Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ajutor cu albinutele

Mesajde IonutDJ » 23 Mai 2014, 21:18

Va salut dragi apicultori.Sunt nou pe acest forum si incepator in apicultura.Saptamana trecuta am primit de la un prieten 3 roi de albine(5 rame/roi, 3 cu foarte multa albina pe ele) si acum nu prea stiu cum sa procedez.Am cumparat niste carti dar nu spun efectiv ce trebuie sa faci ca sa le ai puternice si sanatoase.Chestia frumoasa este ca am inceput sa le "iubesc" si nu as vrea sa le pierd(sa moara).Am citit pe site-uri ca in luna asta ar trebui sa le fac tratamente si daca roii sunt mai slabi sa ii stimulez cu sirop.Problema este ca unt zeci de retete de sirop si produse pe piata si nu stiu ce sa aleg.Asa ca daca ma puteti ajuta su niste sfaturi si retete as fi foarte recunoscator.Eu sunt din Dolj, daca este cineva din zona ar fi ok sa ne intalnim sa vorbim.
Va multumesc
IonutDJ
 
Mesaje: 9
Membru din: 23 Mai 2014, 21:06

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde proapis13 » 23 Mai 2014, 21:32

Bun venit pe forum si spor la invatat !!
Cea mai buna reteta de ,,sirop'' este cea de la adresa de mai jos
viewtopic.php?f=9&t=643
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde redoo » 23 Mai 2014, 21:54

Iubire,iubire,dar sa ai grija sa nu le sufoci. Bine ai venit
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde activ » 23 Mai 2014, 22:20

IonutDJ scrie:Va salut dragi apicultori.Sunt nou pe acest forum si incepator in apicultura.Saptamana trecuta am primit de la un prieten 3 roi de albine(5 rame/roi, 3 cu foarte multa albina pe ele) si acum nu prea stiu cum sa procedez.Am cumparat niste carti dar nu spun efectiv ce trebuie sa faci ca sa le ai puternice si sanatoase.Chestia frumoasa este ca am inceput sa le "iubesc" si nu as vrea sa le pierd(sa moara).Am citit pe site-uri ca in luna asta ar trebui sa le fac tratamente si daca roii sunt mai slabi sa ii stimulez cu sirop.Problema este ca unt zeci de retete de sirop si produse pe piata si nu stiu ce sa aleg.Asa ca daca ma puteti ajuta su niste sfaturi si retete as fi foarte recunoscator.Eu sunt din Dolj, daca este cineva din zona ar fi ok sa ne intalnim sa vorbim.
Va multumesc

Bine ai venit ! ... în apicultură cât şi pe forum. ;)
În ce localitate ai stupina ... şi/sau unde locuieşti ? ... în ideea de a se găsi vreun apicultor vecin care să te ajute (sfătuiască) pe viitor.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde IonutDJ » 23 Mai 2014, 23:44

Merci pentru reteta dar din ce am mai citit si eu pe net am intele ca siropul din zahar nu prea ar fi bun ca uzeaza albina.Am citit undeva de:Dulcofruct+startovit+apimida+neostat, cica stimuleaza matca sa depuna oua ajuta puietul la crestere si e si tratament.ce ziceti?a folositt cineva ceva in genul asta.

Eu stau in Craiova dar stupii ii am in Calopar, aproape de Segarcea.
IonutDJ
 
Mesaje: 9
Membru din: 23 Mai 2014, 21:06

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde TDI » 24 Mai 2014, 08:51

Bre, ia şi citeşte, e scris pe aici tot. Înafară de zaharuri, prezente în pungă sau gata preparate, doar mierea nu uzează- de uzură să-ţi faci probleme primăvara şi toamna când populaţia e mică şi nu găsesc în natură nectar şi polen. Au matcă împerecheată? Reţeta aia a ta las-o altora.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde sammy » 24 Mai 2014, 18:05

"Dulcofruct+startovit+apimida+neostat, cica stimuleaza matca sa depuna oua ajuta puietul la crestere si e si tratament.ce ziceti?"

Aoleu!


"Am cumparat niste carti dar nu spun efectiv ce trebuie sa faci ca sa le ai puternice si sanatoase."

http://www.resistantbees.com/index_e.html
Avatar utilizator
sammy
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Dec 2012, 16:02
Localitate: Fratesti, Giurgiu

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde gigiploesteanu » 24 Mai 2014, 18:23

Dragă IonutD3. Te sfătuiesc să hrăneşti albinuţele tale numai cu miere. Nu vei fi dezamăgit nici tu, nici ele. Succes în apicultură !
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
Avatar utilizator
gigiploesteanu
 
Mesaje: 62
Membru din: 05 Apr 2011, 14:04
Localitate: Galati 0746922437

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde B.K » 24 Mai 2014, 20:13

gigiploesteanu scrie:Dragă IonutD3. Te sfătuiesc să hrăneşti albinuţele tale numai cu miere. Nu vei fi dezamăgit nici tu, nici ele. Succes în apicultură !

Atunci de ce mai cresti sau ingrijesti albine???.................sa bagi bani in ele??...................la 2-3 stupi poate ca merge treaba , cand numarul lor creste peste 15-20 (sa nu zic mai mult ) o sa-ti schimbi parerea despre hranirea DOAR cu miere :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde zimtelro » 24 Mai 2014, 20:44

La 2-3 stupi nu ai miere nici pentru tine nici pentru ei, aduci bani din casa, la 20-50 de stupi ai miere pentru tine si o mica parte si pentru ei, cand ramai fara miere pentru ei aduci bani tot din casa si le cumperi zahar, albinele ne da miere si noi smecheri ;) le dam zahar(bomboane) , mai rau este cand nu ai nici miere si trebuie sa aduci tot profitul si sa-l bagi in albine. Daca albinele nu au un cules abudent nu strica o mica stimulare cu sirop, iar la 2-3 stupi nu este o mare cheltuiala. Stimularea o poti face cu miere, protofil si apicomplex.
zimtelro
 
Mesaje: 50
Membru din: 26 Oct 2011, 10:05
Localitate: Zimnicea

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde Ala nou » 24 Mai 2014, 20:47

Cum se face stimularea cu miere, protofil și apicomplex?
Avatar utilizator
Ala nou
 
Mesaje: 123
Membru din: 30 Iul 2013, 09:00
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde danman » 24 Mai 2014, 20:51

Iar eu te "sfatuiesc" sa nu hranesti albinutele daca esti incepator. Mai mult ca sigur au deja destula albina ca sa se hraneasca singure si apoi e plina vara. Pe de alta parte, daca esti incepator (cateodata si avansat) e foarte usor sa declansezi furtisagul - ceea ce poate reprezenta o problema destul de serioasa pentru tine. Lasa hranitul si stimularile pentru mai tarziu. Iar hrana minune care face tot inclusiv frectie..... - tot ele stiu de unde s-o "cumpere". Sper ca nu te-am ofensat in vre-un fel (stiu ca forumul are cateodata acest dar).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde B.K » 25 Mai 2014, 09:30

zimtelro scrie:La 2-3 stupi nu ai miere nici pentru tine nici pentru ei, aduci bani din casa, la 20-50 de stupi ai miere pentru tine si o mica parte si pentru ei, cand ramai fara miere pentru ei aduci bani tot din casa si le cumperi zahar, albinele ne da miere si noi smecheri ;) le dam zahar(bomboane) , mai rau este cand nu ai nici miere si trebuie sa aduci tot profitul si sa-l bagi in albine. Daca albinele nu au un cules abudent nu strica o mica stimulare cu sirop, iar la 2-3 stupi nu este o mare cheltuiala. Stimularea o poti face cu miere, protofil si apicomplex.

Tocmai asta am spus si eu "daca ai 2-3 merge treaba cu hranitul doar cu miere" , cand ai 50 si cantarul ramane pe 0 la salcam nu e tocmai bine
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde zimtelro » 26 Mai 2014, 15:34

Ala nou scrie:Cum se face stimularea cu miere, protofil și apicomplex?

Pe perioada de primavara pana la inflorirea pomilor fructiferi, cand temperaturile au permis am stimulat( in cantitati mici 150-200 ml) pe familie cu miere, protofil si apicomplex( 1 kg miere, 1 litru apa, 20 ml protofil, 1 gr.apicomplex) si a fost foarte bine. Stimularea se poate face cand nu exista cules abundent pentru a mentine familiile in stare activa, stimularea se face la toti stupii din stupina si pe inserate pentru a nu produce furtisag, si ca siropul sa fie consumat pana dimineata. Si nu se administreaza mai mult de 4-5 stimulari in aceasta perioada.
zimtelro
 
Mesaje: 50
Membru din: 26 Oct 2011, 10:05
Localitate: Zimnicea

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde IonutDJ » 26 Mai 2014, 21:32

ziceam sa ii stimulez putin pana se mai mareste familia(7-8 rame) ca sa fie albina suficienta pentru cules pentru ca in Dolj a plouat foarte mult in ultimele saptamani si nu au iesit la cules.Sambata am fost pe la ei si cu toate ca a fost cald afara, peste 25 grade nu mi s-au parut foarte multe albine ca au iesit la cules, sa zic ca veneau cam 30 de albine pe minut incarcate cu polen, acum nu stiu daca este mult sau putin dar mie mi se pare cam putin.Legat de tratament credeti ca este necesar vreunul acum tinand cont ca nu stiu daca au facut vreunul??
IonutDJ
 
Mesaje: 9
Membru din: 23 Mai 2014, 21:06

Re: ajutor cu albinutele

Mesajde ignatov andrei » 26 Mai 2014, 21:39

BeeeK scrie:
gigiploesteanu scrie:Dragă IonutD3. Te sfătuiesc să hrăneşti albinuţele tale numai cu miere. Nu vei fi dezamăgit nici tu, nici ele. Succes în apicultură !

Atunci de ce mai cresti sau ingrijesti albine???.................sa bagi bani in ele??...................la 2-3 stupi poate ca merge treaba , cand numarul lor creste peste 15-20 (sa nu zic mai mult ) o sa-ti schimbi parerea despre hranirea DOAR cu miere :D


Da' de ce mai BeeeK, hranite DOAR cu miere devin prea sanatoase si nu e bine cand ai "mai multi stupi" (nu conteaza si numarul de familii)?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori