Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde Dr.Faith » 17 Apr 2014, 09:05

buna dimineata,

deschid acest topic pentru a vedea la ce va ganditi si voi, acum in aceasta perioada ingrozitoare....
Ce se intampla acum in stup? Oare mai ponteaza ceva regina? DAca ponteaza, atunci cat ponteaza?
Se descurca oare cu mancarea? Cam care ar fi consumul acum pentru o familie pe 7-9 rame?
Eu de astazi, o sa dau fiecarei familii o turta de 1 kg. banuiesc ca le este ingrozitor si lor saracele...atata puiet de intretinut si nici un zbor.....
NU stiu cum e la voi, insa la sibiu de 2 saptamani ploua neincetat.....

Oare familiile care sunt prea stranse acum in rame, nu se apuca de tricotat botci? Avand in vedere ca de 2 saptamani ploua, evident nu m-am bagat in familii sa adaug rame....insa de acum 2 saptamani au ecluzionat vreo 2 rame pline cu puiet...alea ce-or face?unde mai au loc ???! Acestea sunt ganduri care ma strafulgera?!!Daca o tine tot asa, ne mai putem gandi la salcam??



Astept pareri de la voi.

Multumesc.
"Cine vrea sa vada minunile lui Dumnezeu, trebuie doar sa se uite cu bagare de seama la albine"
"Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om."
Avatar utilizator
Dr.Faith
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Iul 2012, 22:26
Localitate: Sibiu

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde cristi_vidican » 17 Apr 2014, 09:21

Când nu sunt rezerve și vine o vreme ca asta, în care plouă, e frig, iar culesul lipsește cu desăvârșire, cel mai liniștit stă cel care are rezerve în stupi.
Un stup se lasă cu rezerve multe din toamnă. Chiar mai mult decât are nevoie. Cine are experiență, știe despre ce vorbesc.
Am ieșit în primăvară cu unii stupi care abia ce s-au atins de corpul de 1/2 plin cu rezerve (Ăștia sunt cei pe MER).
Îmi făceam griji că o să rămân cu ramele pline cu miere, că deja venea alta de afară.
Acum, ghici de unde papă stupii?
Am observat că, chiar dacă rezervele nu sunt consumate pe timp de iarnă, primăvara, oricât de perfectă ar fi ea, tot are perioade reci, în care e bine să fie rezerve de miere.
De aceea e bine ca un stup să aibă rezerve să trăiască primăvara și 2 săptămâni fără să iasă afară.
Un vecin deja le-a furat ceva miere stupilor de la prun.
A zis că-i mai ieftin zahărul.
I-am zis să stea blând, că primăvara e nevoie mare de miere și să aibă răbdare că vine și recolta.

Asta e, stuparul e zgârcit. Ar lua mult și ar da puțin.
Dă-i albine-i ce-i trebuie, fii generos cu ea și cu prima ocazie te va răsplăti pe măsură.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde paul » 17 Apr 2014, 10:11

Nu stiu ce s-a intamplat dar ... nu mi-a luat mesajul :?:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde jonny_it » 17 Apr 2014, 10:25

La mine au fost stranse cam tare in toamna, in primavara am pus cate 2-3 rame cu miere de la rezerva dar puietul iesit nu prea avea loc acum 2 saptamani .. acum probabil ca au loc pt ca a fost frig si stau gramada :lol: Daca nu venea frigul trebuia sa ma grabesc sa le pun rame, eu stau linistit :lol:

Ideea este ca daca au/le dam mancare o sa fie bine si nu o sa bata prea mult pasul pe loc. Familiile normale deja au cantitati mari de albine tinere, chiar si aici la munte, deci albinutele alea o sa creasca foarte mult puiet. Polen este .. deci mai lipseste mierea din rame sau siropul din hranitor. Hai ca nu este atat de mare tragedia! ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde cristi82 » 17 Apr 2014, 14:45

azi o zi frumoasa la noi, putin vant dar sunt 19 grade afara!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde alin75 » 17 Apr 2014, 16:59

Dr.Faith scrie:buna dimineata,

deschid acest topic pentru a vedea la ce va ganditi si voi, acum in aceasta perioada ingrozitoare....
Ce se intampla acum in stup? Oare mai ponteaza ceva regina? DAca ponteaza, atunci cat ponteaza?
Se descurca oare cu mancarea? Cam care ar fi consumul acum pentru o familie pe 7-9 rame?
Eu de astazi, o sa dau fiecarei familii o turta de 1 kg. banuiesc ca le este ingrozitor si lor saracele...atata puiet de intretinut si nici un zbor.....
NU stiu cum e la voi, insa la sibiu de 2 saptamani ploua neincetat.....

Oare familiile care sunt prea stranse acum in rame, nu se apuca de tricotat botci? Avand in vedere ca de 2 saptamani ploua, evident nu m-am bagat in familii sa adaug rame....insa de acum 2 saptamani au ecluzionat vreo 2 rame pline cu puiet...alea ce-or face?unde mai au loc ???! Acestea sunt ganduri care ma strafulgera?!!Daca o tine tot asa, ne mai putem gandi la salcam??



Astept pareri de la voi.

Multumesc.


Imi este greu sa cred, ca pot aparea botci in aceasta perioada (noapte este foarte firg, iar in stupi nu cred ca este asa mare rezerva).

La cele insirate de tine, eu indraznesc sa adaug umezeala. Sunt convins ca mare parte din noi avem folie peste cuib. Familia este in plina expansiune/caldura multa - noaptea frig; deci folia umeda. In afara stupului foarte multa umezeala. La mine este o fereastra luni, apoi iar toata saptamana ploaie. Toate astea se traduc in consum de miere (care a ramas peste iarna, plus ce am mai stimulat fiecare, plus ca au cules).
Cred ca pentru cei fara mancare sau care au mai si tras ceva, este un moment de cotitura.........
Peste tot in tara zilele ploioase/frig reprezinta 2 saptamani chiar si peste

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde thomas » 17 Apr 2014, 20:07

Cum spunea un coleg mai sus, Dadantul are puiet mult si miere putina in situatia de fata. Cel putin la mine. Nu zboara nimic, chiar daca s-a oprit ploaia. Am folie pe ei, acopere cam 90% si o fasiuta lipsa, de aerisire. Dar in cei puternici, cam degeaba, ca-i gasesc transpirati, nu pe cuib, ci la peretele opus cuibului. Am vazut chiar ca au albine care aerisesc. Cei medii nu au probleme cu umiditatea, neavand nici puiet full. Singurul lucru pe care o sa-l fac: sirop la toata trupa!
Cred ca mai importanta de bagat in seama acum este hrana, fata de umiditate sau de inghesuiala din stup. De tesut botci, nici nu ma gandesc, iar salcamul.. Pana atunci sigur se indreapta vremea. Dar... imi pare rau ca am ratat fructiferii care anul trecut au mers super bine.. Sa nu mai zic de rapita..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde proapis13 » 17 Apr 2014, 20:52

thomas scrie:... imi pare rau ca am ratat fructiferii care anul trecut au mers super bine.. Sa nu mai zic de rapita..

Rapita nu are de suferit de pe urma ploilor ca celalalte culturi melifere ; documenteaza-te ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde alin75 » 17 Apr 2014, 22:17

cornelioandanciu scrie:Azi am vrut sa fac roi cu matcile obtinute dupa metoda indicata de domnul Dobrota in cartea "Cresterea Matcilor", sint extrem de nemultumit! Asa imi trebuie, doar stiam ca se obtin rezultatele cele mai bune cu traditionalul starter.
Botcile obtinute cred ca din cauza noptilor reci sint foarte in urma cu dezvoltarea, nu stiu daca nu cumva sint moarte, azi este ziua 14, erau albe, imature.Asta este,data viitoare.Sint convins ca si timpul rece a influentat negativ .



Sper sa fie o gluma! Pai nici la anunturi nu au aparut matci de vanzare! Oare intreb ca (!) pe prognoza te-ai uitat cand ai inceput sa-ti faci matcile, oare trantorii au iesit din martie, oare ....

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde cristi_vidican » 17 Apr 2014, 22:21

ghitacusman scrie:acum, in cazul unor intemperii prelungite ,teoretic (pentru unii ) ,sau practic (pentru altii ),se poate face o departajare a modelului de stup .(departajarea se face fara "dopaj " :lol: ) M.E si M.E.R la egalitate , dadant cam gafaie . Dadantul are puiet pana la leatul superior si ceva miere ,pe cand ceilalti au acelas puiet si miere cat cuprinde .

Dacă s-a pus catul de 1/2 pe DB, nici el nu-i rău.
Am deschis azi câțiva stupi să văd de botci, puiet și miere.
Un DB avea puiet pe 9 rame. Majoritatea căpăcit. Ceva ouă - sporadic și cam tot așa larve.
În cuib mai avea miere pe o ramă. Dar, avea etaj de 1/2 cu destulă miere, miere strânsă în acest an.

M-am grăbit puțin cu caturile, iar la DB, a pontat matca și în etaj.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde alin75 » 18 Apr 2014, 08:45

Salut! Desi suntem off-topic, si iti inteleg supararea, poate era mai bine (in ideea in care pleci de langa ei) sa-i fi lasat in pace. Pe la inceputul lui mai rugai pe cineva de incredere sa-i verifice (sigur incepeau sa roiasca) si-ti facea niste roiuri.

Patania ta poate fi un exemplu pentru toti cei care vor regine cat mai devreme!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde 7Rame » 18 Apr 2014, 09:32

Frig si ploaie, pe de o parte.
Puiet mult pe de o parte, albina veche care, inca se mai duce in lumea vesnica.
Acoperire la limita, ca de obicei, sa nu pierdem nimik.
Si ca de fiecare data, vine peste noi, vremea rea.

Si tine, si tine, o sapt, 10 zile...mai am mancare? cat puiet mi-a canibalizat? cat e racit si-l voi vedea scos la primul zbor? Cat regres am in stupina? Ce acoperire mai am? Sa deschid sau sa nu deschid capacul, oare le fac mai mult rau?.. Umezeala, frig, puiet varos deja?. Parca nu aveam asa ceva in stupina... Asta e racit sau e varos? Nu am sigur puiet alb, de unde sa fie?..
Cam astea sunt intrebarile. Si ar mai fi

Mancare si albina ciucure pe rame. Atat!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde Arhivistu » 18 Apr 2014, 21:07

Cu vremea asta au scazut drastic rezervele de hrana...am cativa care nu mai aveau deloc miere prin rame :evil:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde mihaistupar » 18 Apr 2014, 23:08

In câteva zile le vei avea cuibul blocat,stai liniștit
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde visanc » 19 Apr 2014, 00:11

mihaistupar scrie:In câteva zile le vei avea cuibul blocat,stai liniștit


De ce zici asta? Care e logica? :?:
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Ploi interminabile..ce se intampla in stup?

Mesajde Arhivistu » 19 Apr 2014, 07:26

Doar cand infloreste salcamul...pana atunci nici o sansa :D
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 91 vizitatori