Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde vulpea » 07 Iul 2014, 22:09

pai 7,62 !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde modigliani » 07 Iul 2014, 22:19

vulpea scrie:pai 7,62 !


Fratioare , ala-i pus la deruta , sa nu fuga omu' din prima ! :lol:
Da' ia sa intrebi tu p-acilea , ..... io trag cu mortiere , nene ! Cu napalm , cu V5 , cu Tomahawk , cu ..... alte-d-alea!

Uite , intreaba-l pe Dragos , ca el stie cel mai bine ........ E-n buncar si-acum , la fun an de cand am incetat tirul !
modigliani
 

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde Crysty » 07 Iul 2014, 22:30

Bambucha scrie:
vulpea scrie:...poporul roman este facut de dace curve si puscariasi romani ! ....AM ZIS !


Suntem profund miscati de cugetarile dumneavoastra, insa ce legatura are cu topicul?

@ Crysty crestere organica este alta mancare de peste, cu siguranta te refereai la o crestere progresiva, treptata, ascendenta. ;)
Timpul cerne totul!


Cresterea organica reprezinta crearea unui volum prin crestere progresiva a propriei structuri. Da, de acord ca nu asa este definita in carte, dar sunt pe aproape.

Banii cern totul. Aproape.
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde vulpea » 07 Iul 2014, 22:33

ca cum afacere legitima cand,toata ziua,afacerea nu poate fi decat legala sau nelegala !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde joohny » 07 Iul 2014, 23:10

TDI scrie:
joohny scrie:Putem munci de 100 de ori mai mult si sa gindim de 200 de ori mai mult ca pina acum

Pib-ul Germaniei e de vreo 30 de ori mai mare decât al României; daca am munci de 100 de ori mai mult i-am ajunge in 2,3 ani (in PIB sunt incluse si împrumuturile) daca am gândi de 200 de ori mai mult s-ar muta Harvard, Stanford, Oxford, Cambridge in Romania - sa nu mai vorbim de faptul ca foarte repede am face functional zborul spatial, am coloniza o alta planeta, am elimina toate bolile si războiul la nivel global - sa nu mai vorbim de reinventarea rotii. P.S Stiu ca eu asta as face!


Va salut.Asta este parerea ta,si este o parere teoretica insa in realitate valorile de mai sus ar trebui triplate pt. ai ajunge in 5 ani min.cu conditia ca ei sa bata pasul pe loc.Poate inca mai circula pe piata bancul cu romanul si japonezul.Nu mai stiu exact cum este insa cu aprox. este cam asa:
romanul-mai japoneze cite ore lucrati voi pe zi de sinteti asa de dezvoltati?
japonezul-8 ore
romanul-cum,naiba ca si noi lucram tot 8 ore pe zi.Ia fii mai explicit.
japonezul-pai,noi muncim cam asa:2 ore pt. mine ,2 ore pt. rege,2 ore pt. tara si 2 ore din constiinta=8 ore.
romanul-asa!!!pai si la noi este cam asa 2 ore pt. mine,2 ore pt. tara,rege nu avem,constiinta nu avem=4 ore
Deci,ei au ajuns pe luna iar noi in...europa.
Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde ignatov andrei » 08 Iul 2014, 00:06

vulpea scrie:,,vere,, Modigliani,pai cu sectorul asta al tau poti sa-i ,,omori,, pe toti prostii !.cand cineva vrea sa te faca prost in mod elegant,ti-o zice:fi baiat destept,ca prea multi prosti sunt in tara asta(verificat de mine cu un tigan in Bucuresti care bineinteles ca nu s-a prins).


