Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Mircea_63 » 24 Iul 2014, 21:05

Teoretic, daca avem densitatea cerii 0,99 si a parafinei 0,90, este relativ simplu de determinat continutul de parafina.

1. Trebuie aflata densitatea materialului. Pentru asta e nevoie sa aflam volumul si greutatea.
Volumul il aflam prin introducerea bucatii de material intr-un cilindru gradat si apoi turnarea peste material a unui volum de apa cunoscut (masurat inainte). Calculam diferenta intre volumul stiut al apei si cel citit impreuna cu materialul complet scufundat si fara bule de aer. Materialul introdus in cilindru usor fortat, ca sa nu pluteasca.
Greutatea o aflam inaintea volumului, prin cantarire.

2. Avand densitatea, grame/cmcub, mai departe e treaba de calcul. Formula finala este:

X=100 x (M-0.9)/0.09 Unde X este concentratia de ceara din amestec, iar M este densitatea materialului.

Am dedus formula pentru colegii de pe forum, daca e nevoie prezint demonstratia.

Exemplu de calcul: Bucata de material cantareste 92 grame si are un volum de 96.5 cmcubi
Densitatea materialului va fi:

..................M= 92/96.5=0.9533

Concentratia (continutul) de ceara:

................X=100 x (0.9533 -0.9)/0.09=59.22 %

Alt exemplu:
93 grame material, avand 94 cmcubi

........M=93/94=0.989

........X= 100 x (0.989-0.90)/0.09=98.8%

Totusi, aici e mai mult teoretic deoarece nu avem un amestec curat numai de parafina si ceara, iar metodele de masurare probabil ca nu vor avea precizie de laborator. Volumul de exemplu se masoara la 20 grd Celsius, insa rezultatul va fi o aproximatie destul de apropiata de adevar.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde comi » 24 Iul 2014, 21:23

In Anglia sunt FA in trei categorii (trei grade)
Premier-fabricat de peste 50 de ani de Thorne facuti din ceara de calitate superioara din Anglia Irlanda Australia sau Noua Zeelanda care este si lider pe piata britanica
Standard- se fabrica din 1995 din ceara de calitate superioara din diferite surse si care au o culoare si aroma excelente
Certified Organic -din 2012 se fabrica din ceara certificata organic din stupinele din Insula de Sud a Noii Zeelande si care sunt probabil cei mai buni faguri artificiali din lume
FA sunt pt lucratoare, trantori si 4,7 mm pt albina africana
Faguri sunt ambalati in folie de plastic in multiplii de 10 nu la kg si sunt simpli sau insirmati pe diagonala
La comanda se pot face la marimea ceruta de client pt lucratoare sau trantori
De parafina in ceara astia nu prea au auzit sau nu vor sa spuna
Dar calitatea este superioara fata de ce am vazut eu adevarata ceara care era odata prin ani 70 in Romania cand eram copil .
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde un OM » 24 Iul 2014, 22:15

Si preturile, pe categorii, care ar fi? Multumesc.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Iul 2014, 22:59

Salut Andrei,

Da, astia din Bacau dar in special cei de pe axa Bacau-Plopana :lol:

Colegule cu topirea unui pachet de faguri. Pai daca parafina e mai usoara ca ceara cum ai reusit sa o convingi sa se aseze sub ceara? :(
Cred ca aia de dedesupt era ceara deci...........ceva este putred in metoda asta.

Dar promit ca maine fac un experiment pentru ca am si parafina si ceara si va spun ce a rezultat.

Toate bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 25 Iul 2014, 08:10

Ca premisa, in timpul culesului de floarea soarelui, fagurii artificiali au fost indisponibili zile bune in orasul meu.

Apoi, cel putin 10 telefoane am primit in acest sezon in care eram intrebat daca am bostina sau faguri vechi disponibili. De asemenea, vreo 4-5 vizite, specifice bostinarilor... pe neanuntate, stiti voi...

In conditiile astea, nu mai dau un kg de ceara, merg si mi-o fac eu, altfel in 2 ani n-am garantia ca o sa mai am faguri respectabili de cuib.

Referitor la ce spunea colegul de mai sus, despre fagurii casanti, n-am mai vazut de mult...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde comi » 25 Iul 2014, 09:22

Preturi de la 14 la 18 £ pe un pachet de 10 faguri artificiali in functie de categorie
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 25 Iul 2014, 11:25

comi scrie:Preturi de la 14 la 18 £ pe un pachet de 10 faguri artificiali in functie de categorie

Pentru noi, mai bine e cu parafina noastră :lol:
La câștigul lor, dacă am face o paralelă, ar fi că noi am plăti 14-18 lei / kg de faugri de cea mai bună calitate.

O soluție utilă e găsirea unui producător care să ne facă din ceara noastră. Cumpărăm ceara necesară (că e nevoie de multe kg), apoi dăm la schimb fagurii contra ceara și tot așa. Problema e la sterilizat, că trebuie să stea câteva ore și de regulă o sterilizează peste noapte. Doar dacă dormim lângă instalație.
Dacă e din ceara ta, atunci știi ce bani, dar dacă dai la schimb, nu mai știi
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde sapstel » 27 Iul 2014, 11:02

Adrian Galofteanu scrie:Salut Andrei,

Da, astia din Bacau dar in special cei de pe axa Bacau-Plopana :lol:

Colegule cu topirea unui pachet de faguri. Pai daca parafina e mai usoara ca ceara cum ai reusit sa o convingi sa se aseze sub ceara? :(
Cred ca aia de dedesupt era ceara deci...........ceva este putred in metoda asta.

Dar promit ca maine fac un experiment pentru ca am si parafina si ceara si va spun ce a rezultat.

Toate bune!

Domnule Adrian, astept cu interes concluziile experimentului dumneavoastra! O zi buna!
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde stupar » 27 Iul 2014, 21:29

viorel_v2000 scrie:Ceara...? Parafina...?
Dar oare cine stie ce sterilizare fac?
Cred ca seriozitatea cu care este facuta sterilizarea conteaza mai mult decat procentul de ceara.

In goana lor de reducere a costurilor, cred ca aduc ceara sau parafina la temperatura de topire si ...gata la presa.

Apropo, fagurii cumparati anul acesta de mine, au fost cel mai prost crescuti da cand am eu albine.



Se datoreaza si lipsei de cules!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 28 Iul 2014, 08:24

Daca vreau sa cladesc, lipsa de cules nu e un impediment .

V-ar conveni 600 de faguri de cuib, la care fagurele sa curga in jos, cu sau fara miere, mai mult sau mai putin dupa modelul din prima pagina? Cand incepi verificari de cuib, cam cum scoti o asemenea rama?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 28 Iul 2014, 09:58

cristi_vidican scrie:
O soluție utilă e găsirea unui producător care să ne facă din ceara noastră... Problema e la sterilizat, că trebuie să stea câteva ore și de regulă o sterilizează peste noapte. Doar dacă dormim lângă instalație.
Dacă e din ceara ta, atunci știi ce bani, dar dacă dai la schimb, nu mai știi


Eu practic aceasta metoda de 5 ani . In fiecare iarna merg la producatorul de faguri cam pe la ora 17 , bagam ceara la sterilizat apoi mergem la pensiunea din apropiere pentru socializare si odihna . Dimineata la ora 7 oamenii incep sa scoata FA . pe la ora 12 treaba este gata iar eu plec acasa cu fagurii facuti doar din ceara mea. Deja metoda este practicata pe scara larga de majoritatea stuparilor cu efective apreciabile de colonii de albine. Asta se intampla in partea Moldovei , in alte parti nu stiu cum este.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 28 Iul 2014, 10:53

Hai sa ne mai gandim o data.
Fabricantii de faguri artificiali sunt procesatori de ceara si nu producatori de ceara de albine.
Ca atare raspunsul dat la oha cum ca in faguri se gaseste atata parafina cat pun stuparii ar fi in parte adevarat.Asta daca escroci ar fi numai ei stuparii (sau noi), iar proceasatorii nu ar mai adauga nimic.
Daca si procesatorii adauga atunci e frumos si se poate aplica sfatul: faceti voi ceace vreti sa vi se faca voua.Adica nu vreti parafina multa in faguri, atunci nu puneti voi ci vom pune numai noi.
Pe de alta parte atata timp cat avem garantii ferme ca pe piata ar fi si fagurii 100% din ceara de albine, atunci exista si metode certe de aliminare a parafinei, indiferent cat ar adauga unii sau altiii sau cat s-ar regasi in fagurii reformati.
Un stupar poate aduce calupuri de ceara cu continut de parafina atata timp cat ceara provine de la faguri reformati din cuib si nu de la descapaceala.
Putem continua.
Metoda recomandata este de fabricare a fagurilor acasa, cu precizarea ca ceara trebuie musai sterilizata.
Siguri acum vor sari ca arsi cei ce vand faguri spunand ca ei nu au nici o vina.Pai nici eu nu am nici o vina sa cumpar parafina altuia.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 28 Iul 2014, 11:06

Mircea_63 scrie:Teoretic, daca avem densitatea cerii 0,99 si a parafinei 0,90, este relativ simplu de determinat continutul de parafina.
...........................

Este instructiva metoda lui Arhimede de la sfarsitul paginii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhimede
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 28 Iul 2014, 13:11

Dragos2006 scrie: Eu practic aceasta metoda de 5 ani . In fiecare iarna merg la producatorul de faguri cam pe la ora 17 , bagam ceara la sterilizat apoi mergem la pensiunea din apropiere pentru socializare si odihna . Dimineata la ora 7 oamenii incep sa scoata FA . pe la ora 12 treaba este gata iar eu plec acasa cu fagurii facuti doar din ceara mea. Deja metoda este practicata pe scara larga de majoritatea stuparilor cu efective apreciabile de colonii de albine. Asta se intampla in partea Moldovei , in alte parti nu stiu cum este.

De unde știi că peste noapte ei n-au scos din ceara ta și au adăugat în schimb parafina lor?
Cunosc apicultori care trec peste sterilizare. În general ceara e din căpăceală, din ceara proprie și nu mai sterilizează.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 28 Iul 2014, 13:18

Eu am auzit si de varianta cu ora 5 dimineata si FA gata pe la 15.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 28 Iul 2014, 15:05

cristi_vidican scrie:De unde știi că peste noapte ei n-au scos din ceara ta și au adăugat în schimb parafina lor?
Cunosc apicultori care trec peste sterilizare. În general ceara e din căpăceală, din ceara proprie și nu mai sterilizează.


Nu stiu in ce mediu traiesti tu dar in cercurile mele de cunostinte nici nu se poate gandi la asa ceva. Ma cunosc de prea mult timp cu respectivele persoane si am facut multe lucruri impreuna ca sa se puna asemenea probleme de joasa speta.
Tu daca esti Toma Necredinciosul vii la 7 dimineata , bagi ceara , stai langa ea pana seara iar pe la 1 noaptea fagurii sunt gata.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


cron