Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde teinegru64 » 09 Noi 2014, 16:33

Imi pare rau pentru Bacovia ..
Fişiere ataşate
IMG_0230.JPG
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde un OM » 09 Noi 2014, 18:03

De, maestrul, o fi stiind engleza?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde teinegru64 » 09 Noi 2014, 18:28

un OM scrie:De, maestrul, o fi stiind engleza?

Cu siguranta....Dar aici e toamna mea...Bacovia e in plus.. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Diaconu » 09 Noi 2014, 23:37

Daca tot suntem la subictul impachetare perfecta sa pomenim si de " impacheratrea clopotului culcat "cu fagurii in pat cald.A experimentat cineva asa ceva?
Diaconu
 
Mesaje: 24
Membru din: 11 Sep 2013, 02:30

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde clncatalin » 10 Noi 2014, 01:30

Domnule Muntoiu, luati domnule plasa de la urdinis ca va blocheaza urdinisul cu resturi si e pacat de albine.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde FLORINELU » 11 Noi 2014, 20:50

Muntoiu Radu scrie:Sa nu poata iesi in spatiul de langa sau deasupra cuibului, altfel raman acolo si mor :


daca lasi stupul in felul acesta,pana la primavara nu mai ai decat albine moarte in el. toate.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 07 Dec 2014, 12:35

6 Dec. 2014
- Nici o schimbare, dupa 4 saptamani de ploi si ceata.
- Intre 0 si 15 albine moarte pe fund si la urdinis (din motive care nu tin de impachetare).
- Consumul e minim - sunt tot jos, la urdinis.

Am uitat sa mentionez ca stupina se afla in cel mai jos punct al satului, unde se aduna toata apa din vale si balteste pana vara.

De cand am facut impachetarea am facut cercetari si am vazut ca in alte tari acest stil de impachetare este raspandit si e considerat cel mai bun stil de impachetare pentru evitarea condensului fara expunere la socuri termice. In Vest lumea nu lasa catul gol ci mai pune si materiale absorbante (rumegus, paie, etc). Am si eu pregatite paie si ziare, dar deocamdata nu e nevoie (am urdinisul larg deschis si totul inchis ermetic in rest, la fel cum fac albinele in natura). Cei care vorbesc Engleza sa caute “Quilt Box Hive” pe Google.

P.S. Am gratii de soareci cu 10 deschizaturi la urdinis, faceti-va probleme de urdinisurile dvs de "1cm/interval".
Voi mai intra aici doar ca sa postez astfel de update-uri pana la primavara, nu voi mai citi si raspunde la mesaje. Ma gasiti cu Google daca aveti intrebari sau indicatii pretioase.
Muntoiu.Radu
 

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde nae » 07 Dec 2014, 12:52

Muntoiu.Radu scrie:Voi mai intra aici doar ca sa postez astfel de update-uri pana la primavara, nu voi mai citi si raspunde la mesaje. Ma gasiti cu Google daca aveti intrebari sau indicatii pretioase.


Multumesc din ''suflet'' pt timpul acordat , pt efortul dezinteresat pe care-l depui in schimbul salvarii ''mele'' si ridicarii din mocirla ignorantei , MULTUMESC.
:roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Bambucha » 07 Dec 2014, 13:00

Muntoiu.Radu scrie: nu voi mai citi si raspunde la mesaje. Ma gasiti cu Google daca aveti intrebari sau indicatii pretioase.


Buna ziua si dvs,
Eu am cateva indicatii, insa nu stiu cu feisbucu'. Poate la primavara sa invat.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde proapis13 » 07 Dec 2014, 13:36

Muntoiu.Radu scrie:. Ma gasiti cu Google daca aveti intrebari sau indicatii pretioase.

Intrebari i-am pus si colegului de la adresa de mai jos dar nu mi-a raspuns...asa ca ma abtin...
Vezi ca ala de dadea ,,indicatii pretioase'' si-a intrerupt activitatea.... din 1989 ...din cauza ,,indicatiilor''...:lol:
Esti frate geaman cu Muntoiu Radu de la adresa de mai jos ???
memberlist.php?mode=viewprofile&u=7153
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde L. Apis » 13 Dec 2014, 18:17

Dupa parerea mea se poate ierna cu fund A/V ; clopot si in zona Roman,doar ca trebuie acordata mai multa atentie la etansari si alte detalii care s-au mai scris de multe ori pe forum. Este a treia iarna in care folosesc impachetarea clopot si pentru mine da rezultate multumitoare desi recunosc ca este loc si de mai bine. Stupii sunt amplasati la aproximativ 500 m de raul Moldova asa ca se te tii umiditate.
Avatar utilizator
L. Apis
 
Mesaje: 37
Membru din: 27 Ian 2013, 13:34
Localitate: Roman

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde TDI » 14 Dec 2014, 01:55

L. Apis scrie:Dupa parerea mea se poate ierna cu fund A/V ; clopot si in zona Roman,doar ca trebuie acordata mai multa atentie la etansari si alte detalii care s-au mai scris de multe ori pe forum. Este a treia iarna in care folosesc impachetarea clopot si pentru mine da rezultate multumitoare desi recunosc ca este loc si de mai bine. Stupii sunt amplasati la aproximativ 500 m de raul Moldova asa ca se te tii umiditate.

Ati iernat si alternativ?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde geangu » 14 Dec 2014, 12:25

Nu mai sufocati stupii cu tot felu de inventii.Eu pana la 1 martie ma ingrijesc ca stupul sa nu aiba curenti de aer si umiditate, abia dupa 1 martie ma ingrijesc de confortul termic.
Iernez clasic dar podisorul are doua treimi plasa iar peste plasa o simpla perna din material absorbant, in felul acesta nu am nici umiditate in cuib,nici curenti de aer.De asemenea capacul are fante de aerisire in lateral iar urdinisul larg deschis.In felul acesta nu am avut niciodata umiditate in stup si nici nu m am complicat cu tot felul de materiale improvizate.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde L. Apis » 14 Dec 2014, 16:48

Pentru TDI
Am iernat numai cu metoda clopot si nu sustin ca este cea mai buna, spun doar ca se poate si asa. De altfel tare mi-as dori sa aflu de la colegi cu o mai mare experienta o metoda prin care condensul este eliminat total si cu draga inima ( pentru albine) as aplica acea metoda dar ma tem ca nu prea exista perfectiune unul din motive fiind cel expus de tine - zona geografica, apoi tipul de stup,nr. de rame si lista poate continua.Un motiv in plus pentru care nu iernez " horn " este ca detest sa umblu cu pernute la uscat si loc de cuiburi de soareci vara.
Asa sunt eu , mai comod. Fiind din aceeasi zona sunt interesat de mai multe detalii.
Cu stima,
Avatar utilizator
L. Apis
 
Mesaje: 37
Membru din: 27 Ian 2013, 13:34
Localitate: Roman

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Mircea_63 » 14 Dec 2014, 17:41

L. Apis scrie:... detest sa umblu cu pernute la uscat si loc de cuiburi de soareci vara.


Partea cu cuiburile de soareci n-are acoperire. Chiar daca folosesti pernute, nu le lasi peste vara.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde un OM » 14 Dec 2014, 17:43

Referinta era despre locul unde pastreaza pernutele pe timpul verii.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori