Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 12 Iun 2015, 11:56

Am facut o eroare la estimarea cantitatii de miere extrasa (galetile erau de litraj diferit fata de ce imi spusese cel de la care le cumparasem) si am extras doar 170kg. Dar cu ce a mai ramas in caturi neextras tot pe la 250kg as fi ajuns...

______________________

Plec din tara si nimeni din familie nu se poate ocupa de ele, asa ca lichidez stupina. Am pus un anunt la forumul de anunturi la categoria "vanzari albine" pentru amatorii de chilipiruri.
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde alin75 » 12 Iun 2015, 12:34

Muntoiu.Radu scrie:.....

Deci de la cei 15 stupi pe care i-am scos in iarna am tras in medie peste 15kg si probabil voi ajunge la o medie de aproape 20kg, plus 20 de roi/nuclee (pana acum rata de imperechere a matcilor este de 100%). Asta in conditiile in care la inceputul salcamului mai aveam doar 9 stupi nedivizati si numai unul singur neintrat in friguri. Cum anticipam in urma cu cateva luni pe forum, se pare ca 2015 chiar este un an apicol de legenda. ....

Aceasta a fost ultima actualizare cu evolutia familiilor.

Muntoiu.Radu scrie:Am facut o eroare la estimarea cantitatii de miere extrasa (galetile erau de litraj diferit fata de ce imi spusese cel de la care le cumparasem) si am extras doar 170kg. Dar cu ce a mai ramas in caturi neextras tot pe la 250kg as fi ajuns...

______________________

Plec din tara si nimeni din familie nu se poate ocupa de ele, asa ca lichidez stupina. Am pus un anunt la forumul de anunturi la categoria "vanzari albine" pentru amatorii de chilipiruri.


@pinochio - TU esti ruda cu profu'? Alea 80 kile de prin caturi (presupun ca sunt puse pe aia 9 nedivizati!!) le dai la "vanzari cu rama"?

Te pupa @marmota! PA-PA!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 12 Iun 2015, 23:57

Nu ma gluma de apicultor ce esti, eu nu mai am stupii in aceeasi configuratie. Dupa salcam i-am rotit intre ei, am luat matci si am facut alte permutatii pe care capsorul tau se pare ca nu te duce sa le faci, si asa i-am scos pe toti din friguri in 2 miscari. Acum am caturile pline de la roi noi artificiali sau naturali cu matci din 2015 si culegatoare de la stupii de productie care erau pe acelasi loc la salcam.
Hai ca ai mai invatat ceva azi. Asa progresezi, si poate cand om mai avea un an din asta apicol fantastic cand toata lumea care a stiut sa pregateasca familiile din August pana in Mai a facut productii record, o sa reusesti si tu sa faci ceva sa nu te mai faci de ras pe internet.

V-am pupat, ultimul comentariu.
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde alt stupar » 14 Iun 2015, 23:22

Muntoiu.Radu scrie:CIne nu a facut miere anul asta a fost exclusiv nepriceperea lui in a pregati familiile, din August si pana acum. Nimeni nu are nici o scuza, este unul din cei mai buni ani de Salcam din Istoria Romaniei.


eiiii
per la contrario, cine a facut miere anul asta... a fost exclusiv "priceperea lui in a pregati familiile, din August si pana acum" (vezi cazul Muntoiu) :lol:
Baaaa, da ce pierdere pentru gasca apicultoriceaqsca ! Sa plece asa un talent din tara !!!
Un` te duci tu Raduleeee... si pe noi tuu cui ne lasi ??? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde alin75 » 14 Iun 2015, 23:46

Muntoiu.Radu scrie:
tudorascu scrie:Spune-ne si noua zona ta, asa, ca sa stim si noi.


Zona Miercurea SIbiului.

@marmota - cand vrei sa-mi faci o vizita sa verifici spune-mi. ...... Nimeni nu are nici o scuza, este unul din cei mai buni ani de Salcam din Istoria Romaniei.
....

si acum daca ai vandut, eu in ce "statiune experimentala" mai vin?
Muntoiu.Radu scrie:Vand 32 de familii de albine, intre 4 si 20 de rame 1/1, dintre care 9 erau cu matcile la imperechere ultima data cand le-am verificat....

bah GENIU cum arata o familie pe 4 rame ( la oara asta?),iar alea pe 20 rame sunt 10 cu 10. Ba daca vine clientul sa-ti aduca baii aia (3000) sa-i pupi mana!
App la vanzare ai dat si stupii fara regine? Vezi ca vine musteriul dupa ele (daca sunt tot la imperecheat da-le adresa cumparatorului).

radule sa lasi strainii cu gura cascata!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde sovian » 27 Aug 2015, 15:47

salut,
pentru stupi cu fund fix si 1/2 sita pe podisor cum impachetati ?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Mircea_63 » 27 Aug 2015, 20:11

Soviane taica, ia si mai citeste. Pe forum! Cu 2-3 postari mai sus colegul Radoi ne anunta (la inceput de iunie) ca si-a scos stupina la vanzare si pleaca din tara. Probabil la ora asta este plecat deja, asa ca in toamna asta mai impacheteaza doar marmota...

Nu te mai framanta cu tot felul de impachetari. Nu ai stup cu sita la fund, deschizi urdinisul larg si pui gratia antisoareci. Pe podisor pui ziare, cartoane sau o paturica. Sa aibe rezerve bune de hrana (dai pana nu o mai trage din hranitor.) Tratamentele facute si Dumnezeu cu mila, va vedeti la primavara.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde dorindafi » 27 Aug 2015, 20:25

si cu albinele s-au numai cu cutiile :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Mircea_63 » 27 Aug 2015, 23:23

Raule... si cu albinele daca are noroc sau n-are ghinion. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde asd » 14 Noi 2015, 17:41

No mai perfect de asa nu cred ca se poate :lol:
Fişiere ataşate
DSCN5710.JPG
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde sovian » 26 Noi 2015, 19:01

Impachetarea mea...
Cuib in stanga cutiei (prima rama din stanga este full de miere), pe 5-7 rame, diafragma .peste podisor ziare si in capac polistiren de 2 cm. urdinisul la maxim si gratie anti soareci.
o fii bn ? probabil la primavara aflu.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde proapis13 » 26 Noi 2015, 19:42

sovian scrie:Impachetarea mea...
Cuib in stanga cutiei (prima rama din stanga este full de miere), pe 5-7 rame, diafragma .peste podisor ziare si in capac polistiren de 2 cm. urdinisul la maxim si gratie anti soareci.
o fii bn ? probabil la primavara aflu.

Pana la primavara, poate afli si ca cel mai bine pe timpul iernii,
la cuib pe 5-7 rame, este ca familia sa ierneze in dreapta ... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Avram » 26 Noi 2015, 20:16

sovian scrie:Impachetarea mea...
Cuib in stanga cutiei (prima rama din stanga este full de miere), pe 5-7 rame, diafragma .peste podisor ziare si in capac polistiren de 2 cm. urdinisul la maxim si gratie anti soareci.
o fii bn ? probabil la primavara aflu.



Fund plin sau ....cu sita ?

Podisor plin sau ... cu aerisire ?

Pune pe masa toate datele problemei :P

Sanatate
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde sovian » 26 Noi 2015, 20:18

fund plin, sita pt jumatate podisor. eu cred ca este bine .
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Avram » 26 Noi 2015, 20:25

In acest caz .... daca ai mancare in ei si tratamente corect facute esti OK !

Sunt sigur ca vei schimba ceva din ziarele ale care se vor umezi putin . :D

Sanatate
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde sovian » 26 Noi 2015, 20:30

am mai avut intrebari in vara despre iernare. am inteles ca trb urdinisul la maxim si material absorbant sus. am hotarat sa pun ziare ca le pot schimba.... tesatura cred ca mucegaieste mai repede.
Mancare? (naspa ca nu imi pot spun daca au destula) eu am mereu probleme iarna cu mancarea, adica: imi fac griji ca nu le las suficienta dar pana acum nu am av probleme. pt siguranta mea pe la jum lui decembrie o sa lefac turtite din zahar tos si miere. sper sa nu stimuleze daca inca este frig rau afara .
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori