Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Shrek » 15 Feb 2018, 19:15

Dar daca " apicultoru'" are si calitatea de....preot?! Se reduce cercul " suspectilor! Noi nu ținem neaparat sa ne bucurăm de ghinionul lu' dom' Alexandru, da' uite ca se mai intampla , arareori e-adevarat si numai din întâmplare ca pestele mic sa-nghita ...pestele mare!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde viorel55 » 15 Feb 2018, 22:24

Adresa care am primit-o inainte de inceperea Targului Mierii-Campina 2018:

"....Informare referitoare la adulterarea cerii de albine cu stearină sau parafină.
Solicitare a Comisiei UE pentru investigații suplimentare.
Această informare a fost adusă în atenția A.P.E.M.A.R., prin afilierea sa la F.E.E.D.M., de
către Comisia UE.
Serviciile Comisiei în prezent continuă investigațiile apariției cerii contrafăcute, care a fost
adulterată cu parafină și/sau stearină. Ambele substanțe pot produce riscuri sănătății publice și
de asemenea pot afecta negativ sănătatea albinelor. Comisia UE a solicitat suport în investigarea
acestui subiect și a înștiințat toate autoritățile competente, ale statelor membre.
Având în vedere cele de mai sus, vă supunem atenției faptul că în România, momentan, nu
sunt decât 5 (cinci) societăți autorizate sanitar-veterinar pentru procesarea cerii/fagurilor artificiali:
- Complex Apicol Veceslav Harnaj SA
- Etta SRL
- Fileomera SRL
- Apisrom SRL
- Boca SRL
Va rugam sa va asigurati ca la evenimentul organizat de dumneavostra nu vor participa
societati care nu sunt autorizate sanitar veterinar pentru producerea de faguri artificia".
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 15 Feb 2018, 22:38

Mai fratilor, va spun o povestioara, iar voi sa trageti concluziile:

La Targul de la Iasi, ma intalnesc cu cativa colegi care au schimbat ceara pe faguri.
- Unde ati schimbat ceara?
- La Cutare.
- Pai, de ce n-ati schimbat la Complexul Apicol!
- Au fagurii scumpi!
- :?:
- Ati platit x lei manopera?
- Da.
- V-au luat 5% scazamant?
- Da.
- Oameni buni, la fel e si la Complex...!
- :shock: :shock:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 16 Feb 2018, 08:20

Hunbee scrie:Pai da.
Adica ala de facea curat la "morti si vii" aduna frumos ceara de la lumanari si o dadea la vreun stupar,sa faca un leu de langos.
Cate lumanari ard la o biserica mare, oho...afacere facea baiatu'.

Ca sa vezi ca inca mai circula zvonul ca lumanarile ar fi din ceara.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cucubau » 16 Feb 2018, 09:06

akmm scrie:
Hunbee scrie:Pai da.
Adica ala de facea curat la "morti si vii" aduna frumos ceara de la lumanari si o dadea la vreun stupar,sa faca un leu de langos.
Cate lumanari ard la o biserica mare, oho...afacere facea baiatu'.

Ca sa vezi ca inca mai circula zvonul ca lumanarile ar fi din ceara.

100% ceara naturala nu, însă lumânările arse în biserici conţin şi ceară naturală.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde kiloz » 17 Feb 2018, 05:59

Variante si variante . N. metode de fabricatie. La ei nu se numeste falsificare este ceva normal,influenta pretului de materii prime. Problema apare cand se da alta destinatie.

-Ceara de Palmeie
Provenienta Malaezia.
Se amesteca foarte bine cu
orice tip de parafina si ulei,
pentru productia lumanrailor.
-Lumanarile noastre sunt lucrate manual din materiale de cea mai buna calitate (ceara de parafina, ceara de albine naturala, acid stearic, fitil bumbac si coloranti). Dispunem de o gama variata de produse.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 29 Apr 2018, 21:31

Suntem in 29 aprilie.Fagurii proprii pusi la crescut sunt incomparabil mai buni cu orice altceva am tot bagat in stupi timp de 30 de ani.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Closcutz » 29 Apr 2018, 22:23

Intrebarea de 5 stele este : cum ii produceti?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 29 Apr 2018, 22:59

Mi-am facut matrita din silicon de acvariu.Placile sunt din MDF insa nu sunt prea multumit ca se inconvoaie.Mi-am propus sa fac placile din beton, iar aia de sus va fi prevazuta cu o serpentina de furtun de plastic in interior.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Closcutz » 30 Apr 2018, 00:10

Pai si ceara cum o purificati? Folositi doar ceara din descapaceala, rama claditoare si crescaturi? Chiar si la topitorul cu aburi am vazut ca mai raman reziduri in ceara de la ramele "negre".
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 02 Mai 2018, 12:42

Ceara se retopeste macar de 3 ori.De fiecare se razuieste ce aduna pe fund.Ultima data se sterilizeaza intr-o oala sub presiune, cam o ora.Si da, ceara este de preferinta din descapaceala si faguri noi crescuti.Eu mai am si amestecatura de Warre.Cu siguranta merge cu orice fel de resturi de ceara, cu conditia sa fie de la stupina ta, pentru tine.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 23 Apr 2019, 17:25

Spuneti-mi părerea voastră. Am cumpărat faguri artificiali de la o firma din Bistrița . Problema este ca la majoritatea ramelor bagate la construit se onduleaza foita (fagurele) intre ultimele doia sârme de jos ale ramei. Deja începe sa fie enervant. Eu mă gândesc ca numai faguri sunt de vina . Sarma ramelor sunt întinse foarte bine, am capse la rame, sarma de inox. Ce părere aveți și voi . Mulțumesc
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Shrek » 23 Apr 2019, 17:51

Sarme mai dese:
Se pune foiță cât mai aproape de momentul folosirii ramei;
Înarmat vertical;
Ramele cu foiță se feresc de soare si caldura;
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde yuonyuon » 23 Apr 2019, 17:55

sarme dese ca panza de paianjen , si nu se mai lasa 8-) :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde yuonyuon » 23 Apr 2019, 18:00

eu pun 5 sarme orizontale de 0.5 inox . si faguri nu iau din targ (niciodata) si nu am probleme.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde jonny_it » 23 Apr 2019, 18:09

yuonyuon scrie:eu pun 5 sarme orizontale de 0.5 inox . si faguri nu iau din targ (niciodata) si nu am probleme.....


Ori nu ai lipit bine fagurele ori fagurii au ce nu trebuie in ei si se dilata mai mult decat trebuie.
Eu de obicei pun 4 sarme(economie de timp), daca ramele sunt facute de tatal meu sunt cu 5.
Nu mai folosesc capse, la mine sarma intra in lemn si acolo sta. Dezavantajul este ca in momentul cand tai fagurii se rupe aiurea. Cand lipsc fagurii(cu un aparat din ala electric) intind sarma in jos putin cu un varf de surubelnita/sau ceva de lemn(m-am prajit la degete de prea multe ori.).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori


cron