Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Disparitie albine din stup!!!

Mesajde emet » 12 Iul 2014, 22:06

Salutare..ma confrunt cu o problema ciudata anul asta..desi intr-adevar a fost un an foarte slab,cel putin in partile olteniei!..mi-au plecat albinele din 4 stupi,nu toti odata,pe rand..au inceput din luna mai,primul si ultimul acum cateva zile.
In doi din ei nu am mai gasit albina absolut deloc iar in ceilalti pe o singura rama,fara matca.
Sunt in al treilea an de practica deci nu pot sa spun ca am mare experienta dar am deprins cateva lucruri esentiale pentru a continua dar nu am mai intalnit pana acum situatia asta..pana acum i-am avut plasati pe o panta iar anul asta le-am facut o vatra si i-am mutat..sunt protejati de soare,vant si am ingradit vatra pentru a nu deranja animalele lucrul lor..va dau detaliile astea deoarece poate imi scapa mie ceva si cineva s-a mai intalnit cu situatia asta.
Miere au depus destul de putina si in urma disparitie lor am observat ca ramele sunt complet goale dar specific nu am mai intalnit situatia asta pana acum..astept pareri
emet
 
Mesaje: 7
Membru din: 12 Iul 2014, 21:51

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde dorindafi » 12 Iul 2014, 22:11

ei , da incurcate mai sunt caile domnului
cum ai scris la localitatea de unde eshti ca nu-ntzeleg ?
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde ignatov andrei » 12 Iul 2014, 22:12

Daca nu sunt semne de furtisag (ceara roasa de pe faguri in mod dezordonat), atunci ai avut un cules in primavara de la o sursa care a fost stropita, iar polenul (nectarul) adus in stupi a fost toxic!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde emet » 12 Iul 2014, 22:28

Sunt din Gorj...ideea este ca in zona mea nu se fac stropiri in masa decat iebicidari la cereale(specific se fac cu utilaje terestre nu aero) si nimeni din imprejurimi(sunt cativa crescatori in zona)nu a remarcat nici o problema.
Nici ceara roasa haotic,pur si simplu au plecat..
La ultimul ramas am precizat mai sus au ramas albine numai pe o rama,fara matca.
Neavand cules puternic,ma gandesc ca si asta e o cauza deoarece acum am inceput sa la suplimentez hrana(sirop)..a plouat puternic si la salcam si la tei.
emet
 
Mesaje: 7
Membru din: 12 Iul 2014, 21:51

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde TDI » 12 Iul 2014, 22:37

Nu e CCD. De aceea apicultorii trebuie sa stea lângă stupi. Altfel ar fi ca acum 20 de ani.. cam ca la Margarit, dar cu o productie de 5 ori mai mica.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde dorindafi » 12 Iul 2014, 22:38

din gj , cam departe de mine !
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde Mircea_63 » 12 Iul 2014, 22:58

O ipotetica migratie cauzata de foame? Care ar fi istoricul rezervelor?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde kiloz » 12 Iul 2014, 22:59

La albine mai trebuie si mincare.Au ramas fara rezerva de miere si ca ultima solutie sa nu moare de foame au parasit stupul. .Le spune roi de foame.
Mai poate sa fie o infestare masiva cu varoa.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde modigliani » 12 Iul 2014, 23:00

TDI scrie:Nu e CCD. De aceea apicultorii trebuie sa stea lângă stupi.


Ce-are una cu alta ? Fuge CCD-ul daca stuparii stau langa albine ?
modigliani
 

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde Mircea_63 » 12 Iul 2014, 23:06

Pictore, NU E CCD...ca daca era n-aveai ce face, ci este un efect al neglijentei in momente grele pentru albina si "de aceea apicultorii trebuie sa..."

Asa am perceput eu mesajul. TDI te poate lamuri mai bine.( Anul 2014-2020? :lol: )
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde Adrian Galofteanu » 12 Iul 2014, 23:45

kiloz scrie:.Mai poate sa fie o infestare masiva cu varoa.


Eu merg pe varianta asta! Am trait-o in anii 84-85 si este greu sa o mai uit!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde Dragos2006 » 13 Iul 2014, 08:44

E o banală varooa .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde emet » 13 Iul 2014, 09:07

Varoa?!..Tratamentele sunt facute la timp cu varachet folosind varojetul?,dar orice este posibil.
O sa ma uit atent in stup si la albinele ramase sa vad daca se observa urme.
Ciudat este ca pana acum am urmat aceeasi pasi in tratament si lucru in stupina si nu am patit asa ceva deci nu este vorba de neglijenta!Stupii ii am la ctv. minute de casa si ii verific destul de des.ex:acum 4 zile am facut o evaluare in toata stupina si nu am observat nici o neregula si dupa 2 zile...
Am uitat sa specific am avut ceva probleme cu furnicile dar decat unul am presupus ca s-a dus din aceasta cauza gasindu-l plin de furnica..restul au fost curati!
Daca aveti solutii impotriva furnicilor astept sfaturi si pe teme asta..toate de cand am mutat stupina pe noua vatra.
emet
 
Mesaje: 7
Membru din: 12 Iul 2014, 21:51

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde ionut iasi » 13 Iul 2014, 10:07

Si eu am avut probleme cu furnicile si in primul rand am incercat cu solutii mai blande(sare,praf de BCA,pudra de talc,vaselina) si nu au mers si am cumparat de la o farmacie fitosanitara un pliculet cu un praf special pt furnici si am dat pe sub paleti si in spatele lor si de cateva luni de cand am dat nu am mai vazut picior de furnica pe acolo. :)
Avatar utilizator
ionut iasi
 
Mesaje: 304
Membru din: 16 Feb 2014, 20:07
Localitate: Iasi

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde dorindafi » 13 Iul 2014, 11:06

emet scrie:Varoa?!..Tratamentele sunt facute la timp cu varachet folosind varojetul?,dar orice este posibil.
O sa ma uit atent in stup si la albinele ramase sa vad daca se observa urme.
Ciudat este ca pana acum am urmat aceeasi pasi in tratament si lucru in stupina si nu am patit asa ceva deci nu este vorba de neglijenta!Stupii ii am la ctv. minute de casa si ii verific destul de des.ex:acum 4 zile am facut o evaluare in toata stupina si nu am observat nici o neregula si dupa 2 zile...
Am uitat sa specific am avut ceva probleme cu furnicile dar decat unul am presupus ca s-a dus din aceasta cauza gasindu-l plin de furnica..restul au fost curati!
Daca aveti solutii impotriva furnicilor astept sfaturi si pe teme asta..toate de cand am mutat stupina pe noua vatra.

colegu , cu s-au fara voia mea , am patzito shi eu anul asta cu toata stupina din pastoral shi nu numai odata ci de doua ori
la mine sa depopulat doar catul shi la citeva familii shi o rama din cuib
am gasit shi explicatzia
dar se pare ca la tine e mult mai rau
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Disparitie albine din stup!!!

Mesajde emet » 13 Iul 2014, 11:20

In momentul asta,sincer,tind sa cred ca nu furnicile sunt de vina...le-am 'venit de hac' pana la urma..se intampla pana luna trecuta sa am in stupina,problema e ca ultimii 2 pur si simplu s-au dus....
Am in jurul stupinei lucerna care s-a tratat cu Fastac,impotriva unei gargatite..s-a tratat seara tarziu,dispersare mecanica(manuala)cu pompa si nu in timpul cat a fost inflorita,ma gandem si la asta desi mi-au zis cei de la fitofarm.ca nu ar fi probleme atat timp cat nu se aseaza albina pe ea..stupina nu este asezata pe lucerna ci aparte.
emet
 
Mesaje: 7
Membru din: 12 Iul 2014, 21:51

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori