Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde TDI » 25 Apr 2015, 17:32

E mai multa miere sau mai putina? Lăzile fagurii ma costa mai mult sau mai Putin?
In cat timp reusesc sa fac o revizie la un octogon?
Care e capacitatea volumetrica maxima?
Climatic vorbind....
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 26 Apr 2015, 09:41

am scris ca se preteaza la DB-LR-LAYENS-ME-MER,functie de modelul de stup cu care esti obisnuit.deci:
1.mai multa sau mai putina miere functie de cum lucrezi si de culesurile zonei;
2.nu costa mai mult decat ceilalti stupi,adevarul este ca trebuie sa fi un pic "mai destept"la confectionat acest model(sa ai scule nu prea sofisticate,importanata e "croiala"elementelor);
3.revizia,ca la ceilalti;
4.capacitatea volumetrica maxima,cat te tin puterile.
PS.nimic diferit fata de ceilalti stupi,numai cu marea diferenta ca familia de albine nu mai depinde asa mult de modificarile climatice si mai ales se simt si se dezvolta extrem de bine.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 26 Apr 2015, 09:45

PS 2.incearca cu un stup si constata singur diferentele.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde proapis13 » 26 Apr 2015, 10:49

vulpea scrie:PS.nimic diferit fata de ceilalti stupi,numai cu marea diferenta ca familia de albine nu mai depinde asa mult de modificarile climatice si mai ales se simt si se dezvolta extrem de bine.

Nu ma-n-nebuni mamitzooo...ar exclama un cunoscut personaj... :lol:
Tataieeee...vorbesti din filme ?????....sau nu stii despre ce e vorba....?!?!?!?
Asta ar insemna sa treca toate lumile pe modelul asta de stupi
ca indiferent de modificarile climatice asta se dezvolta extrem de bine
Nici macar NU aia asa ceva in batatura si deja dai sfaturi de parerolog avizat...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 26 Apr 2015, 12:52

vezi ca ai ajuns "celebru" pe ambele forumuri !daca nu conteaza ce scriu(dupa tine citire),dece te mai "osandesti" sa citesti si mai ales sa comentezi ce scriu ? cu voia ta,ignora-ma ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde proapis13 » 26 Apr 2015, 13:56

vulpea scrie:vezi ca ai ajuns "celebru" pe ambele forumuri !daca nu conteaza ce scriu(dupa tine citire),dece te mai "osandesti" sa citesti si mai ales sa comentezi ce scriu ? cu voia ta,ignora-ma ?

...NU POT FACE ASA CEVA CAND VAD DE CATA IGNORANTA DAI DOVADA...
Nu fi penibil in afirmatii :oops: ....Stuparitul este singurul forum unde postez...
...TU,esti deja celebru pentru ineptiile ce le debitezi...cel putin pe acest forum... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 26 Apr 2015, 20:13

iti recomand pag.152+153 depe celalalt....!nu postezi tu,citesc altii depe forumul asta.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 26 Apr 2015, 20:16

PS. daca nu ma ignori inseamna ca ai un complex !sunt totusi "multumit" ca ma citeste si ma baga cineva in seama pe acest forum."STIMA".
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 26 Apr 2015, 20:19

PS 2.am uitat sa precizez locatia:SA MAI RADEM PUTIN.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde proapis13 » 26 Apr 2015, 20:29

vulpea scrie:iti recomand pag.152+153 depe celalalt....!nu postezi tu,citesc altii depe forumul asta.

Nu ma intereseaza mediul ala de promiscuitate in care te complaci..cu timpul,cand o sa inveti sa cerni informatia apicola de calitate si valoarea oamenilor,a apicultorilor adevarati atunci o sa vezi diferenta...pana atunci...continua cu cititul...treci si.de paginile 152-153.....
Sa nu fiu inteles gresit insa,sunt si acolo oameni si apicultori de calitate ce posteaza DOAR acolo si sunt colegi ce posteaza si aici si acolo....
In toti anii petrecuti pe forumurile apicole am ales calitatea si am decis sa raman pe Stuparitul
Nu am jignit pe nimeni pe forumurile celalalte si nu am fost banat pentru rea credinta si limbaj indecent
De cand am fost atacat de catre un doctoras de provincie agramat si de un lumanarar analfabet nu ma mai intereseaza..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 26 Apr 2015, 23:50

m-ai facut curios:"simpaticul" meu Dragos 006 ?dar "lumanararul" cine este ca nu-mi dau seama cine e"analfabet"!
domnule,ce limbaj si ce jigniri folosesti !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori