Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Trantori

Mesajde Dinca Catinel » 17 Mar 2014, 22:41

CATALIN scrie:pai atunci daca nu e bezmetic fa astfel
ia ramele celui orfan si impartele pe jumatate dute la stupul cu matca trage ramele pe misloc si celelalte impartite in doua punele de o parte sii alta in stupul cu matca asta dupa ce circa 5 10 minute ai tocat cate o ceapa in fiecare dupa 2 zile ai sa vezi ce familie reusita o sa iasa
raspund cu capul pt metoda asta

Mersi. Pun ceapa tocata in ambii cu 5-10 minute inainte? Si dupa ce ii unific las ceapa acolo? Ceapa unde se pune, pe fund?
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Trantori

Mesajde CATALIN » 17 Mar 2014, 22:58

tine cond de faptul ca albinele bezmetice tre impartite in doua ceapa o toci in stup pe fund si il inchiz alea 5 10 min sa prinda miros
dupa unificare la 1 saptamana doua cand intra in normal poti scoate chiar tu ceapa ajutandule pt ca ele acolo n-o so laser fi sigur de asta insa tre sa se ocupe de altceva si nu de scosul cepei
bafta ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Trantori

Mesajde Florin Dobre » 17 Mar 2014, 23:56

Dinca Catinel scrie:Am cules atat de polen cat si de nectar.
Si inca ceva, as vrea sa le dau maine turta proteica, cate 500 grame.

Pentru ce le mai dai proteica acum daca intra polen din natura? :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Trantori

Mesajde Dinca Catinel » 19 Mar 2014, 10:59

Florin Dobre scrie:
Dinca Catinel scrie:Am cules atat de polen cat si de nectar.
Si inca ceva, as vrea sa le dau maine turta proteica, cate 500 grame.

Pentru ce le mai dai proteica acum daca intra polen din natura? :?

Am rezolvat problema cu tuica, sper sa fie in regula. Am vazut ca imediat dupa ce i-am unit erau grupuri de albine care se piguleau pe rampa.
Florin, turta le-am dat-o pt ca o aveam cumparata si expira pana la anul, le-am pus 0.5 kg la familie. Probabil fara rost avand in vedere ca aduc polen si nectar, am vazut o gramada de miere necapacita si mai au o gramada si de anul trecut. Sper sa nu strice. Puiet am vazut ca au pe 7 fete de rama la un stup, la ceilalti nu am deranjat.
Multumesc de sfaturi tututor!
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Trantori

Mesajde solokatana » 19 Mar 2014, 12:08

Revenind la problema mea: stupul cu trantorita o sa-l unific cu unul mai slabut pe care il am; problema este ca sunt la distanta de 5 metri unul fata de celalalt;cum procedez?aduc cel trantorit in cel bun sau invers? va multumesc pentru sfaturi, asta dovedeste ca suntem o comunitate.
solokatana
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2011, 12:22
Localitate: Sibiu

Re: Trantori

Mesajde TDI » 19 Mar 2014, 12:42

După ce orfanizezi stupul cu matca trântoriţă 7-24 ore, îl muţi la cel cu matca bună. Eventual poţi să-i pui şi nişte sirop. Eu folosesc oţet la 10 grade şi ceapă, uneori şi roiniţă, e bună şi ţuica(poslete). Dacă ambele colonii au maxim 8-9 rame le poţi unifica în acelaşi corp, dacă au mai mult pui albinele din colonia cu matcă trântoriţă deasupra cu ziar între ele.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Trantori

Mesajde macko2001 » 19 Mar 2014, 14:29

Am verificat o parte din stupi si la unul nu am gasit puiet, nu am vazut matca, se comportau ca si cum nu ar fi matca, dar in chimb am gasit 2 botci frumoase, dar necapacite. e posibil sa nu aiba matca? de unde botcile? daca eclozeaza matca tanara ce se va intampla cu ea pana la aparitia trantorilor? Va rog lamuriti-ma.
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Trantori

Mesajde csaa » 19 Mar 2014, 20:21

Astazi am vazut primul trantor (sau trantore???) din anul asta, la cea mai puternica familie.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Trantori

Mesajde solokatana » 28 Mar 2014, 15:45

Problema rezolvata! am unificat, folosind putina tuica; a2a zi erau ''prietene'', cu toate ca la veche locatia a trantoritei mai erau ceva albine...
solokatana
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2011, 12:22
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 85 vizitatori