Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stupi inundati

Mesajde lumi » 17 Apr 2014, 17:14

buna ziua! am si eu o problema: mi-a intrat apa in stupi pana la jumatate, ce pot face? am scurs apa din ei dar a ramas pe rame. rog pe cei patiti si pe cei mai priceputi sa-mi dea un sfat urgent!
lumi
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Apr 2014, 17:10

Re: stupi inundati

Mesajde alin75 » 17 Apr 2014, 23:08

lumi scrie:buna ziua! am si eu o problema: mi-a intrat apa in stupi pana la jumatate, ce pot face? am scurs apa din ei dar a ramas pe rame. rog pe cei patiti si pe cei mai priceputi sa-mi dea un sfat urgent!


Salut! Am vazut mesajul de cand a aparut, dar am tot sperat ca poate cineva (care a trecut prin asa ceva) poate sa-ti dea un sfat ok.

In lipsa, am incercat sa ma pun in situatia ta, si-ti spun ce mi-a trecut prin cap.
Nu ai spus care este numarul stupilor afectati.
As cauta sa fac rost de un cort/pavilion peste care sa pun folie, si sa introduc stupii sub acesta. Deschid fiecare stup, scot cu grija fiecare rama, caut regina, daca totul este ok (exista regina), bag de la rezerva 2-3 rame uscate (chiar si fara miere), si de pe celelalte perii albinele. Aleg din ramele scoase ramele cu puiet capacit, si le scutut usor astfel incat sa curga apa din celule incarcate cu apa. Cele cu puiet deschis, le vad compromise. La stupii fara regina, fac unificare pe acelasi principiu. Completare cu sirop cat sa poata duce familiile salvate.

Ramele ramase afara, curatate de puietul larvar, si cand vremea se indreapta date la reformat.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: stupi inundati

Mesajde csaa » 17 Apr 2014, 23:29

Incearca si o aerisire prin fundul stupului
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: stupi inundati

Mesajde janese » 18 Apr 2014, 09:07

ai mortalitate la albine?

scoti afara periate , toate ramele ce nu contin puiet.albina se comaseaza pe ramele cu puiet.

ramele cu hrana si polen le duci intr-o camera incalzita.
in familii in locul ramelor scoase, pui rame cu fagure artificial(mai putin cu doua rame sa fie in familie decat au fost inainte de restrangere-inundare).
le hranesti la greu cu sirop 2/1 sa le obligi sa creasca temperatura in cuib si sa ventileze chiar daca afara e rece!
cand da caldura afara, incepi si bagi ramele din casa, treptat.

deci prima masura -albina,, ciucure" pe ramele cu puiet, ca sa restabileasca ele echilibrul!
verifica prezenta matcilor.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: stupi inundati

Mesajde alin75 » 18 Apr 2014, 09:31

Domnule janese, ma bucur ca am putut raspunde cam pe aceeasi lungime de unda, chiar daca eu sunt incepator, iar d-vs un "maestru". Acum intreb tot ca incepator (am spuns de la inceput ca incerc sa ma pun in locul colegului), probabil este vb. de o inundatie brusca (in stationar stuparul este devina, ca nu a ales o vatra ok, dar in pastoral orice poate pati asa ceva), deci revenind, ce nu am inteles, este partea cu ramele de pastura, miere. Oare cat au stat in apa, calitatea nu a fost compromisa. Puietul alb, nu s-a racit?

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: stupi inundati

Mesajde janese » 18 Apr 2014, 17:32

puietul alb...si daca e compromis,e treaba albinelor sa faca desinfectia,igienizarea.
la fel si cu pastura.toata treaba este sa ai aglomeratie pe rama...albina ciucure!
este tarziu sa mai analizam cine e de vina si cat si cum a venit viitura....treaba e cum iesim din rahat!!!! :P
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: stupi inundati

Mesajde activ » 19 Apr 2014, 23:19

Situații de'astea sunt cu duiumul ... datorită ploilor ăstora. :(

PS. Grije mare unde aşezați stupii ... că nu aduce anul ce aduce ceasul.
Fişiere ataşate
13979381963480.jpg
INUNDAȚIE
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupi inundati

Mesajde cristi82 » 19 Apr 2014, 23:24

grava situatie, pe noi in partea aceasta de tara ne-o ferit Dumnezeu!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori