Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stimularea si intretinerea roilor

Mesajde sorin.sorin » 12 Iun 2014, 17:34

Buna ziua tuturor ! Am o mare rugaminte pt apicultorii cu state vechi de pe aici,dar si la cei incepatori cu privinta la modul in care stimuleaza roii. Avand in vedere ca anul asta prin zona Giurgiului a fost o adevarat abundenta in ceea ce priveste roitul (norocul incepatorului fara bani,adica eu :D ), multi am reusit sa ne facem ceva cutii in plus cu albinute. Dar (ghinionul incepatorului,adica tot eu) desi am cautat prin carti si reviste de specialitate cat se poate de mult,lucrurile mi se par un pic ambigue in ceea ce priveste stimularea si intarirea roilor. Drept urmare am constatat ca in mod clar sunt praf si inca nu stiu ce am de facut in ceea ce priveste stimularea unui roi. Aici vb de o reteta anume...naturala,de natura medicamentoasa,care este mai eficienta,care este mai sanatoasa sau care le combina pe amndoua. Va rog inca odata cei cu experienta ...mai ajutati-ne inca odata.
Multumesc mult !!!
Avatar utilizator
sorin.sorin
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Dec 2013, 21:36

Re: Stimularea si intretinerea roilor

Mesajde B.K » 12 Iun 2014, 18:23

Cititi , ctiti , cititi , parca prea vreti totul mura-n gura. Unii apicultori nu mai au loc de carti de apicultura prin casa , iar tu intrebi cu ce se hranesc roiurile. Roiurile se hranesc cu miere sau cu sirop de zahar. Uite aici , spor la citit > viewforum.php?f=9
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Stimularea si intretinerea roilor

Mesajde janese » 12 Iun 2014, 20:55

pui la fiert patru litri de apa...cand da in clocot apa, diluezi intr-o cana opt grame de sare de lamaie(un pliculet de sare dr oetker) si doua lingurite rase de sare de bucatarie...rastorni solutia apa sare bucatarie-sare lamaie peste cei patru litri de apa clocotita...apoi incepi si torni zece kile de zahar tos...mesteci regulat sa nu se lipeasca de fundu oalei. tot siropul este opac in stadiul asta!mesteci regulat ... cand incepe sa dea in clocot, siropul se limpezeste nu mai este opac...opresti focul (daca-l faci seara il lasi pana dimineata) de dimineata torni in sirop o juma de litru de ceai apicol (infizie)de plante medicinale si omogenizezi siropul prin mestecare cu o lopetica...apoi faci intr-o cana o solutie de doua masuri a patru grame de apicomplex plus un pliculet de startovitde cinci grame..mesteci in cana asta pana nu mai auzi ca ,,traznesc" cristalele de startovit..apoi rastorni treptat solutia asta in oala cu sirop si amesteci sa se omogenizeze...atentie cand pui apicomplexul si startovitul sa nu fie siropul fierbinte...il pui in pet de 5 litri..rezulta doua pet-uri si inca un litru. miercurea si duminica seara, dai fiecarui roi cate 200---400 ml functie de ce hranitoare ai....nu e pericol de furtisag ! urdinisele sa nu le ai mai lungi de 3-4cm...sa nu faci dare de sirop pe capace...albina sa nu intre decat pe urdinis! bine e daca ai si o tinctura de pelin in tuica tare...10ml la litru de sirop
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Stimularea si intretinerea roilor

Mesajde sorin.sorin » 13 Iun 2014, 12:09

multumesc mult janese. :) spre deosebire de raspunsul lui beeek, raspunsul tau este exact ce aveam nevoie.
Avatar utilizator
sorin.sorin
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Dec 2013, 21:36

Re: Stimularea si intretinerea roilor

Mesajde copos » 13 Iun 2014, 20:20

BeeeK scrie:Cititi , ctiti , cititi , parca prea vreti totul mura-n gura. Unii apicultori nu mai au loc de carti de apicultura prin casa , iar tu intrebi cu ce se hranesc roiurile. Roiurile se hranesc cu miere sau cu sirop de zahar. Uite aici , spor la citit > viewforum.php?f=9

Re: roi artificiali

de BeeeK » 14 Mai 2013, 19:56
Daca s-a mai pus intrebarea asta imi cer scuze.

Pana la ce data este indicat sa se faca roiuri cu matci imperecheate ???

BeeeK

Mesaje: 500
Membru din: 09 Mai 2013, 20:11
Localitate: Bucuresti
Sus
Re: roi artificiali

de un OM » 14 Mai 2013, 21:23
Pai... poti sa il faci si in septembrie, daca ii dai vreo 5-6 rame cu puiet capacit. Depinde pentru ce doresti roiul. Productie anul acesta, la anul, schimbarea vreunei matci batrane?

un OM

Mesaje: 1256
Membru din: 24 Feb 2011, 20:57
Localitate: Prundu-Giurgiu
Sus
Re: roi artificiali

de BeeeK » 14 Mai 2013, 22:04
un OM scrie:
Pai... poti sa il faci si in septembrie, daca ii dai vreo 5-6 rame cu puiet capacit. Depinde pentru ce doresti roiul. Productie anul acesta, la anul, schimbarea vreunei matci batrane?

Roiuri , pentru anul viitor.
copos
 
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mar 2011, 08:05
Localitate: giurgiu

Re: Stimularea si intretinerea roilor

Mesajde B.K » 13 Iun 2014, 21:39

S-au dus vremurile alea amice :lol:
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori