Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde sovian » 26 Noi 2015, 20:36

"......... si tratamente corect facute esti OK !"
Am 4 tratamente cu varachet (a cazut ceva ), stimulare ccu sirop+protofil+apicomplex+ zeama ceapa si usturoi si banda de mavrirol. nu am facut hranire de completare, cred ca au destula mancare .
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Avram » 26 Noi 2015, 20:50

sovian scrie:....... pt siguranta mea pe la jum lui decembrie o sa lefac turtite din zahar tos si miere



Pentru binele albinelor ..... LASA- LE IN PACE .
Consumul in prima parte a iernarii este mic .Consumul creste odata cu inceperea pontei matcii.
Daca ai de acum incolo 7-8 gk. miere condensata pe ramele care ierneaza albinele te asigur ca pana la 1 Martie nu vei avea probleme .

Sanatate
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde sovian » 26 Noi 2015, 20:59

Ok. Multumesc. sper sa discutam iarna viitoare despre cum iernez 60 de fam. :))
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde gica.mosu » 18 Ian 2016, 21:24

Dicu Ion scrie:Beeek ,bunicutul la care faci referire cred ca sint eu,si ma bucur ca ma numiti asa ca poate la uni dintre dv .chiar ca va sint bunic.
Intodeauna cind postez ceva ,cred ca ati vazut ca specific de fiecare data ,CA ASA FAC EU ,si nu spun la nimeni FACETI CUM FAC EU,tocmai pentru faptul ca in apicultura nu exista un sablon ,s-au o linie pe care s-o urmam toti,si sa avem aceleasi rezultate.
Referitor la impachetare ,eu zic ca fiecare sa faca cum crede ca a avut rezultate practice mai bune,si aici intervine problema care este cea mai importanta ,adica zona unde avem stupina.Va dau un exemplu personal.Mai am o vatra la Patirlagele ,este zona de munte, dar conditiile atmosferice difera foarte mult fata de cele de la Urziceni unde sint la cimpie.La Patirlagele le fac un impachetaj sumar si trece foarte bine iarna ,dar daca la Urziceni as face impachetajul la fel cu siguranta a-si avea pierderi mari .Zonele ne imparte si pe noi apicultori in tabere diferite ,si lucrul cel mai rau este atunci cind credem ca numai ce fac eu personal in stupina mea este bun ,iar ce face BUNICUTI este invechit si nu trebuie luat in seama.Domnule Beeek sa nu credeti ca sint suparat ,ca in stupina am expermentat tot felul de impachetari ,si am intores stupi in toate felurile iar mie mi sa potrivit impachetare care a spus-o si colegul Muntoiu.Teoretic aveti dreptate ,dar daca dv credeti ca un apicultor in ciitiva ani nu reuseste ca in zona lui sa descopere care impachetaj se preteaza cel mai bine ,atunci chiar se lasa batut de vint ,si se apleaca cind intr-o parte cind in cealalta cum citeste postarile pe forum.
Este adevarat ca si apicultura a evolua dar aici depinde la care evolutie va referiti,si sint dispus sa discutam pe aceasta tema ,sa vedem daca bunicu are dreptate s-au nu.Eu va apreciez pe toti ,ca fiecare doreste sa impartaseasca ceva din experienta proprie ,dar ce merge la dv poate nu se potriveste la altul desi tratam aceleasi probleme.De la bunicu numai bine.


D-nul Ion ,RESPECT pt ac MS,ar trebuii citit=recitit de f multi dintre noi,incepatori s-au avansati(valabil si pt intoarcerea cuib-ramelor in IAN si 1 aprilie, MS mele)si sa traga niste concluzii ,apoi sa-si dea cu parerea,in cunostinta de cauza si dupa ce au aplicat 3-10 ani metoda lor pe care vrea sa o foloseasca si altii :oops: ..Radule,daca in titlu scrieai-ORIGINALA in loc de PERFECTA,altele erau reactiile colegilor ;) si daca o experimentai cativa ani si dupa aia ...P.S cand o sa mai faceti un experiment de genul,alegeti si 1-3 stupi (ca martori) pt ca apoi sa aveti cu ce sa faceti comparatii sa puteti trage ceva concluzii!!!P.S- eu cred ca ai prezentat o combinata de impachetare HORN-CLOPOT care....Si eu am,si folosesc ac metoda...dar fara caturi,vezi PAG pers G.M -fila 19...S-au in "iernarea a doua fam in st orizontali fil-6...Spor-G.M :!: AC topic mertita citit=recitit si ...tras concluziii ca atare....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori