Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roitul de primavara!

Mesajde Bobolicx Bobo » 28 Apr 2014, 22:01

Salut,
Am reluat activitatea apicola dupa o pauza de 4-5 ani, inainte urmand calea batraneasca, acum, usor usor adaptandu-ma la noile tendinte.
Am inceput de anul trecut, in care doar la final de sezon (august) am reusit sa cresc prin transvarzare niste matci, roii formati sunt acum pe 4-5 rame, putina pierdere in iarna (1 roi din botca de salvare).
Am stimulat stupii mari inca din februarie prin turte proteice (miere de rapita+protofil+drojdie de bere+apicomplex) , s-au dezvoltat foarte bine (pe 20 martie aveam 6-7 rame de puite), acum sunt pe 12 rame, 7-8 puiet, full de albine, cu mentiunea ca fiecare la pomi fructiferi a cladit 3 rame.....plus roii de 4-5 rame.
I-am stimulat si dezvoltat in vederea inmultirii, dintr-un 1 stup mare care sa ramana pe 6-7 rame sa mai iasa 2 roi pe 1-2 rame puiet.
Momentan , abia am inceput sa pregatesc stupul de creste (metoda dan margarit) modificata pentru stup vertical 12Rame, PROBLEMA este ca unii au inceput sa creasca botci de roire (mai exact matca a ouat in potiras).....
INTREBAREA este cum ii mai pot tine putin pe loc, pana cand o sa am botcile crescute si pregatite pentru a ii diviza.....(adaug rame la crescut??!)
multumesc anticipat colegilor apicultori,
Bogdan
Bobolicx Bobo
 
Mesaje: 19
Membru din: 13 Noi 2012, 15:52
Localitate: Ploiesti

Re: Roitul de primavara!

Mesajde un OM » 29 Apr 2014, 09:08

Mare treaba si cu roitul asta. Parca pe alt topic te laudai cu matci neroitoare.
Depande ce asteptari ai. Vrei ceva productie reduci pericolul de roit prin castrare de botci, mutare puiet capacit, rame goale si FA. Vrei roi faci cu matca batrana , iar apoi faci roi cu botcile ramase.
Succese.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Roitul de primavara!

Mesajde Bobolicx Bobo » 29 Apr 2014, 10:03

Daca am raspuns la un subiect si am confirmat o situatie, asta nu presupune ca toate matcile sunt la fel sau ca ma laud. Subiectivitatea e la putere.
Oricum, multumesc pentru raspuns
Bobolicx Bobo
 
Mesaje: 19
Membru din: 13 Noi 2012, 15:52
Localitate: Ploiesti

Re: Roitul de primavara!

Mesajde mihaistupar » 30 Mai 2014, 20:05

Din momentul in care are ouă în cupe, poate pleca oricând.de-asta se țin doicile cu gratie la urdiniș.că doar și noi tot o roire mimăm, dar având niște clauze bine prestabilite
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Roitul de primavara!

Mesajde danman » 30 Mai 2014, 20:37

In teorie roieste in ziua capacirii primei botci sau in cea imediat urmatoare (daca are vreme buna). In realitate albinele nu stiu foarte bine aceasta teorie, asa incat de regula mai intarzie cu plecarea dar de plecat inainte de capacire.... mai rar, sau eu cel putin n-am intalnit niciodata. Chiar azi, intre doua ploi, am rupt botcile la cativa stupi cu botci capacite dar care inca nu plecasera din motiv de vreme rea. Urmeaza o divizare cand se va indrepta vremea.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Roitul de primavara!

Mesajde mihaistupar » 30 Mai 2014, 21:17

ruperea botcilor nu e o metoda anti-roire
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Roitul de primavara!

Mesajde B.K » 31 Mai 2014, 07:57

mihaistupar scrie:ruperea botcilor nu e o metoda anti-roire

Corect !!!
Pe o parte castrezi botci si pe alta albinele cresc altele :D

Discutia cred ca trebuia sa aiba loc aici : viewtopic.php?f=4&t=4031&start=256
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Roitul de primavara!

Mesajde danman » 31 Mai 2014, 08:17

Nu stiu daca ar fi spus cineva ca ruperea botcilor e o metoda "antiroire" - nu exista nimic "antiroire" decat roirea insasi. Daca va refereati la mine... Eu, dupa cum am si scris, am rupt botcile doar in ideea de a castiga cateva zile, pt ca vremea e foarte rece si nu-mi permite sa fac divizarea asa cum vreau s-o fac. Multi stupari rup botcile dar nu cred ca are vre-unul pretentia ca le opreste din roit, o face doar in ideea de a le intarzia roirea, eventual pana la aparitia unui cules puternic ceea ce poate sa le intoarca din drum dar nici asta nu se intampla intotdeauna. Un al doilea scop al ruperii botcilor e acela de a evita roiurile secundare si tertiare, asa incat chiar daca as fi facut divizarea ieri, tot ar fi trebuit sa rup botcile, mai ales ca nu le las niciuna ci le dau botca obtinuta prin transvazare sau matca imperecheata (daca vremea ma intarzie). Sincer va spun: simt ca ma costa destul de scump de cate ori scriu ceva pe acest forum. Asta pentruca aproape de fiecare data e nevoie sa revin pentru a da "explicatii" si chiar cred ca n-ar trebui sa fie nevoie.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Roitul de primavara!

Mesajde B.K » 31 Mai 2014, 20:08

Ai dreptate in tot ceea ce spui , insa nu esti obligat sa dai explicatii nimanui , o faci doar pentru a impartasii din experientele tale sau pentru a face subiect de discutie. E grea apicultura , mai ales in 2014 :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Roitul de primavara!

Mesajde Cristi Ciocoiu » 31 Mai 2014, 20:11

danman scrie: Sincer va spun: simt ca ma costa destul de scump de cate ori scriu ceva pe acest forum. Asta pentruca aproape de fiecare data e nevoie sa revin pentru a da "explicatii" si chiar cred ca n-ar trebui sa fie nevoie.

Forumurile nu sunt facute pentru a da informatii complete( sau ma rog, uni nu doresc lucrul acesta). Trebuie sa stii sa citesti printre randuri.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Roitul de primavara!

Mesajde danman » 31 Mai 2014, 20:36

Ma refeream la faptul ca de fiecare data cand cineva "impartaseste din experienta" se gaseste altcineva sa-l contreze, sa-l corecteze sau sa-l contrazica intr-un aspect sau altul, de parca despre asta e vorba intr-un forum. Cum ar putea cineva sa mai impartaseasca... sau cum ar putea un incepator sa mai indrazneasca sa mai intrebe cand i se da peste nas si este trimis la studiu imediat. E adevarat ca unii au sarit peste studiu si au ajuns albinari prea devreme dar asta e... omul cand are o problema urgenta intreaba, crezand ca va primi mai repede un raspuns de pe forum decat l-ar gasi intr-o carte. Nu trebuie combatuti nici incepatorii nici cei cu oarecare experienta; un forum nu e o competitie, nu trebuie sa dovedim nimic nimanui.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Roitul de primavara!

Mesajde B.K » 31 Mai 2014, 23:14

Faza e ca fiecare apicultor lucreaza in felul lui , nu e un STAS de lucru ca sa zic asa. Sa nu uitam ca mai mult sau mai putin toti am fost incepatori si "pana nu esti mic nu o sa fi mare" . Este adevarat ca unele intrebari sunt absurde si de cele mai multe ori apicultura se asociaza cu fonduri europene , se viseaza frumos la banii de la uniune...........doar ca nimeni nu iti da degeaba.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori