Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Solutie mucegai

Mesajde radualexandru » 12 Apr 2014, 22:18

Mucegaiul e o ciuperca. Ciuperca poate fi combatuta de diferite chimicale. Exista o gramada de produse in comert care omoara aceasta ciuperca.
De exemplu : http://www.dedeman.ro/ro/amenajari-inte ... tatii.html

A incercat cineva asa ceva vreodata, sau stie cineva daca albinele ar fi afectate de astfel de produse ?

How about this : http://www.beecoolventilators.com/faq.php
radualexandru
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Apr 2014, 22:14

Re: Solutie mucegai

Mesajde radualexandru » 12 Apr 2014, 23:24

Si inca o intrebare :

Daca pui o folie deasupra cuibului, astfel incat ea sa acopere toata suprafata "acoperisului", si asezi o greutate pe folie astfel incat folia sa aiba o forma de con (cu varful in jos), si sub acel varf asezi un recipient (un vas) absolut tot condensul (99%) se va aduna in acel vas.

Problema e ca pentru asta ai nevoie sa iernezi cu un inca un corp deasupra (un cat). Cum credeti ca va afecta temperatura din interior iernarea cu un cat in plus fata de o iernare "normala" ? A iernat cineva vreodata cu un cat peste corpul principal ?
Mersi..
Fişiere ataşate
water1.png
water1.png (69.27 KiB) Vizualizat de 10496 ori
radualexandru
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Apr 2014, 22:14

Re: Solutie mucegai

Mesajde bio » 13 Apr 2014, 11:04

.....Radu, tu incerci sa rezolvi "efectul" .
Sfatul meu este sa elimini "cauza".. De aceea i-ti recomand scoate folia . Eu am folosit folie ani in urma si nu mai folosesc .

Daca ai avut probleme cu mucegaiul in stup, stropeste cu Apivirol -- te ajuta contra bolilor micotioce la albine .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Solutie mucegai

Mesajde albinateob » 13 Apr 2014, 20:24

Eu recomand praful de sulf (se pudreaza fundul stupului, dupa care se matura - umiditatea dispare aproape instantaneu) vezi si: http://teoalbina.apiardeal.ro/p.htm#_Pucioasa
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

Re: Solutie mucegai

Mesajde Gicuta » 16 Apr 2014, 08:56

Daca incerci sa gasesti solutii pentru efecte, s-ar putea sa mai strici si altceva prin cuibul familiei. Sunt dfoua sisteme mari de aerisire a unei familii: clopot sau horn. In plus, peste tot (atat pe forum, cat si in cartile de specialitate) te sfatuiesc sa mentii doar familiile puternice. Si eu sunt patit cu situatia aceasta din urma din dorinta de a avea numar si nu calitate. :)
Sarbatorile cu bine!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Solutie mucegai

Mesajde radualexandru » 16 Apr 2014, 09:04

bio scrie:.....Radu, tu incerci sa rezolvi "efectul" .
Sfatul meu este sa elimini "cauza".. De aceea i-ti recomand scoate folia . Eu am folosit folie ani in urma si nu mai folosesc .

Daca ai avut probleme cu mucegaiul in stup, stropeste cu Apivirol -- te ajuta contra bolilor micotioce la albine .


Mersi, dar nu folia propriu-zisa e problema. Problema e ca aerul cald din lada intalneste direct peretii si "tavanul" rece si atunci aerul se condenseaza. Stupii salbatici au 1) o singura aerisire mica in partea de jos, si 2) material lemnos deasupra care absoarbe umezeala. Deci voi lasa folia pentru a nu crea curenti de aer intre urdinis si "tavan" asa cum au in natura, dar sub folie voi pune un strat de carpe/rumegus/etc care sa absoarba umezeala si un strat de polistiren care sa nu lase caldura afara, la fel ca in natura. Cuplate cu un urdinis deschis larg (dar protejat de soareci) la fel ca in natura, nu ar trebui sa se mai formeze condens, mai ales daca si invelesc stupii cu ceva, cum am vazut ca fac americanii.
Deci folia e o problema doar cand vine in contact direct cu aerul cald.

Aveam de gand sa imi cumpar, dar nu cred ca stupii anti-varoa rezolva ceva. Stopeaza formarea condensului (lucru bun) doar pentru ca permite racirea interiorului lazii (lucru rau) si astfel aerul cald generat de albine se pierde inainte sa ajunga pe pereti, iar eventualele picaturi cazute se scurg pe pamant prin plasa. Nu vad nici un avantaj la un stup izolat (absorbanti + izolare + ermetizare) si cu fund anti-varoa fata de unul cu fund plin, izolat bine si cu urdinis mare deschis.

P.S. Ideile din postul initialsunt fantezii nascocite din plictiseala :)))
radualexandru
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Apr 2014, 22:14

Re: Solutie mucegai

Mesajde Florin Dobre » 16 Apr 2014, 13:10

Am avut si eu ceva probleme cu condensul. Lazile dau semne de oboseala.
Confirm ca nu au fost probleme de condens unde colonia a fost puternica.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Solutie mucegai

Mesajde lache » 16 Apr 2014, 19:14

Am folosit un pulverizator cu solutie antimucegai. Dupa o zi de aerisire, am mutat familia in cutie si de 2 saptamini nu s-a intimplat nimic.
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: Solutie mucegai

Mesajde Lucian63 » 16 Apr 2014, 20:24

Eu folosesc pentru izolare termica a familiei, perne-saltea din papura, in stanga, dreapta si deasupra podisor ... Izoleaza termic, permite aerisirea si circulatia aerului, si cel mai important, absoarbe umezeala si mentine uscat interiorul stupului ...
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: Solutie mucegai

Mesajde cucubau » 16 Apr 2014, 21:25

Mucegaiul se dezvolta acolo unde apare condens , deci pentru eliminarea mucegaiului trebuie preintampinat formarea condensului. Aceasta presupune dimensionarea corecta a cuibului la limita de ocupare a fagurilor cu albine chiar putin inghesuite pe timpul iernii ,cu alte cuvinte cuib strans , izolarea termica prin folosirea de materiale izolatoare termic ( ziare, paturele sau alte materiale ) iar acolo unde se foloseste folie trebuie ca folia sa fie prima in contact cu albinele si neaparat acoperirea foliei cu un strat de material izolator termic . Se pune intai folia si apoi paturelele si nu invers.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Solutie mucegai

Mesajde Ioan Guist » 16 Mai 2014, 20:59

radualexandru scrie:
bio scrie:.....Radu, tu incerci sa rezolvi "efectul" .
Sfatul meu este sa elimini "cauza".. De aceea i-ti recomand scoate folia . Eu am folosit folie ani in urma si nu mai folosesc .

Daca ai avut probleme cu mucegaiul in stup, stropeste cu Apivirol -- te ajuta contra bolilor micotioce la albine .


Mersi, dar nu folia propriu-zisa e problema. Problema e ca aerul cald din lada intalneste direct peretii si "tavanul" rece si atunci aerul se condenseaza. Stupii salbatici au 1) o singura aerisire mica in partea de jos, si 2) material lemnos deasupra care absoarbe umezeala. Deci voi lasa folia pentru a nu crea curenti de aer intre urdinis si "tavan" asa cum au in natura, dar sub folie voi pune un strat de carpe/rumegus/etc care sa absoarba umezeala si un strat de polistiren care sa nu lase caldura afara, la fel ca in natura. Cuplate cu un urdinis deschis larg (dar protejat de soareci) la fel ca in natura, nu ar trebui sa se mai formeze condens, mai ales daca si invelesc stupii cu ceva, cum am vazut ca fac americanii.
Deci folia e o problema doar cand vine in contact direct cu aerul cald.

Aveam de gand sa imi cumpar, dar nu cred ca stupii anti-varoa rezolva ceva. Stopeaza formarea condensului (lucru bun) doar pentru ca permite racirea interiorului lazii (lucru rau) si astfel aerul cald generat de albine se pierde inainte sa ajunga pe pereti, iar eventualele picaturi cazute se scurg pe pamant prin plasa. Nu vad nici un avantaj la un stup izolat (absorbanti + izolare + ermetizare) si cu fund anti-varoa fata de unul cu fund plin, izolat bine si cu urdinis mare deschis.

P.S. Ideile din postul initialsunt fantezii nascocite din plictiseala :)))


Domnule Radu,
Vorbiti din experienta sau din logica? Ca logica unui mamifer nu se aplica ...neam veac ...la insecte!
Ati intrat de cateva zile pe forum.Bine ati venit! In mesajele postate , transpira informatie.Exista o hiba insa .Postati combativ...gratuit. Pe forum exista colegi ce cunosc muuuult mai multa informatie decat posedati dumneavoastra! Va rog sa ma credeti ca mai repede sau mai tarziu o sa va convingeti.Un mic apicultor o sa va "dea lectii" cand nici nu va asteptati.

Ca si idee.Cum izolezi sute de stupi cu rumegus si carpe? Cat costa, cat dureaza, cat conteaza, cat ma intereseaza? Toate activitatiile apicole sunt un echilibru dintre manopera vs profit.



numai bine.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 43 vizitatori