Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 24 Aug 2014, 12:28

Am vazut aceeasi evolutie a artificialilor si pe 5 sarme, de 0,4 sau 0,5. Inclusiv pe rama de 1/2.

Pana ajunge albina sa intareasca structura cu ceara, parafina in exces isi spune cuvantul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 24 Aug 2014, 13:54

Adrian Galofteanu scrie:Eu nu zic ca fagurii nu sunt de proasta calitate dar mai sunt niste "spiluri" privind motivele de "curgere" a fagurelui.

Uite de ex. la pozele afisate mai sus. Mi se pare ca insarmarea este defectuoasa. Unu la mana: distanta de la prima sarma pana la leatul superior este prea mare. Doi la mana: patru sarme nu sunt suficiente pentru o rama Dadant.

Prostii astia de oocidentali fac si canal in leatul superior unde se introduce foita de fagure si daca dupa introducere in canalul asta ii mai dam si cateva picaturi de ceara cu o lumanare, atunci in mod sigur acel fagure nu va mai "curge" niciodata.


Nu vreau sa ma cert cu tine , .... spilurile alea is egal cu 0 , vezi ca de la sarma o curs nu de la leat ... asa ca ex. dat de tine cu prostii de occidentali ....= 0
Sa-ti mai povestesc ceva la inceput ( al meu) nu faceam rost de foite asa cum vream si mai ales la liber ( pile , cunostinte si abea faceam rost de cateva ) si eram nevoit sa bag in magazii rame doar cu sarma fara nimic identici insarmati ca asta .... si surpriza am avut faguri dadant 1/1 de 5 - 6 kg naturali si nu o curs nici unul, da nici unul .
La mine sarmele sunt intise maxim cand pun foitele nu cum am vazut la altii , spetezele sunt mai groase sa pot intinde bine sarma ... o sa pun si poze cu faguri care or curs doar la construit!!!! ( neincarcati cu nimic , doar albina care construia) ..... cum ii posibil asa ceva????
RASPUNS = PARAFINA!!! in excessss .... si pe bani tot mai multi !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde proapis13 » 24 Aug 2014, 14:11

Trantorul@ scrie:am avut faguri dadant 1/1 de 5 - 6 kg naturali si nu o curs nici unul, da nici unul .

....si ce-ti mai place si tie shaormaaaa....... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 24 Aug 2014, 14:36

proapis13 scrie:
Trantorul@ scrie:am avut faguri dadant 1/1 de 5 - 6 kg naturali si nu o curs nici unul, da nici unul .

....si ce-ti mai place si tie shaormaaaa....... :lol:


Nu am mancat niciodata asa ceva , nici nu prea stiu ce iii si acum nici ca ma mai intereseaza ....
Nu mai raporta totul la "tine" ce ai vazut sau citit vezi ca mai sunt persoane care or avut asa ceva ... poate si ceva mai grei ( 8 rame in magazie normala de 10 ) ca deh nici rame nu erau pe toate gardurile atunci , si anu asta cred ca am avut unu spre 5 kg , e drept ca numa 1 ....acu pun 9 rame in magazie de 10 si nu am pieptene de distanta inca si le pun si io asa ochiometric si unele se mai deplaseaza si incarca si lungesc pe cate unu de numa .....faza la complectari - pregatiri iernare , anii trecuti, faguri capaciti am distantat 3- 4 mm ramele si am zis sa mai completez ceva , la unii au construit peste capaceala inca un rand de celule , ai vazut asa ceva sau .... mai consum niste shaorma ? :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde proapis13 » 24 Aug 2014, 15:44

Nici mi nu-mi place shaorma....prefer plescavita sirbeasca....
Cum o foto cu rama pe cantar face cat o mie de cuvinte si aceea lipseste din cadru
ma limitez in a scria cum ca acel cintar de mana mai da ges cate odata ;)
nu mai toci tastatura,pe tine te cred pe cuvint....pe bune... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dicu Ion » 24 Aug 2014, 16:06

Trintorul cunosc perioada aceia cu faguri ,si daca mai povestesc la cineva ,se uita mirat si nu le vine sa creada.
Astazi se gaseste de toate mai ramine ca cei ce se apuca de apicultura sa invete ce trebuie dar mai ales ,cum trebuie.Nici rame nu se gaseau,dar am trectu prin toate ,si astazi cind sit in stupina ma simt sufleteste tinar ca atunci.Va doresc toate cele bune.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Aug 2014, 20:29

Trantorul@ scrie:Nu vreau sa ma cert cu tine , .... spilurile alea is egal cu 0 , vezi ca de la sarma o curs nu de la leat ... asa ca ex. dat de tine cu prostii de occidentali ....= 0


Ma ierti daca te simti lezat. Eu nu am vrut decat sa atrag atentia celor care sunt mai putin experimentati sa nu dea vina doar pe FA.

Personal nu am probeleme de acest fel si de asta imi vine greu sa inteleg. O singura data intr-un an am incercat insarmarea verticala in W si mi-au cazut o parte din faguri la papadie. In rest nu am avut problema asta.

Ma gandesc si la o alta cauza. Daca FA sunt din prima crescuti si umpluti cu miere atunci cred ca in conditiile in care nu sunt de calitate sa se intample ce spune colegul Trantorul@.

Eu, si cred ca mai toti, bagam FA in cuib si prima data este puiet. Abia acum la finele lui august ii trag la margine si poate sa ii umple ca nu se mai rup.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ovidiu_78 » 24 Aug 2014, 21:06

Adrian Galofteanu scrie:
Eu, si cred ca mai toti, bagam FA in cuib si prima data este puiet. Abia acum la finele lui august ii trag la margine si poate sa ii umple ca nu se mai rup.


Si cind nu ai faguri si esti in plin cules? Tot in cuib ii bagi prima data? Nu prea cred...si eu am anul acesta citiva faguri care au curs un pic....unii da altii nu...sunt cei sarbesti de la novi sad....
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 24 Aug 2014, 21:25

Adrian Galofteanu scrie:
Trantorul@ scrie:Nu vreau sa ma cert cu tine , .... spilurile alea is egal cu 0 , vezi ca de la sarma o curs nu de la leat ... asa ca ex. dat de tine cu prostii de occidentali ....= 0


Ma ierti daca te simti lezat. Eu nu am vrut decat sa atrag atentia celor care sunt mai putin experimentati sa nu dea vina doar pe FA.

Personal nu am probeleme de acest fel si de asta imi vine greu sa inteleg. O singura data intr-un an am incercat insarmarea verticala in W si mi-au cazut o parte din faguri la papadie. In rest nu am avut problema asta.

Ma gandesc si la o alta cauza. Daca FA sunt din prima crescuti si umpluti cu miere atunci cred ca in conditiile in care nu sunt de calitate sa se intample ce spune colegul Trantorul@.

Eu, si cred ca mai toti, bagam FA in cuib si prima data este puiet. Abia acum la finele lui august ii trag la margine si poate sa ii umple ca nu se mai rup.


Nu ma simt deloc lezat , de aia am si scris ce am scris deoarece nu era cazul la mine de ce ai zis tu , io am in magazii ( caturi ) numai faguri albi, in care o pontat matca indiferent cat ii mut in cuiburi.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 24 Aug 2014, 21:41

Salutari mai Trantore!
Înseamnă ca ai cules bun de polen, daca nu mănânci shaorma si nici nu te-au izgonit albinele! :lol:
Lasa ca am sa pun poze pe pagina mea, cu rame din "alea grele, neica", numai sa-mi dea drumul la NET.
Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 24 Aug 2014, 21:57

Numa bine si rau la nimeni,
Sa stii ca de cand am albine nu o fost polen cat anul asta , azi noapte o ploat din nou bine cu nectaru ii mai greu daca dai glucidic baga pe banda rulanta daca nu mai lejer , au corp gras frumos facut primele pregatite de lupta cu intemperiile , nu vreau sa imi mai aduc aminte de 2011 dupa salcam sau 2012 ... ma refer la zona mea , nici de anu asta da macar o fost polen si la fam . de productie nu cred sa trebuiasca complectat ba chiar sunt de la care mai pot luat si ajuta si altii !!! ( acu sper sa nu nu zica matcile ca ele daca tot ii polen sa vrea sa mai oua in disperare :lol: si sa trebuiasca sa mai complectez ) ...
Asemeni .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 25 Aug 2014, 09:09

ovidiu_78 scrie:
Adrian Galofteanu scrie:
Eu, si cred ca mai toti, bagam FA in cuib si prima data este puiet. Abia acum la finele lui august ii trag la margine si poate sa ii umple ca nu se mai rup.


Si cind nu ai faguri si esti in plin cules? Tot in cuib ii bagi prima data? Nu prea cred...si eu am anul acesta citiva faguri care au curs un pic....unii da altii nu...sunt cei sarbesti de la novi sad....


Este corect ce spui dar vezi obiceiul de lucru personal nu te lasa sa gandesti toate variantele. Eu in caturi am 3/4 sau 1/2. La astea se intampla rar de tot sa curga. La cei cu caturi cu rama intreaga probabil ca apare fenomenul mai des.

Dar... mai este ceva....fagurii nu curg decat atunci cand este abundenta de cules deci sa dea Dumnezeu sa avem mereu aceasta "problema"!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 25 Aug 2014, 09:12

Jean Valjean scrie:Eu, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat undeva la vreo 30 de kilograme de faguri in stupi.
De unde credeti ca ar fi putut sa-mi dea mie producatorul de faguri atata ceara (destul de putina in cazul meu), in conditiile in care eu nu am dat nici un kilogram de ceara la schimb? Cati sunt ca mine?.....

Piata Globala e plina de ceara naturala.Sa nu ceem iluzia ca bietii falsificatori sunt obligati sa multiplice fagurii pentru ca cererea depaseste posibilitatea concreta de producere a cerii naturale.Problema la noi este ca nu avem simtul masurii, al lucrului temeinic, bine facut.O asemenea stare de delir sufletesc nu e rasplatita in nici un fel pe Pamant.Ratele de regula depasesc sursa onesta de venit si de aici tot necazul.Sau cum zice si la carte: ,,Ci fiecare este ispitit cand este tras si momit de insasi pofta sa''.
Fiecare vrea mau mult decat i se cuvine.De aici dezechilibrul.
Un import de ceara de calitate, faguri de calitate, un pret rezonabil si probelma este rezolvata.Dar e prea greu.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Jean Valjean » 25 Aug 2014, 11:45

Cu tot respectul domnule Nicolae, permiteti-mi va rog sa nu fiu de acord cu parerea dumneavoastra. Cel putin in privinta saturatiei pietei mondiale de ceara.
Puteti aduce vreun argument concret care sa sustina afirmatia dumneavoastra ca "piata globala e plina de ceara naturala"? Ceva de genul: "conform statisticilor oficiale, la nivel mondial, anual sunt produse x tone de ceara naturala de albine, care este folosita dupa cum urmeaza: y% in industria cosmetica, z% in industria electronica, ț% in apicultura"? Sau macar la nivel national?
Imi este foarte greu sa cred ca piata este plina de ceara naturala, posibilitatile concrete de productie a cerii fiind relativ mici comparativ cu cererea.
Pe de alta parte, nu prea stiu ce sa inteleg din postarea dumneavoastra. Sa inteleg ca eu, in lacomia mea, sunt vinovat ca am vrut sa-mi dezvolt stupina intr-un ritm de cateva ori mai mare decat in mod natural? Ca am vrut mai mult decat mi se cuvenea si prin asta am creat un dezechilibru? Ca trebuia ca mai intai sa produc eu 30 de kilograme de ceara, pe care sa o transform in faguri? Ca toata lumea, toti apicultorii ar terbui sa procedeze in felul acesta?

Sa ne intelegem, eu nu vreau sa iau apararea fabricantilor de faguri, ci doar sa afirm ceea ce unele persoane de pe aici refuza sa recunoasca si anume ca fagurii artificiali chiar sunt artificiali, iar atunci cand ii cumpara, ii cumpara in cunostinta de cauza.
Si daca au ceva de reprosat, aceasta poate fi cantitatea excesiva de parafina din faguri, nu prezenta ei.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 25 Aug 2014, 12:19

Tot reprosul l-am facut la adresa falsificatorilor si nicidecum la adresa stuparului dornic sa-si extinda stupina si implicit sa munceasca in plus.Nu am nici un repros la adresa celor lacomi la munca.
La standurile Apimondia in Kiev erau exportatori de ceara din Africa si America de sud.
In continuare exista zone in lume in care se practica apicultura semisalbatica in care fagurele artificial nu are cautare.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde kiloz » 25 Aug 2014, 19:37

Falsificare cerii si a fagurii artificiali este deja o boala veche nu sa inventat recent. Calitatea este definita de relatia producator-consumator. Producator-stupar, ceara;consumator-stupar ,fagurii artificiali .Si aici pun intrebarea ,daca in persoana,este si îmbunătățitor a materiei prime,se mai poate face ceva? La prelucrare iar ar trebui mers pe incredere, vrem sau nu faguri falsificate.Cit de corect sint producatorii de ceara? Si cit de corect sint producatorii de fagurii artificiali.
-Fiind vorba de posibilitati de importare:
O fii vorba numai sa fie mai ieftin,sau si calitatea conteaza.Intradevar se mai si gaseste ceara pe piata libera,dar pot sa va spun ca nu este mai ieftina decit la noi.

akmm scrie:La standurile Apimondia in Kiev erau exportatori de ceara din Africa si America de sud.
In continuare exista zone in lume in care se practica apicultura semisalbatica in care fagurele artificial nu are cautare.


Pretul,transportul ar fii numai una din probleme.A doua cu controlul calitatii,si din punc de vedere sanitar veterinar,fiecare sarja ar trebui supusa analizei de laborator. Din Africa,de unde sa stim cu ce boala mai este si contaminata? Este si sar putea aduce si din Serbia, dar ceara de Apis Cerana,si sa nu credeti ca calitativ este mai buna.
Si tot ramine a doua problema bolile contagioase!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori