Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde State » 30 Ian 2016, 00:10

lucky5strike scrie:Posibil ca fagurasii mai sunt parafinati in exces pentru a rezista drumurilor si trambalarilor de pe la toate targurile patriei...

:idea:


Daca vrei sa fi cinstit, esti cinstit si gata, nu cauti scuze. Adaugarea de parafina are ca singur scop profitul. Altfel nu se renteaza sa produci faguri la 30lei/kg cand pretul la ceara este tot pe acolo. Ar face munca patriotică. Sa nu mai zic de cum isi rup gatul pe drumurile patriei dupa faguri si bostina. Vin direct la poarta, numai sa le dai! Nu sunt nici prosti, nici bolanzi, stiu ei cum sa faca banul.
Cat despre sterilizare....sa fim seriosi.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 30 Ian 2016, 00:36

lucky5strike scrie: Eu sunt mai exigent de felul meu...


Daca ai fi mai exigent, ai intelege ce inseamna si sterilizarea... nu doar cum stau pe sarme...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 30 Ian 2016, 14:18

Nici nu am ridicat problema sterilizarii... va multumesc de munitie... sper sa nu fie cazul! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 30 Ian 2016, 14:22

Deocamdata maraim pe marginea parafinarii si a scazamintelor si a te miri ce si cum schemulite...

Adevarul e ca din ceara pura... trambalat pe la targuri, un top de faguri s-ar face praf la temperatura de iarna.

5% scazamant stiu sa ceara/ 4 lei pe kilo manopera asemenea... astea in fine, se mai pot negocia... vorba e... in ce procent se baga parafina?

Sa negociem si asta... :P
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde andrei_calinescu » 30 Ian 2016, 21:02

manu scrie:d-le lucky5strike daca doriti va dau un nr de tel binenteles pe mp si cred ca veti gasi exceptia



Manule,

Trimite-mi si mie nr pe mp.
Multumesc
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 31 Ian 2016, 23:16

Calinescule, hai nene c-o parere.. ca asa omoram topicul.. intrebari d-astea merg si pe privat... "mea culpa". :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde balu » 04 Mar 2016, 11:49

Am luat faguri de la institut, se indoaie foita, se face sul-cica sunt laminati la rece-, n-au vrut sa dea decit la schimb cu ceara, sa vedem ce-o fi!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Catalin Ene » 08 Mar 2016, 15:43

Salutare.

A cumparat cineva faguri de la Ovisan? Impresii ceva?

Am inteles ca ei ii fac...acum nu cunosc calitatea.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 19 Apr 2017, 17:52

Tot căutând să cumpăr faguri artificiali de calitate mi-am pus întrebarea (nu știu dacă voi v-ați pus-o?): ce o fi în ceara din ei?
Și nu mă refer aici la binecunoscuta și omniprezenta parafină.
Mă refer la amitraz, taufluvalinat, oxi, fuma, caspi, loca etc.
Acești faguri sunt ca și curvele (iertați-mi comparația)! Poartă toate bolile de la toți clienții.
Și facem în fiecare an un tur al României și virusăm ceara cu de toate.
Încă nu-mi permit să-mi fac din ceara mea FA.
Mă doare inima gândindu-mă că-i dau producătorului ceară din descăpăcire, iar înapoi primesc în cel mai bun caz cu o doză minimă de parafină.
Restul n-are cum să le trieze.

Era un argument al celor care se orientau spre foiță de plastic
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Balian » 19 Apr 2017, 18:27

Folosesc foiţe de plastic de 3 ani. În această primăvară (când mai era primăvară :roll: ) am introdus şi foiţă refolosită din plastic, răzălită. Au luat
în lucru. Are puiet deja. Acelaşi rezultat cu ramă turnată sau de lemn tip DM.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde daffid mihailov » 19 Apr 2017, 18:44

Nu se gaseste nimeni sa faca faguri cu ceara proprie? Chiar daca vor fi ceva mai scumpi. Nu am incredere nici in fagurii home made. Nu trece prin tot procesul de sterilizare a cearii. De plastic e super, pentru magazia de stransura, dar pentru puiet nu as incerca din mai multe motive. O varianta faina, mai ales pentru stationar, sunt fagurii naturali.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 19 Apr 2017, 18:48

daffid mihailov scrie:Nu se gaseste nimeni sa faca faguri cu ceara proprie? Chiar daca vor fi ceva mai scumpi. Nu am incredere nici in fagurii home made. Nu trece prin tot procesul de sterilizare a cearii. De plastic e super, pentru magazia de stransura, dar pentru puiet nu as incerca din mai multe motive. O varianta faina, mai ales pentru stationar, sunt fagurii naturali.

Eu am în zonă un producător de FA, care produce de la 80 de kg de ceară proprie. Din ce știu.
Dar, trebuie să ai încredere în el sau te legi cu cătușe de el și toată ziua mergi unde merge și el. :lol:
Au fost care au primit (la alt producător) altă marfă. Mai parafinată și parfumată.

De ce nu-s buni fagurii de plastic la puiet?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde daffid mihailov » 19 Apr 2017, 18:58

80 de kg de ceara. Daca te asociezi cu un prieten ii faci. Nea Marin ii face in casa, insa nu trece prin procesul de sterilizare, proces care e chimic nu doar termic. Asta e problema, ca si cei din prorpia stupina pot avea diverse remanente. Eu unu nu schimb chiar atat de des fagurii. Si mi-e bine. Pana acu. :) Dar ce parere ai de fagurii naturali? Intrebarea mea e cum faci sa nu se rupa la transport*pana se invechesc. Ca de centrifugat nu scot din cuib.

Nu raspun de intrebarea cu faguri de plastic ca nu vreau sa intru in polemici. SI nici nu pot sa dau argumente bazate pe deovezi.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde mausica » 19 Apr 2017, 20:59

Un amic merge vineri la prima ora la producatorul de care vb CV pt a face faguri din ceara proprie.Ii dau sa imi faca si mie vreo 30kg si va spun rezultatul ulterior. ;)
Din ce mi-a zis minimul tre sa ai 120kg de ceara(atata intra in cazan),si vineri is si gata(presupun ca dupa-masa/seara)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde teinegru64 » 19 Apr 2017, 21:32

daffid mihailov scrie:80 de kg de ceara. Daca te asociezi cu un prieten ii faci. Nea Marin ii face in casa, insa nu trece prin procesul de sterilizare, proces care e chimic nu doar termic.

Da putine detalii la chimic .Si eu ii fac in casa ...si am avut surpriza sa fac faguri si la 180 de grade.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde daffid mihailov » 19 Apr 2017, 21:43

Nu stiu sa iti dau detalii. Asa mi s-o zis de la o fabrica din asta de face faguri. La 180 g C pare o temperatura buna de sterilizare. Mai ramane manopera.

Mausica, ceara se face, dar sigur nu amesteca? Cine e producatorul?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori