Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde stroe » 18 Noi 2014, 19:32

Pretul mare poate fi dat de cererea mare si oferta mica. De ca sa fie o cerere mare? De ce sa fie o oferta mica?
Cine cumpara stupi toamna de la cineva necunoscut isi asuma riscul de rigoare mergand pe mana altuia. Daca vanzatorul e meserias atunci stupii au tratamentele facute si poate fi ok. Ghinionul sau norocul pot insoti tranzactia si va fi de bine sau mai putin bine.
Toamna sau iarna se pot cumpara stupi daca ai motiv
- pret mic ( nu mai conteaza cati ies)
- sursa sigura ( doar ceva ghimion poate aduce neplaceri)
- de nevoie ( fonduri europene)
- de moft ( nu mai conteaza eventuala pierdere)
- preluarea unei stupine aflate in dificultate din diverse cauze
Primavara in schimb poti cumpara orice , poti face cu ei ce te taie scufita si ce te duce buzunarul.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 18 Noi 2014, 19:52

TDI scrie:Or sa fie scumpe familiile la anu.

Cam cat ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde proapis13 » 18 Noi 2014, 20:32

Nicolaie Astaifoaiei scrie:
TDI scrie:Or sa fie scumpe familiile la anu.

Cam cat ?

Cam cat o oaie cu miel dupa ea ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde kiloz » 19 Noi 2014, 07:45

teinegru64 scrie:Si totusi avem varooza de vreo 30 de ani.De ce a lovit sub centura in acest an?


E foarte simplu.Periodicitatea. Ca toate si asta are o curba de dezvoltare,in anumite cazuri favorizate puternic si de conditii prielnice sau invers. Dupa un an ca 2014 in care au fost factori favorizante de infestare masiva, dar si urmata cu pierderi mari de familii de albine infestate puternic.Urmeaza ca anul viitor sa fie un an cu o infestare intrata in partea descendenta a curbei.Intrun fel sau altul si selectia naturala isi spune cuvintul!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde MIHAEE'E » 20 Noi 2014, 09:21

cristi_vidican scrie:
teinegru64 scrie:Si totusi avem varooza de vreo 30 de ani.De ce a lovit sub centura in acest an?

Este un cumul de factori. Dar, cred că factorul cel mai accelerant îl reprezintă aglomera mare de stupi, mai ales în pastoral, cu stupi care sunt tratați după ureche.
Sunt șocat de-a dreptul de felul în care se fac tratamentele. Cunosc caz care n-a tratat stupii de varroa în această toamnă.


cumulul acela de factori, cred ca se reduc, la vremea nefavirabila de anul acesta !
ploile aproape zilnice din primavara si vara, au determinat un cules foarte slab si in unele locuri chiar deloc de unde rezulta
conditiile favorabile pentru dezvoltarea parazitilor !
este adevarat ca si aglomerarea este o cauza da sunt si situatii cand uni apicultori nu au facut pastoral si la fel au avut si ei probleme cu varroua! de aici rezulta ca tot vremea a constituit conditiile nefavorabile ( a se vedea situatia din 1974 asemanatoare oarecum cu cea din 2014)
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde proapis13 » 20 Noi 2014, 09:32

MIHAEE'E scrie:ploile aproape zilnice din primavara si vara, au determinat un cules foarte slab si in unele locuri chiar deloc de unde rezulta
conditiile favorabile pentru dezvoltarea parazitilor !

Cei mai multi paduchi i-am avut in urma cu cativa ani si am dat vina pe cea mai secetoasa vara din Mehedinti
Concluzia ar fi ca varooa se inmulteste excesiv si cand ploua si cand e seceta prelungita ; eu NU cred ca asta e cauza ???? :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde TDI » 20 Noi 2014, 10:01

Cu cat e mai multa albina, cu atât sunt mai multi păduchi. Trântori la mine personal au fost foarte putini comparativ cu alti ani. Reinfestarea. Daca esti intr-o zona cu multi stupi netratati...
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde MIHAEE'E » 20 Noi 2014, 10:33

TDI scrie:Cu cat e mai multa albina, cu atât sunt mai multi păduchi. Trântori la mine personal au fost foarte putini comparativ cu alti ani. Reinfestarea. Daca esti intr-o zona cu multi stupi netratati...


este si asta una din cauze !!!!!!!
fam de albine s-au inmultit foarte mult in ultimii ani prin accesarea fondurilor europene; asta nu ar fi fost o problema, daca cei care au cumparat, nu achizitionau niste mate! inmultirea fam slabe + inmultirea stupinilor = conditi favorabile de boli si paraziti!
varoua asta am inteles ca are dezvoltare mai mare in al-2-lea si chiar al-3-lea an! pai tocmai inmultirea asta de care vorbeam pe seama fondurilor, de catre incepatori in ale apiculturii, care au privit inca de la inceput apicultura ca pe o afacere, nu ca pe o ???????? sa zic pasiune!
spun asta ca sunt si eu foarte incepator si in primul an am cumparat si eu 6 mate de mai mare dragul!
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Avantajele si dezavantajele achizitionarii fam de alb to

Mesajde TDI » 20 Noi 2014, 10:36

Apropo de subiectul topicului - acum aproape 2 luni vroiam sa cumpăr niste stupi, noroc ca n-am avut bani având in vedere depopularea masiva din zona.
Am facut vreo 30 de roi in jur de 1 august si nu aveam suficienta albina, dar - am unificat si... vedem la primăvara daca am unificat suficient.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 92 vizitatori