului nou la fel ca si cel vechi.
"Cine vrea sa vada minunile lui Dumnezeu, trebuie doar sa se uite cu bagare de seama la albine"
"Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om."
Avatar utilizator
Dr.Faith
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Iul 2012, 22:26
Localitate: Sibiu

Re: Mutarea familiilor

Mesajde ionsut » 25 Mar 2014, 16:44

Pe vatra stupii se pot muta in fata, spate aprox. 1m la doua zile, iar stanga, dreapta 20-30cm. Daca il muti in fata sau spate in lateral il muti mai putin in aceiasi zi.
ionsut
 
Mesaje: 71
Membru din: 09 Apr 2011, 15:21
Localitate: Topolog-Tulcea

Re: Mutarea familiilor

Mesajde thomas » 19 Feb 2015, 15:01

Trebuie sa mut cativa stupi la o distanta de 50m pt ca imi reconfigurez vatra. N.au mai zburat de vreo 2 saptamani si ceva. Riscuri sa se intoarca pe vechea locatie, cand vor iesi la zbor?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Mutarea familiilor

Mesajde Florin Dobre » 19 Feb 2015, 15:07

Riscul sa se intoarca pe vechea locatie este cu atat mai mare cu cat timpul de la ultimul zbor este mai scurt.
Am facut astfel de mutari pe o arie de 25 de metri dar dupa 3-4 saptamani fara zbor. Tot mai misunau pe vechiul amplasament.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Mutarea familiilor

Mesajde thomas » 19 Feb 2015, 15:56

inteleg.. cred ca astept sa plec la rapita si la intoarcere o sa.i asez pe noua locatie..
ms de info!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Mutarea familiilor

Mesajde Florin Dobre » 19 Feb 2015, 15:58

Daca stai la rapita 3 saptamani, se va duce majoritatea albinei care cunoaste vechiul loc si n-ar trebui sa mai fie probleme. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Mutarea familiilor

Mesajde octavianpopescu » 19 Feb 2015, 19:28

Am mutat si eu cei 11 stupi zilele trecute la o distanta de vreo 20 m.stupii ii aveam pe un singur rand si I-am mutat perpendicular fata de cum erau.sambata au avut un zbor usurel si de atunci nu au mai zburat...as fi vrut sa fac mai devreme mutarea dar am intarziat cam mult.sper ca nu am facut vreo prostie
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Mutarea familiilor

Mesajde gabimihai » 19 Feb 2015, 20:16

Nu-i bai stai linistit, la primul zbor cu soare se orienteaza si invata noua locatie.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Mutarea familiilor

Mesajde octavianpopescu » 19 Feb 2015, 21:56

Asa ma gandeam si eu, merci.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68, mausica şi 28 vizitatori