Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde stupar » 23 Iul 2014, 16:25

Am intrebat pe un producator de ceara artificiala,daca a bagat parafina?Raspuns:atata parafina are cat a bagat stuparii! :oops:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 23 Iul 2014, 16:53

Scuzati-ma, nu ma pot abtine, asta e un raspuns banditesc!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 23 Iul 2014, 16:59

La Craiova s-a aplicat scazamant de 7%. Batranelul care a adus calupul... avea ceara cea mai galbena din "parcare".

Nu mi-a venit sa cred.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde FLORINELU » 23 Iul 2014, 17:42

in urma cu 10-15 ani fagurii artificiali erau de o calitate mult mai superioara ca acuma ,dar anul acesta calitatea lor a fost proasta de tot. si noi santem de vina ca cumparam ce e mai ieftin.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde almasel » 23 Iul 2014, 18:22

In luna mai 2014 la Lugoj pretul la faguri a luat-o "razna", dupa ce pretul "statuse" pe la 30-32 lei/ kg mai bine de 8 luni (la targul de la Faget am gasit cu 28- 30 lei/ kg). Am ajuns in situatia in care un magazine apicol vindea cu 35 lei, iar Apicola cu 50 ron/ kg. Cei cu 35 erau importati din Serbia.
Apoi s-a ajuns la 37, apoi 40 ron ...
Apicola a ramas la 50 ron...
Comert jenant, decizii luate aiurea. Nu inteleg cum isi doreasc oamenii astia sa vanda ceva daca ridica preturile in halul asta, stiindu-se bine ca preturile cele mai bune le obtii fie iarna, fie pe la targuri...
Pe de alta parte, continutul ridicat in parafina nu ma deranjeaza deloc. Ma deranjeaza ca nemernicii astia ne tin de prosti pe toti, de parca nu ar mai exista un stupar istet in lumea asta, ci doar comercianti descurcareti.
Mi s-ar parea mult mai simplu si mai moral sa merg la magazinul apicol si sa gasesc oferte de genul:
-foite 100% ceara naturala: x lei
-foite 90 % ceara, 10% parafina: x-1 lei
-foite 80% ceara naturala, 20 % parafina: x-2 lei si asa mai departe.
Si daca solicit, sa primesc fara probleme bulletin de analiza si certificat de calitate pentru produsul cumparat. Si daca ma mananca in dos sa merg cu prosusul la un laborator acreditat (fie el si al DSV-ului, dar nu stiu daca pot ei determina continutul de ceara/ parafina) si procentul nu e ala din certificatul de calitate...sa poata sa imi faca cineva dreptate.
Dar cum in tara asta multe merg pe dos, ma indoiesc ca se va intampla vreodata asa ceva. Totusi, inca sunt tanar si mai sper...
Pana la urma problema este de "informare", adica obligatia producatorului de a ne spune exact ce ne vinde. Vedeti ca pe piata produselor alimentare (si nu numai) legea e destul de aspra (armonizata cu normele UE). Doar ca pana la urma s-a dovedit ca sub niste descrieri apparent corecte se ascund niste adevarate bombe alimentare, adica termeni de genul "natural, bio, ecologic " etc se ascund minciuni crunte. Nu imi imaginez sub nici o forma cum un kg de carne de pasare, crescuta in sistem 100% natural, poate sa coste 9 lei/ kg; si nici nu imi pot imagina un astfel de produs sa fie vandut in supermarket!
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde proapis13 » 23 Iul 2014, 18:29

In ultimii 10 ani am folosit faguri de la aproape toti producatorii din Romania
Am folosit din Serbia de la 4 producatori iar din Bulgaria de la institutul lor apicol
Si acum ce nu mi-a placut ; fagurii bulgarilor au parafina la greu si i-am folosit doar la caturi
fagurii sirbilor,cei cu 4 euro/kg si pina la 8 euro,parafina la greu,cei cu 8-8,5 au 5% un aditiv special - NU este parafina
In ultimii 3 ani m-am orientat catre un producator din vestul tarii dar am luat si de la cineva
din zona brasovului si a vasluiului plus ca am luat si de la fratii nostrii ungurii la cutie de 6 kg :!:
cireasa de pe tort in materie de faguri,cel putin pentru mine,sunt fagurii produsi de o renumita firma italiana
nu am folosit nume deoarece este interzisa reclama insa cunoscatorii stiu producatorii la care m-am referit in fraza de mai sus ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde sapstel » 23 Iul 2014, 18:40

Acum doi ani am cumparat , de la un producator din zona Moldovei,un pachet de 5 kg faguri. L-am cumparat de la un distribuitor, trimis prin curier. Era prin ianuarie, motiv pentru care a ajuns facut praf. Daca tot era complet distrus, l-am topit sa vad cata ceara contine.Concluzie: 3 kg ceara si 2 kg parafina.
Asa ca...
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 23 Iul 2014, 19:07

Atunci când nu se va mai înmulți masiv ca acum, și prețurile și calitatea va fi alta.
S-ar putea ca acele vremuri să nu fie prea îndepărtate.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 23 Iul 2014, 19:37

sapstel scrie:Acum doi ani am cumparat , de la un producator din zona Moldovei,un pachet de 5 kg faguri. L-am cumparat de la un distribuitor, trimis prin curier. Era prin ianuarie, motiv pentru care a ajuns facut praf. Daca tot era complet distrus, l-am topit sa vad cata ceara contine.Concluzie: 3 kg ceara si 2 kg parafina.
Asa ca...


Dar cum ai reusit sa ajungi la concluzia asta? Spune-ne si noua ca sa stim pentru ca devine totul mai simplu atunci.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde viorel_v2000 » 23 Iul 2014, 23:36

Ceara...? Parafina...?
Dar oare cine stie ce sterilizare fac?
Cred ca seriozitatea cu care este facuta sterilizarea conteaza mai mult decat procentul de ceara.

In goana lor de reducere a costurilor, cred ca aduc ceara sau parafina la temperatura de topire si ...gata la presa.

Apropo, fagurii cumparati anul acesta de mine, au fost cel mai prost crescuti da cand am eu albine.
viorel_v2000
 
Mesaje: 81
Membru din: 26 Feb 2011, 11:17
Localitate: Craiova

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 24 Iul 2014, 00:21

The most common way to determine the quality of the wax is a dipping of a piece of wax into 44-degree alcohol, a natural wax sinks to the bottom, and falsified – emerges.

Cea mai comuna metoda de determinare a calității unui calup de ceara este inmuierea unei bucati de ceara in alcool de 44 de grade, o ceara naturala coboară la fund, cea falsificata - se ridica.

Sursa: http://keepingbee.org/honey-bee-wax/
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde sapstel » 24 Iul 2014, 12:49

Adrian Galofteanu scrie:
sapstel scrie:Acum doi ani am cumparat , de la un producator din zona Moldovei,un pachet de 5 kg faguri. L-am cumparat de la un distribuitor, trimis prin curier. Era prin ianuarie, motiv pentru care a ajuns facut praf. Daca tot era complet distrus, l-am topit sa vad cata ceara contine.Concluzie: 3 kg ceara si 2 kg parafina.
Asa ca...


Dar cum ai reusit sa ajungi la concluzia asta? Spune-ne si noua ca sa stim pentru ca devine totul mai simplu atunci.

Topiti un pachet de faguri si o sa vedeti cata ceara rezulta. Concluzia o veti trage singur
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Iul 2014, 14:44

TDI scrie:The most common way to determine the quality of the wax is a dipping of a piece of wax into 44-degree alcohol, a natural wax sinks to the bottom, and falsified – emerges.

Cea mai comuna metoda de determinare a calității unui calup de ceara este inmuierea unei bucati de ceara in alcool de 44 de grade, o ceara naturala coboară la fund, cea falsificata - se ridica.

Sursa: http://keepingbee.org/honey-bee-wax/


Da are logica....ceara are greutatea specifica 0,99 kg/dm cub, parafina are 0,9 si alcoolul pur( 99%) are 0,81. Deci daca diluam cu apa pana la 44% rezulta groso modo un licid cu densitatea intre cele doua - ceara si parafina. Deci este normal ca ceara sa se scufunde si parafina sa pluteasca dar cred eu ca la adaosuri de pana la 20% este greu sa depistezi cu metoda asta.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Iul 2014, 14:47

sapstel scrie:
Adrian Galofteanu scrie:
sapstel scrie:Acum doi ani am cumparat , de la un producator din zona Moldovei,un pachet de 5 kg faguri. L-am cumparat de la un distribuitor, trimis prin curier. Era prin ianuarie, motiv pentru care a ajuns facut praf. Daca tot era complet distrus, l-am topit sa vad cata ceara contine.Concluzie: 3 kg ceara si 2 kg parafina.
Asa ca...


Dar cum ai reusit sa ajungi la concluzia asta? Spune-ne si noua ca sa stim pentru ca devine totul mai simplu atunci.

Topiti un pachet de faguri si o sa vedeti cata ceara rezulta. Concluzia o veti trage singur


Cam scumpa metoda asta. De ce sa nu pot determina topind o singura foita? Insist sa ne spuneti cum ati reusit sa separati ceara de parafina? Prin simpla decantare?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 24 Iul 2014, 15:01

Adrian Galofteanu scrie:Insist sa ne spuneti cum ati reusit sa separati ceara de parafina? Prin simpla decantare?


Salut Adriane!

Lasa omu' in pace, ce ai cu el?!? ;)
Daca omul se pricepe... ce-ai vrea, sa ne spuna tot "secretul"?!? :)

Doamne... curiosi mai sunt "astia" nascuti in Bacau!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde sapstel » 24 Iul 2014, 20:18

Adrian Galofteanu scrie:
sapstel scrie:
Adrian Galofteanu scrie:
sapstel scrie:Acum doi ani am cumparat , de la un producator din zona Moldovei,un pachet de 5 kg faguri. L-am cumparat de la un distribuitor, trimis prin curier. Era prin ianuarie, motiv pentru care a ajuns facut praf. Daca tot era complet distrus, l-am topit sa vad cata ceara contine.Concluzie: 3 kg ceara si 2 kg parafina.
Asa ca...


Dar cum ai reusit sa ajungi la concluzia asta? Spune-ne si noua ca sa stim pentru ca devine totul mai simplu atunci.

Topiti un pachet de faguri si o sa vedeti cata ceara rezulta. Concluzia o veti trage singur


Cam scumpa metoda asta. De ce sa nu pot determina topind o singura foita? Insist sa ne spuneti cum ati reusit sa separati ceara de parafina? Prin simpla decantare?


Am topit pachetul intr-un ceaun cu apa. Dupa racire am scos calupul de ceara rezultat. Pe fundul calupului era depus un strat de parafina, parafina pa care am curatat-o.Am cantarit ceara rezultata, rezultatul fiind 2,1 kg.
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 101 vizitatori