Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Florin Dobre » 01 Oct 2014, 22:29

peterneamt scrie:Sau, dacă asociaţiile apicole ar fi asociaţii de apicultori......... punem 20-30 de apicultori banii cu ce i-am da pe manopera fagurilor într-un an şi iarna, cu un pahar în faţă,........ ne-am întâlni să ne facem fagurii din ceara proprie....! :roll:

Sincer, la solutia cu asociatiile m-am gandit si eu...dar asociatii pentru apicultori, nu doar manuitoare de hartii.
Oricum, astfel de asociatii pentru apicultori sunt viitorul. D.p.m.d.v. s-a inteles gresit rolul si scopul asociatiilor.
Respect!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 01 Oct 2014, 22:56

Poate la voi ! la noi apicultorii merg cu ceara lor la presa si fac faguri din ceara lor.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 01 Oct 2014, 23:04

Circula un video la un moment dat cu sala lui Rascanu, unde se vede ca inspre presa vin conducte de la doua tancuri de lichefiat.

De ce doua?

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 01 Oct 2014, 23:06

Dragos2006 scrie:Poate la voi ! la noi apicultorii merg cu ceara lor la presa si fac faguri din ceara lor.

pe la noi îți trebuie 100 de kg ca să poți să stai de vorbă cu ei. Pe la voi?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 01 Oct 2014, 23:11

200-250 kg, minim la Apisrom, 5.5 ron/kg fără TVA, mai in primăvara.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 02 Oct 2014, 00:01

lucky5strike scrie:Circula un video la un moment dat cu sala lui Rascanu, unde se vede ca inspre presa vin conducte de la doua tancuri de lichefiat.

De ce doua?

:roll:

simplu , am avut vreo 560 kg de ceara la procesat . Nu incape intr-un singur tanc. In general noi care mergem la el avem peste 500 kg ceara la procesat.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 02 Oct 2014, 14:46

Bravo mai, la 2 faguri pe cuib, tu ai procesat fagurii de cuib necesari pentru schimbarea a 2800 de familii. Mare desfasurare de forte trebuie sa fi fost!

Iata o chestie cu fabrica de profilat FA:

- avem un video din 2009, unde este un tanc pt ceara - https://www.youtube.com/watch?v=fIcPQj5 ... axieDClcAc
- avem alt video din 2012, unde-s doua tancuri - https://www.youtube.com/watch?v=KHwaLHStYCI

O sa spuneti ca sunt doua fiindca a crescut cererea... De ce insa a scazut calitatea fagurilor in ultimii ani? Daca profilantul din video foloseste parafina, pe unde vine? Sau le arunca de-a valma in tanc, peste ceara?

In naivitatea mea imi placea sa cred ca e unul pt ceara si altul pt parafina, care se reunesc fifty-fifty in micul recipient de dinaintea profilarii.

Ca sa iese treaba "nemteste".

PS: am folosit video de mai sus strict in scopul topicului, nu sa reliefez daca fabrica din video e mai rea sau mai buna decat altele... oricum in anonimat.

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde eduard.rotaru » 02 Oct 2014, 15:49

TDI scrie:200-250 kg, minim la Apisrom, 5.5 ron/kg fără TVA, mai in primăvara.


3.5lei/kg fara TVA; din noiembrie incep sa proceseze ceara.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 02 Oct 2014, 15:52

E bun asa.
Probabil ala era pretul din sezon.
De-acum îmi mai trebuie doar vreo 200 kg ceara.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 02 Oct 2014, 15:53

lucky5strike scrie:Sau le arunca de-a valma in tanc, peste ceara? :roll:
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 02 Oct 2014, 17:03

lucky5strike scrie:Bravo mai, la 2 faguri pe cuib, tu ai procesat fagurii de cuib necesari pentru schimbarea a 2800 de familii. Mare desfasurare de forte trebuie sa fi fost!

:roll:


1) cand avea un singur buncar de sterilizare trebuia sa stau doua nopti , acum vin azi la 5 dupaamiaza si maine la 12 sunt gata .
2) poate voi schimbati 2 faguri pe cuib , noi schimbam la 4 bucati plus cateva sute de roi . Acum trebuie sa recunosc ca nu este doar ceara mea , este si a fratelui meu. Plus ca mai si vindem faguri in sezonul activ. App. descapacirea o facem cu masini automate , in fapt nici o rama nu ramane netunsă.

PS, ma minunez cand unii se vaita de gaselnita , noi topim tot ce este vechi si avem asemenea probleme.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 18 Ian 2016, 14:29

Fratilor, de orice neam, cat ma preocupa problema fagurilor artificiali de nu aveti idee.Uite ca rezolvarea problemei sta in perseverenta.Acum cateva mii de ani un rege i-a cerut lui Arhimede sa constate daca in coroana comandata se afla aur sau si altceva.Iar Arhimede a rezolvat problema.
In cazul nostru densitatea cerii naturale de albine este undeva la 0,96-0,987 iar a parafinei 0,900.Nu discutam ce, grame kilograme sau tone.
Cine are laborator sa masoare farmaceutic compozitia fagurilor artificiali de pe piata? De-a valma vreau sa zic, nu ca unul e corect sau altul incorect de la bun inceput.
Masuratoarea se face ca in trimiterea de mai jos.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Arhimede
Hai sa detaliem.-1.Se iau 100 grame de fagure artificial de orice firma.
-2.Se iau 100 grame de ceara de capaceala.
Volumul apei, dislocat, trebuie sa fie acelasi.Sau se foloseste metoda balantei, ca la Arhimede.
Producatorii vor zice:stai nene ca noi prelucram ceara primita de la voi, cinstitii de apicultori.
Asta stim si noi.
Pentru a evita confuziile de orice fel, pe pachete ar trebui sa apara de acum incolo: Faguri artificiali din ceara de albine colectata de la apicultori!.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Gicuta » 18 Ian 2016, 21:30

Va aparea oare?? :D
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2016, 22:00

Cred ca le-a stat in gat din greu afirmatiile canadianului cu schimbarea fagurilor... iar topicul asta le e drag tare...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2016, 23:10

Eu o sa fiu mai indulgent. Ca, pe criteriul vechimii nu e nevoie sa schimb... jumate din cuib anual. Poate odata la 5 ani.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde florinapi » 19 Ian 2016, 09:17

Am incercat mai multi ani sa-mi prelucrez ceara la diverse firme mai consacrate.Nu am reusit.
Am gasit pana la urma langa Sibiu o firma care imi prelucreaza ceara in conditiile cerute de mine.De fagurii facuti din ceara mea sunt multumit,nu mai vorbesc de albine!
Exista o diferenta mare intre fagurii din ceara si ce se gaseste acum prin targuri.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron