Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde marius_sl » 25 Apr 2019, 09:56

cristi82 scrie:Sunt prea multe fire, si mai greu de manipulat, poate incerc alceva, oricum multumesc!

Sunt 4 fire, 2 merg la priza si 2 se pun pe sarma ramei. Nimic complicat, nimic greu de folosit.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 25 Apr 2019, 10:20

cristi82 scrie:Sunt prea multe fire, si mai greu de manipulat, poate incerc alceva, oricum multumesc!


Îți propun să mi le trimiți mie, le rezolv eu, ca să nu fie complicat. :lol:

Am o baterie care o folosesc la centrala de încălzire. 2 fire și atât.
Când nu o aveam legam direct la bateria de la mașină.

P.S. când am început apicultura și eram paralele cu multe, lipeam cu pintenul simplu. Îl încălzeam la aragaz. Până ajungeam eu la ramă, se răcea. Râd de mine și acum.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2019, 10:41

aparat "hiper-performant" ...si scuuuuump!!!

la foite daca se observa , sarmele de sus le pun mai apropiate..

banuiesc ca toti avem o masa si o masina (ca sa legam la baterie)


fac 500 de bucati pana in ora 12 , mai ales daca trebuie in aceiasi zi :lol: :lol:
Fişiere ataşate
57882402_298094211102706_4705079322069696512_n.jpg
58444421_857320634606195_5313779172638720000_n.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 25 Apr 2019, 11:27

yuonyuon scrie:aparat "hiper-performant" ...si scuuuuump!!!

la foite daca se observa , sarmele de sus le pun mai apropiate..

banuiesc ca toti avem o masa si o masina (ca sa legam la baterie)


fac 500 de bucati pana in ora 12 , mai ales daca trebuie in aceiasi zi :lol: :lol:

In a doua poza ce reprezinta acel let?
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 25 Apr 2019, 11:29

Cel mai bine se lipește dacă pui fagurele deasupra sârmelor și le încălzești.
Merge foarte bine când sârma e bine întinsă.
Și, dacă e sârmă de inox, să încălzești mai puține sârme odată.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2019, 11:51

cristi82 scrie:
yuonyuon scrie:aparat "hiper-performant" ...si scuuuuump!!!

la foite daca se observa , sarmele de sus le pun mai apropiate..

banuiesc ca toti avem o masa si o masina (ca sa legam la baterie)


fac 500 de bucati pana in ora 12 , mai ales daca trebuie in aceiasi zi :lol: :lol:

In a doua poza ce reprezinta acel let?
un lemn cu niste table . cu care apesi uniform sarma de sus in jos(in faguri)

eu inca nu am o masinarie de dat gauri perfect aliniate(coliniare) si nu pot folosi metode mai eficiente.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 25 Apr 2019, 12:15

yuonyuon scrie:
cristi82 scrie:
yuonyuon scrie:aparat "hiper-performant" ...si scuuuuump!!!

la foite daca se observa , sarmele de sus le pun mai apropiate..

banuiesc ca toti avem o masa si o masina (ca sa legam la baterie)


fac 500 de bucati pana in ora 12 , mai ales daca trebuie in aceiasi zi :lol: :lol:

In a doua poza ce reprezinta acel let?
un lemn cu niste table . cu care apesi uniform sarma de sus in jos(in faguri)

eu inca nu am o masinarie de dat gauri perfect aliniate(coliniare) si nu pot folosi metode mai eficiente.....

ok miultumesc pentru precizari!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde DoarEu » 29 Apr 2019, 00:45

Cele mai bune lipituri le-am obtinut fie cu o sursa de calculator(e topic separat pe tema asta) , fie cu un transformator primar 220-secundar 12, 24v si cativa amperi(nu stiu sigur cati,oricum i-am facut o carcasa de lemn,cu un "radiator" de aluminiu,ca sa spun asa,si cu 4 ventilatoare de pc pt racire-nu am avut niciodata probleme cu el si a facut ceva rame la viata lui)
Bateria de masina e mai sensibila-pe langa faptul ca e mare,grea,voluminoasa, mai are riscul si sa fiarba(daca e foarte obosita si facem rame multe) si cand se incinde degaja tot felul de gaze.Pe langa asta trebuie sa fii foarte atent cu ea,are "putere" prea mare si risti sa tai fagurii.
Insarmez vertical 5 sarme+1 sarma in v si nu am avut niciodata probleme.Faguri folosesc Etta.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 29 Apr 2019, 22:13

DoarEu scrie:Cele mai bune lipituri le-am obtinut fie cu o sursa de calculator(e topic separat pe tema asta)


Transformator curent alternativ 230V, cu secundar 9,5 V cu 2,5 A. Este idealul.
As dori sa explici cum e cu sursa de calculator...
E calculator cu lemne, sau cu carbuni, ca astea de le stim noi... nu prea tin la scurt-circuitari...?!? :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde vslsilviu » 29 Apr 2019, 22:29

Este adevarat ca sursele "moderne/mai noi" au protectie la scurt-circuit... se blocheaza, bataie de cap, dar daca folositi o sursa de la un pc mai vechi (au cupru gros in bobine) sunt ok;
Am ars una "mai noua", dar folosesc una mai veche de aproape 3 ani si totul este ok.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde DoarEu » 30 Apr 2019, 02:36

ignatov andrei scrie:
DoarEu scrie:Cele mai bune lipituri le-am obtinut fie cu o sursa de calculator(e topic separat pe tema asta)


Transformator curent alternativ 230V, cu secundar 9,5 V cu 2,5 A. Este idealul.
As dori sa explici cum e cu sursa de calculator...
E calculator cu lemne, sau cu carbuni, ca astea de le stim noi... nu prea tin la scurt-circuitari...?!? :lol: :lol:

Da, un transformator 220v -> 9-10-12v este ideal.Singura problema cu el este faptul ca se incalzeste dupa o folosire mai indelungata.
Ideal ar fii unul cu un bobinaj cu sarma mai groasa,cu miez de tole,de o putere mai mare,pt ca intensitatea curentului creste foarte mult si in secundar si in primar,ceea ce face ca transformatorul sa se incinda foarte mult,iar daca mergi asa cu el se poate patrunde izolatia firelor bobinajului si iese altceva acolo,asta daca nu ia foc intre timp.Redresarea curentului dupa iesirea din secundar nu e necesara,asta pentru ca am fost intrebat de cineva.De fapt, o dioda/o punte redresoare nici nu ar putea rezista la curentii din timpul scurtcircuitului(pentru ca defapt noi pentru asta il folosim; este adevarat ca sarma are o oarece rezistenta dar mult prea mica ca sa conteze)
In legatura cu sursa,sunt 2 tipuri de surse.
Cele mai comune:ATX.La astea se desface frumos mufa mare,se ia o sarma, o agrafa,orice metalic si se face punte intre firul verde si unul dintre firele negre.Cel mai apropiat daca se poate.Apoi se pot folosi 2 iesiri:
Ori folosim iesirea de 12v 16A (firul galben-negru(masa) ) ori iesirea de 5v si 30A(aici difera in functie de puterea sursei).-firul rosu si negru.
Se poate ca sursa sa intre in protectie cate odata,dar se rezolva relativ simplu:Un consumator conectat la sursa,orice fel de consumator,de la un simplu cooler la un bec auto.Protectia poate fi "scoasa",dar numai daca stii electronica si daca esti dispus sa sacrifici ceva timp si bani.Nu merita.
Recomand sursa de cel putin 450W, mai veche,pentru ca e mai putin "dotata" la capitolul protectii.Nu trebuie surse antice.
vslsilviu scrie:Este adevarat ca sursele "moderne/mai noi" au protectie la scurt-circuit... se blocheaza, bataie de cap, dar daca folositi o sursa de la un pc mai vechi (au cupru gros in bobine) sunt ok;
Am ars una "mai noua", dar folosesc una mai veche de aproape 3 ani si totul este ok.

Adevarat,sursele noi,profesionale,din magazin au foarte multe protectii pe ele si tolerantele la iesiri sunt foarte mici.Nu avem nevoie de asa ceva.Nici nu se justifica pretul platit pe o sursa din magazin, profesionala,de 100-150 lei,cand una din "piata" e 20-30 lei maxim.Apropo,sursele functioneaza in switching si nu pe principiul "transformatorului".Deci nu "cuprul din bobine" a facut ca sursa aceea sa se arda.Puterea sursei e importanta si numarul sarmelor incalzite simultan.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 30 Apr 2019, 09:12

DoarEu scrie:
ignatov andrei scrie:
DoarEu scrie:Cele mai bune lipituri le-am obtinut fie cu o sursa de calculator(e topic separat pe tema asta)


Transformator curent alternativ 230V, cu secundar 9,5 V cu 2,5 A. Este idealul.
As dori sa explici cum e cu sursa de calculator...
E calculator cu lemne, sau cu carbuni, ca astea de le stim noi... nu prea tin la scurt-circuitari...?!? :lol: :lol:

Da, un transformator 220v -> 9-10-12v este ideal.Singura problema cu el este faptul ca se incalzeste dupa o folosire mai indelungata.
Ideal ar fii unul cu un bobinaj cu sarma mai groasa,cu miez de tole,de o putere mai mare,pt ca intensitatea curentului creste foarte mult si in secundar si in primar,ceea ce face ca transformatorul sa se incinda foarte mult,iar daca mergi asa cu el se poate patrunde izolatia firelor bobinajului si iese altceva acolo,asta daca nu ia foc intre timp.


Si EU...!
Nu era nevoie, dar daca tot ai dat atatea "explicatii"... multumesc!
Din umilele mele cunostinte ca si absolvent al Liceului Tehnoton , anul 1978 (prima promotie din tara Electronisti Radio-TV, cu liceu, adica) am folosit tole E I 12, cu sectiunea miezului de 7,2 cm patrati, sarma secundar Cu email 1,2mm.
Calculeaza-ne, te rog si spune daca altfel de transformator se incalzeste dupa insarmarea a 600-700 de foi.
Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2019, 09:27

DoarEu scrie:
ignatov andrei scrie:
DoarEu scrie:Cele mai bune lipituri le-am obtinut fie cu o sursa de calculator(e topic separat pe tema asta)


Transformator curent alternativ 230V, cu secundar 9,5 V cu 2,5 A. Este idealul.
As dori sa explici cum e cu sursa de calculator...
E calculator cu lemne, sau cu carbuni, ca astea de le stim noi... nu prea tin la scurt-circuitari...?!? :lol: :lol:

Da, un transformator 220v -> 9-10-12v este ideal.Singura problema cu el este faptul ca se incalzeste dupa o folosire mai indelungata.
Ideal ar fii unul cu un bobinaj cu sarma mai groasa,cu miez de tole,de o putere mai mare,pt ca intensitatea curentului creste foarte mult si in secundar si in primar,ceea ce face ca transformatorul sa se incinda foarte mult,iar daca mergi asa cu el se poate patrunde izolatia firelor bobinajului si iese altceva acolo,asta daca nu ia foc intre timp.Redresarea curentului dupa iesirea din secundar nu e necesara,asta pentru ca am fost intrebat de cineva.De fapt, o dioda/o punte redresoare nici nu ar putea rezista la curentii din timpul scurtcircuitului(pentru ca defapt noi pentru asta il folosim; este adevarat ca sarma are o oarece rezistenta dar mult prea mica ca sa conteze)
In legatura cu sursa,sunt 2 tipuri de surse.
Cele mai comune:ATX.La astea se desface frumos mufa mare,se ia o sarma, o agrafa,orice metalic si se face punte intre firul verde si unul dintre firele negre.Cel mai apropiat daca se poate.Apoi se pot folosi 2 iesiri:
daca nu avea, nu se povestea.... :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 30 Apr 2019, 10:02

ignatov andrei scrie:
DoarEu scrie:
ignatov andrei scrie:
DoarEu scrie:Cele mai bune lipituri le-am obtinut fie cu o sursa de calculator(e topic separat pe tema asta)


Transformator curent alternativ 230V, cu secundar 9,5 V cu 2,5 A. Este idealul.
As dori sa explici cum e cu sursa de calculator...
E calculator cu lemne, sau cu carbuni, ca astea de le stim noi... nu prea tin la scurt-circuitari...?!? :lol: :lol:

Da, un transformator 220v -> 9-10-12v este ideal.Singura problema cu el este faptul ca se incalzeste dupa o folosire mai indelungata.
Ideal ar fii unul cu un bobinaj cu sarma mai groasa,cu miez de tole,de o putere mai mare,pt ca intensitatea curentului creste foarte mult si in secundar si in primar,ceea ce face ca transformatorul sa se incinda foarte mult,iar daca mergi asa cu el se poate patrunde izolatia firelor bobinajului si iese altceva acolo,asta daca nu ia foc intre timp.


Si EU...!
Nu era nevoie, dar daca tot ai dat atatea "explicatii"... multumesc!
Din umilele mele cunostinte ca si absolvent al Liceului Tehnoton , anul 1978 (prima promotie din tara Electronisti Radio-TV, cu liceu, adica) am folosit tole E I 12, cu sectiunea miezului de 7,2 cm patrati, sarma secundar Cu email 1,2mm.
Calculeaza-ne, te rog si spune daca altfel de transformator se incalzeste dupa insarmarea a 600-700 de foi.
Sa fii iubit!


Am vrut sa scriu ASTFEL, dar cu telefonul...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Api'Joan » 02 Mai 2019, 20:05

Un letcom cu iesire de 9 verge brici la lipirea foilor
Api'Joan
 
Mesaje: 19
Membru din: 08 Noi 2018, 15:34

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Avram » 03 Mai 2019, 15:34

Eu folosesc un transformator toroidal , usor modificat , cutia este facuta home made ..... nu se incalzeste deloc .
Fişiere ataşate
IMG_5747.jpg
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 96 vizitatori