Daca tu ai, ca si exemplu, doar un tigan "care nu s-a prins", nu crezi ca... ar fi bine sa fii baiat destept??? ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde vulpea » 08 Iul 2014, 02:30

hai ca nu m-am prins ,care e problema ta afara de faptul ca esti moldovean ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde FLORINELU » 08 Iul 2014, 08:56

buna dimineata dragilor si iubitilor (sper) colegi.
noa iaca m-am sculat si eu acuma dimineata si neavand nici o treaba pe la albine,ca vorba aia,ca anul asta ,nu am fost niciodata mai sarac in nectar,am trecut pe net si binenteles ca pe forum stuparitul la pagini personale si cum pe acolo nu prea am gasit mare lucru interesant de citit am zis sa citesc si eu topicul asta la care ii zice "multi veniti,putini chemati {plecati?}). l-am citit tot de la cap la coada si nu am invatat nimic despre albine,v-ati certat putin ati facut ceva politica,istorie si altele pe care si eu cu mai putine scoli le stiiam cam demult,dar despre albine cam putin ati vorbit aici.oare de ce :?: sincer pe mine si poate si pe altii nu ne prea intereseaza aici pe forumul de apicultura decat problemele albinelor,sau mai bine-zis cele care au legatura cu apicultura,ca mai scapam si noi cate una cateodata asa in afara subiectului ne cerem scuze ,dar.............
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde vulpea » 08 Iul 2014, 09:25

acest loc,cred eu,nu este despre albine ci despre albinari si problemele lor !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde mirceas » 10 Iul 2014, 01:07

vulpea scrie:acest loc,cred eu,nu este despre albine ci despre albinari si problemele lor !

Corect, despre albinarii incepatori care au impresia ca vor scoate mii de tone de miere si care cred ca se vor umple de bani peste noapte, dupa iarna aceasta se vor cerne prin sita adevarului, care este intr-adevar pasionat va infrunta neajunsurile acestui an prost ! Insa si eu am curiozitatea ce se va intampla cu cei care au facut un credit, au investit in apicultura, iar dupa ce va trage linia la sfarsitul anului, vor vedea ca treaba nu e chiar asa de buna, scenariul cel mai cumplit este acela in care, familiile vor muri in aceasta iarna, ratele creditului vor trebui platite oricum, de unde nu se stie ! Nu am vrut sa zic cu rautate si nu doresc raul la nimeni, zic sa dea Dumnezeu ca pana la urma sa fie bine pentru toata lumea, insa saracele albine nu au nici o vina ! Ideea principala care se aplica apiculturii la proverbul" Multi veniti, putini chemati" asta a vrut sa exprime, ca doar cei pasionati vor supravietui !
mirceas
 
Mesaje: 74
Membru din: 10 Iul 2012, 12:50

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde asdf » 23 Iul 2014, 14:06

Multi cad in unditele UE-ului in carligele carora sunt bagate momelile(credite, subventii etc.), sclavie pe viata.
asdf
 
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 08:11

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde Mircea_63 » 23 Iul 2014, 16:54

vulpea scrie:ca si vorba ailalta:cainele moare de urat si prostul de grija altuia,ghici.


Corect draga Vulpita! Abia ai venit dupa o pauza de o saptamana. Atata de dor ti-a fost de forum si iti pasa tie de apicultura, incat te lansezi din nou...

Citatul tau de mai sus este atac la persoane. La care persoane? La care vrei tu. Mai fa o zi pauza si revino cu alta atitudine sau ...ia altitudine.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde proapis13 » 23 Iul 2014, 17:55

asdf scrie:Multi cad in unditele UE-ului in carligele carora sunt bagate momelile(credite, subventii etc.), sclavie pe viata.

Si vulpea cind nu a putut ajunge la struguri a decretat ca sunt acri ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde asdf » 25 Iul 2014, 10:48

Ai dreptate. Dumnezeu sa iti dea sanatate!
asdf
 
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 08:11

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde jenica67 » 25 Iul 2014, 11:09

Eu personal nu ma consider chemat, eu am venit, dar sper sa respect dictonul roman : Veni, vidi, vici !! :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Multi veniti, putini chemati

Mesajde ignatov andrei » 25 Iul 2014, 11:25

jenica67 scrie:Eu personal nu ma consider chemat, eu am venit, dar sper sa respect dictonul roman : Veni, vidi, vici !! :lol:


Eu ti-as (mi-as) dori sa Nu respecti dictonul!
Sanatate!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori