Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 28 Iul 2014, 16:49

Pana la traducere:

Chemical and physical properties of wax

The chemical composition of the wax varies greatly – depending on the origin and the supply of bees wax and conditions of obtaining, etc. The composition of the wax has around 300 different substances, for example, esters, hydrocarbons, free fatty acid, flavorings, water, dyes, mineral and other substances can dominate. The main component of waxes are esters (75%), formed by palmitic and others acids and alcohols. In addition, the wax contains cerotic and oleic acid and alcohols. Cerotic acid – the most active part of the wax, and it can react with most metals, and with alkalis. Wax color depends on the dyes that go into it from propolis and pollen. Flavors go into the wax mostly from honey, that is, from the plants from which the bees collected nectar. Wax is soluble in gasoline, chloroform, turpentine, etc.

Free fatty acid of wax dissolve some metals, forming colored salts. Thus, in contact with the iron the wax gets a brown color, copper paints it in green, zinc, dissolved in wax, gets dirty grayish color. Wax is very durable material and can be stored for hundreds of years without losing its properties. Thus, ancient Egyptian pyramids have pieces of wax that have retained their quality. Wax is solid, on the fracture has a granular structure. It burns with a luminous flame. Melting of wax – from 62°C to 72°C (143-161 F). Freezing of wax – from 60,5°C to 64°C (141-147 F).

Determining of quality and naturalness of wax

In recent years, there are a lot of cases of fake wax. Basically they add paraffin, resins, etc. The presence of these substances in the honeycomb leads to the fact that bees do not rebuilt cells on it, it warps, deforms and breaks. To determine the natural wax they apply organoleptic control and physical-chemical research. Unfortunately, collectors often do not have special laboratories and rely only on sensory characteristics, but this way you can fairly accurately establish fraud wax.

Table 3
Specifications for the wax

Index Characteristics and norms for wax
at the apiary production
Color White, light yellow, yellow, dark yellow, gray Is darker than light brown

Index Characteristics and norms for wax
at the apiary production
Odor A natural, wax Specific
The structure of the fracture Homogeneous Fine-grained
Water content,%, not more 0.5 1.5
Mechanical impurities,%, not more 0.3 0.3
The depth of needle penetration at 20°C (68 F), mm 6.5 6,6-9,0
6.5 6,6-11,0
The presence of falsify impurities Not allowed Not allowed
The density of water at 20°C (68 F), g/cm3 0,95-0,97 0,95-0,97
Refractive index at 75°C (167 F) 1,441-1,443 1,441-1,444
Dropping Point, °C 63,0-66,0 (145-159 F) 63,0-69,0 (145-156 F)
Acid number, mg of potassium hydroxide in 1 g. of wax 16,0-20,0 17,0-21,0
Saponification value, mg of potassium hydroxide in 1 g. of wax 85,0-101,0 85,0-101,0
Essential, mg of potassium hydroxide in 1 g. of wax 67,0-84,0 71,0-83,0
Iodine number, g. of iodine in 100 g. of wax 7,0-15,0 9,0-20,0
The ratio of ethereal number to acid 3,5-4,7 3,5-4,5

Having an idea about the requirements for natural wax, you can easily determine the falsify impurities. Falsify wax materials do not contain free fatty acids and esters (Table 4), so adding them to the wax reduces the number of acid and ether, and the addition of stearin and rosin increases acid number dramatically.

Honey bee wax - uses of bees wax (3)

Table 4
Characteristics of the beeswax and the materials used for its falsification

Substance Specific gravity, g/cm3 Melting point, ° C Acid number Ethereal number Saponification value
Beeswax 0,956-0,970 62-65 (143-149 F) 18,5-22 71-78 87-97
Ceresin 0,91-0,92 65-80 (149-176 F) 0 0 0
Paraffin 0,88-0,91 45-70 (113-158 F) 0 0 0
Waxtechnical 0.9 35-50 (95 -122 F) 0 0 0
Rosin 0,986-1,108 135 (275 F) 168 10 178

Stearin 0.89 55.5 (132 F) 204


SURSA: http://keepingbee.org/honey-bee-wax/
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 28 Iul 2014, 16:57

Dragos2006 scrie: Nu stiu in ce mediu traiesti tu dar in cercurile mele de cunostinte nici nu se poate gandi la asa ceva. Ma cunosc de prea mult timp cu respectivele persoane si am facut multe lucruri impreuna ca sa se puna asemenea probleme de joasa speta.
Tu daca esti Toma Necredinciosul vii la 7 dimineata , bagi ceara , stai langa ea pana seara iar pe la 1 noaptea fagurii sunt gata.

Eu trăiesc într-un mediu plin de oameni. Și știm cum sunt oamenii. Acum, că tu te înțelegi foarte bine cu cei de la Vaslui, e foarte bine, dar vorbim aici la general.
Pentru că există multă parafină în stupi, înseamnă că există producători de faguri care vor să fenteze. Asta înseamnă că dacă au ocazia, o fac fără scrupule.
Dar, cred că ceea ce faci tu e ceva ce ar trebui să facă cât mai mulți. Poate asocierea ar fi benefică.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 29 Iul 2014, 08:27

Hai sa va spun o șmecherie , parafina nu este așa toxica la albine precum este cerezina ! Daca vreti sa vedeti probe de ceara falsificata mergeti la targurile de la Slobozia si Campina , veti ramane cruciti sa vedeti cu ce vin unii ”apicultori” la schimb. Dar asta este o exceptie , noi trebuie sa vorbim despre bunele practici in apicultura si sa nu popularizam ce este urat si rau printre noi.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 29 Iul 2014, 08:33

Atât timp cat nu sunt dispus sa dau aproximativ 60 Ron pe fagurii din ceara bio(100% ceară) am 2 alternative, fagurii din plastic si stocul de ceară de 200-250 kg( problema este ca durata in care poti aduna cantitatea asta este de cativa ani buni, pe de cealaltă parte cumperi dar la 20-25 Ron kg, in conditiile in care nu stiu ce cumperi, - detectarea substantelor adăugate pentru falsificarea cerii necesita alta metoda de detectie pentru fiecare substanța în parte, după - "după" topirea si omogenizarea calupurilor. Si asta e singura soluție viabila pentru orice apicultor.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Iul 2014, 13:15

comparatie 1.jpg
Hai ca am terminat ce am promis ca fac.

Am amestecat ceara de prima calitate(descapacitura) cu o parafiana pe care o folosesc la protejarea stupilor in proportie 1/1. Topitura am pus-o intr-un pet transparent sa vad cum se solidifica.

In alt vas am topit faguri artificiali, e drept, de la mai multi furnizori.


In prima poza vedeti diferenta de culoare dintre cele doua (ceara mai deschisa si parafina mai inchisa).
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Iul 2014, 13:18

poza1.jpg
Poza a doua este cu ce a rezultat dupa solidificare. In stanga este ce a rezultat din fagurii artificiali topiti, in dreapta amestecul de 400 g ceara si 400 g parafina.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Iul 2014, 13:21

Aici este marita poza pentru calupul de topitura din FA.

Se observa ca nu exista nici o segregare(separare)
Fişiere ataşate
faguri artificiali topiti.jpg
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Iul 2014, 13:36

amestec 50% m.jpg
Aici aveti calupul de amestec 50%. De asemenea nici aici nu se observa vreo separare a celor doua componente.

Concluzia mea este ca aceste doua materii(ceara si parafina) odata amestecate nu se mai pot separa si este foarte greu sa depistezi daca in ceara s-a introdus parafina. Diferentele de densitate sunt mici, diferenta de punct de topire la fel.

Oricum amestecul de 50% pe care l-am facut, pentru un ochi avizat, se vede de la o posta ca nu are treaba cu ceara. Poate ochiul il poate insela dar odata pipaita iti dai seama ca nu este ceva in regula si apoi daca o mirosim, rezultatul este clar. In proportia asta nu mai miroase a ceara.

Dar sa nu uitam! S-au facut odorizante cu miros de sconcs asa ca ce este sa faca si cu miros de ceara :lol:

Ramane ca singura metoda sa incercam si noi romanii sa devenim oameni seriosi, sa nu ne mai furam unul la altul caciula si sa avem incredere unul in altul.

Doamne ajuta-ne sa se intample asta cat mai repede!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde proapis13 » 29 Iul 2014, 15:37

sapstel scrie:Acum doi ani am cumparat , de la un producator din zona Moldovei,un pachet de 5 kg faguri. L-am cumparat de la un distribuitor, trimis prin curier. Era prin ianuarie, motiv pentru care a ajuns facut praf. Daca tot era complet distrus, l-am topit sa vad cata ceara contine.Concluzie: 3 kg ceara si 2 kg parafina.
Asa ca...

Colegule,in urma experimentului facut de Adrian Galofteanu la adresa de mai jos
posting.php?mode=quote&f=4&p=205125#pr205617
rezulta ca ceara se amesteca omogen cu parafina....la tine cum de s-a separat ????... :shock:
ai folosit vreun secret sau a iesit asa pur si simplu ???...sunt curios si o sa scriu si de ce ... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde CORNEL V. » 29 Iul 2014, 16:16

Ei si tu Mariene,nu mai fi asa curios :lol:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Iul 2014, 20:20

akmm scrie:
Mircea_63 scrie:Teoretic, daca avem densitatea cerii 0,99 si a parafinei 0,90, este relativ simplu de determinat continutul de parafina.
...........................

Este instructiva metoda lui Arhimede de la sfarsitul paginii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhimede



Ar fi simplu daca am putea avea materii pure dar cum si cerara si parafina sunt maeriale, substante, cum vreti sa le numiti, care se regasesc in diverse compozitii, si greutatile specifice difera. Astfel, la limite, aceasta ajunge la valori apropiate:
Beeswax 0,956-0,970 gr/cm cub
Paraffin 0,88-0,91 gr/cm cub

Vedem ca putem vorbi de o diferenta de 0,956-0,91=0,046 gr/cm cub.

De aici se vede clar cat de greu ar fi sa acuzam cu date reale pe cineva ca a pus parafina in ceara.

Dar dl profesor Radut este pe buna dreptate suparat pe cei care fac o afacere murdara din productia de FA. Parafina pe care am pus-o eu in experiment este mult mai "moale" decat ceara. Deci daca avem ghinionul sa cumparam faguri cu parafina din asta atunci clar ca am compromis tot schimbul de faguri a sezonului.

Deci, sa eliminam producatorii de FA falsificati.
Cum?
Simplu, avem la indemana acest instrument care este internetul. Dar sa il folosim corectitudine, cu buna credinta, sa fim cu minte!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde catalin.profiri » 29 Iul 2014, 22:16

Eu nu inteleg de ce va tot ascundeti dupa deget si nu veniti in fata cu nume reale.
Am luat de la X cantitatea asta de faguri si am luat teapa. E chiar asa de greu ?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde proapis13 » 29 Iul 2014, 22:27

catalin.profiri scrie:Eu nu inteleg de ce va tot ascundeti dupa deget si nu veniti in fata cu nume reale.
Am luat de la X cantitatea asta de faguri si am luat teapa. E chiar asa de greu ?

Pentru ca este impotriva regulamentului ; de-aia :!: :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 29 Iul 2014, 22:46

pentru ca trebuie sa ai si o dovada ca ai cumparat fagurii de la cineva , gen factura , certicat conformitate , etc.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 29 Iul 2014, 22:53

Din fericire nu am dat peste faguri rai, dar fagurii de la 2 mari firme din tara nu erau suficient de buni.
Se poate mai bine.
Si, daca ai factura ce faci? Te lupti cu morile de vânt.
Poza pe care a prezentat-o domnul Răduț la începutul topicului e comună și în stupina mea, dar spre exemplu nu mai e în stupina domnului Dragoș.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde bogdannn » 30 Iul 2014, 08:16

Sa inteleg ca toata lumea de pe aici a asteptat experimentul Dl-lui Adrian Galofteanu ca sa vada cum arata parafina amestecata cu ceara? :D
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron