Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

vatra stupina

Mesajde cocos » 26 Mar 2014, 18:05

Salut, anul trecut am avut o problema cu plantele din jurul stupilor, au crescut prea mult si am constatat ca imi este f greau sa le tund pentru ca derajam albinele.
Anul asta mi-a venit ideea sa imi fac niste suporti pe borduri si capriori, dar sub acestia sa pun folie de mulcire sau folie agrotextil si apoi pietris.
Practic peste acest pat sa vin si sa asej suportii si apoi stupii.
Eu fac stuparit stationar si mi-ar prinde bine o varianta in care plantele sa nu ma deranjeze prea mult dar nici sa nu dau cu chimicale.
Multumesc
Cocos
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: vatra stupina

Mesajde Closcutz » 26 Mar 2014, 19:38

De coasa ai auzit? Dai cu coasa sau cu sapa( care ti-e mai draga) cum se lumineaza de ziua si nu mai deranjezi pe nimeni, nici albina nu te inteapa. Alta varianta ar fi sa pui gazon sau trifoi.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: vatra stupina

Mesajde cocos » 26 Mar 2014, 19:59

Closcutz scrie:De coasa ai auzit? Dai cu coasa sau cu sapa( care ti-e mai draga) cum se lumineaza de ziua si nu mai deranjezi pe nimeni, nici albina nu te inteapa. Alta varianta ar fi sa pui gazon sau trifoi.

Aveti dreptate, si am auzit, dar am probleme cu iarba de sub suporti, nu de langa.
Multumesc
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: vatra stupina

Mesajde B.K » 27 Mar 2014, 13:16

Dai cu sapa linistit sau smulge cu mana :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: vatra stupina

Mesajde yokoz777 » 27 Mar 2014, 18:08

de ce sa te mai complici atat?pietris folie..eventual daca nu iti place munca asaza dedesupt o prelata ceva..gaurita sa se duca apa
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: vatra stupina

Mesajde FLORINELU » 27 Mar 2014, 20:05

cocosule poti sa o consideri ca pe o gluma sau cum vrei,dar daca faci alirgie la coasa,sapa sau smuls iarba,toarna o platform de beton ,pui stupii peste(dupa ce se intareste betonul) si atunci ai nevoie doar de matura sa maturi albinele moarte si poti sa le si numeri. nu vorbesc prostii,am vazut asa ceva si numara mortalitatile.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: vatra stupina

Mesajde joohny » 27 Mar 2014, 21:17

Va salut.Sau apa cu sare,fara efort.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: vatra stupina

Mesajde balanciprian » 12 Apr 2014, 19:45

Salutari! Vatra pe care este amplasata stupina mea, este ca in cazul multora, gradina casei. Intre mine si vecinu' pe langa gardul vechi am pus pe toata lungimea plasa din material prin care albina sa nu poata trece conform cu ultimele prevederi ale legii apiculturii. Stiti daca este nevoie de aprobare de la urbanism pentru gard(plasa), sau avand parte din stupi,la mai putin de 5 metri fata de hotarul vecin sunt cumva obligat sa fac acest gard? Respect!
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: vatra stupina

Mesajde zimtelro » 13 Apr 2014, 07:27

Conform legii apiculturii ai procedat bine, mai ales daca ai stupi la mai putin de 5 metri de hotar, iar aprobare pentru plasa , de la urbanism, nu este nevoie si nici daca schimbai gardul nu iti trebuie atata timp cat te intelegi cu vecinul, schimbi gardul nu modifici locul lui asa ca nu trebuie aprobari.
zimtelro
 
Mesaje: 50
Membru din: 26 Oct 2011, 10:05
Localitate: Zimnicea

Re: vatra stupina

Mesajde balanciprian » 13 Apr 2014, 14:52

Vecinu' nu ar fi fost deranjat da... preventiv. Multam!
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: vatra stupina

Mesajde BCM » 13 Apr 2014, 22:30

FLORINELU scrie:cocosule poti sa o consideri ca pe o gluma sau cum vrei,dar daca faci alirgie la coasa,sapa sau smuls iarba,toarna o platform de beton ,pui stupii peste(dupa ce se intareste betonul) si atunci ai nevoie doar de matura sa maturi albinele moarte si poti sa le si numeri. nu vorbesc prostii,am vazut asa ceva si numara mortalitatile.


V-ati intrebat cu cate grade este vara mai fierbinte platforma de beton fata de terenul natural? Si cat timp e mai rece in primavara aceeasi platforma fata de acelasi teren natural care se incalzeste mai repede la soare?
Avatar utilizator
BCM
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Feb 2014, 16:25
Localitate: Ilfov

Re: vatra stupina

Mesajde lache » 16 Apr 2014, 19:33

BCM scrie:
FLORINELU scrie:cocosule poti sa o consideri ca pe o gluma sau cum vrei,dar daca faci alirgie la coasa,sapa sau smuls iarba,toarna o platform de beton ,pui stupii peste(dupa ce se intareste betonul) si atunci ai nevoie doar de matura sa maturi albinele moarte si poti sa le si numeri. nu vorbesc prostii,am vazut asa ceva si numara mortalitatile.


V-ati intrebat cu cate grade este vara mai fierbinte platforma de beton fata de terenul natural? Si cat timp e mai rece in primavara aceeasi platforma fata de acelasi teren natural care se incalzeste mai repede la soare?



D-le FLORINELU, m-ati pus pe ginduri ! Tocmai mi-am instalat 12 stupi pe proprietatea cuiva pe placa unei fundatii de casa (peste un beci deschis) pentru perioada rapitei si apoi voi folosi aceeasi locatie pt floarea soarelui. Nu m-am gindit ca betonul se incinge intr=adevar. Am folosit insa si boxpaleti. Credeti ca ar fi o problema mai ales la FLOAREA SOARELUI cind va fi mult mai cald ?
Multumesc anticipat pentru sfat !
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: vatra stupina

Mesajde lache » 16 Apr 2014, 19:35

Scuze ! Intrebarea mea se adreseaza de fapt d-lui BCM .
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: vatra stupina

Mesajde BCM » 21 Apr 2014, 00:02

Da, va fi foarte cald si multa albina va sta la ventilat.
Avatar utilizator
BCM
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Feb 2014, 16:25
Localitate: Ilfov

Re: vatra stupina

Mesajde vlad » 21 Apr 2014, 07:41

D-le FLORINELU, m-ati pus pe ginduri ! Tocmai mi-am instalat 12 stupi pe proprietatea cuiva pe placa unei fundatii de casa (peste un beci deschis) pentru perioada rapitei si apoi voi folosi aceeasi locatie pt floarea soarelui. Nu m-am gindit ca betonul se incinge intr=adevar. Am folosit insa si boxpaleti. Credeti ca ar fi o problema mai ales la FLOAREA SOARELUI cind va fi mult mai cald ?
Multumesc anticipat pentru sfat ![/quote]

daca folosesti boxpaleti betonul va fi umbrit deci nu se va incinge prea tare . mai pui ceva si pe capacele stupilor si ai rezolvat problema
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori