Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde geangu » 30 Oct 2014, 09:41

cosming scrie:
geangu scrie:La tine in a cata zi albinele capacesc puietul?

Perspicace, 5 rame puiet toate varstele :mrgreen: 3 capacite simultan, greseala mea. Bun, in ziua 40 toate cele 10 rame au fost ouate iar primele 5 au eclozat deja ocupand alte 15 rame, de exempu un cat 1/1 si unul de1/2. Nu am pus pierderile si faptul ca albina poate trai mai mult de 40 de zile. Din punct de vedere al spatiului pare ca 10 rame cuib ar fi suficient. Albina mai aduce si miere, pastura dar n-o aseaza cum vrem noi si atunci cele doua rame, cuib de 12, s-ar justifica? Ce facem cu matcile care au varfuri de 3000oua pe zi facem cuibul in volumul echivalent al 15 rame 1/1? Pare ca spatiul asigurat de un vertical de 10 rame pentru o astfel de matca duce la roit.



Calculele de pe hartie nu corespund mereu cu cele din teren. Ca sa ne referim si la titlul topicului, nu este suficient sa avem doar familii puternice, mai trebuie sa facem si miere.Ca si conditii de baza, printre altele, trebuie sa ai mobilitate mare si manoperea putina.Familii puernice poti sa faci in orice tip de lada daca lucrezi corespunzator.
Stupul vertical e conceput sa se dezvolte pe vertical, de aceea se numeste stup vertical, avantajele mari fiind: o sortare mai buna a mierii, manopera redusa la extractie, spatiu redus pe orizontala la transport, marirea facila a volumului etc.
Noi incercam sa inventam mereu, eu prefer sa iau ca exmplu fermele apicole unde peformanta a fost demonstrata deja de peste un secol.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde Dragos2006 » 30 Oct 2014, 11:39

Anul acesta mi-a fost dat sa vad la salcam familii superputernice moarte de foame . Nu va vine sa credeti ce imagine socanta. Acum depinde ce vrei sa faci in apicultura , poti sa faci apicultura de amorul artei , poti face de placere , poti pentru a face poze la albine sau poti face apicultura pentru a produce miere si alte produse apicole. Tot anul acesta mi-a fost dat sa vad colonii care in primavara au fost pe 4 rame Dadant iar la floarea soarelui au dat 40 kg. miere marfa . In fapt totul este relativ.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde cosming » 30 Oct 2014, 12:52

geangu scrie:
cosming scrie:
geangu scrie:La tine in a cata zi albinele capacesc puietul?

Perspicace, 5 rame puiet toate varstele :mrgreen: 3 capacite simultan, greseala mea. Bun, in ziua 40 toate cele 10 rame au fost ouate iar primele 5 au eclozat deja ocupand alte 15 rame, de exempu un cat 1/1 si unul de1/2. Nu am pus pierderile si faptul ca albina poate trai mai mult de 40 de zile. Din punct de vedere al spatiului pare ca 10 rame cuib ar fi suficient. Albina mai aduce si miere, pastura dar n-o aseaza cum vrem noi si atunci cele doua rame, cuib de 12, s-ar justifica? Ce facem cu matcile care au varfuri de 3000oua pe zi facem cuibul in volumul echivalent al 15 rame 1/1? Pare ca spatiul asigurat de un vertical de 10 rame pentru o astfel de matca duce la roit.



Calculele de pe hartie nu corespund mereu cu cele din teren. Ca sa ne referim si la titlul topicului, nu este suficient sa avem doar familii puternice, mai trebuie sa facem si miere.Ca si conditii de baza, printre altele, trebuie sa ai mobilitate mare si manoperea putina.Familii puernice poti sa faci in orice tip de lada daca lucrezi corespunzator.
Stupul vertical e conceput sa se dezvolte pe vertical, de aceea se numeste stup vertical, avantajele mari fiind: o sortare mai buna a mierii, manopera redusa la extractie, spatiu redus pe orizontala la transport, marirea facila a volumului etc.
Noi incercam sa inventam mereu, eu prefer sa iau ca exmplu fermele apicole unde peformanta a fost demonstrata deja de peste un secol.


Dand de-o parte avantajele si dezavantajle din perspectiva apiculturului eu caut avantaje dezavantaje pe cele doua tipuri de 'cuib' mentionate din perspectiva albinei. Unde se simte mai bine o matca pontoasa pe un vertical lat de 12 rame ori 10? O determinam mai degraba sa urce in cat sau sa coboare? Eu ma uit lung la stup cand vad 6 rame capacite si abia ma abtin sa nu-l dezpovarez de asa greutate. E clar aici am festelit-o cand am luat matci m-am orientat catre o persoana ce are stupi cam de pe la '45 toamna necorcita, zic eu, cu cine stie ce trantori ca in acea zona n-am aflat si al doilea stupar :( Mi-a si spus ca tiripliciu pe 10 rame o sa-mi dea batai de cap dar eu capos. Asa ca urlu aici de-a surda poate aflu ceva de la cine mere pe 12 rame. Cum nu e nimeni? :shock: Sa ma las ispitit de dadant?
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde peterneamt » 30 Oct 2014, 20:41

Dadantul este pe 12 rame. Tipul de stup contează doar pentru tehnologia ce doreşti să o aplici. Albinele se descurcă în natură şi mai produc şi miere fără rame de o anumită dimensiune.......Nu există stupul perfect pentru albine ci doar pentru apicultor.... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde mirel » 30 Oct 2014, 20:51

peterneamt scrie:...Nu există stupul perfect pentru albine ci doar pentru apicultor.... :D


perfect de acord ...familia care e familie produce miere si intr un cos de rachita intors invers....
scuza cu lada/cutia/stupul..este/ramane doar o scuza... ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde lucky5strike » 30 Oct 2014, 20:56

Si stuparul nostru sa defileze tot anul cu familii puternice, doar atunci activitatea e sustenabila.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde peterneamt » 30 Oct 2014, 21:08

Un roi pe 2-3 rame devine familie de producţie în al treilea an....Dacă nu eşti atent şi pică o matcă, dintr-o familie puternică, găseşti un roi după o lună. Gestionarea mătcilor şi schimbarea lor la 2 ani este cheia familiilor puternice.......... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde lucky5strike » 30 Oct 2014, 22:46

Este... tratamentele, medicatia... si cam tot siragul ala de-l scriai mai sus. :roll:

Mici diferente apar functie de ce vrem sa obtinem de pe urma albinelor.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde cosming » 31 Oct 2014, 00:44

E clar, schimb pe ME acum cat se mai poate :lol:
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde florinapi » 31 Oct 2014, 08:34

Scuzati-ma,dar asta cu extractia totala a mierii,este o prostie!Astea doua nu se pupa:extractia totala si stupii puternici.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde TDI » 31 Oct 2014, 09:28

Extractia totala se intampla si la Dadant pe 10 rame fără sa umbli in cuib, anul asta am avut spre 10 matci de astea, jos aveau maxim 3 kg, puiet pana-n speteaza. O faci doar daca vrei sa ramai cu niste mate lesinate, dar na... poate hranesti.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde Adrian Galofteanu » 31 Oct 2014, 13:22

TDI scrie:Extractia totala se intampla si la Dadant pe 10 rame fără sa umbli in cuib, anul asta am avut spre 10 matci de astea, jos aveau maxim 3 kg, puiet pana-n speteaza. O faci doar daca vrei sa ramai cu niste mate lesinate, dar na... poate hranesti.



In dorinta de a trece pe ME am facut in mod natural o selectie a familiilor care urca mierea sus. Astfel astia au fost primii mei ME. Ce sa le faci? daca ei vor verticalizare, gratie tehnologiei apicole, le-am dat voie sa faca ce au dorit.........
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde Gicuta » 31 Oct 2014, 14:56

peterneamt scrie:Un roi pe 2-3 rame devine familie de producţie în al treilea an....Dacă nu eşti atent şi pică o matcă, dintr-o familie puternică, găseşti un roi după o lună. Gestionarea mătcilor şi schimbarea lor la 2 ani este cheia familiilor puternice.......... ;)

Si dupa vreo 2-3 luni gasesti lada sicriu.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Intretinere familii puternice.

Mesajde Bambucha » 01 Noi 2014, 09:07

TDI scrie:Extractia totala se intampla si la Dadant pe 10 rame fără sa umbli in cuib, anul asta am avut spre 10 matci de astea, jos aveau maxim 3 kg, puiet pana-n speteaza. O faci doar daca vrei sa ramai cu niste mate lesinate, dar na... poate hranesti.


Vreau sa vad si eu extractie totala in Dad 10 fara sa umblu in cuib la FS ;) Vorbind de linia stupinei nu de cateva cazuri izolate, mai multe sezoane la rand in care nici un an nu seamna cu altul.
Evident ca daca "ciugulesti" tot trebuie sa dai glucidic din punga, altfel riscul e mare de a intra cu stupina in colaps (incetarea ouatului).
Cred ca nu mai e nevoie sa negam ca cel mai facil mod de administrare a unei colonii de catre stupar de-a lungul unui sezon este multietajatul vertical cu toate formele sale derivate.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron