Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alt stupar » 21 Noi 2014, 20:13

Dila Daniel scrie:Adica,stupii aceia doar au ramas fara matci din cauze naturale(a ramas orfan acum in toamna)...si este ok
sau...au probleme mai grave privind sanatatea familiei si igiena...si nu mai este ok
"

Am fost saptamana trecuta sa vad personal o situatie asemanatoare cu cea descrisa de Alexx. Curiozitatea...

Da, intradevar, de la familiile pradatoare la lazile pradate e BULEVARD.
Se zboara pana tarziu spre seara, in limita a 10 grade si chiar sub (ceva intarzaiate)
Fura albinele altui apicultor, fura si albinele din aceiasi ograda cu cei pradati... asta ca sa nu aiba oaresce incepator impresia ca stupii-s card de gaste, ai lui Ioane se bat cu ai lui Gheo`, pe echipe :D
Ce e mai important, in cazul vazut de mine, victimele furtisagului... NU-S !!! Nada, niente, nimic ! Roisera (varooa... 99%) cu cateva zile inainte.

Asa ca... selectia naturala ! :idea:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alexx » 21 Noi 2014, 20:22

ghitacusman scrie:
alexx scrie:
ghitacusman scrie:.....grija mare ,sa nu fie si invers .da un ochi prin stupi .

am dat in primvara cat am fost pradat...ghici de cine????acum stiu sigur ce se intampla nu am albine moarte in fata urdinisului nu batalie doar ca albinele cad pe blanuta ca in salcam ;)

furtisagul linistit l-ai vazut ?

Nu lam vazut dar cu siguranta odata ce albinle cad full pe blanuta nu ma fura pe mine si in stup albinle sun Ok doar fac dansuri pe rama parca nu stiu ce cules au gasit
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alt stupar » 21 Noi 2014, 20:30

geangu scrie:Daca aduc numai miere ne este problema, problema este sa nu aduca si altceva pe langa miere: loca, varooa etc.

Pai nu chiar...
La un stup care pana la aceata ora a fost pregetit ireprosabil pentru iernat... sa vina de "afara" in final de noiembrie inca ceva kile de rezerve + deranjul aferent... ba da, este o problema.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde TDI » 21 Noi 2014, 20:33

O problema mare si pentru cei atacati si pentru cei care ataca.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alexx » 21 Noi 2014, 20:36

TDI scrie:O problema mare si pentru cei atacati si pentru cei care ataca.

Asta am vrut sa pun pe prim plan...eu stiu sigur care sunt cei ce ataca si care sun atacati(de dreapta si de stanga) ca sa fiu la moda acum
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde Mishu05 » 21 Noi 2014, 20:41

Am patit si eu prin octombrie ceva similar..nectar ( miere) in rame ( lucea) zbor calm si albinele erau cuminti cand am lucrat in ei. Am crezut initial ca e de la struguri/fructe/mana din padure dar dupa 10-15 octombrie deja nu prea mai era cazul.Spre rusinea mea mi-am dat seama tarziu ca e posibil sa fie ceva furtisag. Anul asta si mai ales iarna asta are natura grija de toate. O sa avem albina selectionata pe baza darniciei stuparului. Care le-a dat si mancare si tratamente la timp le mai are la primavara care nu..se lasa de treaba.
Si ca sa raspund la intrebarea din topic: nu e bine la ora asta sa se intample furtisag uzeaza albina aiurea o mai dau si matcile in ceva ouat( putin probabil insa), e cum e mai rau. Mai bine ar veni un frig bun si o zapada groasa, s-ar mai linisti lucrurile.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde un OM » 21 Noi 2014, 20:52

Bine, rau, este o problema. Poti sa faci, ca stupar, albinele sa inceteze furtisagul? Cum?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde un OM » 21 Noi 2014, 21:01

Vad ca v-ati delogat, dar astept raspunsul d-vs cu interes.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde un OM » 21 Noi 2014, 21:58

In raspunsul dat, mi se pare ca va referiti la furtisagul in stupina proprie. Eu sunt curios cum as putea stopa albinele mele sa fure de la altcineva? Albina are sat (satz), in sensul de limita a hranei, la care sa refuze sa mai adune?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 22:11

un OM scrie:...Albina are sat (satz), in sensul de limita a hranei, la care sa refuze sa mai adune?

Nu cred ca exista satz sau oboseala la albine ; cel putin nu in sensul cunoscut de noi...
Deocamdata expertii sustin ca albina intr-o zi lumina este limitata fizic soar la parcurgerea a maxim 9 km :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde miki » 21 Noi 2014, 23:47

ba nene mai lasa-ne cu vrajeli, tu spui ca albina danseaza la 10 -12 grade
s-au poate ne povestesti ce s-a intamplat acum cateva lun :?: :!: ;)
miki
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2012, 22:16
Localitate: giurgiu

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alt stupar » 21 Noi 2014, 23:49

... ce spui tu, Miki ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alexx » 22 Noi 2014, 04:07

un OM scrie:In raspunsul dat, mi se pare ca va referiti la furtisagul in stupina proprie. Eu sunt curios cum as putea stopa albinele mele sa fure de la altcineva? Albina are sat (satz), in sensul de limita a hranei, la care sa refuze sa mai adune?

bine punctat.La asta m.am referit si eu odata ce apicultorul vecin cu mine a inmultit in ultimii 3 ani aiurea si vine pe la ele o data pe saptamana eu ce sa fac??
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alexx » 22 Noi 2014, 04:14

miki scrie:ba nene mai lasa-ne cu vrajeli, tu spui ca albina danseaza la 10 -12 grade
s-au poate ne povestesti ce s-a intamplat acum cateva lun :?: :!: ;)

fratioare ai vazut macar fenomenul de dans al albinelor pe rame????ia asculta aici pune un borcan de miere in stupina si uitate pe rame sa vezi ce se intampla IN PERIOADA ASTA avand 12 grade ce zici ai curaj??la 12 grade o familie puternica zboara si daca gaseste sursa de hrana te asigur ca o sa turbeze pentru ca devine activa din punct de vedere instinctiv..AAA stai putin dumneata poate ai matze pe 4 5 rame care stau in ghem pana da soarele.
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde teinegru64 » 22 Noi 2014, 12:57

alexx scrie:
miki scrie:ba nene mai lasa-ne cu vrajeli, tu spui ca albina danseaza la 10 -12 grade
s-au poate ne povestesti ce s-a intamplat acum cateva lun :?: :!: ;)

fratioare ai vazut macar fenomenul de dans al albinelor pe rame????ia asculta aici pune un borcan de miere in stupina si uitate pe rame sa vezi ce se intampla IN PERIOADA ASTA avand 12 grade ce zici ai curaj??la 12 grade o familie puternica zboara si daca gaseste sursa de hrana te asigur ca o sa turbeze pentru ca devine activa din punct de vedere instinctiv..AAA stai putin dumneata poate ai matze pe 4 5 rame care stau in ghem pana da soarele.

Propun sa fie stearsa sectiunea...bancuri.Aici e rasuplansu de te doare burta.
PS pentru alexx
nu stii vorba aia???
eu te-am facut... eu te omor. :lol: :lol:
Vorbim de regina.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Furtisag...Pro sau Contra

Mesajde alexx » 22 Noi 2014, 14:38

teinegru64 scrie:
alexx scrie:
miki scrie:ba nene mai lasa-ne cu vrajeli, tu spui ca albina danseaza la 10 -12 grade
s-au poate ne povestesti ce s-a intamplat acum cateva lun :?: :!: ;)

fratioare ai vazut macar fenomenul de dans al albinelor pe rame????ia asculta aici pune un borcan de miere in stupina si uitate pe rame sa vezi ce se intampla IN PERIOADA ASTA avand 12 grade ce zici ai curaj??la 12 grade o familie puternica zboara si daca gaseste sursa de hrana te asigur ca o sa turbeze pentru ca devine activa din punct de vedere instinctiv..AAA stai putin dumneata poate ai matze pe 4 5 rame care stau in ghem pana da soarele.

Propun sa fie stearsa sectiunea...bancuri.Aici e rasuplansu de te doare burta.
PS pentru alexx
nu stii vorba aia???
eu te-am facut... eu te omor. :lol: :lol:
Vorbim de regina.

De acord...dar ce ne facem ca furtisagul este o problema a apicultorului incepator si e pacat sa nu fie documentat de la sursa aceasta problema trebuie dezbatuta pentru ca DA sunt unii apicultori care sunt pro furtisag va asigur domnule teinegru
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori